bu tekerlek seti hakında ne dersiniz?

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
corratec motion kullanıyorum ve küçük çapta hafifletme çalışmalarım oluyor.önce 2.580gr lık?(bu ne be böyle demeyin:)) amortisörü rst megaan la değiştirdim.1.770 böylelikle 810 gr cepte. daha sonra boğaz ve gidonu amoeba vitra sele borusunuda AMOEBA 27 çap Model : SP-M210 değiştirerek toplamda 1 kilo kazandım.şimdide jantlara geldi. bunun içinde yardım gerekiyor. düşüncem rigida zag 19 yada rigida xc 420 mavic 717 jant
revolution teller lx hazne ve kaset olarakta pg 990 slam kullanmayı düşünüyorum tabi mevcuttaki tekerlek setinin ağırlığının hiç bilmiyorum bilen varsa çok sevinirim.son olarakta aynakol değişecek ve şimdilik bu çalışma bitecek 1 2 sene sonrada kadro.bu arada sadece şehir içinde bindiğimide söyleyeyim. bide bilenlere sormak istedim. siz nedersiniz............

Scudo

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Sadece şehir içinde kullanılacak bir bisiklette hafifletme çalışmaları bence gereksiz... Tabi sizin kendi seçiminiz bu, hatta sadece şehir içinde kullanmak üzere dağ bisiklet almak da yanlış bir seçim.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Şimdi söylediğin jantlar arasında ne kadar fark olduğunu bilmem biliyomusun ama Mavic 717 ile Zac 19 arasında dünyaları bırak galaksiler arası bir fark var diyebilirim kalite olarak açıkçası... Ve fiyat olarakta durum böyle ama eğer param var ve iyi bir set istiyorum diyosan bence revo tel + lx göbek +mavic 717 gerçekten iyi bir tercih olur...

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
tabi şehir içinde çok steril bi sürüş yapmadığım için dağ bisikletini seçtim (pek uslu kulandığım söylenemez)hafiflik konusuna gelincede ağır bir bisikletle hafif bir bisikletin ivmelenmesi cok cok farklı tabi bu yüzden hafif bir bisikleti terciğ ediyorum jantlarla ilgili o kadar cok secenek mevcut ki bunu belirleyen etkenlerin başıda fiyat geliyor.zaten bu yüzden bilgilerinize ihtiyacım var.

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
2.580gr lık? amortisör neydi ?(gila değil mi?) motion 2005 model mi?

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
evet gila 2006 motion bende cok şaşırmıştım:)

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Sercan

Slm sercan kardeşim

Bence yanlış düşünüyorsun ..Madem şehir içinde kullanılacak bisikletlerde hafifletme cabası yanlıssa yol bisikletleri neden bu kadar hafif ?? ve dahada hafifletilmeye calısılıyor .. Kaldıki bende kendime ultra light olmasada hafif bir bisiklet yapıyorum , genel anlamda bende sehir içinde kullanıcam ancak hafta sonları araziye cıkabilicegim .. Sadece sehir içinde bile kullanılacaksa dag bisikleti bence turkiye sartlarında cok cok gerekli . Ben adana gibi dümdüz bir ovada oturuyorum yollar okadar düzensiz ve tümseklikki . Sehir içindede olsa agırlık daha cok yorulmaya sebep olmazmı ?

Ve tabi görsel acıdanda bir bisikletin daha guzel olması sahibine daha cekici gelir ve sahibide onunla daha cok vakit gecirmek ister .. Bence hafiflikten ziyade parca seciminde ust modeller göze daha cok hitap ediyor. Benim bazı parcaları secmemndeki etmen de direk bu olmasada buun payı oldukca yuksek ..

Tns hocam , Toplamayı düşündüğün jantın fiyatı nekadar ?? ben hafiflik amaclı ve disc sistemli mavic crossland almayı hedefliyorum .. ön arka disc modeli komple jant seti 1.970 kg , fyat olarakta 400 küsür ytl .. bütceyi söylersen hafiflik konusunda daha cok yardımcı olabiliriz . Ve de belki daha cok secenek sunabiliriz .

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
kesinlikle bu söyleve katılıyorum yaklaşık 3 senedir amatör olarak bisikletle ilgileniyorum ve bu spora ilgim artıkca ne kadar dipsiz bir kuyu olduğunu çok daha iyi anlıyorum(her sporda olduğu gibi)malzeme kalitesindeki farklarda kesinlikle göz ardı edilemez ve bu yolldaki her hamle tabiki bütceye dayanıyor.
ilk bisikletimdeki hataları gördükce ve sürüş kalitesindeki inanılmaz farkları anladıkça yolun uzun olduğu daha açık bir hal alıyor.şu an için jantlara ayırdığım bütce 400 ytl çivarlarında. ve doğal olarak bu fiyatlara en uygun ve benim işime yarıyacak parçaları arıyorum buda çok normal değilmi?

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
aynen hocam bnm ayırdıgım butcede okadar . bende senin gibiyim eski hataların aynısını yapmamak için cok arastııyorum.. aslında arastırmam bitti ve bir sonuca vardım . mavic crossland disc. sanada tavsiem hemen hemen aynı fiyatlarda olan mavic roc. tubelees jant sistemi .. fiyatı bi arastır 400 civarı birde su linktekine bak shimano jant
(link)

ve son olarak ben kendi alıcagımı yine önereyim cunki bnm bu fiyat aralıgında buldugum en iyi jant seti mavic crossland .. hem disk hemde v fren uyumlu. ileride disc e gecmek istersen jant olarak sorun yasamazsın . ama disc kullanmam dersen crossroc düşün bir ..

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Hafifleştirme çalışmalarında dönen parçaların önemi çok büyüktür.
Dönen parçalar ne kadar hafif olurlarsa, o kadar akıcı, sürtünmeden uzak bir sürüş, o kadar da az yorucu ve daha uzun mesafe olarak size geri dönecektir.
Corratec Motion'ın üzerindeki tekerlerin detaylı bilgisine ulaşamadım fakat aklınızdan geçen parçalar ile çok çok daha hafif tekerlere sahip olacağınız kesin.
Mavic XC717 + bütçenizin elverdiği ve vfren/disk kullanımınıza göre belirleyeceğiniz bir göbek + DT swiss Revolution 1.5 teller ile çok hafif bir teker setine sahip olabilirsiniz.

Ön göbek ağırlıklarında (TR'de satılan modellerde) çok aşırı farklar yoktur, bu yüzden atıyorum ön göbeği XTR almak bana göre uygun bir seçim değil.
Onun yerine arka göbeği bir üst model almak daha etkili olacaktır.

Hazır teker setlerinden de Mavic, Shimano, DT Swiss markalarının birçok uygun fiyatlı ve aynı zamanda uçuk fiyatlı süper hafif modelleri mevcut.
Siz hazır set düşünüyorsanız, modelini belirtin, burada masaya yatırırız o tekerleri.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
slm athletic dt swiss hazır set varmı :D ben shimano ve mavic bulabildim .. ( yani turkiye magazalarında ) dt swiss de fena bi secim olmaz ..
Birde arka xtr lar rulman mı ? son modeller ( diskli olanı ) ??

yeni konu acmadan bende buradan bir soru sormak isterim

XTR arka göbek - XT ön göbek ( disc )
Mavic 819 Disc jant ön-arka butceye göre revo tel yada uygun bi tel )

mavic crossland disc komple takım

secim olarak bu iki setten hangisi hem hafif hemde uzun ömürlü olurdu ??? Tabi birde fiyat acısından tahmini bir rakam söylerseniz xtr lı grup için tam süper olacak :D

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
Corratec Motion'ın üzerinde:

X-Star 19 jant rigida

JANT TELLERİ : DT Champion 1.8

göbek olarakta formula 32 delik

RUBLE : Sram PG 950
bunların ışığında zaten gitmek istediğim yol da tam sizin belirtiğiniz gibi.zaten şu andaki tek amacım akıcı bir bisiklet..ilginiz içinse çok teşekürler..

ben jant olarak bütceme uygun olan MAVIC XM 317 düşünmüştüm 440 gr ile işimi görür zannediyorum diğer detaylarda sizin belirtiğinizle aynı olacaktı.ama her türlü fikre ve tavsiyeye açığım...

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Merhaba, evet DT Swiss'in
XR 1540
XR 1480 adlı 2 adet mtb teker seti modeli var.
TR'de mağazalarda zor görebileceğiniz fakat istek üzerine getirilebilen modeller ve adlarındaki rakamlar ağırlıkları oluyor.

XTR ların rulman olup olmadığını bilmiyorum, yanlış bilgi vermeyeyim.

Mavic Crossland Disk, ön 965gr, arka 1100gr, toplam 2065gr. 426ytl.

Mavic XM819 (465gr) 68eu. çifti 930gr, 136eu = 250ytl
XTR FH-M965 arka göbek 315gr 170$. = 240ytl
XT HB-M 765 ön göbek 150gr 40$ = 55yl
Revo teller 64 adedi 261gr tanesi 1$ desek 64$ = 90ytl
Tel başları 64 adet, kafadan 64gr diyelim. = 10ytl diyelim.
Toplam 645ytl etti.

Crossland =2065gr = 426ytl
Toplama Mavic = 1720gr = 645ytl

Hafiflik sizin için ne kadar önemliyse, ona göre tercih edebilirsiniz.
Ama benim tercihim toplamadan olurdu (parçaları biraz değiştirerek)
Kanımca XM819'un çemberi Crossland'inkinden daha sağlamdır.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Athletic ; Cok tesekkürler .. Sonuc olarak 300 gr yaklasık 200 ytl ... sanırım mavic crossland almak burda en mantıklısı olucak ... ( bi ara acaba xtr aynı fiyatamı gelir diye düşündüm ama fazlaymıs )

Tns ; mavic crossroc ön arka komple jant seti takım halinde 1830 gr. v fren uyumlusu .. Fiyatıda 400 ytl... gürsel abinin dükkanında var bi göz at istersen ...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
bu arada 819 lu setin tubeless olduğunuda unutmayın lütfen bu büyük bir etkendir fiyatta ayıca crosslanddan daha sağlamda olduğu söylenebilir...

Ayrıca dünyada bu kadar çok mal sattığı halde hala rulmanlı sisteme geçmeyen tek marka Shimanodur diyebilirim... Shimanonun bütün göbekleri bilyalıdır... Hazır teker setleride buna dahildir...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çagrı crossland tubeless değilmiydi ? yani oda tubeless sanırım . Ama rulman disc uyumlu saglam bi göbek bulsam baska seceneklere bulasmadan 819 u toplıycam . ama rulman gobek yok piyasada. ya kalmamıs yada yok . bi yerde buluyorum disc uyumlu olmuyo :(

tek tercih bana crossland gbi duruyor . başka düşünüyorum birde crossroc var onunda discini bulamadım .. v fren uyumlu hep .. ama athletic saolsun fiyatları cıkarınca xtr lı sistem bilyeli olmasına ragmen daha yuksek fiyatta cıkardı . o yüzden bic rossland iyi bi secim lacaktır.

şöylede bi sorun var adanada da crossland yok :D ankaraya gitmek lazım ... :(

bu arada taksitle satıs yapan bi yer biliomusunz kredi kartına 10 ay taksit vs ??
online da alısveriş yapmak isterim ama kredi kartıyla nasıl olur bu iş bilemiyorum .. yani hem bilgileri vericez hem sifre vs :(:(:(

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Hazır setlerde TR'de bulabilirseniz Shimano WH-M765 da iyi bir tercih olacaktır.
Ön tekeri 831gr, arka tekeri 1016gr, toplamda 1847gr.
İngiltere fiyatı 360eu, TR'deki fiyatı da aşağı yukarı bu fiyatta olmalı.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
2. el ilanlarında WH-M765 vardı bir set, Muammer Yıldız'ın sattığı. Gerçekten kaliteli ve çok şık bir set olduğunu bildiğim için, hazır sözü geçmişken hatırlatıyım dedim ;). (link)