Bölüklü-Bacaklı Yaylasi-kdz.Ereğli

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında cardaky tarafından paylaşıldı.

 1. cardaky

  cardaky Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Değerli Bisiklet Severler,
  Sizlere daha önce İstanbul-Anadolu yakasından yazıyordum. Fakat tayinim nedeniyle artık Kdz.Ereğli ve Alaplı’nın yaylalarından yazacağım. 06 Haziran 2009 Cumartesi günü Bölüklü Yaylasına çıkmaya karar verdim. Sabah saat 08 civarlarında Kdz.Ereğli’den yola çıktım. Gülüç ve plajlar bölgesini geçtikten sonra Alaplı’ya vardım. Oldukça düz,deniz kenarını takip eden,arıza şeridinden araçlar rahatsız etmeden gidilebilen bir yol. Alaplı ırmağı boyunca dağlara doğru yol aldım. 25 km sonra Molabey köyündeki her zaman ekmek aldığımız fırından Mancarlı ekmek aldım. Kdz.Bölgesine pedal basan arkadaşlarıma tavsiyem fırıncıdan Mancarlı ekmek istemeleri. (Kara Lahana yaprağı sarılarak pişirilmiş ekmek) 30 cu km.de Aşağıdağ Köyüne ulaştım .(Haberlerden hatırlayan arkadaşlarım 7-8 yıl önce büyük bir toprak kaymasıyla köyün yarısı ev ve ahırlarla birlikte kullanılamaz hale gelmişti) Artık zirveler gözükmeye başladı. 43cü km.de Gümeli Beldesine vardım. Nehir kenarına kurulmuş,dağlar arasında küçük bir belde. Gümeli’nin tek tük evlerden oluşan mahallelerini geçtikten sonra Bölüklü yaylası yolunun başlangıcına geldim.

  Şu ana kadar 47 km. geldim,rakım 400 mt. ve saat 11 civarları. Sarp yayla yokuşunu sarmadan önce Mancarlı Ekmek,telli kaşar peyniri,kuru üzüm ve fındıktan oluşan menüyle enerji topladım. Çünkü 8 km. içinde 1100 mt.rakıma çıkacağım. Su sorunu yok 2-3 km.de bir kaynak suları mevcut. Stabilize,çok dik bir tırmanış,fakat öyle vakti olmasına rağmen ağaç gölgelerinde pedal bastığından güneşin yakıcı sıcağını hissetmiyorsun. 55ci km. fazla zorlamadan 1 saat 45 dakikada Bölüklü yaylasına vardım. Bu arada 1,5 lt.lik su bidonu iki kere boşaldı. Artık yaz geldiği için yaylaya çıkmış olan köylülerle muhabbet ettik. Bu arada sağ olsunlar hemen çay demlediler. Beni çevre yaylalar hakkında epeyce bilgilendirdiler.

  1 saatlik moladan sonara enerji toplamış olarak Bacaklı Yaylasına çıkmaya karar verdim. (Bacaklı: 1640 mt rakım,Zonguldak ilinin en yüksek noktası,çıkışta ayı ve karaca gibi hayvanları görme ihtimali olan bir yer) Köylülerin anlatımına göre rotayı iyice beynime yerleştirdim. Yol üzerinde ağaç kesen ormancıların ’Oraya bisikletle çıkamazsın traktörle zor çıkıyoruz.’ ikazlarını dikkate almadım. Sınırları biraz daha zorlayabirim diye düşündüm. Çay içme tekliflerini zamanım daraldığı için kabul etmedim. Çünkü daha 1200 mt. civarlarındayım. Tırmanmak zorunda olduğum 440 mt rakım beni bekliyordu. Bisikletimin arka dişlisi problem yapmaya başladı. Pedal basıyorum ama boşta dönüyor. Beni yolda bırakacak gibi görünüyor. Taze kesilmiş ağaç kokuları arasından köylülerin Çayır dedikleri dört yolağzına geldim. 59 cu km. Rakım 1300mt. Tarif ettikleri yolu gördüğümde bisikletle çıkmanın imkansız olduğunu anladım. Bisikletimi bir ağaca yasladım. Kilitlemeye gerek yok. Yabani hayvanlar bisiklete binmeyi bilmez. Orman yolundan zirveye tırmanmaya başladım.

  3 km. sonra Bacaklı Yaylaya vardım. Önüme yıldırım düştüğü için yanmış olan bir ağaç geldi. Bu yükseklikte normaldir. Çayırda 300 mt kadar yürüdükten sonra artık zirveyi görmeye başladım. Ha gayret! 100 mt kadar bir rakım kaldı ama çok dik bir yokuş. Kekik kokuları arasından zirveye vardım. GPS 1440 mt rakım gösteriyor. Zirvedeki kayanın üzerine çıktığımda gözümün görebildiği kadar noktada (Bolu Dağları hariç.Bulunduğum noktadan karlı Bolu dağları gözüküyor.) en yüksektekinin ben olduğumun farkındaydım. 1100 metredeki Bölüklü Yayla ve aşağıdayken benden yüksekte görünen köylerin tamamı ayaklarımın altındaydı. (Böyle bir manzarayı görünce dağcılara hak vermemek elde değil.) Karşı tarafta Kızkulağı Yaylası neredeyse aynı yükseklikte. Diğer tarafta daha önce tırmanmış olduğumuz Gölağılı Yaylası, Karatepe Yaylası,Tavak Yaylası hepsi aşağılarda kaldı.

  Evet arkadaşlar,
  Maceranın en haz alınan noktasına vardık. Şu ana kadar bisikletle 1300 mt rakım,59 km. yol, 340 mt ve 4 km kadar yayan tırmanış toplam 1640 mt rakım,63 km yol yaptım. Fakat her çıkışın bir inişi vardır. Çıkınımda kalan peyniri yedim, biraz kuru üzüm, su bidonum 3cü kez boşaldı. Bisikletimi bıraktığım yere geri döndüm. Planımda inişte Bölüklü yaylaya varmadan önce Karatepe Yaylasına saparak 8 km. yaparak çıktığım yokuşu dolaşarak 23 km yaparak inmekti. Fakat o rota inişli çıkışlı olduğundan arka ayağı sekleyen Aygırla ( Bisikletimin adı Tanıştırayım.) inmek çok zor olacaktı. Çünkü saat 17:30 civarı ve gitmem gereken 55 km yol vardı. Rotayı geldiğim yöne Bölüklü Yaylasına çevirdim. Sürekli iniş yapacağım için pedal dönmese de olurdu. Yaylacı amcalara Allahaısmarladık dedikten sonra yokuş oşağı yola koyuldum. Ne bitmez yokuşmuş. İnerken ‘Ben burayı mı tırmandım.’ diye içimden geçirdim. Bir süre sonra çıkışa başladığım yere vardım.
  Bundan sonra meyil azalıyor. 47 km daha var ve ben arızalı Aygırımla bu yolu dönmek zorundayım. ‘Kardeşime telefon edip arabayla aldırsam mı acaba?’ Yiğitliğe kembere sürdüremezdim. Düze vardığımda ayna kolu en yüksek dişlide tutup, arka dişliyi yukarı aşağı yaptığımda badinin göbeği tuttuğunu farkettim. Yalnız tırnağın sürekli tutması için devamlı pedal basmam gerekiyordu. Önüme çıkan yokuşlarda dahi ayna kol en yüksekteydi. Zorda kalmadıkça orta dişliye almıyordum. Bazen orta dişliye düşürdüğümde tırnak badiyi tutmuyor. Mecbur inip yokuşun başına kadar yürüyordum. Alaplı’ya vardığımda Ereğliye kadar otobüsle gitmeyi düşünmedim değil. Dedik ya erkeklik... 43 km yi gelen, 16 km yi de gider deyip bastım pedala. Nasıl olsa düz yol. Yoldan bisikletçi Nazım’ı (Sağolsun) aradım. Sakın dükkanı kapatma ben geliyorum. Akşam ezanı okunurken Bike Servise ulaşabildim. Hemen pite girip arka tekerlek değişimi yaptım. Normalde 20:00 gibi dönmeyi planladığım yolu 21:00 civarında bitirebildim. Arka tekeri sekleyen Aygırla olacak o kadar. Bu arada profilimdeki Kısrak’ı tanıştırmayı unuttum.( Yol bisikletim.) İstanbuldayken hep onun üzerinde yaptığım yolları yazıyordum. Ama Karadenizin dağlarına Kısrak dayanmaz. Buralara Aygır lazım.

  Hepinize saygılar selamlar.
  Yolu Kdz.Ereğliden geçenler olursa haberimiz olsun.
  İstanbul ekibi, Ankara ekibi, Bolu Beyi...J Sözüm sizlere.
  (İnşaallah resimleri hatasız yükleyebilirim.)

  Alaplı Girişi
  [​IMG]
  By demiradam at 2009-06-08

  Alaplı
  [​IMG]
  By demiradam at 2009-06-08

  Molabey'de Mancarlı Ekmek aldığım fırın
  [​IMG]
  By demiradam at 2009-06-08
  [​IMG]
  By demiradam at 2009-06-08

  Alaplı Irmağı boyunca köyler başlıyor
  [​IMG]
  By demiradam at 2009-06-08

  [​IMG]

  [​IMG]

  Aşağıdağ köyü
  [​IMG]

  Gümeli Beldesi
  [​IMG]

  Yurdumun çocukları-Köprünün çelik tellerini koparmaya çalışırken yakaladım.:)
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bölüklü ve Tavak Yaylası sapağı
  [​IMG]

  Orman Yurdum
  [​IMG]

  [​IMG]

  5 yıldızlı mönüm
  [​IMG]

  Yemezsen 1640 metreye çıkamazsın.
  [​IMG]

  Tırmandıkça ağaç cinsleri ve boyları değişiyor.
  [​IMG]

  Ağu ağaçları halen çiçekli
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ağaçtan doğal bir çeşme
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yaylaya vardım sonunda Rakım 1100mt
  [​IMG]

  [​IMG]

  Yayla evleri
  [​IMG]

  Tarhana yapan Yaylacı Teyzemler-Yayla yazın bile serin olur
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yayla artık aşağılarda kaldı
  [​IMG]

  Bisikletimi terkettim
  [​IMG]

  1500 mt rakımda ilginç bitkiler
  [​IMG]

  Bacaklı Yayla başlangıcı
  [​IMG]

  Zirve gözüktü
  [​IMG]

  Az daha kaldı gayret
  [​IMG]

  Zirveden görüntüler 41.02.191N 31.39.121E 139mt.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Dönüş yolu
  [​IMG]

  Toprağa sımsıkı tutunmuş
  [​IMG]

  Burada bisiklete binilmez levhası olması lazımdı
  [​IMG]


  EN KISA ZAMANDA BİR SONRAKİ MACERADA GÖRÜŞMEK ÜZERE...

  HOŞÇAKALIN!
   
 2. Hakan Eşme

  Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.771
  Beğeniler:
  6.163
  Şehir:
  Keşan
  Adı:
  Hakan EŞME
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Çok keyifli bir gezi olmuş, teşekkürler paylaşım için.
   
  cardaky bunu beğendi.
 3. Halil Atalay

  Halil Atalay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  637
  Beğeniler:
  644
  Şehir:
  B.çekmece, İstanbul
  Seviye:
  çok güzel bir olmuş resimler mükemmel
   
  cardaky bunu beğendi.
 4. enis57

  enis57 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  420
  Beğeniler:
  307
  Şehir:
  İSTANBUL/MALTEPE
  Seviye:
  harika olmuş tşkler
   
  cardaky bunu beğendi.
 5. serhad

  serhad Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  484
  Beğeniler:
  1.299
  Şehir:
  Eskihisar
  Seviye:
  Ben de Ereğli'de 10 yıl görev yaptım ve 10 yıl önce sizin tersinize İst. Anadolu yakasına tayin oldum. Ereğli'de sahil hattının dışını sayenizde görmüş oldum, çok güzel yerler, teşekkürler.
   
  cardaky bunu beğendi.
 6. Said Ergöktaş

  Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  KAYSERİ - Hill Climb - XC
  Seviye:
  Ereğli sevdiğim bir memleketdir.Güzel fotoğraflarla Ereğilin çok güzel yerlerini bizlerle paylaşmışsınız.Teşekkür ederiz . . :)

  Kazasız - Keyifli ve Bol Pedallı Günler ;)
   
  cardaky bunu beğendi.
 7. kubilay toka

  kubilay toka Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  135
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  teşekkür ederiz çok güzel bir gezi olmuş.karadeniz ereğli çok güzel biyer.geçen kış gittim.kış gitmeme rağmen inanılmaz güzellikteydi.tekrardan tebrik ediyorum sizi
   
  cardaky bunu beğendi.
 8. emin demirpolat

  emin demirpolat Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  282
  Şehir:
  zonguldak-ereğli
  Seviye:
  Yılmaz karedeş sen naaptın öyle, biz de çıkıyoduk ama bölüklüde soluklanıp anca dönüyoduk, üstelik de ereğliden değil gümeliden gidiyoduk. Harika bir gezi olmuş, mükemmel, burda bsikleyle oraya en çok çıkan herelde benim ama senin bu gidişini pek bi kıskandım, eline sağlık, inşallah temmuzda o bölgenin altını üstüne getirip pedallamadık yer bırakmıycaazz tamam mı.
   
  cardaky bunu beğendi.
 9. Sencer Kan

  Sencer Kan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  511
  Beğeniler:
  615
  Şehir:
  Karşıyaka, İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  ben ve sanıyorum biz! egeliler, KARADENİZ doğası görünce kendimizden geçiyoruz, hele bunu bir de pedal üstünde, birebir içinde yaşasak acaba ne hale geliriz bilemiyorum...

  uff çok güzel...
  tadını çıkarmanız, keyfine varmanız da bir o kadar güzel..
  Harikasınız.. :)
   
  cardaky bunu beğendi.
 10. ferdem

  ferdem Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  kdz.ereğli-zonguldak
  Bölüklü Bacaklı Yaylası bu kadar güzel anlatılabilir, ayakların gibi kaleminde çok güçlüymüş. Resimler ayrıca çok güzel ve bacaklı resimlerini sayende ilk kez görmüş oldum. Maceranı okurken çok kıskandım ama ben tek başıma cesaret edemezdim. Birbaşka zirve yolculuğunda haberimiz olsun, seni ve aygırını yanlız göndermeyelim.
   
  cardaky bunu beğendi.
 11. AydınGünaydın

  AydınGünaydın Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  1.516
  Şehir:
  Erzurum(Aşkale)
  Seviye:
  Fotoğraflar çok güzeldi. Doğanın içinde gibi hissettim kendimi. Ayakalrınıza sağlık.
   
  cardaky bunu beğendi.
 12. #12
  cardaky

  cardaky Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Resimlerin tamamını gönderemedim.50 resimle sınırlı.Nasıl olsa tekrar çıkarız.Kış resimlerini de göndermeyi düşünüyorum.
  Selamlar.
   
  AydınGünaydın bunu beğendi.
 13. hulya yıldız

  hulya yıldız Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  alaplı
  mrb...yayınlanmış resimler alaplıya bacaklı yaylasına ait...yanlış anlaşılmayı düzeltmek için yazıyorum....
   
 14. Alp Aslan

  Alp Aslan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.108
  Beğeniler:
  4.324
  Şehir:
  istanbul - Küçükyalı
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Harika görüntüler teşekkürler.
   
 15. semih24

  semih24 Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  293
  Şehir:
  erzincan
  Seviye:
  resimler harika.gezinizde bi o kadar...sizin sayeninizde biz de gezdik....teşekkürler
   

İlginizi Çekebilir

bicycling-team-2-600x4501.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...
froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2017-2-6_15-29-19.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...