Bu Yayın Yağını Değiştirmek Gerekir Mİ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle merhaba abilerim/ablalarım.

Bugün bir değişiklik olsun diye amortisörü açıyım dedim :D
Elime yayı alınca bırakıcaktım bende aynen öyle yaptım daha iç kısımları kurcalamadan kapattım :D

Yay bana çok değişik geldi normalde üstünde mis gibi gres sürülü olur benim ki kirli pis gibi :D

http://oi45.tinypic.com/2h7dnas.jpg

vermek istediğim örnek bu

http://imgim.com/lly3pnh.png

benimki ise bu :D

resim biraz büyük kusra bakmayın

birde ilk aldığımda sertlik ayarı bile kilit gibi çalışıyordu şimdi ondan eser yok

aynı şekilde normalde yolda giderken üstüne abanmadan sele üstündeyken bile esnetebiliyodum şimdi anca abanınca

sizce değiştirmek gerekli midir?

Birde geri taktığımda tüm parçaları oturttum ne eksik parça kaldı ne de fazla ama şimdi gidonu döndürürken 2 kere sıkışıyor gibi oluyor zorlamıyor ama hafif bir ses geliyor sanki bir yere takılıyor, sıkışıyor gibi bu nedendir o furşun kadronun ve maşanın bağlantı yerleri mi yağlanması gerekiyor

Scudo

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hakan Bey gün boyunca konunuzu takip ettim telefon başındayken şimdi eve geldim elimden geldiğince yardımcı olayım öncelikle ilk resimde çektiğiniz yayın gresi çokta kirli değil gördüğüm kadarı ile belirli bir kullanımdan sonra klasik sarı gres o görünümü alıyor ve biraz olsun katılaşıyor ve ön süspansiyonunuzun ağırlaşmasına neden olan bu olabilir. Eski kullanmayacağınız bir atlet veya kumaşı bez yapıp bu yağın kabasını alın temizleyin yayı isterseniz kauçuksuz normal sarı gres yada bu tür süspansiyon ve yayların bakımında önerilen teflonlu bisiklet parçaları için kullanılan greslerden kullanabilirsiniz hem daha soft yumuşak bir yaylanma sağlar hemde akmadan daha uzun ömürlü kalıcılığı olur ayrıca kir toz tutmaz.Yayı monte ettikten sonra amortisörün iç bacaklarına da sürüp kapatırsanız gayet güzel bakımını yapmış olursunuz.

Sertlik ayarı dediğiniz maşanın kilit mekanızması ise çalışmamasının bir kaç nedeni olabilir.Maşanızın sağ ayağı kilit mekanizmasını yöneten kısım olup belki kilitli halde sert bir darbe aldıysa bozulmuş olabilir bence bunun kontrolünü bisikletçinize yaptırmanızda fayda var.Veya belki gidondan kilitlenebilir türde ise tel ayarı kaçmıştır.Bu konuda görmeden fikir sahibi olamıyorum =(

Gidondaki dönme problemi gidonu söküp rulmanları kontrol etmelisiniz dağıtmış olabilirsiniz veya gres eksikliği olabilir bi kontrol edin isterseniz ama 2 kere sıkışıyor gibi olması pek yağ eksikliği olmaması gerek.Çok fazla ilgili değilseniz bunuda bir bisikletçinin kontrol etmesinde fayda var.

Teflonlu bisiklet için gres yağı nereden bulurum derseniz buyrun ben iki tüp aldım bisikletimin gres ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılıyorum süspansiyon dahil olmak üzere fazlasıyla memnunum

(link)

Umarım problemlerinizi çözersiniz sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

• Beğen
Tepkiler: suat akman