Brooks Seleler ve Ağırlık Sorusu

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Devrim Uyanık tarafından paylaşıldı.

 1. Devrim Uyanık

  Devrim Uyanık Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2012
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Merhaba Arkadaşlar,
  Brooks'un B17 standart, B17 Aged (daha yumuşak deriliymiş), Flyer (süspansiyonlu) modelleri var.
  Seleden çok çekmiş birisi olarak rahat edebileceğim birşey almak istiyorum. Günde 8 saatten 8 gün gibi bir süre bu selenin üzerinde kalmayı planlıyorum yakın zamanda. Fiyatları aynı hemen hemen hepsinin.
  Hangisini alayım? Sedona 321'e takılacak bu sele. Amortisörsüz bisiklet. Ben de 1.79'um, 80 kiloyum. Bir karış göbeğim var. Kalça da biraz yağlı.

  Flyer'ı test eden vatandalardan biri normal modele göre daha rahat olduğunu, farkedilir bir güç kaybı yaşatmadığını ama daha ağır olduğunu yazmış, 798 grammış. Süspansiyonsuzu kaç gram bilmiyorum.

  Ayrıca bu ağırlık konularına da vakıf değilim. Bu forumlara gelene kadar bu kadar yüksek odak konusu olan bir mevzu olduğunu da bilmiyordum ağırlığın. Bisikletin kilosundaki farkla benim kendi kilom arasındaki farkı bir arkadaşın yazdıklarından okudum, bisikletin ağır olması insanın ayaklarına ağırlık bağlayıp pedal çevirmesine benzer demiş. Arkasındaki mantığı da çok kavrayamadığımdan soruyorum. Mesela selenin yarım kilo daha ağır olması ile benim yanımda fazladan bir küçük su taşımam arasında bir fark var mı?
   
 2. #2
  Devrim Uyanık

  Devrim Uyanık Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2012
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  iki konu daha var kafama takılan..

  Erdoğanlar'ın sitesinde Brooks B67 var. Brooks'un sitesinde bu sele için "Classically sprung for supreme comfort, the B67 and B67 S feature single rails for attachment to modern micro-adjust seat pillars." denmiş. Sedona'nın sele borusu "modern micro-adjust seat pillars" sınıfına giriyor mu?

  Bir de Erdoğanlar bisiklet dışında brooks satan dükkan/site var mıdır? İstanbul'da bir yerlerden elden satın almayı tercih ederim aslında.
   
 3. Aytaç Biber

  Aytaç Biber Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.164
  Beğeniler:
  2.273
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ağırlık olayı bir noktaya kadar önemlidir ancak ağırlık sadece kendi başına tek kalemde önemli unsur asla değildir. Bir bisikletçi bisikletin üzerinde zinde kalabildiği sürece güçlüdür ve hızlıdır. Bu açıdan 100gr lık tahta (ben bu selelere tahta diyorum) sele kullanıp 2 saat sonra bisiklet üzerinde kıvranmaya başlamak sporcuya veya kullanıcıya zerre hız ya da avantaj getirmez, tam tersine duvara toslatır. Bu açıdan sele seçiminde ağırlık asla düşünülmemesi gereken bir faktördür. Brooks seleler amacınıza yönelik tüm dünyada kendini kanıtlamış ve büyük şöhret yapmış selelerdir. Günde 8 saat ve üzeri her gün üst üste bisiklet sürmekten bahsediyorsunuz. Bu açıdan bu tip bir tur selesi seçmeniz yerinde olur.

  Sorunuza gelirsek, bisikletin üzerinde fazladan 500gr su taşımak ile fazladan 500gr herhangi bir ek ağırlık taşımak arasında bir fark yok. Tek fark suyu içip bitirip ter yoluylada atınca tekrar hafiflemiş olursunuz. :)
   
  emrahozkan bunu beğendi.
 4. #4
  Devrim Uyanık

  Devrim Uyanık Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2012
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  teşekkürler..

  peki aynı selenin süspansiyonlu ve süspansiyonsuz modelleri arasında nasıl farklar oluyor?

  süspansiyonlu daha rahat olmalı diye düşünüyorum ama neden süspansiyonsuz seleler daha çok tercih ediliyor?
   
 5. emrahozkan

  emrahozkan Forum Bağımlısı

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  24 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  1.603
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
 6. Kürşat AKINCI

  Kürşat AKINCI Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Eylül 2010
  Mesajlar:
  789
  Beğeniler:
  736
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Flyerlar 860 g B17ler ise 520 g ben ağırlığından dolayı değil, performansınızı etkileyeceğinden dolayı Flyer tavsiye etmem. Çünkü flyer da sürüş esnasında pedal ile sele arasındaki mesafe devamlı değişeceği için sizi yoracaktır. B17 tavsiye ederim oldukça güzel bir sele, Agedler ise B17 nin bir yan türevi daha yumuşak ve mat derili, tamamen tercih meselesi. B17 diyorum ben.. :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-23-21.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
upload_2016-9-20_11-39-13.png
Forum selam, işler nasıl gidiyor? Umarım her şey yolundadır :) Form tutmak diye bir laf var. Ya da bir atlet iddialıysa onun için 'bugün formunda' deriz. Bu terimin bir geçmişi varmış. 1800'lü...
upload_2016-8-24_10-42-14.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...