Brook b 17 izlenimleri

Konu, 'Bisiklet ve Donanım Ağırlıkları' kısmında Ozan k. tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Ozan k.

  Ozan k. Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.221
  Beğeniler:
  3.104
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Carraro flexi’nin ardından Dahon mu p8 almamla beraber yaptığım kilometreler ve bisiklet üzerinde geçirdiğim vakit artmaya başladı. Böylece de haftasonları artık 60 km veya daha fazlasını yapar oldum. Bu yüzden aslında ilk başlarda sevdiğim biolgic selem rahatsızlık vermeye başladı. Uzun sürüşlerden sonra uyuşma ve yorgunluk hissi geçmek bilmiyordu.
  Bu yüzden arayışlara geçtim ve deneme sürüşü vs yapmadan bir B17 siparişi verdim. Bike-components sitesinden kargo dahil 210 TL’ye mal oldu.

  Kutusundan çıkan kremi de gösterildiği şekilde seleye uyguladım bir gün bekledim sonra sele üstünü yine belirtildiği şekilde pamuklu bezle sildim. Tabi onca yumuşak seleden sonra parmağımı vurduğumda tık tık ses çıkaran bir seleyle ne kadar rhaat edeceğimi ben de merak ediyordum. İlk bindiğimde ise hayal kırıklığına uğradım. Sele bildiğiniz rahatsızdı. Üzerine tüm ağırlığım binince esnemesini umuyordum ama sele çok sertti. “Eyvah galiba ben bunu satmak zorunda kalacağım” derken ilerleyen dakikalarda rahatsızlık artmadı. Bu garip çünkü yumuşak selelere oturunca çok rahat gelir ama ilerleyen dakikalarda rahatsızlıklar başlar. Bunda öyle birşey olmadı. İlk gün bana sorsanız 10 km’lik mesafede biologic tercih ederdim ama brooks da o kadar kötü değildi. Hiç değilse kötüleşmedi.

  Aynı gün 10 km de dönüş yolunda kullandım ve yine rahatlık seviyesi değişmemişti, ancak ikinci gün bisiklete bindiğimde garip bir şekilde daha rahat geldi. Galiba vücudum alışıyor diye düşünürken seleye baş parmağımla bastırmaya çalıştığımda hissedilir şekilde daha esnek olduğunu gördüm.

  3. gün haftasonuydu ve 55 km yaptım. Sadece son 5 km’de biraz rahatsızlık hissettim o kadar. Her gün daha da rahat gelmeye başlamıştı. İşin en güzel yanı ise uzun km’ler yaptığımda rahatsızlık başlasa bile bisikletten indiğimde hiçbir rahatsızlık kalmıyordu ve ertesi gün veya öğleden sonra tekrar bindiğimde sanki dün veya sabahtan hiç bisiklete binmemiş gibi hissediyordum. Halbuki biologic veya carraro da üst üste bindiğimde önceki sürüşlerimden “hatıralar ve yaşanmışlıklar” ilk andan itibaren rahatsız ediyordu.

  Artık Brooks ile 1 ay geçirmiş bulunuyorum, bu sürede iyice alıştım. Artık pek bir rahatsızlık vermiyor ve daha iyisi her gün daha da iyi hissediyorum. Artık sele baş parmağımla bastırdığımda esniyor ve bunu da sürerken hissediyorum.

  İstanbulun nemli olması, benim 85 km olmam, bir şehir bisikleti kullanıyor olmam( dahon mu p8) yani dik pozisyona yakın bir halde sürmem yüzünden selenin normalden biraz daha hızlı esnemeye başladığını düşünüyorum. Yani alışma süresi herkeste aynı olmayabilir ama bende 1 ay sonra artık bana ciddi bir rahatsızlık vermiyor.

  Brooks ile yumuşak seleler arasındaki fark çok belli. Aslında bu brooks’e özgü değil, her sert yüzeyli ve sadece üzerine ağırlık bindiğinde bir parça esneyen selede olduğu gibi kan dolaşımını engellemiyor ve bu yüzden yorgunluk-uyuşma hissi meydana gelmiyor. Bu selelerin çok yaygın olmamasının sebebi ilk oturulduklarında rahatsiz gibi gelmesi ve çoğu kullanıcının kısa sürüşler yapması olduğunu düşünüyorum. Ama bilinçli bir sürücünün bana kalırsa hep sertçe seleler seçmesi lazım.

  Sonuç? Bence 210 tl’ye değer. Ama mutlaka brooks olsun demiyorum, sertçe olan her sele bence aşağı yukarı aynı işi görür. Hatta yerli bir firmanın da deri sele yaptığını duydum, muhtemelen o seleler de aynı işi görüyordur. Yeter ki yüzeyi bir parça sert olsun ve kan dolaşımına engel olmasın.

  Not: Brooks var brooks var, şehir/tur bisikletinize incecik bir brooks alırsanız sıkıntı yaşarsınız, yarış bisikletine de brooks b67 gibi çok geniş bir sele alırsanız yine baldırlarınızı sürteceğinizden pişman olursunuz. Oturuş pozisyonunuza göre bir sele seçmeyi unutmayın. B17’nin bu kadar çok satmasının sebebi hem yol bisikletine hem de şehir/tur bisikletine az buçuk uyum göstermesi. Yani biraz genişçe bir yol bisikleti selesi olması. Böylece gidon seleden bariz yüksekte değilde b17 muhtemelen sizin işinizi görür. Ancak b17’nin yarış versiyonunun olduğunu da unutmayın. Ayrıca tüm brooskların ve diğer deri selelerin yapay malzemelerden yapılan selelerden ağır olduğunu, belli aralıklarla bakım gerektirdiğini de unutmayın.

  Not 2: Pedli bisiklet taytı kullanmıyorum.

  20150531_163435.jpg

  20150531_163752.jpg

  20150525_182845.jpg

  20150525_182740.jpg

  20150525_182801.jpg
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Tolga ibili

  Tolga ibili Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2014
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  118
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  seleyi gerdirmek için bişey vardı öyle okumuştum bundada varmı acaba ondan
   
 3. krizagold

  krizagold Yeni Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  21 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Yavuz
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  ön kısmındaki vidadan gerdiriliyor ben bisikletçiden nasıl aldıysam öyle duruyor:).Ozan bey hayırlı olsun bende bir hafta önce clasik modelini aldım fakat aldığımdan beri hiç bir bakım ürünü sürmedim acaba sürmem mi gerekiyordu?
   
 4. #4
  Ozan k.

  Ozan k. Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.221
  Beğeniler:
  3.104
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Kutudan krem çıkmadı mı? Islak mendil gibi bir ambalajı var. Tabii daha küçük... Onun çoğunu iç kısmına kalanı üst kısma sürüp 1 gün beklerseniz daha çabuk alışırsınız ayrıca üst kısmı yağmura daha dayanıklı olur...
   
 5. #5
  Ozan k.

  Ozan k. Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.221
  Beğeniler:
  3.104
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Bu arada artık kalça kemiklerinin esnettiği yerler belli belirsiz görülebiliyor, sele daha da rahat oldu. İyi ki almışım gayet memnunum...
   
 6. murat16

  murat16 Aktif Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  12 Mart 2006
  Mesajlar:
  133
  Beğeniler:
  91
  Şehir:
  Çeşme İzmir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  @Ozan k. Öyle hoş anlatmışsınız ki eğer bu sele pedli tayt giymeme gerek bırakmayacaksa hemen alacağım. Brooksdan önce pedli tayt kullanıyor/kullanmak zorunda kalıyor muydunuz?
   
 7. Kerim BEŞER

  Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  2 Ekim 2011
  Mesajlar:
  573
  Beğeniler:
  345
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  @murat16 Brooks zaten pedli tayt ile kullanılmıyor rahat edemezsiniz 14.000 km yapmış biri olarak söylüyorum...
   
  Alp@y Tatlısu ve murat16 bunu beğendi.
 8. #8
  Ozan k.

  Ozan k. Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.221
  Beğeniler:
  3.104
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Evet Ben katlanır kullanıyorum ve katlanırla pedli mayo garip kaçardı, Ben de mayo olmadan da rahat edebileceğim bir sele aradım, ilk başta rahatsız gelse de şimdi çok iyi.
  Yalnız herkese uyacak diye de bir şey yok , kalite yanısıra şekil ve ölçü de etkili oluyor. O yüzden etrafta ne kadar sele varsa bir oturup bakmak lazım...
   
  murat16 bunu beğendi.
 9. belgen

  belgen Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  15 Mart 2015
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  219
  Şehir:
  Yalova
  Adı:
  Cagatay
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  ben de b17 aged "eskitilmiş" satın aldım. yukarıdaki model kadar sert değil derisi. daha kısa alışma süresi. aslında ilk ondan almıştım yolda bir baktım punto yerinde deri çatlamış hemen gidip değiştirdim. satın alırken mutlaka kontrol edin.
   
 10. haldun31

  haldun31 Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2016
  Mesajlar:
  135
  Beğeniler:
  347
  Şehir:
  zonguldak
  Adı:
  haldun e.
  Seviye:
  Daha iki haftada bu kadar farkedeceğini bilseydim çok daha önceleri alırdım.inanın çok farkediyor
   
 11. berktx

  berktx Aktif Üye

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  18 Ekim 2015
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  217
  Şehir:
  Çanakkale
  Adı:
  Berk Toksoy
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Abim tur bisikletinde kullanıyor ilk ben 5 10 kilometre sürdüm toplandığında ve dedim bu tahta şeye bike n componentsten 75 euroya değer mi diye içten içe kazık yediğimize dair dalga geçiyordum. Fakat şu an uzun zamanlardan beri abim kullanıyor geçen gün bir oturdum (kilolarimiz boylarimiz kıç boyumuz aynı) kuş gibi ağrısız bir sürüş yaptım. Kesinlikle parasına değen ve dogru kullanıldığında şikayet alınmayacak bir sele.

  Zaten seleyi kullananlar bilir üstten ortadan bastırdığınızda kanatlardan sele esniyor, gelecekte bunun tabiri caizse g**ünüzün şeklini alacağının güvenini fazlasıyla veriyor
   
 12. Alp@y Tatlısu

  Alp@y Tatlısu Üye

  Kayıt:
  31 Mart 2016
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  Adana
  Adı:
  Alpay Tatlısu
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ya bu sele olayindan bende cok fazla rahatsizim üst üste suruslerde hak getire yada 40 45 km yapinca al basina belayi brooks vcok fazla duyuyorum ve herkes memnun 210 tl de guzel fiyat gibi...gule gule kullanin
   
 13. fazlı

  fazlı Yeni Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  4 Şubat 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  istanbul
  @Ozan k. bende b17 sele kullanıyorum dahon katlanır bisikletimde çok memnun oldum yalnız alışana kadar krem sürmen lazım
   
 14. haldun31

  haldun31 Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2016
  Mesajlar:
  135
  Beğeniler:
  347
  Şehir:
  zonguldak
  Adı:
  haldun e.
  Seviye:
  hocam hiç krem sürmedim daha .inanın ben bu kadar fark beklemiyordum.indiketn sonra bisiklete binmemişim gibi rahat geziyorum.önceden bir kaçgün benim bir bisikletim var dedirtiyordu eski selem :)