Bu manzara Türkiye için hayal mi?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nedret Günaydın tarafından paylaşıldı.

 1. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  Orman envanteri sonuçlarına göre ülkemizde 21.2 milyon hektar ormanlık alan var. Çevre ve Orman Bakanlığı, gelecek 5 yılda 2.3 milyon hektar alanın ormanlaştırılacağını ve bu rakamın 23.5 milyona çıkacağını açıkladı.  [​IMG]  Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de orman sayılan yerlerin büyüklüğünün, orman envanteri sonuçlarına göre 21.2 milyon hektar olduğunu bildirdi


  RAKAMLARLA ORMANLARIMIZ:

  Eroğlu, 2002-2008 yılları arasında turizmde 36 bin 7 hektar, hidroelektrik santralı ve rüzgar santralı için 3 bin 597,54 hektar, maden sahaları projeleri için 21 bin 269 hektar orman alanında ağaç kesimine izin verildiğini söyledi.

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün 2002-2008 döneminde turizm, maden ve enerji faaliyetleri için tahsis edilen ormanları ile küresel ısınma ile ilgili soru önergesini yazılı yanıtladı. 2002-2008 yılları arasında turizmde 36 bin 7 hektar, hidroelektrik santralı (HES) ve rüzgar santralı (RES) için 3 bin 597,54 hektar, maden sahaları projeleri için 21 bin 269 hektar orman alanında ağaç kesimine izin verildiğini belirten Bakan Eroğlu, bu dönemde orman alanlarından 82 milyon 713 bin 586 YTL ağaçlandırma bedeli tahsil edildiğini, bu kaynağın ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmasına devam edildiğini dile getirdi. Bakan Eroğlu, ''Türkiye'de orman sayılan yerlerin büyüklüğü, orman envanteri sonuçlarına göre 21.2 milyon hektardır. Bu ormanların nitelikleri, yetişme muhiti özelliklerine göre çok değişik karakterler göstermektedir'' dedi.

  KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİ
  Türkiye'nin iklim değişikliği politikalarının Çevre ve Orman Bakanlığı başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Devlet Planlama Müsteşarlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) üst düzey temsilcilerinin yer aldığı İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu (İDKK) tarafından belirlendiğini ifade eden Bakan Eroğlu, İDKK altında, İklim Değişikliğinin Etkilerinin Araştırılması, Sera Gazları Emisyon Envanteri, Sanayi, Konut, Atık Yönetimi, Hizmet, Enerji ve Ulaştırma sektörlerinde Sera Gazı Azaltımı, Arazi Kullanımı, Arazi Kullanım Değişikliği ve Ormancılık, Politika ve Strateji Geliştirme, Eğitim ve Kamuoyunu Bilinçlendirme çalışma grupları oluşturulduğunu kaydetti. BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamındaki en önemli taahhütlerden birini yerine getirmek amacıyla 2006-2007 yılları arasında ilgili bakanlık koordinasyonunda İklim Değişikliği Birinci Ulusal Bildirim Raporu hazırlandığını anlatan Bakan Eroğlu, yanıtında şu görüşlere yer verdi: ''İDKK tarafından onaylanarak BMİDÇS Sekreteryasına sunulan bildirim ile 1990-2004 yılları arasındaki sera gazı emisyon envanteri, emisyon kaynakları ve bunlara bağlı olarak azaltım potansiyeli, politika ve önlemler, iklim değişikliğinin ülkemize etkileri, eğitim ve kamuoyu bilinçlendirme gibi konularda ülkemizin yol haritası ortaya konulmuştur.''

  "TÜRKİYE SERA GAZINI AZALTMAYA KARARLIDIR”
  Bakan Eroğlu, artan nüfusu, hızlı gelişen ekonomisi ve buna bağlı büyüyen enerji gereksinimine rağmen, Türkiye'nin, sera gazı emisyonlarını, aldığı pek çok önlem sayesinde hiçbir önlem alınmaması durumu ile karşılaştırıldığında azaltmaya kararlı olduğuna dikkati çekti. Büyük kentlerde toplu taşımacılığın iyileştirilmesi ve genişletilmesi, eski araçların trafikten çekilmesi, yakıt kalitesinin iyileştirilmesi, alternatif yakıtların (LNG, LPG gibi) kullanımı ve çevre dostu teknolojilerin kullanımının öncelikli politikalar olarak ortaya çıktığını vurgulayan Bakan Eroğlu, Bakanlığın AR-GE çalışmaları kapsamında bilimsel ve uygulamaya yönelik projeler içinde ilgili kurumlarla ortak projeler hazırlayarak TÜBİTAK ile çalışmalar başlattığını bildirdi.

  2.3 MİLYON HEKTAR ORMANLAŞTIRILACAK
  Ayrıca yutak alanların artırılması, fosil yakıtlar yerine biyokütle kullanımı, biyolojik çeşitliliğin ve orman alanlarının korunması, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması bağlamında desteklendiğini belirten Bakan Eroğlu, "Bakanlığımız kapsamlı bir ağaçlandırma seferberliği başlatmıştır. Beş yıl içinde yaklaşık 2.3 milyon hektar alanı ormanlaştırmış olacaktır" dedi. Tüm bu teknik çalışmaların yanında Bakanlığın kamu oyunun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi çalışmalarına da büyük önem verdiğini dile getiren Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, şunları kaydetti: "Bu çerçevede 2006 yılında AB-LİFE Programı kapsamında başlatılan Türkiye'de İklim değişikliği Politikalarının Tanıtılması Projesi,
  Bakanlığımız ve Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisi işbirliğinde 2008 yılı başında tamamlanmıştır. Söz konusu projede kamuoyunun bilinçlendirilmesine yönelik çeşitli konferanslar, eğitim programları düzenlenmiş, öğretici yayınlar basımlı ve 'www.iklimdegisiyor.info' adlı internet adresi halkın kullanımına açıldı. Bu çalışmalara ilaveten bakanlık tarafından iklim değişikliği ile savaşım konusunda da pek çok doküman hazırlandığını belirten Bakan Eroğlu, şunları kaydetti: ''Bakanlığımız ve TÜBİTAK-MAM işbirliği içinde, Ulusal İklim Çalışmalarının Geliştirilmesi Projesi başlama aşamasındadır. Bakanlığımızca İspanyol Hükümeti'nin desteği ve UNDP aracılığı ile Türkiye'nin iklim değişikliğine uyum kapasitesinin arttırılmasına yönelik proje başlatılmıştır. Bakanlığımız UNDP ve TÜSİAD ile işbirliği içinde, Türkiye'nin İklim Değişikliği Eylem Planı Hazırlık ve kapasite Geliştirme Projesi dokümanı hazırlamış, proje finansına yönelik kaynak arayışları devam etmektedir."
   
 2. S.GUCLU

  S.GUCLU Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  759
  Beğeniler:
  533
  Şehir:
  SAMSUN
  Seviye:
  Değil...
  Gelecek nesiller için Dünya'mızı daha yaşanabilir kılmaya ve daha çok ağaca ihtiyacımız var.Fotoğraf mükemmel:in: ve Türkiye'de de benzer güzellikte yerler olduğunu biliyorum ve bunu bilmek bile beni çok mutlu ediyor.:)
   
  tugche bunu beğendi.
 3. Aybars Öge Sürücü

  Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.552
  Beğeniler:
  1.520
  Şehir:
  Izmir / Istanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar en çok yeşilinden bahsedilen yer herhalde İskoçya'dır Dünya'da. Ancak İngiltere adasının ormanlarının %70'nin insan eliyle oluşturulduğunu öğrenince şaşırmıştım.

  Biz de sanırım yanması kolay olan çam ağaçlarının yerine yaşlanınca alternatif genç ağaçlar dikmeliyiz. Sanırım bunun için ciddi bir ormancılık politikası olmalı. Maalesef şu an için hayal; çünkü görüyoruz ki yanan araziler daha soruşturması bitmeden özel sektörden birilerine devredilip parsellenmiş oluyor.

  Bir anekdot; İskoçya Orman İdaresi, merkezi bütçeden ayrı olarak sadece dağ bisiketli patikaları ve yollarının sistemsel hale gelmesi için 1.000.000 Sterlin bütçe ayırmış 2009 için.... Siz varın patikası bile sistemli olan bir ormancılık politikasına sahip olduğumuzu düşünün.
   
 4. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Tabii ki hayal değil, yapılan arıtma tesisleri sayesinde denizlerimiz eskiye göre daha temiz, büyük şehirlerin havası doğalgaz kullanımı ve araba emisyonlarının iyileşmesi sayesinde eskiye göre çok daha temiz, ormanların da iyileştirilmesi ve çoğaltılması tabii ki mümkün daha iyi ve yaşanabilir dünya hepimizin ortak dileği...
   
 5. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.671
  Beğeniler:
  1.318
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Çoğu yabancı ülkede ormancılıktan geçinen insanlar var.Ormancılık derken yaşlı ağaçları kesip bunları satıp para kazananlardan bahsetmiyorum. Ormanlık alandaki kurumuş otları temizleyen ağaçlara düzenli bakım yapan ve ormanları koruyan bir ekipten bahsediyorum.

  Bizim ülkemizde orman yangınlarının yayılmasının en büyük sebeplerinden biri ağaçların arasında bulunan kurumuş otlar yerlere düşmüş olan çam kozalakları ve buna benzer ölmüş ağaç artıkları. Ve şuan için ülkemizde bunlarla ilgilenen hiçbir kuruluş,örgüt,ve insan yok... MALESEF...
   
 6. gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  964
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  e hadi birşey yapalım o zaman
  TEMA üyesi olan var mı? ya da bu işlerden anlayan, fideyi nerden alırız, nereye nasıl dikeriz? bilen...
  neresi uygunsa, nereye gerekli ise, toplanalım bir gün ağaç dikme turu yapalım
  hatta düzenli hale getirelim
  bi başlasak gerisi kolay olur ama başlamak zordur. konuya hakim bi organizatör olsa o da kolaylanır gerçi ama var mıdır ki aramızda?
   
  rahmankarataş ve d.berkay bunu beğendi.
 7. rahmankarataş

  rahmankarataş Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.049
  Beğeniler:
  748
  Şehir:
  greek and tr
  Seviye:
  slm
  evet cogumuz degil diyorda
  bakalım ormanlarımız kaldımı diye düşünen varmı?
  bence hayal bile degil :(
   
 8. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.837
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ormanlarımız hakkındaki rakamlar bence gerçeği yansıtmıyor. Gündüz, açık havada, uçakla Türkiye üzerinden boydan boya geçme şansım oldu. Hiç de hoş görünmüyor açıkcası.
   
  rahmankarataş bunu beğendi.
 9. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Avrupa zamanında aldıgı politik ve ekonomik önlemlerle zaten gerekli duyarlılıgı göstererek Çevre Örgütü kurmuş ve gerekli çalışmaları göstermektedir.Böylece hem gelecek nesillerin havasını koruyorsunuz hem de büyük bir ekonomik rant saglıyorsunuz kısa zamanda biraz maliyetli gözükse de dogal dengeleri korumanız size büyük rantlar olarak geri dönecektir.. :eek:
   
 10. İLKER TAŞ

  İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  10 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.962
  Beğeniler:
  864
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  İLKER
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  hayalden öte bir şey
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-24-19.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
robert-forsteman-2010-3-27-9-6-8.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...
upload_2017-2-1_9-5-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...