Bu parça ne işe yarıyor?

aliyilmaz

Aktif Üye
Tepki
38
http://img607.imageshack.us/img607/3919/adszrlp.png
Arkadaslar almak ıstedıgım bı bısıklet varda boyle bı parca var daha once Turkıye'dekı hic bir bisiklette gormedım...
Acaba ne ise yarıyor ortalama agırlıgı nedır?
Yararlarını ve zararlarını soyle kısa bır bıcımde acıklarsanız sevınırım....
Konuyu dogru yere actıgımdan emin degılım...Yöneticiler dogru yere tasırsa sevınırım...

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Full-Süspansiyon XC bisikletlerinde görebileceğiniz bir çeşit arka amortisör diyebiliriz.

Bağımsız olarak alıp takabileceğiniz bir parça değil. Yerden gelen tepkimelere göre çalışabilmekte.

Kısacası arazi sürüşü ve zor parkurlarda kullanmayı düşünüyorsanız doğru tercih olabilir.

Türkiye'de bu sisteme sahip bisikletler satılmaktadır.

aliyilmaz

Aktif Üye
Tepki
38
@Halil Uygun

Ben daha hic gormemıstım bı kac kısı harıc bıde bısey soyluycem bu parcayı sokme sansımız var mı?

Sezer Özdemir

Daimi Üye
Tepki
122
Bu Bir Çeşit Arka Amortisör Genelde XC lerde Bulunur Teker Bir Cukura Girdiği Zaman Aynı Arabadakı Gıbı Esneme Payını Artırır

aliyilmaz

Aktif Üye
Tepki
38
@sezer özdemir

pekı ıstenılen zaman sokulur mu bu parça!

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@alıyılmaz

Bildiğim kadarıyla sökülmüş şekilde kullanamazsınız bisikleti.Sonuçta arka bacaklar süspansiyon gereği sabit değiller.Bu bisiklette amortisör arka tekerleğin oraya takılmış, gövdenin orta kısımlarına takılmış modellerde mevcut.Diğer arkadaşlarda bahsetmiş, zorlu arazi koşullarında kullanımda rahatlık sağlaması amacıyla kullanılır bu tarz bisikletler.Amaç amortisörün darbeyi emmesi ve sürüşte kontrolü kolaylaştırmaktır.

Saygılar ;)

ali ayhan cıvıl

Daimi Üye
Tepki
115
dikkat ederseniz bu tip salıncaklı pekçok muhtelif kadrolara rastlayabilirsiniz...bu ekstra bir amortisör olup...gayet tabiiki takıldığı gibi rahatlıkla sökülebilir.......çok yüksek atlamalar dışında yada çok kilolu bir sürücü olmadıktan sonra gerekli olduğunu sanmıyorum.....ve bence eğer takılacaksa anlık yükü eşit olarak dağıtması açısından çift takılmasıda en doğrusu olur...

aliyilmaz

Aktif Üye
Tepki
38
@ali ayhan cıvıl

Hocam daha almadım bısıkletı ebay yoluyla Amerika'dan alıcam.Ama bu ozellık benı bıraz rahatsız ettı ben cıft amartısor gerektırecek kadar sert bi surus yapmıyacagım o yuzden sokmeyı dusunuyorum...

Bildiğim kadarıyla sökülmüş şekilde kullanamazsınız bisikleti.Sonuçta arka bacaklar süspansiyon gereği sabit değiller.Bu bisiklette amortisör arka tekerleğin oraya takılmış, gövdenin orta kısımlarına takılmış modellerde mevcut.Diğer arkadaşlarda bahsetmiş, zorlu arazi koşullarında kullanımda rahatlık sağlaması amacıyla kullanılır bu tarz bisikletler.Amaç amortisörün darbeyi emmesi ve sürüşte kontrolü kolaylaştırmaktır.

Saygılar
Benı tereddutte bırakıyorsunuz bı arkadas sokersen kullanırsın sen kullanamazsın dıyorsun en iyisi bi tamırhaneye sormak...::rolleyes:

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
Öncelikle bu konuda iddialı değilim, sadece bildiğim kadarını anlatmak istedim.Bu tarz bisiklet kullanmış değilim ama bildiğim kadarıyla arka amortisör sökerseniz arka bacaklar yukarı çıkacak ve haliyle aynakol yere yaklaşacaktır.Aşağıdaki resmi incelerseniz demek istediğimi anlarsınız.Amortisör orada kadroyu tamamlayıcı bir parça halinde.Sonuçta arka bacaklar amortisör olduğu için sabit değil.Çıkarılması durumunda ne derece kullanılır olacağından şüpheliyim.Ama büyük ihtimalle bu tarz amortisörle kilitleme özelliği mevcut.Kilitleme özelliğiyle birlikte hardtail kadro gibi kullanılabilir diye düşünüyorum..

Saygılar ;)

http://autobus.cyclingnews.com/photos/2007/tech/probikes/ned_overend_specialized_epic07/Ned_Overends_Specialized_S-Works_Epic_Iceman_rear_suspension.jpg