Boston trafiğine bisikletli çözüm

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında suzunkopru tarafından paylaşıldı.

 1. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Boston trafiğine bisikletli çözüm

  Boston, çevre ve trafik sorununu 5 bin bisikletle çözecek
  [​IMG]
  Amerika'nın en gözde şehirlerinden olan Boston, çevre kirliliği ve trafik sorununa çareyi bisiklette buldu. Ülke genelindeki en büyük bisiklet paylaşım ağını kurmak için kolları sıvayan Boston kenti yönetimi, önümüzdeki yıldan itibaren 2 bin 500 bisikletle, trafiğini rahatlatmayı ve çevre kirliliğini en aza indirmeyi hedefliyor.

  Kanada'nın Montreal şehrindeki uygulamayı örnek alan proje için Public Bike System Şirketi ile anlaşmak için masaya oturan şehir yetkilileri, projenin Brookline, Cambridge ve Somerville kapsayacak şekilde genişletilmesini hedefliyor. Proje kapsamında toplamda 5 bin bisikletin şehir içinde 300'ün üzerinde istasyonla faaliyete sokulması öngörülüyor. Kullanıcıların kredi kartıyla kiralayacakları ve hedeflerine ulaştıkları en yakın istasyona bırakabilecek şekilde işleyecek olan sistemin trafik sıkışıklığına da çare olacağı ifade ediliyor.

  Montreal merkezli firma tarafından üretilen BİXİ modelinin şuan için tercih sebebi olduğunu belirten yetkililer, bisiklet projesinin Avrupa'nın önemli kentlerinden Paris'te de denendiğini hatırlattı; ancak hırsızların da bisikletleri hedef aldıklarını belirtti.

  Bisiklet firmalarının tekliflerine açık olduklarını belirten Boston Belediyesi, Montreal'da uygulanan ücretlendirme sisteminin yıllık ve günlük olarak ikiye ayrıldığını, yıllık bisiklet kira ücretinin 78 dolar, günlük kullanımın ise 5 dolar olduğunu söyledi. Boston Belediye Başkanı Thomas Menino, "Bisiklet kullanıcıları için Boston bulunmaz bir buluşma mekanı olacak." diyerek projenin önemine dikkat çekti.

  Projeye dahil olacak olan Cambridge, Brookline ve Somerville yöneticileri de, bisiklet projesinden umutlu olduklarını kaydederek, Boston şehir merkezine ulaşmak için bisikletin alternatif bir yöntem olacağını dile getirdiler.

  Boston bisiklet projesi, şehir meclisi tarafından onaylandığı takdirde ülke genelindeki en büyük bisiklet paylaşım sistemi olarak tarihe geçecek. ABD genelinde bisiklet paylaşım projesi kısa bir süredir başkent Washington DC'de uygulanıyor. Washington DC'de 100 bisiklet ve 12 istasyon faaliyet gösteriyor.

  Ülkenin bir diğer ucu olan Seattle'da ise 1990'lı yılların başında denenmesine rağmen vandalizim ve hırsızlık yüzünden başarılı olunmayan projenin, Boston'da güvenli bir şekilde hayata sokulması ve hırsızlıkların önüne geçilmesi için farklı sistemler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Massachusetts'de değişen kanunlara göre bisikletlilerin trafik içindeki hareketleri, polisler tarafından motorlu araçlar için geçerli olan uygulamalara tabi olacak. (CİHAN)
   
 2. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Adamlara helal olsun.Bizimkiler de arabayla bisikletçileri ezsin.Ama naparsın bülbülü altın kafese koymuşlar yinede vatanım demiş :D
   
  Nuri Kongur bunu beğendi.
 3. herbil

  herbil Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  394
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  bu sistem Alanya da uygulanıyor, şehirin değişik yerlerinde 10-15 civarında istasyon ve epey bir bisiklet mevcut,
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-20_14-13-9.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...
upload_2016-10-25_19-27-33.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
upload_2016-10-26_10-22-10.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...