Bu olay ticaret adabına sığar mı?

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
(link) bu konuyla arkadaşı tanıdınız bisikletini satmak istiyor. Bende ilandaki sibob ısıklarını beğendm ve delaextremeden aldıgını öğrendim talibim dedim 2 kere cevap gelmedi 3.de ise bana 20TL olabileceğini ve pazarlıksız oldugunu söyledi.Ben de delaextreme girdim ve ürünün 3.57 dolar oldugunu ve üstelik free shipping(kargo ücretsiz) olduğunu öğrendim. Nerede görülmüş bir ürünün değerinin 4 katına satıldığı? siz bir ürün arıyorsunuz ve bulamadınız bende arıyordum ancak bulamamıstım ve böyle bir fırsat cıktı da buldunuz ancak satıcı normal fiyatın üstelik 2. el bir ürün 4 kat üstü bir fiyat söyledi düşünceleriniz ne olurdu?Lütfen böyle kişileri ister dalga geçmek için olsun ister ciddi olsun uyarılmasını istiyorum buyrun bu da aramızdaki mesaj:

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Ticaret adabımı ? İsteyen don lastiğini bile yüzlerce liraya satabilir,buna kardeşim yazık günah diyemezsin. Almazsın olur biter. Araştırma yapmadan alarak bence burada biraz siz suçlu oluyorsunuz. Bak mesela Türkiyede malzeme ve bisiklet satan mağazanın birinde Euro-Dolar tavan yapınca fiyatlar uçuyor ama taban yapınca fiyatlar aynı kalıyor ? Buna birşey diyebilirmisin,diyemezsin. Yurtdışındaki fiyatıyla arasında 2 katı fark olan bisikletler var evet.. Vede bunları işte vergiler yüksek biz napalım diyerek,insanları kazıklamak için kullananlar var. Bu örnekler başka sektörler içinde çoğaltılabilir tabi. Bunlarada çıkıp hiçbir şey diyemezsin.. Etiktir veya değildir ama suçlayamazsın kimseyi maalesef.

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
daha önce alısveris yaptıgım için delaextremeden sorun yok o konuda.bu olay aynen turist kazıklamak gibi birşey oluyor ve siz normal diyorsunuz ben de yaşınıza veriyorum.

ONUR_GÜNTEPE

Forum Demirbaşı
Tepki
60
Arkadaşlar bu konuda alperen arkadaşımız haklı dealxtreme ışığa verdiği fiyat 5 tl yazmış ilanında daha sonra 20 tl denmiş ticaret değil bu döviz kuru bile bu kadar oynamıyor.Alperen eksikliği sadece biraz daha araştırmaması bu.

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Teşekkürler de araştırma yapmama gerek ne kaldıki kişide delaextremeden aldığını söylüyor ben de delaextremeden fiyat veriyorum.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Ben de şu "Worldwide Free Shipping" olayına takıldım...

Örneğin çok küçük olmasa da bir slim klavye siparişi verdik diyelim. Bu ürün posta zarfına falan sığmaz da illa ki bir ağırlığı vardır ve yer kaplar. Fiyatı 26,32 TL:
(link)

Benzer bir klavyeyi Türkiye'de de bulursunuz. Biz de ise kargo masrafını kurtaracak kadar çok alışveriş yapınca "ücretsiz kargo" diyorlar. Fiyatı 18,26 TL:
(link)

Farka bakalım (26,32 -18,26 TL) yaklaşık 8 TL. Oysa Türkiye'de bile 4,90 TL kargo masrafı alıyor...:)

Tabi kalite farkı var mı bilmiyorum. Bir de pahalı bir ürün aldığımız da gümrük ne diyecek? Örneğin bir GPS Tracker aldınız. Elbet bunu sigortalı bir şekilde veya UPS vasıtasıyla gelsin isteyeceksin. Masraflar artıyor da artıyor!

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
bilmiyorum genelde hep küçük ürünler aldım ve kargonun ücretsiz ibaresine dikkat ettim.

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
ben dealextremeden 5$ aldığım parçayı 40 Tl ye sattım ticarette böyle kar ediliyor kalkıp 8$ a satsaydım bunun ne karı kalırdı uğraşmaya değmez :D

• Beğen
Tepkiler: Bisikletgazetesi

mustafa mimaroğlu

Aktif Üye
Tepki
90
ilanın sonunda mesajlara fazla bakamadığını telefonla ulaşılmasını istemiş.Ayrıca istediği fiyata satabilir bence uyarı yapılmasına gerek bile yoktur:rolleyes:

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Sizin özel bl sekilde arasınızda gecen muhabbeti , ispiyonlar gibi burda beyan etmeniz bana cocukca geldi biraz. Sanki kendi basına konusamıyor , kendini savunamıyorsunzuda baskalarına söyleyerek yanınıza yandas , kendi tarafınızdan adam bekliyormusunzu gibi olmus.

Dealextremeden bende alısveriş yaptım.3 haftayı bulabiliyor ayrıca gecikmeler olabiliyor ellerinde olmayabiliyor. İade almanız gerektigindede siizi tekrar 3 hafta beklemeye zorluyorlar falan filan.

Ben türkiyedede 7.5 tl ye gördüm bursada o ürünü mesela . Arastırmak , almak yada almamak sizin elinizde. Ayrıca kendinizde sölemişsiniz ; siz sat sat sat die kac defa ısrar etmişsiniz adama , adam dururp dururken ben sunu sana su fiyata satcam dememiş. Ayrıca fiyat söyledi diye almak zorundada deilsiniz.

Allah herkese akıl ,fikir vermiş.

• Beğen
Tepkiler: Bisikletgazetesi

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
Ticaret, tam olarak budur zaten, her ürünün bir piyasası vardır. Bazen bire aldığını dörde satarken bazende 1.2 ye satarsın. senin ona kendi emeğini de koyman gerekir. sanıyormusun ki satın aldığın herşeyin kar oranı yüzde 20 öyle bir şey mümkün değil.
çok çok gereksiz bir suçlamada bulunmuşsun, özellikle yaşadığımız dünyada herşey bunun üzerine kuruluyken

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
@Salih Dinçer

Çok takılacak bir şey yok benzer ürünleri ebay de aratırsanız fiyatların daha düşük olduğunu görebilirsiniz zira dealextreme sadece aracı bir kuruluş sattığı tüm ürünlere kargo bedelini ekliyor. Bu tür firmalar kargo firmaları ile anlaşma imzalayıp çok çok düşük ücretlere gönderi yapabiliyorlar. Misal x kargo ile bisiklet gönderirseniz fiyatı yaklaşık 100 tl dir. ancak aylık gönderi toplamınız 5000 tl üzeri ise kargo firması ile anlaşma yapıp fiyatı 20 tlye kadar indirtebiliyorsunuz...

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İsteyen istediği ürünü gayet keyfi bir fiyata şatışa koyabilir tabiiki.Burada sorumluluk müşteridedir,satıcıda değil.Ticarette müşterinin bilinçli olması gerekiyor en başta :) Sonuçta istediğiniz malı satın alıp,almamakta serbestsiniz.

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
aynısını sende yaparak 8-10 tane sibob ışığı parası kazanabilirsin bu sayede bisikletinin diğer ihtiyaçlarını da karşılarsın ticaret budur al-sat:)

Abdülhamit Topçu

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Abdülhamit TOPÇU
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İslam hukuku karaborsacılığı ve mal/parayı elde bekletmeyi reddeder. Yanlız burada şöyle bir durum var ürünün Türkiye de bir piyasa değeri yok yada dealextremenin üzerinde. Ve bu ürünün türkiyeye gelmesi en iyi ihtimalle 15-20 gün. Arkadaş bu basit ürün için paket yapacak kargoya verecek.....

Ve aldığı yer dahil her ayrıntıyı size vermiş yani bu durumda ben gayri ahlaki bir durum görmüyorum. Dealextreme işine geliyorsa oradan alsaydın.

Benim ABD de kardeşimin sıfır denebilecek arabalara bindiği fiyatlara burada vasat arabalara biniyorum. Birisi gümrükten araba çıkartsa yada böyle bir hakkı varsa kullansa bana o paraya satar mı?
Satmak zorunda mı??