Bugün yaşadığım saçmalık ve kavga

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
Merhabalar. Yine her sabah olduğu üzere bisikletimle işe geleceğim ve evden çıktım. Gayet mutlu, gayet pozitif ve gayet heyecanlı bir şekilde caddeye doğru başladım sürmeye. Alibeyköy-Kağıthane faciasından kurtulup, mecidiyeköy'e varmıştım. Özet geçiyorum oraları. Mecidiyeköy meydanın ışıklarında duruyordum. Malum kırmızı kafamızda büyük önem arz eden bir renk. Bu arada bisikletlere kırmızı ışık zorunlu değilmiş diye bir yazı okumuştum geçenlerde forumda. 45 saniye gibi bir süre var yeşilin yanmasına ve tam anlamıyla "Recep İvedik" portresiyle bir yaya gelip "Ulan senin yüzünden geçemiyorum, yaya çizgisini niye işgal ediyorsun" diye durduk yere çıkıştı. Ciddi bir afallama yaşadım. Fakat ben yaya çizgisinin ortalama 4-5 metre kadar gerisindeyim ve önümde iki tane araba yan yana duruyordu. Pozitiflik, sakinlik, mutluluk gitti ve bir hışımla indim bisikletten. Yapmamam gerekirdi ama sırf günümü zehir ettiği için çıkıştım şahısa. "Arabaların arasından geçiyorsun ve yaya çizgisini görmüyorsun. Bana gelip çatana kadar arkana bak bakalım kim şeritlerin içinde kim yaya çizgisinin içinde" diye söylendim. "Ne diyon lan sen" diyerek ittirdi. "Abi rahat dur, sabah sabah sıkıntıya girme, uzak dur" dedim. "Durmassam nolcak lan" diyerek gayet tabi bir öküzlük yaparak tekrar ittirdi. Bu esnada Yeşil yandı ve kornalar susmuyor. Taksicilerde arabaların içinden "Yapmayın etmeyin trafiği kitlediniz ne işiniz varsa kenarda görün" demesin mi ! O da yetti bana. Asla yapmam dediğim şeyi yaptım ve kafayı vurdum kaskla beraber.Düşer gibi oldu burnunu tutmaya başladı. Usulca bisikletime binip gidecektim ki anneme küfür etmesiyle "Beni döv" dedi adeta. Seleyi çıkarttım ve ciddi anlamda sert şekilde 2-3 tane vurdum. Meydandaki polisler gelip "Siz eşkiya mısınız ?" diyerek ikimize de hitap etti. Ardından "Oğlum böyle mi sporcusunuz siz ?" dedi bana. Bu durumda polise de sıçradım bir iki adım. "Hadi ben sporcu değilim, sen nasıl polissin de başta müdahil olmuyorsun olaya? Sigaran bitince geliyorsun !" dedim ve adamın burnu kanıyordu. Bisiklete atladım yoluma devam ediyorum. Sonra polis "Bisikletli sağa çek" diyince "Haydaa" dedim :) "Bu adamın bütün hastane masraflarını sana yazabilirim" diyerek tehditkar bir imada bulundu. "Mobese kayıtlarında sigara keyfinizi bölüp ayırmadığınız için bu olayın yaşandığı ispatlarım. Adamın hastane masrafını da karşılarım" diyince "Yürü git işine benim asabımı bozma" dedi. Yüzümde yaramaz bir çocuk gülümsemesiyle ön kaldırıp devam ettim.

Bakın bir tane kendini bilmez yüzünden nelerle uğraşır oldu bisiklet kullananlar. Polisleri tanıyın. Hepsini suçlamıyorum ama çoğunluğu böyle dostlarım. İyi forumlar.

Scudo

DeliOğlan

Üye
Tepki
0
İsim
Alperen Tutkan
Bisiklet
Salcano
Ulan Amerikan Filmini Aratmadi Bu Sahatte Beni Guldurdun Ya Allah Da Seni Guldursun Fakat Su Guzel Ulkemde Nerdeyse Her Bisikletli Bu Tur Olayla Yasamakta Ki Kendimde Ma Ma Fi Allah Bize Sabir Versin Haydi İyi Pedallamalar ;)

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
Kardeş sakin ol... Böyle her laf atana kafa atarsan olmaz. Cahil bir toplumuz bu yüzden bisiklet kullanıcılarına karşı saygı sıfır. Bisiklet binerken sahte bir gülücük maskesi kondur yüzüne ve devam et hiç birşeyi umursama

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
@Anıl Erdoğan

Yaptığım doğru değildi fakat bisikletin üstündeki bir insanı devamlı ittirmesi, araçların yanımızdan geçmesi yada o araçlardan birinin altında kalma tehlikesi. Biraz burasından bakıyorum olaya. . Ardından edilen küfür cabası.

DeliOğlan

Üye
Tepki
0
İsim
Alperen Tutkan
Bisiklet
Salcano
Olur Boyle Seyler ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yanlışlar silsilesi.

Bir özür ve kibar bir ifadeyle çözülebilecek sorunlar, yanlış zamanda yanlış hareketlerle nasıl çıkmaza sokulur görmüş oluyoruz böylece.

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
guvenlik memuruna susturucu delil iyi akil edilmis.

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
Bir üyenin yorumuydu. "Bisikletlilere kırmızı ışık kuralı yok nede olsa" yazmıştı. Bakayım, bulursam alıntı ederim.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için;

Madde 46: Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.

denilir. Kırmızı ışıklarda durmak zorundasınız.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Mecidiyeköy meydanı ve çevresi zaten başlıbaşına olay yeri.Yaya ve taşıt trafiği çilesi bitmez oralarda.Adamın yaptığı gücü yetene saldırmak durumu...Ama düşündüğü gibi olmamış anlaşılan.Araba çizgide dursa yapmayacağı tavrı ,bisikletlidir herşeyi hakeder mantığı ile davranmış anlaşılan.Yaşanmasa iyi olurdu ama yapacak birşey yok.Hak ettiği yerde değilde ezbileceği kişiler üzerinde hakkını aramak ve şiddetli öfke saçmak bizim millete özgü aslında.Bir de bunun için insanlar şehir trafiğinden kurtulmak için MTB alıp kaçıyor araziye:)

• Beğen
Tepkiler: QuizzicalHuman

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
çağrı'nın durumu aslında tamamen hissiyat ile ilgili. bazen bir anınız oluyor kimse hiçbir şekilde sizin moralinizi bozamıyor. bazen oluyor pamuk ipliğine bağlı..
iyi yapmışsın demek doğru olmaz tabi ama göz kırpmadım da değil.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
@Yusuf Yılmazvural.İyi niyetli olmak gerçekten birçoğuzun istediği aslında.Ama öyle kişiler var ki sen kibarca özür dilesen alttan alsan bile umursamıyor, hakaret olarak algılıyor herşeyi.Bilmiyorum nasıl iletişim kurmalı bu kişilerle...Ya çekip gideceksin ,ne derse desin boşvereceksin ya da olayı akışına bırakacaksın galiba.

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Yaptığın doğru değil ama yaptığın kişi hak etmemiş de denemez. Sürekli kural bilmez yaya ve şoförler yüzünden kaza yapıyoruz ve suçlu oluyoruz. O adamı bulup suratını görmek isterdim:) Bazen yanlışlar doğrudan daha gereklidir

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
@Uğur S.

Zaten duruyorum ben. Bu konuda mutabıkız. Sadece üyelerimizden birisinin sözüydü, doğrusunu görmüş olduk burada.
@aeneskral

Kesinlikle abi. Bütün gün bunu düşünerek çalışmak yada bir şeyler yapmak zorunda değilim. Aynı fikirdeyiz.

@lealtad

Doğruluğunu savunmuyorum fakat adaletsizce bir olay. Arabaya sataşmayıp (yaya çizgisinde tabi araçlar), gelip arabaların arasında durduğum için bana takılıyor. Olacak iş değil bu. Bazen tepki göstermek iyi. Benim yerimde 15-16 yaşında bir kardeşimiz de olabilirdi. Gözü dönmüş bir manyağın gazabına uğrayabilirdi.

@mavinehir

O yüzden ormandan dönmek istemiyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mavinehir

Evet, doğru. Aslında hepimiz böyle şeyleri kafaya takarız, o an şöyle yapsaydım, böyle tutup fırlatsaydım, gibi gibi. Ancak önemli olan o olayı kafaya ne kadar taktığımız, değil mi? Benim de aduket atmak istediğim anlar oluyor, ama atmıyorum. El yumruğunu yemeyen, kendi yumruğunu kum yüklü kamyon zannediyor çünkü. Ben arabamda acil durum için el baltası taşırım ama karşımdaki dolmuş şoföründe ışın kılıcı varsa, balta sadece izleyenleri heyecanlandıran bir aksesuar olur.

Neyse efendim, mühim olan hayatın her anında Ergün Penbe'liğimizi muhafaza etmek.

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
Bu adamın yaptığını biraz açarsak yani demek istediğim farklı bakış açılarından bakarsak @Çağrı Fatih Yamalı 'nın sinirlenmesini normal karşılayabiliriz.

1.senaryom : Düşünün ki bir bankada sıra bekliyorsunuz ve sıra numaranız 76. Fakat sıra numarası 45 olan biri neden önümde 44 kişi var sorumlusu sensin diyip size saldırıyor. -Arkadaş yaya çizgisinin gerisinde olduğunu söylüyor-

2.senaryom : Yemekhanede tepsinizi aldınız yer arıyorsunuz yanı boş olan Çağrı arkadaşımıza ileride dolu olan masaların neden dolu olduğunu senin yüzünden o dolu masalara oturamıyorum diye çıkıştığınızı düşünün. -yaya çizgisinin üzerinde durmadığını önünde başka araçların olduğunu söylüyor-

Bu gibi durumlar çoğaltılabilir. Yaya çizgisi üstünde durmayan bir bisikletliyi senin yüzünden karşıya geçemiyorum diye söylenmek "ben kavga etmek istiyorum fakat bahane bulamadım" demekle aynı şey olduğunu düşünüyorum.

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Çağrı Fatih Yamalı dostum öncelikle geçmiş olsun..yaptığın doğru yada yanlış diyemem çünkü benm tarafımdan bakan sen olsan sana yanlış gelir ben senin yaşadığını yaşasam bana doğru gelir..lakin ne yazıkki insanımız saygılı deil pek böyle durumlarda.yerinde olsam daha fazlasını yapardm belki belkide bişey yapmazdım ama sinirlenince bin bisikletine git bundan sonra... 2 pedal sonra eski huzuruna kavuşcaksın zaten :D..ne bela biter ne saygısız insanlar..napalım mecbur olmasakta kendini bilen insanlar olarak yüz göz olmamaya çalışıcaz sabır göstericez... inan kendimi tutmasam her tura çıktığımda 4-5 kavga sebebim oluyor..tekrar geçmiş diorum birdaha yaşamamanız dileğiyle :)

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
@F.Yıldırım

Tam anlamıyla olayı özetlemişsiniz. Teşekkür ediyorum yorumunuz için.

@ERSN PK

Normalde kimse ile işim olmuyor abi. Öyle ki kulaklık dahi takmıyorum trafikte çoğu zaman. Sırf hata payımı sıfıra düşüreyim diye. İnsanoğlu sabah uykusuz ve huysuz oluyor. Bende bi o kadar mutluydum içine etti. :(

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@Uğur S.

(link)'nun 46.maddesi tam olarak şu şekilde :

Karayollarında trafiğin akışı :
Madde 46- Karayollarında trafik sağdan akar.
Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücüler:
a) Araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının
gerektirdiği şeritten sürmek,
b) Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte sürülen araçların emniyetle geçişini beklemek,
c) Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
d) Gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmemek,
e) İki yönlü trafiğin kullanıldığı dört veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça, motosiklet,otomobil,kamyonet ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek,
Zorundadırlar.
Karayollarının belirli kesimlerinde, bu yollardan faydalanma zorunda olan hayvan sürücüleri, hayvanlarını veyahayvan sürülerini gidiş yönünde yolun en sağından ve en az genişlik işgal ederek ve imkan olduğunda taşıt yolu dışından götürmek zorundadırlar.