Bugün yeni bişey öğrendim...

trinitrotoluen

Forum Demirbaşı
Kayıt
1 Ağustos 2006
Mesaj
555
Tepki
259
Şehir
Ankara Beştepe
Arkadaşlar bu sabah babamla işe giderken radyoda gazetelerin ilk sayfalarını okuyolar ya onu dinlerken şöyle bi haber duydum...

Eğer insan beyni %100 verimle çalışsırsa insanlar en fazla 10 - 12 yaşına kadar yaşayabilirlermiş...
:eek:


iyiki %100 verimle çalışmıyomus yoksa nası görcektik bu kadar güzelliği :D

Bunu sizlerle paylaşmak istedim... :)
 
  • Beğen
Tepkiler: çağatay_çankaya
Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.181
Tepki
8.609
Sebebi muhtemelen nöronların (beyin/sinir hücreleri) üreme yetisinin olmamasıdır :).
 

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Ağustos 2006
Mesaj
1.351
Tepki
3.365
Şehir
Ankara
Şimdi beyninin %100ünü kullanan biri 12 yaşına kdr yaşıyabiliyorsa biz beynimizin kaçta kaçını kullandığımızı bilirsek o zaman öleceğimiz yaşı da hesaplayabiliriz öyle mi yani. Kontrol edelim bakalım doğru mu? Ünlü fizikçi sevgili meslektaşım Albert Einstein için beyninin %15'ini kullandığı söyleniyordu ve 76 yaşında öldü. %100ünü kullanandan yola çıkarak ters orantı yaparsak 12x100/15=80 çıkar. Hımm bu da 76'ya gayet yakın. Tamam sonuç doğru varsayalım. Peki biz beynimizin kaçta kaçını kullandığımızı nerden bileceğiz? Albert Einstein öldükten sonra beyni incelenmişti. Demek ki bunu bilmek için yine ölmek gerekecek. En iyisi bunu öğrenmeden, yarın ölecekmiş gibi düşünüp, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamak. Biz pedal çevirmeye devam edelim. Boşverin gerisini ehuehuehue :)
 

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Kayıt
23 Mayıs 2006
Mesaj
569
Tepki
230
Şehir
Erenköy, İstanbul
kevserseri ye katılıorum ztn pedal çevirmek uzun ve sağlıklı bir yaşamdı ne de olsa spor hem ATAMIZIN bir lafı vardı sağlam kafa sağlam vücutta bulunur :D
 

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.813
Tepki
806
Yaş
34
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
biz % 2sini kullanıyoruz diye okumuştum( sıradan bir insan) bilim adamları ise % 3 yada %4 'ünü kullanıyorlar...
 

hcyoldas

Daimi Üye
Kayıt
4 Temmuz 2005
Mesaj
246
Tepki
130
Şehir
İstanbul/Yenibosna
Demekki %100 kullanılınca 80 yaşına kadar yaşayacağın her şeyi yaşamış gibi oluyosun.%100 nede olsa.Uçar bile adam walla.
 

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.813
Tepki
806
Yaş
34
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
insan eğer beyinin %100'ünü kullanabilse idi. beyingücü ile maddelerin yerinde kaldırabilir de bunu önceki msj'a yazmayı unutmuşum.sen nereden biliyorsun diyorsan bilim dergisi koleksiyonum var.bilime meraklıyımdır.
 

trinitrotoluen

Forum Demirbaşı
Kayıt
1 Ağustos 2006
Mesaj
555
Tepki
259
Şehir
Ankara Beştepe
Ben %2 ye razıyım :D
Yaşamaya devam... Yaşadıkça pedal çevirmeyede devam...
 

acumur

Forum Demirbaşı
Kayıt
22 Mart 2006
Mesaj
582
Tepki
565
Şehir
Beşiktaş, İstanbul
Kim bilir %100 çalışınca nasıl bir algılama ve zekaya sahip oluyorsun ama.Düşünsenize bir neler hissedip yaşayabileceğinizi.O zaman belki 12 sene yeterli olur o garip hayatı yaşamaya.Tercih hakkımız olsa hemende red edilecek bir durum değil bence.
 

Lancer

Daimi Üye
Kayıt
27 Mart 2006
Mesaj
235
Tepki
80
Şehir
Izmir / Bornova - Sakarya
travolta'nın bir filmi vardı. adam birden süper zeki oluyordu. öyleki yerinde duramıyor kafası ha bire çalışıyordu :) bi sürü yeni fikirleri falan vardı.. düşünceyle maddeyi hareket ettiriyordu vs..
kafasında tümör varmış, sonra öldü adam :D
 

akinm

Aktif Üye
Kayıt
17 Mart 2006
Mesaj
103
Tepki
20
Şehir
Bornova/İZMİR
bence yüzde iki cok az bir oran acaba ilk insanlarda yuzde iki mi kullanıyordu
:D
 

trinitrotoluen

Forum Demirbaşı
Kayıt
1 Ağustos 2006
Mesaj
555
Tepki
259
Şehir
Ankara Beştepe
Beynin yeniden keşfi

Dünyanın önde gelen zihin ve öğrenme teknikleri gurularından biri olan Tony Buzan, İstanbul'da verdiği konferansta, insanların beyninin sadece yüzde birini kullandığını belirterek, "Bu da her insanı potansiyel bir dahi kılıyor." dedi.

Ekonomik krizlerle boğuşan Türkiye'de daha üniversite öğrenimini bitirmeden işsizlik endişesi yaşayan gençler, önlerinde yeni ufukların açılması ve "İçlerindeki dahiyi uyandırmak" için Tony Buzan'ın deneyim ve tecrübelerinden faydalanmak ve iş yaşantılarında başarılı adımlar atmak için konferansa adeta akın ettiler. Buzan da üniversite öğrencilerine hafıza ve öğrenme kapasitesini artırmanın yollarını anlatarak adeta hayat dersi verdi.

Zihin ve öğrenme teknikleri gurusu Tony Buzan, Unilever ve Management Center Türkiye işbirliğiyle İstanbul'da işsizlik korkusu yaşayan gençlere umut dağıttı. Beyin Sporları Olimpiyatları'nın kurucusu olan Buzan, 6 bin üniversite öğrencisine, "zihinden en fazla fayda sağlamak" konusunda bir seminer verdi. Buzan, bugüne kadar dünyanın birçok yerinde konferanslar verdiğini ama ilk kez Türkiye'deki gibi büyük bir öğrenci grubunu karşısında gördüğünü ifade ederek "6 bin üniversite öğrencisinin konferansa katılması bir dünya rekorudur. Bunu ilk kez yaşıyorum." dedi.

İnsanların beyninin sadece yüzde 1'ini kullandığını söyleyen Buzan, "Araştırmalar, öğrenmenin anne karnından başlayıp, ölüm anına kadar devam ettiğini gösteriyor. Yani insan beyni neredeyse sonsuz bir öğrenme kapasitesine sahip. Bu da her insanı potansiyel bir dahi kılıyor. 1950'lerde insanlar beyinlerinin yüzde 50'sini kullandıklarını sanıyorlardı, 1970'lerde yüzde 30 ve 1990'larda ise yüzde 10'unu kullandıklarını biliyorlardı. Ama bugün beynimizin yüzde 1'ini dahi kullanmadığımız belirtiliyor. İnsan hafızasının en güçlü olduğu yaş aralığı 0—5 yaş arasıdır. Hafıza, kişinin 7 yaşına basmasıyla zayıflamaya başlar. İnsanlar 12 yaşına geldiğinde hafızalarının yüzde 70'ini kullanırken, üniversite öğrencileri hafızalarının yüzde 25'ini, yetişkinler de hafızalarının ancak yüzde 10'unu kullanıyor." diye konuştu.

Buzan, gençlere öğrenmenin ve karmaşık olan konuların akılda tutulması konusunda önemli ipuçları verdi. Akıl becerileri, oyun ve akıl sporları konusunda çeşitil örneklerle zihin haritalamayı anlatan Buzan, beyin ve zihni etkin biçimde harekete geçirmeyi izah etti.

Mustafa Yağmurlu/Ekonomi Servisi

http://www.zaman.com.tr/2001/10/21/insankaynaklari/insankaynaklari.htm
Burda buldum...
 
Yukarı Alt