Bu ne oğlum...?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yav bu bir insan ogluna okutulurmu ya :boese157: aglattınız beni akşam akşam

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
gerçekten çok güzelmiş:)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Aslında 40 yaşındaki adamın işi daha zor.
80 yaşındaki babasını, baba yerine koysa o artık bir çocuk, çocuk yerine koysa o aslında bir baba...
Ben her ikisine de eşit derece sabır diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Mesut Bey öncelikle yazınız gözlerimi doldurdu.
Dürüst olmak gerekirse; sonunu okurken bazen bende yapıyorum diyip aslında ne kadar yanlış bir davranışta bulunduğumu düşündürdüğünüz için teşekkürler.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Mesaj vermek için elbette iyi bir örnek .
Mesut hocamın ellerine sağlık.

Fakat düz mantık düşünürsek ( ki ben bunu çok yaparım :) ) yaşlı adamın karganın ne olduğunu sorması ile çocuğun sorması aynı şey değil.

• Beğen
Tepkiler: tuncdemir

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Soner Abi tam benim istedigim noktaya parmak basmis :)

Baba, oglunu egitmekle yükümlü. Ama, en azindan konu bir karga iken babaya gösterilecek tahammül, bir cocuga gösterilecek tahammül kadar cok olmasa gerek.

Yani söyle düsünüyorum, tam orta noktadayim, yasim 23.
4 yasinda bir cocuk sorsa kargayi, her sordugunda yanitlarim. 70 yasinda bir dede sorsa bir süre sonra vazgecerim sanirim yanitlamaktan...

Cok mu kötüyüm, neyim... :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Fakat düz mantık düşünürsek ( ki ben bunu çok yaparım ) yaşlı adamın karganın ne olduğunu sorması ile çocuğun sorması aynı şey değil.

Walla haklısın soner abi bide yanı 40 yasındakı cocuk kucukken o karga konmus 40 sene sonra yıne aynı durumdayken o karga oraya konarmı bak boyle dusununce boşa aglamış oldumu anladım :)

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Çok güzel bir hikaye. Alınması gereken mesaj çok açık. Teşekkürler Mesut abi.

@Soner Sarihan

Bana göre ikisi de aynı Soner abi, 80'ine merdiven dayamış büyüklerimiz de çocuk gibi oluyorlar zaten. :)

@JuMPeR

Walla değil, Vallahi. ;)

Niye konmasın? Kargaların kaç sene ömürleri var biliyormusun sen? :)

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Baba oğluna cevap veriyor ve sevgiyle karşılıyor. Oğul ise sabırla karşılıyor. İşte fark bu, Anne veya Baba olan bu hikayeden daha iyi anlayacaktır.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Soner Sarihan

Peki ya adam çocukken babasını uyuz etmek için 23 kere sorduysa :D Baba da 30 sene bu intikam gününün ateşiyle yandıysa :D Şaka elbette ama baba da kendisini sorgulamalı bence yapılan iyiliği söylemek, yapılan anlayışı yüze vurmak iyi değil bence, ne demiş Mevlana ;
Güneş gibi ol şefkatte,merhamette.
Gece gibi ol ayıpları örtmekte.
Akarsu gibi ol keremde,cömertlikte.
Ölü gibi ol öfkede ,asabiyette.
Toprak gibi ol tevazuda,mahviyette.
Ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol.

Tepki
58
burda babanın oğluna gösterrdiği şevkat var ama oğlunun şevkat göstermesine gerek yok tabiki çok anlamlı bi hikaye o ayrı okudum ve çok duygulandım ((valla:)):D:D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Walla değil, Vallahi. :D

Bizim burda walla denir ondan agız alışkanlıgı olmuş ksr bakmayın :)

karga konmasına birşey demiyorum ama 30 sene önce bir karga konuyor 20 sene sonra yine aynı durumdayken yine karga konuyor :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Walla değil, Vallahi. :D

Bizim burda walla denir ondan agız alışkanlıgı olmuş ksr bakmayın :)

karga konmasına birşey demiyorum ama 30 sene önce bir karga konuyor 20 sene sonra yine aynı durumdayken yine karga konuyor :D

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Bu hikayede her şey temsil,teşbih yollu anlatılmaya çalışılmış. Dolayısıyla hikayeye konu edilen olay güncel aile hayatına adapte edilerek düşünmeye çalışılsa çok da doğal gibi gelmeyebilir. Yani biraz yapmacıklık var, o bakımdan düz mantığı sevenler haksız da sayılmaz.

Zamane çocuklarının zekası da kanatimce bir kargayı 23 kere sormaktan daha ilerlerde.
Yaşlılarımız ise ekserisi Alzheimer denen hastalıktan dolayı eski nesil çocuklardan daha beter çocuk olmuş haldeler. Yani bu sebepten dolayı, karga görseler kinaye maksatlı bu ne diye sormayı akletmek şöyle dursun, bir de hatıra defterlerinde yıllar yıllar önce yazılan satırlarını hatırlayacaklar ha... peh peh... bence mümkün değil... Zira teknoloji hafızaları resetlemekle meşgul.

Yani örnek hikayede anlatılan olayın günümüzde tekrar tekrar yaşanması çok olası gibi değil. O tür hikayeler teknolojinin duyguları esir almadığı eski devirlerde olabilirdi.

Şimdi ise insanlar çocuğun babasından gördüğü sevgiyi, babanın da çocuğa gösterdiği sabrı artık teknolojiden beklesin insanlar.

Hayırlı uğurlu olsun yeni teknolojik ebeveynlerimiz ve yeni teknolojik nesillerimiz...
Devir duygu değil teknoloji devri...

Çok duygusuz konuştuysam özür dilerim ama gerçekler çok teknolojik.
Yani, ben faturayı teknolojiye çıkardım.

Teknolojiyle kalın. :)

• Beğen
Tepkiler: Şahin Bulut

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bilgisayarım mesajı yazarken dondugu için galiba mesaj 2 defa yazılmış ksr bakmayın ;)

Bu hikayede her şey temsil,teşbih yollu anlatılmaya çalışılmış. Dolayısıyla hikayeye konu edilen olay güncel aile hayatına adapte edilerek düşünmeye çalışılsa çok da doğal gibi gelmeyebilir. Yani biraz yapmacıklık var, o bakımdan düz mantığı sevenler haksız da sayılmaz.

Zamane çocuklarının zekası da kanatimce bir kargayı 23 kere sormaktan daha ilerlerde.
Yaşlılarımız ise ekserisi Alzheimer denen hastalıktan dolayı eski nesil çocuklardan daha beter çocuk olmuş haldeler. Yani bu sebepten dolayı, karga görseler kinaye maksatlı bu ne diye sormayı akletmek şöyle dursun, bir de hatıra defterlerinde yıllar yıllar önce yazılan satırlarını hatırlayacaklar ha... peh peh... bence mümkün değil... Zira teknoloji hafızaları resetlemekle meşgul.

Yani örnek hikayede anlatılan olayın günümüzde tekrar tekrar yaşanması çok olası gibi değil. O tür hikayeler teknolojinin duyguları esir almadığı eski devirlerde olabilirdi.

Şimdi ise insanlar çocuğun babasından gördüğü sevgiyi, babanın da çocuğa gösterdiği sabrı artık teknolojiden beklesin insanlar.

Hayırlı uğurlu olsun yeni teknolojik ebeveynlerimiz ve yeni teknolojik nesillerimiz...
Devir duygu değil teknoloji devri...

Çok duygusuz konuştuysam özür dilerim ama gerçekler çok teknolojik.
Yani, ben faturayı teknolojiye çıkardım.

Teknolojiyle kalın.

Temsiz, teşbih :) waav :D bir an Edebiyat dersim aklıma geldi :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu hikayeyi babam bana bn lise1deyken anlatmıştı

bi de şoyle bişey war:
6 yaşında : Babam herşeyi biliyor.

10 yaşında : Babam çok şey biliyor.

15 yaşında : Ben de babam kadar biliyorum.

20 yaşında : Şu muhakkak ki; babamın öyle pek fazla birşey bildiği yok.

30 yaşında : Bir kere de babamın fikrini sorsam fena olmayacak.

40 yaşında : Ne de olsa babam bazı şeyleri biliyor.

50 yaşında : Babam herşeyi biliyor.

60 yaşında : Ah!! Babam hayatta olsaydı da kendine danışabilseydim…
(alıntıdır)

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
yaşlandıkça insan çocuklaşıyor.gerçekten çok güzel paylaşım .