Boyun Ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında İsmail Emir tarafından paylaşıldı.

 1. İsmail Emir

  İsmail Emir Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  188
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Merhaba, bisikletimi (kron xc1000) işe gidip gelmek için kullanmaktayım. Yolum (Yenibosna/Davutpaşa) inişli çıkışlı, yaklaşık 9 km ve bu şekilde hafta sonları hariç iki haftadır devam ediyorum ve boynumda geçmeyen ama ara ara hafifleyip şiddetlenen ağrı var. Bisikletimde ergonomik ayarlamaları yapamadığımdan kaynaklanıyor olabilir mi boyun ağrılarım ? Yoksa bisiklette duruşum mu yanlış ? Yoksa rüzgar çarpması gibi bir olay mıdır ? Teşekkürler.
   
 2. OzzYMKL

  OzzYMKL Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Nisan 2006
  Mesajlar:
  473
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  İzmir-Kayseri
  Seviye:
  Kadro boyunuz size uygun değilse ya da gidon boynunuz fazla uzunsa bu tip şeylerden kaynaklanır genelde.En basit nedenleri bunlardır.
   
 3. samet_özdemir

  samet_özdemir Bisikletkolik

  Kayıt:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.395
  Beğeniler:
  1.389
  Şehir:
  Pendik
  Seviye:
  aynı ağrı bendede var uzun sürdüğüm zamanlarda özellikle felaket bi ağrı var boyum 180 kadro boyum 16'' boyuma göre biraz ufak ondan demekki :s
   
 4. Suphi BAHADIRLI

  Suphi BAHADIRLI Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2009
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  Gaziantep
  Seviye:
  Ağrı kesici özelliği olan, kas gevşetici kremler kullanılabilir bence.
   
 5. #5
  İsmail Emir

  İsmail Emir Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  188
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Merhaba, Krem kullalılabiliir elbette fakat asıl sorunun kaynağını bulup çözmek daha doğru. Birkaç gündür terim kurumadan öne ve arkaya yarım daire şeklinde sağa ve sola başımı çevirerek egzersiz yapıyorum eskisi gibi de ağrı pek kalmadı. Kadro boyuna gelince 4 farklı kadro boyu ölçme yöntemi var nette karşılaştığım kadarıyla ve hepsinde boyuma göre büyük sonucu çıkıyor. 169 cm boy 17 '' kadro boyu. Forumda ki '' Bisiklette ergonamik ayarlar'' adlı konudan yardım alarak kadroyu boyuma uyumlu hale getirmeye çalışıyorum. İleriki günlerde ağrı durumuna göre yeni ayarlamalar yapabilirim. Şuan egzersizden mi yoksa ayarlamalardan mı ağrımın hafiflediğini anlayamadım. Teşekkürler.
   
 6. serkkan

  serkkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  580
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Herkese selam,

  muhtemelen bisikletin olçüsü size göre değil , sürüş sırasında üst vücudunuz çok fazla öne yatıyor diye düşünüyorum , gidona doğru çok fazla uzandığınızda sürekli karşıya bakma durumunda boyun kaslarınız çok fazla geriliyordur buda ağrıya ve ilerde anatomik bozukluğa sebep olur.

  Bence bisiklet üzerindeki duruşunuzu biraz dikleştirin daha kısa bir boyun ile veya seleyi öne kaydırmakla olabilir ama tabi bisiklet çok fazla büyük ise yapacak bişey yok malesef.

  Deneyerek uygun pozisyonu bulursunuz , sürüş sırasında çok az bir kafa kaldırma hareketiyle karşıya bakabiliyor olmanız lazım.


  iyi pedallamalar....;)
   
 7. Sedat Şencan

  Sedat Şencan Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  İstanbul / Pendik
  Seviye:
  Aynı sorun bendede oluyor, boyum 1,85 bisikletimde trek 3500 - 19,5 kadro. Kadronun uyumsuz olduğunu düşünmüyorum. Velespit teknik servisteki arkadaşa ayarlattım, şu an sele boyum ve gidon ayarı tam olması gerektiği gibi ama ben bir türlü rahat edemiyorum.

  Ayrıca sol el serçe parmağımdada uyuşma oluyor.

  "daha kısa bir boyun ile veya seleyi öne kaydırmakla"

  Tavsiyenize uyarak seleyi öne kaydıracağım umarım bu sorunlar düzelir. Ama şunu anladım, bisikleti aldım bindim olmuyor bir sürü teknik ayarla kendimize ergonomik hale getirmemiz lazım ve bu ayarlarda hep deneme yanılma yoluyla olabiliyor.
   
 8. #8
  İsmail Emir

  İsmail Emir Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  188
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Merhaba,ne kadar süredir bisiklet kullanıyorsunuz ? Selenizi gidona yaklaşmak amaçlı kullanmamanızı tavsiye eden bir konu başlığı var forumda. Bahsedilen sele ayarını yapmışsanız zaten sele için uygun pozisyondasınız demektir. Gidon boğazını kısaltabilirsiniz belki. Bendeki boyun ağrısı bu gün neredeyse hiç yok. Sanırım yeni olduğum için kaslarım uyum sağlamakta güçlük çekiyor. İleriki zamanlarda sorunun kaynağı daha netleşmiş olur benim açımdan. Umarım sizin ağrılarınız da son bulur, geçmiş olsun. Merak ettimde yol bisikleti kullananlar rürekli öne uzanık durumdayken başını yukarıda tutmak boyun ağrısı yapmıyor mu ?
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=41469&highlight=boyun+a%F0r%FDs%FD

  Serkan Bey, anatomik bozukluktan bahsetmişsiniz korkuttunuz beni. Ne gibi bir bozukluktan bahsettiğiniz acaba ?