Bu bisikletin gidonu aşağı inmeli mi?

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar, grubumdaki arkadaşlar bisikletin bana büyük geldiğini, gidonun aşşağı indirilmesi gerektiğini (spacer yani halkaları çıkararak) söylediler. Ben ise yepyeni bisikletimle oynamak istemiyorum ne olur ne olmaz. Sizce ayar şart mı? Sele ile gidonun ilişkisini görmeniz için yandan foto atıyorum. Bunu söyleyen arkadaşlar gerçekten baya profosyoneller ve birlikte yüksek performans turlarına çıkıyoruz. Hemen düzeltmelisin gidonu dediler. Çok kararsız kaldım. Siz ne düşünüyorsunuz?

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: baykuş97
Scudo

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Bisiklet
Kron
Denemekten zarar gelmez
Zaten o halkalar cikartip takmak icin var
Daha iyi bi konfora kavusursun belki

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Kardeş ne yaptın yahu? Bir an MTB sandım :) Performans için halkaları çıkartıp eksi açılı uzun bir boyun seçmen gerek. :harika:

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
sele boyu ve ileri geri ayarınız ideal düzeye ulaştıysa kısa süre arayla 2 tane spacer'ı birer birer çıkarmanızı ve yukarıya almanızı tavsiye ederim. elde edeceğiniz agresif geometri hoşunuza gittiyse belki üçüncüsünü bile çıkarmayı düşünebilirsiniz. bu arada gidon boğazı da yukarı bakıyor onu da 180 derece döndürmek gidonu ciddi ölçüde aşağı alacaktır. spacerlerin yerini değiştirmeden önce bence boğazı çevirin görüntüsü daha hoş olur. bisikletiniz şu haliyle kurcalanmalı bence. bisikletinizi tanımaktan ve kurcalamaktan korkmayın. vücudunuz ve sürüş tarzınıza göre yapacağınız değişiklikler emin olun olayı daha lezzetli kılacaktır.

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
@ozgur908
Hocam değerli önerileriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapacağım inşallah. Dediğiniz 180 derece döndürmek nasıl oluyor ? O boğaz düz duruma gelir mi ? - açılı olması hoş olmaz sanırım

@baykuş97
Teşekkür ederim öneri için Hocam indirip bi deneyeyim bakayım

@eozalp1914
Bahsettiğim gruptaki abilerim de aynen öyle dedi MTB Mİ BU yav ?

• Beğen

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@ahmtayd gidon bogazini tamamen sokup bas asagi takmak demek oluyor hocam.
O zaman negatif aciyi kullanmis olacaksiniz.

• Beğen
Tepkiler: ahmtayd

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
o spacerleri oraya süs olsun diye koymadılar bunun mtb olmasıyla ne alakası var onun bunun lafıyla iş yapma arkadaşım , bisiklet ayarlarını nasıl rahat ediyorsan öyle yap aşağıya aldığında boyun ve omuz ağrısı hissedebilirsin rahat edemezsen yeniden eski konuma alırsın kadro boyunun büyük yada küçük olmasıyla ilgili ayarı gidon boğazını uzatarak yada kısaltarak yapmalısın

• Beğen

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Kendinizi rahat hissediyorsanız hiç oynamayın ama tamirciliğinize güveniyorsanız bir denemelisiniz

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
gidon boğazı ve spacerlerle oyna, hiçbir şey olmaz. sana en uygun açıyı bulana kadar devam.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.105
Bisiklet
Diğer
gidon ve sele arasında minimum 7cm olmalı diye biliyorum yükseklik açısından. Sizde nerdeyse eşit gibi. Muhtemelen daha rahat sürüş olanağı sağlıyodur ama yol bisikletinden çok tur bisikleti kıvamında fazlaca rüzgar direnci olur böyle. Gidon da biraz yukarı bakıyor drop bar denilen gidonun alt kısımları yere paralel olmalı.

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar. Tavsiyede bulunan herkese teşekkürler o halkalarda iki tanesini çıkardım fakat bel ve boyun ağrısına sebep oldu. Böyle alışmaya çalışsam mı yoksa geri yükseltsem mi acaba

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
rahat değilsen indirebilirsin, yada spacerları çıkarmadan gidonu ters takarsan yere paralel olur. daha estetik görünür

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Yere paralel mi olur? Aşşağı bakmaz mı hocam

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir kaç gün dene, baktın geçmiyor, alışamıyorsun bu hale geri döndürürsün Ahmet.

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
Boğaz -+6 dereceyse eğer paralel olur. -+17 yada 30 derece olsa aşağı doğru bakar. tabi bu alın borusunun açısıyla alakalı.

• Beğen
Tepkiler: ahmtayd

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Öyle yapayım Hocam. Boğazı ters çevirsem yere paralel mi olur yere mi bakar bilginiz var mı acaba ?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir de ters takmayı dene bana da yere paralel olacak gibi geliyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar selam. Başlığı yazarken hiç benzer konu gelmedi hiç bu konu konuşulmamış sanırım.
Bisiklet topluyorum ve gidon spacerı konusunda hiç bilgim yok.
En son bisiklete bindiğimde ergendim mtb biniyoduk ve bu parçaları hiç kullanan da yoktu o dönem.
Bisiklet mağazalarındaki tüm road bikelarda spacerlardan var. Bu parçaların gidonu yükselttiği söyleniyor. Bu ları kullanmadan gidon saplamasını şafta yukarda iken sıktığımız zaman yukarda durmayacak mı ki bu spacerları alta destek yapıyoruz? İllede spacera saplamayı dayamamız mı lazım. Konuyu anlamadım. Konuya hakim biri söylerse sevinirim.
Benim gidon şaft adaptörüm şu
Screenshot_2020-07-01-21-04-15.png