Borcunu, 37 yıl sonra hatırladı, kilometrelerce yol gidip hellallik aldı...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Kahramanmaraş'taki Yeni Sanayi Sitesi örnek bir olaya sahne oldu. 321 kilometre yol kat edip 37 yıl önce kaza yaptığı Kahramanmaraş'a gelen Elazığlı bir esnaf, o gün aracını tamir eden ustayı buldu. Borcunu unuttuğunu belirttikten sonra helallik aldı.

  Sanayi sitesinde herkesin gözyaşlarıyla dinlediği olay, 1972 yılına dayanıyor. Anlatılanlara göre her şey, Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde nakliyatçılık yapan Mustafa Kaya'nın Kahramanmaraş'a yük getirirken kaza yapmasıyla başladı. Kamyonunu Mustafa Kır'a tamir etti- ren nakliyeci, borcun ödenmesi için kesilen senedi imzalayarak Maraş'tan ayrıldı. Ancak nakliyeci, borcu-nu ödemediği gibi tamirci de alacağının peşine düşmedi. Kaya, 37 yıl sonra eski evrakları karıştırırken, ödemediği borcunu hatırladı. Bütün işlerini oldu- ğu gibi bırakıp yola koyuldu. Kamyonunu tamir eden ustayı Yeni Sanayi Sitesi'nde buldu.
  37 yıl sonra gerçekleşen ziyaret sonrası ikili arasında duygulu anlar yaşandı. Kaya'nın bu jesti karşısında kendilerine borcunun olmadığını ve hakkını da helal ettiğini ifade eden Kır, "Mustafa Kaya'nın bu tutumunun diğer insanlara da örnek olması gerekir. Ben Mustafa Bey'e hakkımı helal ediyorum." dedi.

  Bu tür durumlarla ara sıra karşılaştığını belirten Kır, "Yine yıllar önce bir esnafın aracını tamir etmiştim. Bize o tarihteki parayla 10 lira borçlanmış. Aradan bir iki yıl geçtikten sonra borçlu olan arkadaş borcunu, bir helallik mektubu yazarak adresimize göndermiş. Tabii bu durumlar karşısında duygulanıyoruz. Bu tür insanlar olduğu sürece esnafın sırtı yere gelmez." diye konuştu.

  321 kilometre yol kat ederek borcunu ödemek için Kahramanmaraş'a gelen Mustafa Kaya ise şunları söyledi: "Evde eski evrak ve defterlerimi karıştırırken, yıllar önceden kalan borcun ödenmediğini gördüm. Bu durumdan vicdanen çok rahatsız oldum. İşimi bırakıp, borcu ödemek için Kahramanmaraş'a geldim ve o günler kamyonu tamir eden ustayı buldum. Ama ustamız parayı almadı ve hakkını helal etti." KAHRAMANMARAŞ AA ZAMAN

  yorumun:
  Benim bu durum karşısında söyleyecek iki çift lafım var: Her ikisine de helal olsun... Başka bişey demiyorum...
   
 2. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  helal olsun gerçekten helal süt emmiş adam!
   
 3. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Günümüz dünyasında her ne kadar bu tür insanlara SALAK vs. sıfatlar yakıştırılıyor olsa, böyle insanlar sebebiyle dünya ayakta duruyor.

  Örnek alınması ve çocuklarımıza anlatılması gereken bir olay.
   
 4. bisikletseven

  bisikletseven Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  1.817
  Şehir:
  Ordu----Artvin
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Helal ikisinine de. Yaptığı işten dolayı üzerimde hakkı olan bir kişinin benden bir kuruş alacağı olsun istemem. Adamın yaptığı doğru. Helallik istemesi de. Bu ahlak olmalı, yaygınlaşmalı. Çoluğumuza çocuğumuza da anlatılmalı bu terbiye ile yetiştirilmeli. Böylece en erken 150 yıl sonra daha nezih daha naif ve düzenli bir ülke oluruz
   
 5. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Kul hakkı en büyük borçtur. Bu abimizi tebrik ediyorum, örnek almamız gerektiğini düşünüyorum.
  Bu olayda ders almamız gereken bir nokta daha var. Tamircinin alacağının peşine düşmemesi, tok gözlülüğü neticesinde, yıllar sonra yine o lacak geri dönüyor.
  Günümüzde ise alacağı boşverin, daha malı alırken satıcı nasıl kazıklarım diye düşünüyorken, alıcıda nasıl en ucuza kapatırım diye düşünüyor.
  Halbuki bir malın ederinden daha az bir meblağa alınmaya çalışılması helal değildir.
   
  _kartal_ bunu beğendi.
 6. Ogez

  Ogez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  İstanbul/Kadıköy
  Seviye:
  Zamanında neden ödememiş borcunu.Bunu nedense kimse sorgulamıyor.:)Ama adamın yaptığı güzel birşey yinede.Helal olsun:
   
 7. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Zamanında ödememekle adam hata yapmış, ancak hepimiz hata yapabiliriz. Önemli olan bu hatadan dönmek ve karşı tarafın maduriyetini gidermektir. Siz de, ben de her insan hata yapabiliriz, önemli olan pişmanlık duyabilmektir, tabii ki hiç o hatayı yapmamış olmak en güzelidir.
   
 8. Ogez

  Ogez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  İstanbul/Kadıköy
  Seviye:
  Evet.Süleyman Uzunköprü ne demek istediğimi tam olarak anlattı:)
   
  suzunkopru bunu beğendi.
 9. gecem

  gecem Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  yaşamak istenilen bir yer mi kaldı?
  Helal olsun adama.;)
   

İlginizi Çekebilir

Dumbbell-Squat-Jump-Exercise.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2017-2-1_9-3-58.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...