Boy ve kiloma göre bisiklet seçmekte zorlanıyorum

ignovyn

Üye
Tepki
0
İsim
Emir
Merhaba arkadaşlar,
Aranıza yeni katıldım. Açıkçası kimseyi meşgul etmeden kafamdaki soruların cevabını aradım ama tam olarak bulamadım. Geçtiğimiz 4 ay içerisinde 45 kilo verdim. Artık spor ve bisiklet ile dah sağlıklı bir yaşam sürmeyi hedefliyorum. Spora başladım ama boş zamanlarımda da bisiklete binmek istiyorum. Şu an 120 kiloyum ancak geçirdiğim tüp mide ameliyatından dolayı kilo vermem devam ediyor. 2 ay içerisinde sanıyorum 110'un altına inmiş olacağım. Yapılan yağ ölçümlerimde 94,6 kg yağsız vücut ağırlığım çıkıyor, kas ve kemik ağırlığım da 86 civarında. Tabii bu testlere de pek güvenmiyorum ama doğru kabul edersek, ideal kiloda yağ oranını %12 aldığımızda 105 - 107 arası gibi bir kiloda kalmam gerekecek. Bu arada boyum 192.

Şimdi tıkandığım nokta şu, 110 altında bir problem yaşayacağımı sanmıyorum ama şu an için bisiklet seçerken beni taşır mı kaygım var. Ofiste arkadaşlarımın 26 jantlık bisikletlerine bindiğimde, lastikler yere bayağı yaklaştı. Psikolojiktir belki ama "acaba patlar mı?" diye endişelendim. Başka bir arkadaşımın 20 jantlık katlanabilir bisikletinde de yine yere baya bir yaklaştı. Tabii bunlar üzerine çıkıp inmemden ibaret, alıp süremedim korktuğum için. Burada neye dikkat etmem gerekiyor? Hava ile ayarlanabilecek bir şey mi bu, yoksa lastik seçimine mi dikkat etmeliyim?

Hayaller Pininfarina ama işte gerçekler btwin gibi duruyor. Pininfarina için 70cm kadro yazıyor ama ben btwin 500s ile yanyana koyduğumda bisiklet cidden ufak kaldı, ben de boyumdan dolayı özellikle sorun yaşar mıyım diye endişelendim. Kağıt üzeinde 70cm kadronun bana yetmesi gerekiyor, bisikletin üzerine çıktığımda her şey normal görünüyordu ama alıp süremediğim için uzun vadede sorun yaşar mıyım bilemedim.

Gelelim nerede kullanacağıma. Açıkçası arada adalara gidersem orada binmek dışında, Şişli'den Ortaköy'e inip sahil boyu kullanmak dışında bir kullanımım olmayacak. Katlanabilir istememdeki sebep, otobüse binmem gerekirse rahat binebilmek için. Ancak bu cüsseyle katlanabilir hayal derseniz de mecburen diğer seçeneklere yöneleceğim.

Yağ yakmak ya da kilo vermek için almıyorum. Asıl amacım sporu hayatımın bir parçası yapmak ve kondisyonumu zaman içerisinde arttırmak. Yani kiloyu zaten vermiş olacağım 1-2 ay içerisinde. Bu konuda önerilerinize cidden çok ihtiyacım var. Benim yaptığım araştırmalardan bütçeme göre bulduğum modeller,

Carraro sportive 225 ve 330
Btwin 500
Btwin fit 500
Pininfarina

Bütçe olarak 1000 TL civarını geçmek istemiyorum. Ancak mükemmel bir fiyat performans ürünü var, aldın aldın bir daha böyle fırsat bulamazsın derseniz 1400 seviyesine zorlayabilirim. Ancak öncellikle olarak 1000 TL civarında alıp, kalanını ekipmanlara harcarım diyorum. Yıllar sonra ilk defa bisiklete bineceğim ve çok maymun iştahlılık yapıp dünyaları harcamak istemem başlangıç için.

Teşekkürler yardımlarınız için şimdiden.

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lastiğin yere yaklaşması tamamen lastik basıncıyla alakalı bir durum., hava ile ayarlanabilecek bir durum.
Kilo verdikçe yağsız vücut ağırlığınız da düşecektir, kilo verirken hem kaslardan hem de yağlardan kilo veriyoruz ki ağırlık çalışmıyorsanız kaz kaybınız yağ kaybına göre daha fazla olacaktır.
Benim boyum da 192 kg olarak 95kg `ım bisikletin yanında fitness da çalışıyorum, şuan için yaklaşık %18 civarında yağ oranına sahibim. Kullandığım bisiklet yol bisikleti, kadro boyu 61cm, 58cm de kullanabilirim, çok problem olmayacaktır, 1 sene 54 cm kadro kullanmış birisi olarak bunu söylüyorum size.
Bütçenize göre Triban 3 ile başlayabilirsiniz.

Sinan Koç

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Carraro
Carraro larda en büyük boy 54 cm var, o da size küçük gelebilir. Diğerlerini bilmiyorum ama.

ignovyn

Üye
Tepki
0
İsim
Emir
Yorumlarınız için çok teşekkürler. Eser aslını istersen doktorumun tavsiyesi üzerine kas kütlesini korumaya ve arttırmaya yönelik bir antreman programı izliyorum. Çok da düşmesini istemem zaten :) (link) bu model hakkında ne düşünüyorsun? Kilo açısından sıkıntı yaşamazsam alabilirim aslında ama Triban 3 ile arasında çok fark yok diyorsan, ona döneyim.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aralarında bence ahım şahım bir fark yok, ben olsam Triban 3 alırım, forumda bir çok kullananı mevcut, pişman olanını da görmedim, fiyatı da gayet uygun.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

ignovyn

Üye
Tepki
0
İsim
Emir
Son bir sorum var. Kendimle çelişiyor gibi olacağım ama (link) 500s 'in süpansiyon sistemi, İstanbul'un bozuk yollarında daha konforlu olur mu diye düşündüm. Bir yandan da asfalt yolda dağ bisikleti kullanmanın fazladan harcatacağı eforu düşündüm. Son bir görüş alabilirsem akşamında gidip alacağım.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çift süspansiyon bisiklet asflatta zulümden başka bir şey değil ama iniş yapacaksanız tadından da yenmez :)

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@ignovyn

Öncelikle bisikletlerin göründükleri kadar narin yapıda olmadıklarını söyleyerek sizi biraz rahatlatayım. Ağırlık sınırı olarak 100 kg verilen bir bisikletin, emniyet katsayısı da hesaba katılarak 180-200 kg'yı taşıması beklenir. Sadece jant setinin kaliteli olması ve lastik basıncının kontrol altında tutulması gerekli. Kendim de biraz kilolu (1.78 boy - 105 kg civarı) ve zayıflamakta olduğum için önerilerde kendimden yola çıkıyorum.
Yol bisikleti önerisine bir noktada katılmakla beraber başlangıç için çok da uygun bir seçenek olmadığını düşünüyorum. Zira kilo nedeniyle oturma bölgesinde, göğüste ve karında sıkışma yaratmayacak daha konforlu bir sürüş pozisyonu ile başlarda daha rahat edebilirsiniz.
Eğer arazide sürüş yapmayacaksanız MTB (dağ bisikleti) ihtiyacınız bulunmuyor. Konforlu bir cross hibrit sizi gayet memnun edecektir. Yokuş aşağı eğimli yerlerde daha rahat durabilmek için hidrolik disk fren önerebilirim. Bu tanıma uyan 1000 TL civarında şu modeller dikkat çekici :

1- Salcano City Sport 10
2- Carraro Sportive 225
3- Sedona 325

Kendim bir mtb /yol karışımı olan Salcano CYC02 cyclocross kullanıcısıyım, ancak bu bisikletten önce 3 farklı şehir bisikleti kullanıp sonunda kendim için doğru olduğunu düşündüğüm sınıfa geçtim. Başlangıç için şehir bisikleti daha isabetli olur derim.

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
helal olsun. 4 ayda 45 kilo inanılmaz bir kilo, umarım hedeflediğiniz kiloya da en yakın zamanda SAĞLIKLI olarak ulaşabilirsiniz.

bisikletler hakkında çok fazla bilgim olmadığından o konuda maalesef tavsiye veremiyorum