Bu nedir?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
öyle sanıyorum bu alet amortisördeki lock-out özelliğini amortisöre eğilmeden gidona takılan fren kolu gibi bir aparatla halleden bir ürün.ama sadece tahmin benim ki.

kaangun

Aktif Üye
Tepki
4
tamam, teşekkürler.. de,
amortisördeki lock out özelliği nedir, amortisörün esnemesini mi durduruyor? sabitliyor mu napıyor?

T

Tuğrul

Misafir
Lockout amortisörü kilitler.Asfalt yollarda kullanılır.Yokuş çıkarken çok işe yaradığını söylüyor arkadaşlar.Benim kullanma şansım olmadı.
Yani aynen düşündüğün gibi.

Selamlar

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
teknik bir konu oldumu ben bi gürsel abiyi sonra tuğrul abiyi tanırım.forum'da..

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Arkadaşlar. Lock Out (kilitleme) iyi bir şeydir:) gerisini boşverin:)

Bazı amortisörlerde standart bazılarına (çok azına) sonradan takılabilir..Bazıları kilitlendiğinde kazık gibi olur (RST) bazıları da 3-5 mm esner (Rock shox-Manitou) Özellikle düzgün yolda (düz yolda değil) ayağa kalkıp sprint attığınız zaman veya düzgün yolda yokuş yukarı abandığınızda pedallara, amortisörün gereksiz bir şekilde inip çıkmasını engeller.. Ama bozuk yolda (arazi) yokuş çıkarken bunu kullanmak gerekmeyebilir.. Yokuş dikse amortisörün kapanması (yere doğru baskı yapması) daha iyi yol tutuş sağlar.. Aynı şekilde arka amortisörlü bir bisikletle dik ve bozuk yollu bir yokuşu çıkmak hard tail (sadece ön amortisörlü) bir bisiklete göre daha kolaydır çünkü daha az patinaj yapar. Arka amortisörlerin de kilitleneni vardır.. (Dükkanda sol vitrinde duran Diamond Back'teki Stratos gibi)
Bol pedallı günler..
Gürsel

kaangun

Aktif Üye
Tepki
4
Gürsel Abi,
Senin sayfada Suntour XCP 75 icin lockout özelliği var diyor, benim amortisör de xcp 75, bakındım bakındım bulamadım nasıl kitleneceğini, xcp 'nin lockoutsuz modeli de mi var?
ya da neresinden nasıl kitleniyor, denemek istiyorum lockout özelliği varsa benim çatalda..
Teşekkürler..

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Selam Kaan..
Evet öyle model olabilir..
Fotosunu yolla (üst bölümün) bakalım..
Gürsel

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
bende duke race war o lock-out lu gürsel abinin dediği gibi düzgün rampalarda oldukça işime yarıyor...
çünkü nasıl arka amörtisör düz yolda güç kaybetmemize sebep oluyorsa ön amörtisörde rampada harcadığımız gücün 1 kısmını oluyor.. rock shox ın diğer modellerinde -psylo ve sid gibi modellerinde- gidon üzerinde remote control de bulunuyor böylece kullanmaya ihtşyacınız olduğunda wites attırır gibi tek parmak hareketiyle kapatıyor, amörtisörün üstüne eğilmek zorunda kalmıyorsunuz...

kaangun

Aktif Üye
Tepki
4

Suntour xcp 75 başlıklı konuya cevap yazdım ve fotoğraları ekledim, bir de buraya eklemiyorum kirlilik olmasın forumda boşuna..

Kaan

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
amörtisörün kitlenmesinin kötü tarafları nedir..yada kitlenir amörtisörlerin genel sorunları nelerdir? inşallah sorum gayet net ve açıktır.yoksa gürsel abi bana bu sefer atlar..:D:D

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Bu kilitlenme "otomobilin direksiyonunun kilitlenmesi" gibi kötü bir durum değildir Çağatay.. Sen galiba öyle algıladın..Bu durum aksine bir amortisör için artı bir puandır..