Böyle bir program arıyorum...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İstisnasız tüm tv programları içinde(film,dizi,belgesel tümü dahil) mutlaka bir fon müzik çalar,ben bu müziklerden nefret ediyorum. Çünkü amacım o müziği dinlemek değil birşey izlemek. Ha müzik dinlemek için birçok alet hazır beklemekte müzik seti,mp3 gibi.
Dolayısıyla,mesela diziyi bu haliyle "müzikal dizi" ye çeviriyorlar sanki.
Tüm programalrı hatta reklamları dahi müziksiz izlemek istiyorum;peki bu iş nasıl olacak? Bilmiyorum ama belki b.sayarda tv izlerken bu iş için bir program yapılmış olabilir. Var olup olmadığını bilmiyorum,dolayısıyla binlerce üyesi olan bu forumda bu konuyu açmak istedim,belki bir bilen çıkar diye.
Sadece arka tarafta zırt pırt ikide bir çalmakta olan zımbırtı fon müziklerini kesip diğer seslere karışmayan bir program...

Bir de "dizi müzikleri" diye bir olay çıkarttılar;böyle yaparak tel. melodi haline getirirp bir de buradan para kazanıyorlar hatta cd çıkartan bile var..

Scudo

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ancak ham halde indirdiğiniz videolar üzerinde oynama yapabilirsiniz. bunun için birçok program mevcut, bikac ornek: pinnacle studio, final cut vs.
tabi bunların orjinalleri epey pahali programlar.

birde kızmışın dizi müzikleri vs. için. forumdan acaba kacımız sanatcilarin emegine saygi gosterip yasal cd'lerini alıyoruz. adamlarda yaşamak için para kazanmak zorundalar, korsan cd ve mp3ler yaygin oldugu sürece sanatcıların bu yollara basvurmasını gayet normal ve haklı buluyorum.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Tuonela

Bir tv kartı aracılığıyla izlediğim tv kanallarında gerçek zamanlı olarak o an program arkasında çalmakta olan fon müziğini hemen kesip,konuşmalara hiç müdahale etmeyen bir cins program olması benim açımdan iyi olurdu.
B.sayar programcılığını okusaydım,belki bunun üzerinde çalışabilirdim.

Bir de o adamlar dünyanın parasını kazanıyorlar tuonela, böyle 2 saatlik dizinin %95 in müzik eşliğinde olduğunu anlarsak ki çoğu öyle bu müziği dizide çala çala bilinçaltına sokuyorlar,aniden içimizden mırıldanmak gibi durumlar oluyor ve onu nerde duysak o dizi akla geliyor ve o müziği o diziyle özdeşleştiriyoruz. Sonuçta o müzik böylece çok sevilip hemen çıkan melodisini bir anlamda indirmeye mecbur kalıyoruz sanki.

Dikkat edin çoğu dizide müziksiz sahne yok gibidir. Halbuki burdaki müzik kafa şişirmekten başka birşey değildir. Dizi,müziksiz de izlenebilir, fakat müzikli izlemek alıştırıldığı için müziksizi insana ilk başta tuhaf gelir.

TV dünyası müziksiz zerre kadar bir icraat yapamıyor maalesef!...
Bu yüzden ben Tv ye, Tv değil, müzik çaların görüntülü hali,yani görüntülü müzikçalar diyorum. Çünkü bunu fazlasıyla hakediyor..

obsolate

Daimi Üye
Tepki
265
Bu iş ancak çok kanallı yayın yapıldığında mümkün olur, yani görüntü bir kanaldan, konuşma bir kanaldan, müzikler, ortam sesleri başka kanallardan yayınlandığında ilgili kanalları kapatarak mümkün olur. Bunu tv, dizi, belgesel için isteyeni ilk defa duyuyorum ancak geçmişte mp3 ler için bu özelliği isteyenlere Winamp gelişmiş ekolayzır plugin'leriyle cevap vermişti. Çok net olmasada düzgün ekolayzır ayarıyla vokali müzikten ayırabiliyordun. Ayrıca bazı 5.1 veya üstü destekli filmlerde sadece ilgili kanalda konuşmalar olabiliyordu. Örneğin ön-orta kanaldan konuşmalar olur genelde, sadece o kanalı açarak dinlersin fakat arkadan bağıran Jack'i duyamazsın :D

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

emreayan

Daimi Üye
Tepki
64
bendende bi basit öneri örneğin dizi izlerken karakterler konuşmuyorken uzaktan kumandanın "mute" düğmesine bas baktın ağızlarını oynatmaya başladılar tekrar "mute" yaparsın çok basit:D

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

her malın müşterisi vardır stratus. bunlar seyrediliyor ve isteniyor ki boyle yapıyorlar diziyi. %95 müzük çalınıyor diye kimse indirmeye mecbur değil. bu bir pazarlama taktiğidir. müziği dinlemek istemeyen senin gibi seyirciler daha fazla oldukça senin istediğin tarzda da yayınlar yapılacaktır. ama tüm dünyada şuanda moda budur. azerbaycan televizyonunda da boyle alman kanalında da ingiliz kanalında da.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@bikeremre

Zaten öyle yapıyorum, böyle yapa yapa nerdeyse parmaklarım kireçlenecek ve kumandanın düğmesi bozulacak;yapa yapa bıktım açıkcası...:mad:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Tuonela

Maalesef öyle:( ... Yapacak tek şey yukardaki mesjda yazılı,kumandayla haşır neşir olmak veya böyle bi programın çıkmasını beklemek ki ufukta böyle birşeyin çıkma durumunu yok gibi görüyorum,tahmin ediyorum..