BR-M395 Hakkında Birkaç Sorum Var.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar hidrolik fren konusunda yeniyim.Siteyide vakit buldukça takip ediyorum.Yani konu daha önce açıldı diye mesaj atmazsanız sevinirim.

Öncelikle bakım spreyi uygulaması yaptım. Arka ve ön fren disklerine yağ bulaştırdım. İsmail TARHAN isimli abimiz yorumuyla uyardı ama iş işten geçmişti :)

Herneyse amatör bi bakımdan 3 gün sonra bisiklete bindim vites telimdeki arıza için bisikletçinin yolunu tuttum.Frenlerden bahsettim çünkü çok sağlam olan frenleme sistemi beni tatmin etmez durumdaydı.Bana fren bakım spreyi önerdi artık satmak için mi yaptı gerçekten etkisi var mı bilmiyorum. Becher marka üstünde debriyaj ve fren bakım spreyi diye yazıyor.Bisikletcide sıktık spreyi eve dönerken yine aynı sorun devam etti. Forumda araştırdığım kadarıyla zımpara - balataları yakma vs den bahsedilmiş.Fakat spreyi uygulamaya dewam ediyorum arka fren normale dönmeye başladı.Bugün tırmanış yapıp ön freni kullanarak indim diskler beya bi ısınmıştı aşağı indiğimde.Fakat hala tatmin edici değil.8-10 km turda sık sık fren kullandım arka fren normale dönme seviyesinde.
Ön fren için sorum olacak.
1-spreyi daha önce kullanan var mı gerçekten etkisi var mı ?
2-Balataları sökmeden bu sorunu hallademez miyim ?
3-Benim aklımdan mazot ile temizleme geçiyordu fakat bi abi mazot balataları şişirir dedi doğru mu ?
4-Ben kaynar suyu hidrolik sisteme ve diske dökmeyi düküp temizlemeyi düşünüyorum faydası olur mu?
5-Ayrıca diskte kararma oldu bu normal mi ? yani yağ lekesi mi yoksa diskin rengini mi bozdum anlayamadım ?
İlgilenen tecrubeli bisiklet sever üyeler lütfen bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkür ediyorum şimdiden..

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ferhat Ademir

Sprey ne kadar ne işe yarar bilmem ,hayatımda kullanmadım..herhangi bir şekilde eksikliğinide hissetmedim.
Canın birşeyi temizlemek istiyorsa bunu sadece su ile yap.
Mazot,ariel,alo,cif vs şu bu gibi şeyler kullanmayın..

Balatayı sökmeden bu işi halletmen biraz zor..
Balata sökmek basittir,çıkartıp üstünü hafifce zımparalayabilirsin.
Isıtmakta iş görür.
Aslında bunlarla hiç uğraşmayıp 20liraya balata değiştirebilirsin.
m395 baradine fren papucları o fiyatta.

Diske gelince büyük ihtimal lekedir.
Zamanla çıkar.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
%80 - %90 fren performansını yakaladım sprey ve köpüklü suyla yıkayarak.
Fakat uzun frenleme yapıp diskleri ısıtmak gerekiyor. Tecrübe oldu. Saygılar :)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.383
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Öncelikle şunu tespit etmeniz gerekiyor: Balatalarınız organik (resin) mi, metal mi?

Organik balatalara yağ bulaştığında temizleyemezsiniz; balatadaki organik madde yağı emer ve hapseder. Bu yüzden balataları değiştirmeniz gerekiyor.

Metal balataları yağ çözücü, deterjan gibi maddelerle temizleyebilirsiniz. Würth marka balata temizleme spreyi çok güçlü bir yağ çözücüdür; hem metal balataları, hem de fren disklerini temizlemek için bu spreyi kullanabilirsiniz. Metal balataları temizledikten sonra, balata yüzeyini 1000'lik su zımparası ile hafifçe zımparalamanız iyi olur.

Temizlik yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, hem balataları hem de fren disklerini temizlemeniz. Disklerde adamakıllı bir temizlik yapmazsanız, balataları ne kadar iyi temizlerseniz temizleyin ilk kullanımda yine yağ bulaşacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Ademir