bu sistem bisiklete uygulanabilirmi ?

Konu, 'Frenler' kısmında Ozan Güneri tarafından paylaşıldı.

 1. Ozan Güneri

  Ozan Güneri City cyclists

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  570
  Beğeniler:
  533
  Şehir:
  İstanbul-Çekmeköy
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Bisiklet kullanırken ön fren yüzünden oldukça fazla kaza oluyor.Bu aralar motorsiklet ehliyeti için eğitim alıyorum ve motorsikletlerde CBS 'combined brake system' diye bir sistem var.Kısaca ön frene bastıgınızda öne 70 arkaya 30 baskı uyguluyor, keza arka fren içinde aynı.Bu uygulama motorsikletlerde oluyorsa bisiklet'lerdede olabilir diye düşünüyorum.
   
  Cyclist999 bunu beğendi.
 2. Abdul Samet

  Abdul Samet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  278
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İstanbul-Ümraniye
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bence bisikleti çok daha kısa fren mesafesinde durduran ön frendir. Benim şahsi görüşüm bu şekilde. Zeminin durumuna göre ön frenle çok rahat durabilirsiniz. En kötü ihtimalse ikisi ile birlikte takla atmadan ve savrulmadan durabilirsiniz.
   
 3. mustafa susam

  mustafa susam Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  240
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Motobecane
  Seviye:
  bence bisiklet freninde baskıyı kullanıcı kendisi ayarlar. ön frene basıp takla atıp kaza yapanlar bisiklete alışmamış olanlardır benim bisikletimde ön fren yoksa ben fazla sürat yapmaya korkarım.
   
 4. DustyBrain

  DustyBrain Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2010
  Mesajlar:
  100
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Sadece tecrübesiz olanlar değil, ani bir şeyle karşılaşıldığında onlarca yıldır bisiklet kullanan profesyoneller dahi ön frene sarılabilmekteler. Kaldı ki yalnızca tecrübesizler için olsa bile unutmayın, genel bisiklet kullanıcısı bu insanlardan oluşuyor. Çocuklar, getir-götür işi yapan çıraklar, ulaşım için kullanan, spor olarak ilgilenmeyen insanlar..

  Çok güzel bir yenilik olabilir bence alt seviye için. Aptal çift amörtisörlü renkli parlak bisikletler yerine böyle bir sisteme sahip bisikletler ön fren nedenli kazaları ortadan kaldırabilir.

  Ancak bildiğim kadarıyla motorsikletlerde uygulanan sistem ya hidrolik ya da elektronik sistemlerde işe yarıyor. Mekanik-telli sistemlerde bunun uygulanması daha farklı yöntemler gerektirebilir. Sonuçta olursa güzel olur ve tercih edilir diye düşünüyorum.

  Not: Sanıyorum Delta Bisikletin tek kolu olmayan bir sporcumuz için yaptığı tek taraflı gidona sahip bisiklet tek kolla iki freni birden sıkabiliyordu. O sistemi tam hatırlamıyorum ama ona benzer bir çalışma veya o sistemin geliştirilmesiyle bisikletler için bir CBS yaratılabilir.
   
 5. Cyclist999

  Cyclist999 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.192
  Beğeniler:
  855
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Harun Sayı
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Öyle birşey ki rüzgar deryarından yararlanarak ve risk alarak bir arabayı 3 metre arakadan takip ederken saatte 42 km ye sabitlemiş tempo tutturmuş giden ben deniz onca deneyimime rağmen gerizakalı pislik erifin düm düz ve ışıksız bir yolda gerzekçe bir şekilde ani fren yapmasıyla emin ol burada belki 10 larca senesi vermişler hariç ön frene yüklenmek zorunda kalır -ki bu durumda her iki taraf dolu tek gideceğiniz yer o arabanın arkası ise kendinizin ve Bisikletinizin en az zararla kurtulması için tavsiyem takla atın!! ya da hiç böyle bir riske girmeyin; en iyi çözümün bu olduğunu bundan sonra anlıyor insan- ve takla atar. İyi forumlar.
   
 6. Cem Özyurt

  Cem Özyurt Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  903
  Beğeniler:
  300
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Bence de önemli olan o değil, kullanıcı kendi ağırlığını bisikletin ön veya arkasına vererek ayarlamalıdır frenlemeyi. Kullanıcı kesinlikle bisikletten ağır olduğu için ön fren en iyi frendir bence de..
   
 7. Aydın Diricanlı

  Aydın Diricanlı Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.197
  Beğeniler:
  1.879
  Şehir:
  Üsküdar/İSTANBUL
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Katılıyorum...

  Bisiklette ve motosiklette aracı esas durduran ön frendir.Ama ön freni etkin kullanmak zaman ve tecrübe gerektirir.Ön fren tek başına kullanılmaz elbet.Arka fren ile koordineli kullanılır.Ama baskın fren öndür.Evet ani bir durumda, fren kollarına asılmak yine tecrübesizliğin sonucudur.

  Ani ve ciddi olaylar başınıza gelmeden, kendiniz ani durma çalışmaları yapmalısınız.Hemde bol tekrarla...

  Bahsettiğiniz CBS sistemi motorda da yeni ve yaygın değil.Ama hidrolik frenli modellere modofikasyonla uygulanabilir tabii...Ama bu ekstradan ağırlık ve pahalı bir donanım demektir.

  Bence bu tip sistemler bisikletin ruhuna aykırıdır.Bisikletin itici gücü, beyni, herşeyi sizsiniz, fren sistemide siz olmalısınız.Yoksa o alet bisiklet olmaktan çıkar ...
   
 8. tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Ozan Güneri bunu beğendi.
 9. can akıncılar

  can akıncılar Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.546
  Beğeniler:
  885
  Şehir:
  Fatsa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Haddini bilde konuş...

  Çift amortisörlü bisikletlerde mi oluyor ön fren nedenli kazalar.Gel benim Çift amortisörlü bisikletime bin ön freni istediğin kadar ayarla rampa aşağı son sürat in,ben dik bi rampayı inerken ayakta bütün kuvvetimi gidona vererek indim sadece ön frene bastım senin dediğin olayla karşılaşmadım.Demekki fren ayarlamayıda frene basmayıda bilmiyorsunuz...
   
 10. DustyBrain

  DustyBrain Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2010
  Mesajlar:
  100
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  1: Dahi anlamındaki de ayrı yazılır.

  2: Yazdıklarımdan "çift amortisörlü bisikletlerde ön frene basıldığında takla atılır" önermesini çıkarmanıza anlam veremedim, Türkçe konusunda sadece yazma değil okuma ve anlama konusunda da eksiksiniz sanırım. Ben, Türk Halkına "bunu al, bak çift amörtisörlü" diyerek yüzlerce liraya hem ağır hem gereksiz güç kaybettiren hem de bir işe yaramayan bisikletleri satmaktansa, çocukların yanlışlıkla ön frene sonuna kadar basıp takla atmalarını önleyecek bu gibi sistemler üzerinde çalışılmasını tercih ederim demiştim.

  3: Milyarlar harcayıp sahip olduğunuz mükemmel çift amortisörlü bisikletinize laf etmek ne haddime. Sağ olun haddimi bildirdiğiniz için. Bu gece yatağıma yatıp, yastığıma sarılıp bu yaptığım terbiyesizlik için günah çıkaracağım.
   
 11. Aydın Diricanlı

  Aydın Diricanlı Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.197
  Beğeniler:
  1.879
  Şehir:
  Üsküdar/İSTANBUL
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Topa girmek istemiyorum ama çift amortisörlü bisikletlerin bir amacı vardır.Offroad Downhill (arazi iniş) için kullanılır.Bu kategori çok çetin arazilerde, çok hızlı iniş gerektirir.Evet şehirde, yolda doğru bir bisiklet değildir.Ama doğru yerde canavar kesilir.Yani taş yerinde ağırdır misali...

  Arkadaşlar birbirinize karşı kırıcı olmaya gerek yok.Burası paylaşım forumu , herkes fikrini söyleyebilir.Ama sadece biraz daha nezaket...:in:
   
 12. Cem Özyurt

  Cem Özyurt Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  903
  Beğeniler:
  300
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Aydın abicim arkadaş zaten ne demek istediğini bir mesaj önce dile getirmiş. Yani çift amortisörlü bisikletlere çamur attığı falan yok. Orada bi yanlış davranıştan bahsediyor. Son cümlene de sonun kadar katılıyorum. İyi forumlar :)
   
  DustyBrain bunu beğendi.
 13. enginekizkuyu

  enginekizkuyu Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  Seviye:
  Sadece bisikletler için geçerli değildir.Bütün araçlarda geçerlidir.genelde bütün araçlarda frenleme esnasında yük öne biner,bu yüzden ön frenlere ana merkezden daha fazla basınç uygulanır.En iyi duruşu ön fren sağlar.Ben eski motorsikletçi olduğum için frenleme konusunda hiç acemilik çekmiyorum.Disk fren kullanan arkadaşlar yada yeni geçmek isteyenler en azından motorsikleti olan bir tanıdıklarından kullanmak ve test etmek için ricada bulunsunlar.Emin olun ki bisiklet de çok faydalı olacaktır.Hiç değilse tecrübe etmiş olurlar.:)Ben böyle düşünüyorum.Katılana katılmayana saygılar :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-6-22_13-39-37.png
Bilgi için teşekkürler anladığım eğer yokuş antrenmanı yapacaksak aerobik bölgeyi geliştirmemiz gerekir yani maksimum nabzımızın ℅70 -80 arasında çalışmamız gerekir.Bu bölgede çalışmak...
big_thumb_c3936ab43c2176907a7937179084c0ef.jpg
Yoğunluğum sebebiyle uzun süredir paylaşım yapamıyorum, paylaşabileceğim pek çok makale birikti :) Yazın daha fazla paylaşım yapabileceğim ;) Kısa bir antrenman paylaşımıyla kaldığımız yerden...
cute-sleeping-minions-1920x1080.png
Yatağınıza uzandığınızda uykuya dalmanız uzun mu sürüyor? 4-7-8 nefes tekniğini size 60 saniye içinde uykuya dalmayı vaad ediyor. Etkileyici değil mi? Bu teknik Harward'da eğitim görmüş Dr. Andrew...