Bostancı-Fenerbahçe sahil yolundan memnun olan var mı?

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Evet arkadaşlar;

Bostancı-Fenerbahçe sahil yolundan memnun olan var mı?

Kimseyi küçümsemek, sınıf ayrımı yapmak istemiyorum ama nedir o Bostancı sahilinin, caddebostan plajlarının hali!

Bir gurup insandan, onların çocuklarından dolayı adım atacak yer yok...

Biraz çekinerek geçiyorum inanın...

Her ne kadar kadıköy-bostancı arası araç yolunu kullanıyor olsam da, dönüşte Bağdat caddesinde egsoz solumamak için sahil-bisiklet yoluna giriyorum...

Fakat yol bisiklet sürülecek, hatta yürünecek gibi değil...

Ortalıkta başıboş dolaşan çocuklar...
Ne deniz kıyafeti ne günlük kıyafet olduğu belli olmayan giyimli insanlar...
Nereden çıkıp yola atlayacakları belli olmayan kişiler...
Kazayla birine çarpsan hepsi üzerine çullanmaya hazır bekleyen tipler...
Mangal kokusu...
yemek atıkları...

Evet anlıyorum bunlar da bu toplumun bir parçası, ancak bir sınırı, bir ölçüsü olması gerekmiyor mu?
Ne diyeceğimi şaşırıyorum açıkçası şu an...

Evet, bu durumdan memnun olan/olmayan arkadaşlar! Nedir düşünceleriniz?

Scudo

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Hocam direk üzerlerine sürüyorum. Ben duruyorum, karşımdaki duruyor sonra aşağı doğru bakıyorum o da bakıyor. Anlıyor ve özür diliyor:)

• Beğen
Tepkiler: Sait Hislioğlu

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@Mesut C.

siz hata yatığını anlayabilen normal insanlardan bahsediyorsunuz...

Benim bahsettiğim hata yaptığını bile bilmeyen insan topluluğu...

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Belirtmeyi unutmuşum... Anlattığım insan tipi, 1. model

2. modeli söylemek bile istemiyorum. Yeterince dile getirdim. Mesajlarımdan bakabilirsiniz.

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Yanlış anlamayın ama bahsettiğiniz insanlar yazları sıradan bir vatandaş gibi tatil yapma imkânına sahip değil. Onların da tatil yeri orası. Sadece yazları değil kışın da sokaklarda geziyorlar. Bence oluşturdukları görüntü kimi zaman boş halinden daha eğlenceli olabiliyor. Biz de o çocuklardan biri olsaydık biz de bilmezdik bisiklet yolu ne demek. Ayrıca onların gözünde tam bir uzaylıyız. Söylediklerinizde haklısınız fakat ingiliz kraliçesi de o şartlarda doğup büyüseydi onlardan pek de bir farkı olmazdı gibi geliyor bana.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
Aynen, herkes kendine göre haklı, yapacak birşey yok. Herkes birbirine katlanacak :)

• Beğen

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
O güzergahta 2 seneye yakın haftada 2-3 gün bisiklet sürdüm.Söylediklerinize katılıyorum.En küçüğünden , yaşlısına...En cahilinden , kültürlüsüne...Yayalar o yolu kendilerinin hakkı olarak görüyor.Çoğunluk için biz trafiğe ait uzaylılarız.Özellikle belli saatlerde çok ama çok dikkatli sürmek gerekiyor.Ben sabah erken ve akşam geç saatleri hedef almıştım.Nispeten daha rahat ediyordum...

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ben artık sahile gitmiyorum. Sahil insanlar için nimet. Herkes akın akın gidiyor. Kimseye gitme diyemezsin. Kalabalıktan yayalarla bisikletliler birbirine geçmiş. Belli ki yine yanlış planlama. O yüzden ben artık sahile gitmiyorum. Başka yerlerde bisiklet sürüyorum.

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
ben daha çok yola yakın olan bisiklet yolunu kullanıyorum. Bu yollar sadece pendik-bostancı arası var. Keşke o yakındığınız güzergaha da duble yol yapsalarmış. Yalnız gerçekten çok öküz insanlar var, adamlar yaya yolu boşken bile bisiklet yolunda yürüyorlar. Karşıdan geldiğimi görüyorlar üstüne bir de hızlanıyorum, yanından sıfır geçiyorum ama mesajımı veremiyorum:( Bir gün bir tanesini hastanelik edicem, az kaldı.

Tepki
19
Bisiklet
Cannondale
1 Haziran-30 Eylül arası haftaiçi akşam 19-22, haftasonu 14-24 arası sahil iptaldir benim için. Kalan 8 ay iyidir, yaz bisikletçileri yoktur, yabancılar azdır, özellikle haftaiçi akşamüstü hep boş sayılır. İlla sahil diyenlere yazın sabah 6-7 gibi cıkıp turlamalarını öneriyorum.

Şehirleşmek, şehir insanı olabilmek bu şehre göç eden insanlar için uzun süre alıyor, alacak. Çünkü şehrin göbeğinde yaşamıyorlar, şehrin eteklerinde, kendi kasaba kültürleri ile bu şehre ucundan entegre olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar. Ve şehrin göbeğine geldiklerinde de onların düzeninin burada düzensizlik yarattığının çok da bilincinde olmuyorlar. Belediye tepelerde mangal tesisleri de kursa, sahilde sık aralıklarla beltur kafeler de koysa mesajı almıyorlar, mangala devam, çöplere devam...

Bence tabela sayısı da az, yerdeki bisiklet yolu sembolleri de etkisiz. Bizim millet sembolik levha işaret sevmez ve umursamaz, illa "Yasaktır" kelimesini görmeleri gerekiyor. Her yüz metrede bir "bisiklet yolundan yürümek tehlikeli ve yasaktır" yazan büyük bir tabela koymak lazım. Güvenlik tarafından da uyarılmaları biraz daha durumu toparlayacaktır.

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@Onuralp Armağan

Çok isabetli tespitler, aynen katılıyorum...
Kimseye "göç etme, buraya gelme" diyemeyeğimize göre, en azından uyum sağlamaları gerektiğini öğretmek lazım...

Ama İstanbul'da 30-40 sene geçirmiş olmasına rağmen Kız kulesini görmemiş insana ne anlatabiliriz!

• Beğen

myurtgezer

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Cannondale
Bencede en iyi zaman sabah saatleri hem boş hemde hoş.

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
Bir liste oluşturmak gerekirse, bende İstanbul-Esenler'deki Davutpaşa Caddesi'ni eklemek istiyorum :) sola bakarak sağa(!) yürüyen insanlar var. The Walking Dead'daki zombiler gibi aylaklar var. Nereye yürüdükleri belli değil. Arkasına bakarak zikzak çizerek ilerleyen tipler. of of çok doluyum :D

can coskun

Üye
Tepki
11
sabah 6 ila 9 arası sahılde bısıklete bınebılırsınız yazın ancak..
9dan sonra sahıldekı plajlara gırmeyıp cımlere yayılan ınsanların sıze ters ters bakmasına maruz kalırsınız..
cunkı onların denızle arasından gecıyorsunuz..bısıklet yolundan yuruyenı gectım gecen gunlerde bısıklet yolunda guneslenen vardı..
allah korusun carpsanız orada 100 kısı sıze cullanıcak..
gecenlerde tam hızımı almıs gıdıyorum banklarda oturan bı aılenın cocugu onume attı kendını..zor bela durdum cocugun babasına cocugu tutsana ya carpsaydım dedım
demez olaydım..haklısın kardesım dıyıp cocuga bır vurdu cocuk yerde..
o gun bugundur 9 dan sonra sahıle ınmemeye ozen gosterıyorum..