Boynuz nasıl takılır?

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Arkadaşlar, boynuz aldım ancak takmak için elciği kesmem mi gerekiyor? yoksa elcikleri ileri doğru mu iteyim bunun için vites ve fren kollarını da itmem gerekebilir?

Scudo

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fren kollarının vidasını biraz gevşet, boynuzun gireceği kadar içeri doğru it ve sonra sık yeniden. Elcikleri de aynı şekilde içeri doğru it. Sonra boynuzları geçir ve sık ;)

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@Giray Koç

Dostum boynuz(barend) takman için ilk önce vites ve fren kollarını gidon boğazına doğru kaydırmadan önce gevşet alyanlı vidalarından sonra en son ayarladıktan sonra sıkma işlemini tamamlarsın.
Gelelim elcikleri kaydırma işine.Evde şırınga iğne gibi birşey var ise bildiğimiz kolonyayı (hatta yoksa traş kolonyası kesin vardır) elciklerin uç baş kısımlarından gidona temas edecek şekilde sıkacaksın.Şırıngada yoksa uç ve baş kısmını elciklerin küçük bir parça ile açarak iki taraftan kolonyayı sıkacaksın ve elcikleri kendi ekseni etrafında döndürerek yumuşasınlar ve kaydırma işlemini yap sonra barend mesafesini ayarla ve eş zamanlı barend mesafesi ve vites fren kollarını sabitle ve ayarla ve sık.
Geçmiş olsun.en pratik budur.Bazı yerlerde kompresörle hava tutup çıkarıyorlar elcikleri , malum evde yoktur :)) ondan en iyi çözüm bu.
sevgi ve saygılar.

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Niyazi ALTUN

Valla ben elcikleri hadi gülüm, hadi yavrum diye diye ıkına ıkına ittim :D

• Beğen
Tepkiler: Giray Koç

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Valla acımadan kestim elcikleri, fren vites kollarına dokunmadan taktım yine de sağolun

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@Giray Koç

Oldumu şimdi Giray kardeşim biraz bekleyip sonra karar verse idin:-((
sen şimdi keserken elcikleri gidonuda çizmişindir boyasını dimi?
kestiğin zaman hem tutma mesafen daralır ve hoşda görünmez ama yapacak birşey yok ve elcikleri bir daha kullanamazsın başka bir barend olmayan gidonda.
Ikınarak iten dostum senin ki de değişik bir tarz olsun.Elini acıtmana ne gerek vardı.Ama bilek kası yapacağım diyorsan oda güzel :))
sevgi ve saygılar

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Niyazi ALTUN

Ben eve kadar sabredemedim barendleri takmak için :) Yolun ortasında taktım o yüzden. Yoksa bilimum yöntemleri kullanırdım ;)

Giray Koç

Üye
Tepki
25
valla elcikleride beğenerek almıştım oysaki artık yapacak bişey yok

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Giray Koç

Halbuki buraya konuyu açtıktan 10dk sonra cevaplamıştım. Demek ki sen baya baya sabırsızmışsın :D

fuat çatan

Daimi Üye
Tepki
14
konu başlığı komik :D
Sevgili Açıköğretimliler bugünkü dersimiz nasıl boynuz takılır :D