Bu zımpırtı tam olarak ne işe yarıyor?

bibisiklet

Daimi Üye
Tepki
402
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar, bu zımbırtının ne olduğunu biliyorum fakat tam olarak ne işe yarar daha doğrusu alır takarsam neyi değiştirir. Tur bisikleti topluyorum sayılır kelebek gidon falan aldım, bu adı neyse o zımbırtıyı bir çok turcu da görüyorum. Konfor olarak bir şey katıyor mu?

(link)

Scudo
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidonu yükseltmeye yarayan bu parça doğal olarak agresif sürüş pozisyonundan daha dik ve rahat oturma pozisyonuna olanak sağlıyor diye biliyorum.Yanlışsam düzeltin.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar ve berktx

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Ben kendi ghost bisikletimde kullanıyordum, faydasindan çok bence doğru geometriyi bozduğu için ve saçma bi yükseklik kazandırdığı için hiç memnun kalmadım

• Beğen
Tepkiler: Tasogare ve Gezer

AliMurat

Daimi Üye
Tepki
171
İsim
AliMurat
Bisiklet
Sedona
Gidonu yukseltip daha dik durmanizi sağlıyor.
Turlarda da uzun süre kambur durmamak için kullaniyorlar.

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
@Ceyhun Özkan doğrudur ellere omuzlara binen yük azalıyor fakat karşıdan rüzgar geldi mi özellikle turlarda çok sıkıntı yapıyor. Kelebek gidonunuz varsa zaten rahatsız olduğunuzda sürekli pozisyon değiştireceğiniz için ben gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ama tabi siz kısa turlar yaptıktan sonra bunun gerekliliğini siz farkedersiniz, aaa geç oldu artık takılmaz diye bir şey de yok acele karar vermeyin bence

• Beğen
Tepkiler: Ceyhun Özkan

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
@ozalkadir her zaman. Ben de kelebek gidon kullanıyorum geçtiğimiz ay çıkardım rahatladım. Ama dediğim gibi siz nasıl rahat edersiniz bilmem :D

messdent

Üye
Tepki
5
İsim
hikmet
Bisiklet
Scott
Bu parçayı ben de sipariş ettim ve henüz elime ulaşmadı. Ben bisikletimi yeni aldım ve ilk bisikletim. Bu konuda tecrübem yok ancak ergonomiyle ilgili araştırma yaptım biraz. Sele boyunu ideal pozisyona aldığımda gidon alçak kalıyor ve elime, bileğime binen yük artıyor. Bu amaçla aldım. Kullanınca tekrar yazarım deneyimimi. Sadece bunun ek bir parça olması nedeniyle sürüş esnasında sağlamlık konusunda bir sıkıntı çıkarır mı diye endişem var.

Two_Wheels

Graveller
Tepki
92
İsim
Muhammed İkbal Ayvalık
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bu parça zaten herkes kullansın diye değil sanırsam. Özellikle uzun boylu turcular için sele kaldırıldığında gidon aşağıda kalmaması için diye biliyorum.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@messdent
bence biraz acele etmişsiniz, ergonomi ile ilgi bilgileri eski kaynaklardan yada genel şehir/commuter bisikletler için olan kaynaklardan bakarsanız yanıltıcı olabilir, sürüş tarzınıza göre belirlemelisiniz, zira çatala gidon entegre edenler de var :)
eğer illa gidonu yükseltme ihtiyacı duyuluyursa bunu maşayı hiç kesmeden yapmak, ya da turcuların kullandığı açısı 0-90° arasında değişen boyunlar olabilir.
sağlamlık konusunda ben olsam mtb de böyle bi ek parça hayatta kullanmam, ama iyi sıkıp, arada kontrol eder ve insan gibi kullanırsan da gidon elinde kalmaz diye umuyorum :)

of hem de aliexpressmiş wake marka, bence alışveriş yaparken new fashion ya da new arrival gibi terimlerden uzak durmanız yararınıza olur.
bu ne idüğü belirsiz aluminyumlar çok dandik oluyo, önemsiz parçalarda tercih edin, sele borusu halkası, suluk kafesi gibi

• Beğen
Tepkiler: messdent

messdent

Üye
Tepki
5
İsim
hikmet
Bisiklet
Scott
Cevabınız için teşekkür ederim. Bisikleti şehir içinde küçük turlar için aldım mtb değil zaten. Gidonun düşük seviyede kalma durumu konusunda çok şüphem yok yani bu fikri belirttiğiniz kaynaklardan edinmedim. Eşime de daha önce bir bisiklet almıştım onu kullandığımda bu gidon sele seviyesi farkı ortadan kalkıyor. Sizin de belirttiğiniz gibi onda açılı ayarlanabilir gidon boğazı var.

Bu parçayı takmak için maşanın kesildiğini bilmiyordum. Hatta hala da kesilmesine gerek yok diye düşünüyorum çünkü bu bir ara parça yani uzatma parçası( yanlışım varsa düzeltin). Ben gearbest.com dan aldım onun da kalite olarak buna benzer olduğunu düşünüyorum. Gelsin bi bakalım eğer beğenmezsem ve güvenemezsem kullanmam.

Bu konuyla alakalı ben iki güvendiğim bisiklet servisine danıştım onlar da bu parçayı tarif ettiler ve bununla bu problemi çözebilirsiniz dediler.

• Beğen
Tepkiler: abidin89

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@messdent

yok kesmenize gerek yok, maşanız siz bisikleti almadan kesilip bisikletinize fit ediliyor zaten, ama siz yeni maşa aldığınız da ucundaki payı istediğiniz kadar uzun tutabilirsiniz, bunu demek istedim.
alüminyum olarak da bi kere motosiklet debriyaj kolu almıştım böyle x bi markadan , daha takarken kırıldı, herhangi bi bisiklet parçası sipariş etmedim. olaydan sonra zaten :)

rahat ederken ağırlık merkezini değiştiğinizi de hesaba katmalısınız, viraj olarak geri döner ;)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu parca sadece bir tek seye yarar. Gidonu yükseltmeye. Normal olarak yeni bisiklette gidon yüksekligi. kullanan kisiye göre ayarlaniyor ve genellikle biraz kesiliyor. Fakat baskasindan bir bisiklet aldiginiz zaman gidon sizin icin cok alcak olabilir. Gidon bogazlarinin degisik acilarda olanlari ile bu fark genel olarak düzeltilebilir, ama bu da yetmedigi durumlarda bu parcayi kullanark gidon bogazinin baglanti noktasini yükseltebiliyorsunuz. Saglamligi konusunda hic süpheniz olmasin. Ben yillarca kullandim. Sadece dogru takacaksiniz ve dogru ayarlayacaksiniz..

• Beğen

messdent

Üye
Tepki
5
İsim
hikmet
Bisiklet
Scott
@ihtiyar Teşekkür ederim. Bisikleti sıfır aldım ancak aldığımda gidon maksimum seviyedeydi. Alacak olan kişiye göre ayarlayıp kesme durumu varsa da benim bundan haberim yoktu. Bu durumu hesaba katmadan, önceden kesmiş olabilirler. Aldığım yerle bir görüşeyim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ihtiyar Gidon kesiliyor derken? :) Orada bir terim karışmış hocam yeni maşaların boğazından bahsediyorsunuz sanırım ya da flat gidonlarda omuz genişliğine göre kesilmeyi...Yeni arkadaşların kafası karışmasın netleştirelim ;)

Two_Wheels

Graveller
Tepki
92
İsim
Muhammed İkbal Ayvalık
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@BF Okuru şaft borusu demek istediler sanırım :)

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Anlayan anlamis zaten. Gidon kesiliyor seklinde bir cümle kullanmadim... Gidon masanin saft borusuna baglandigina göre, kesilen parca masanin borusu. Masa imalatcisi her boy kadronun alin borusuna uysun diye ayri ayri masa üretmez, uzun boru kullanir ve bisiklete takilirken uygun boyda kesilir... Yani yeni tip veya eski tip masayla filan alakasi yok. Yeni tip dedigimiz (ahead)yataklarda sik sik görülen bir durum, mesafeyi ayarlamak icin pek cok defalar bilezikler bogazin üst tarafina takilir. Kullanici daha sonra isterse bileziklerin yerini degistireren yüksekligi biraz ayarlayabilir. Fakat bazi kisiler, benim gibi örnegin, bu cözümü cirkin buldugu icin masa borusunu hemen keserler. Daha sonra birisi daha yüksek gidon kullanmak isterse biu "zimbirti" yi kullanabilir. Benim kullanma nedenim de, kisin kullanmak üzere aldigim kullanilmis bir bisiklette, benden önceki kullanici yüksekligi acisi yukariya dogru gidon bogaziyla cözmüstü. Fakat ben ölcü aletini bogazin üzerine taktigim icin, ki cok kötü bir aciyla okumasi zor bir ekran... dolayisiyla masa borusunu bu zimbirtiyla yükseltip, yere daha paralel bir gidon bogazi taktim.
Bu tip konularda yorum yaparken, bu kadar teknik bilgi ve beceri isteyen bir isleme yönelen kisinin, bahsedilen konuya hakim ve bilgi sahibi oldugunu varsayiyorum.. Yukarida yazdigim kadar detayli yazma ihtiyaci hissetmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Uno