Bolu-Mudurnu-Göynük-Taraklı

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında bvernik tarafından paylaşıldı.

 1. bvernik

  bvernik Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  178
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  [​IMG]

  2009 Haziran ayında gerçekleştirmiş olduğumuz 2 günlük Bolu-Bilecik turu.
  Ne toplam kilometreyi ne ortalama hızımızı hatırlıyorum.
  Güzergah Bolu, Mudurnu, Göynük, Taraklı, Gölpazarı ve Bilecik şeklinde
  Bol yeşil, doğa, tarih, yokuş ve kasabanın olduğu kısa bir güzergah.
  Fotoğraflar..

  Bolu sonrası
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Mudurnu'dayız.
  Mudurnu, tarihi çok eskilere dayanan bir ilçedir. Bolu ve çevresinin tarih öncesi Hitit ve Frig devirlerinin yerleşme alanı olduğu son devirlerde yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.
  İlçenin ilk kuruluş yeri şimdiki yerleşme merkezinin doğusunda bulunan Hisar Tepesidir. Bursa Rum Tekfurunun kızı Matarni, buraya bir kale yaptırmış ve Matarni ismi, Modrones, Moderna, Mudurlu gibi değişmelere uğrayarak şimdiki ismini almıştır.
  Osmanlılar adına Mudurnu'ya ilk gelen Akıncı Ertuğrul Bey'in arkadaşlarından Samsa Çavuş'dur (1292). Kesin olmamakla birlikte mezarının ilçemiz Samsaçavuş köyünde olduğu sanılmaktadır. Mudurnu'nun Osmanlı topraklarına katılışı 1307 olarak bilinmektedir.
  Mudurnu Bolu'ya 51 Km uzaklıkta Abant dağlarının çevrelediği, birçok tabii güzelliği, gölleri, ormanları, yaylaları olan Mudurnu halkının geçim kaynağı ve ekonomist tavukçuluk ile büyük ve küçükbaş hayvancılığı ve orman ürünlerine dayalı olduğu, tarihi evleri romatizmal hastalıklara ve cilt hastalıklarına iyi gelen Babas ve Sarot adlı kaplıcaları, geçmişten gelen ahilik kültürünün halen devam ettiği tipik bir Türk kasabasıdır.


  [​IMG]

  Şehir Merkezi
  [​IMG]

  Mudurnu Yıldırım Bayezıd Hamamı
  [​IMG]

  [​IMG]

  Mudurnu sonrası yol çalışmalarından dolayı uzun bir süre Göynük'e doğru toprak yoldan seyrediyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Samsa Çavuş, Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi'nin silah arkadaşı, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda hizmeti geçmiş şahsiyetlerdendir. Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. Osmanlı Devletinde çavuş ünvanını kullanan ilk kişidir.
  Ertuğrul Gazi ile birlikte, kendisine bağlı aşiret ve obalarla Söğüt’e gelmiş, Osman Gazi zamanında pek çok savaşa katılmıştır. Pelekanon Muharebesi'nde bulunduğu bilinmektedir. Adana ve Sorkun’un fethinde kahramanlıklar göstermiştir.
  Samsa Çavuş, 1330 tarihinden sonra vefat etmiştir. Mezarı Mudurnu yakınlarındaki Hacı Musalar köyündedir.
  Kaynak; vikipedi

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. #2
  bvernik

  bvernik Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  178
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Göynük'deyiz
  Göynük İlçesi’nin Tarihi Roma, Bizans ve Anadolu tarihi ile iç içedir. Göynük’ün bilinen en eski adı Koinon Gallicanon’dur. İlçenin Susuz, Kilciler, Narzanlar, Boyacılar köylerinde ve bu köylerin civarlarında Bizans devrine ait yazı eserleri bulunmaktadır. Ayrıca Kilciler Köyü’nde birde kilise kalıntısı bulunmaktadır.
  Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldığı zaman kurulan beylikler arasında olan Umurbey Han beyliğinin Merkezi Göynük’tür. Bizanslılarla yapılan çarpışmalarla Osmanlılar Umurbey Han elinden Göynük’ü almıştır. Osmanlının ilk kuruluş dönemlerinde Orhan Gazinin Oğlu, Gazi Süleyman Paşa Göynük’e yerleşerek burada Kendi adı ile anılan Muhteşem bir cami ve birde Hamam (1331-1335) Yaptırmıştır. Osmanlının kuruluş dönemi mimari eseri olan Bu muhteşem cami ve Hamam Halen Kullanılmaktadır.
  İlçemiz mevcut durumu ile tarihi dokusu bozulmamış ender rastlanan Osmanlı kasabalarından birisidir. İlçemiz en eskisi yaklaşık 700 yıllık eski eser niteliğindeki konut, işyeri, hamam, türbe, hazire, Tarihi Çınar ağaçları gibi tarihi değerlerle süslü olup bu eserler halen işlevlerini sürdürmektedirler.


  [​IMG]

  Akşemsettin
  1389 yılında Şam'da doğmuştur. Daha sonra 7 yaşında babası Şerafeddin-i Hamza Şâmî ile çağımızda Samsun'a bağlı olan Kavak'a yerleşmişlerdir. Haci Bayram Veli’nin müridi ve Fatih Sultan Mehmet’in hocalarındandır. İstanbul'un manevi fatihi olarak da anılır.
  Akşemsettin'in asıl ünü, büyük veli, Hacı Bayram Veli ile tanışmasından sonra başlamıştı. İlmi konulardaki önemli başarılardan sonra tasavvuf konusunda da ağırlığını göstermiş, daha sonra da II. Murat'ın emir ve isteğiyle Fatih Sultan Mehmet'in hocalığına tayin edilmişti. İstanbul'un fethi sırasında büyük yararlılıklar göstermiş, genç sultanı teşvik ederek zaferin kazanılmasında önemli katkılarda bulunmuştu. Fethin en önemli günlerinde Ebu Eyyûb el-Ensarî'nin kabrini bularak ordunun maneviyatını yükseltmişti. Dünya malına önem vermeyen Akşemsettin, Fatih Sultan Mehmet'in büyük saygı ve sevgisini kazanmıştı.
  Kaynak; vikipedi

  [​IMG]

  Göynük'den kareler
  [​IMG]

  [​IMG]

  Gazi Süleyman Paşa Hamamı
  [​IMG]

  Gazi Süleyman Paşa Camii
  [​IMG]

  Arkada Akşemseddin Türbesi
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Taraklı'ya yol alıyoruz
  [​IMG]

  Taraklı'dayız.
  Eski adı “ Dablar” olan Taraklı’nın Hellenestik dönemde “Bytinia” adını alan bölge içinde olduğu bilinmektedir. Hisartepe’de bulunan iki sarnıç M.Ö. l. bin ile M.Ö. 2000 arasını tarihlemektedir.
  Osmanlı Devletinin kuruluşundan önce, Ertuğrul Gazi zamanında, Osman Bey’in Komutanı Samsa Çavuş Sakarya Vadisindeki Sorkun, Yenice Tarakçı (Taraklı) ve Göynük taraflarına akın düzenlemiş ve Osmanlı Beyliğinin topraklarına katmıştır.
  Taraklı Evleri
  En az Safranbolu evleri kadar ayakta kalabilmiştir. Üstelik Taraklı konakları Safranbolu’dan farklı olarak yemyeşil bir doğanın içinde yer almaktadır. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçları ile bu iki tepe arasındaki vadide kurulu, Taraklı’ya, Göynük cihetinden gelen dere de ayrı bir güzellik katmaktadır. Tarihi evlerin bazılarının 3 asrın üzerindedir. Bu evlerin genel karakteristiği Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı ev biçimidir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Taraklı'dan ayrılırken toprak yol ve rampa
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sakarya Nehri
  [​IMG]

  Burada, Eskişehir otoyolunda; bir tren yoluyla kara yolunun doğayı tahripteki farklarını görüyoruz.
  Tren ağaçların arasından enine en fazla 3 metrelik işgal ettiği alandan akıp giderken. Kara yolunda bu durum nasıl da değişiyor.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bilecik'e doğru hava kapanıyor, yağış başlıyor bundan sonra fotoğraf çekemiyoruz.
  [​IMG]

  Son
  [​IMG]

  Yeni gezi ve fotoğraflarda görüşmek üzere
  Tüm bisikletseverlere selam.

  İlçeler hakkındaki bilgiler sırasıyla şu sitelerden alıntılanmıştır;
  http://www.mudurnu.bel.tr/default.asp / Mudurnu Belediyesi
  http://www.bolugoynuk.bel.tr/index.asp / Göynük Belediyesi
  http://www.tarakli.gov.tr/?anka.wesscom=anasayfa / Taraklı Kaymakamlığı ve vikipedi
   
 3. emin demirpolat

  emin demirpolat Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  282
  Şehir:
  zonguldak-ereğli
  Seviye:
  Selam, Bvernik, çok hoş şeyler yapmışınız, bölgeyi bir baştan bir başa gezerek bizlere yol göstermişiniz; bisiklet keşif aracıdır diye düşünürken biz bisikletliler, bunu hep görmediğimiz doğal güzellikleri görmek ve yaşamak olarak algılıyoruz, oysa durum tam da öyle değil, zaten var olanı keşfederken bile farkedilmemiş daha fazla şey geride kalabiliyor, bunlardan biri, insanlarla kazanılan dostluk köprüsü ile elde edilmiş kültürel alış veriş, bir de, eğer istenirse, geçtiğimiz yolda, etrafda gördüğümüz ama irdeleyebilerek öğrenbileceğimiz kazanımlar. Sonuncusu hariç ulaşmak için pedallamak yeterli, ama sonuncusunda pedal basmak yetmiyor. Siz en doğru olanı yapmışınız, gördüğüm en yerinde süper gezilerden birine imza atarken, geziyi çok güzel şeylerle güçlendirmişiniz, bilgi toplumu olma yolunda pedalla bilgilendirmyle, okumayan topluma örnek olmuşunuz.
  Özür dileyerek, yazdığım en uzun cevabın sonunda size bir kez daha TEŞEKKÜRLER, ELLERİNİZE SAĞLIK..AYNEN DEVAM DOSTUM..........bir de neden böyle bir gezi için bir tek satır cevap yazılmamış hayret doğrusu.
   
  bvernik bunu beğendi.
 4. M.Ergun GÖZET

  M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Harika bir doğa ve harika yapılanma. Buraları çok iyi bilirim.Erpiliç'e çok gidip geldim...
   
 5. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Çok güzel fotoğraflar. Çok güzel bir gezi.

  Teşekkürler.


  five
   
 6. m.ali mülayim

  m.ali mülayim Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2008
  Mesajlar:
  150
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  sakarya > pamukova > kemaliye (tirse)
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Çok güzel bir gezi olmuş. Ayaklarınıza sağlık.

  Ben de Söğüt'e gitmek istiyorum bu hafta sonu. Fotoğraflarda görünce sormak istedim. Bisikletlerin tünelden geçmesine müsade ediyorlar mı acaba?
   
 7. Hüseyin Koca

  Hüseyin Koca Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  146
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  gezi,fotoğraflar ve gezdiğiniz yerlerin tarihi anlatımları çok güzel. emeğinize sağlık
   
 8. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.089
  Beğeniler:
  2.115
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba,

  Tünel tecrübesini Doğu Karadaniz sahil yoludaki ışıksız tünellerde edinmiş bir olarak :) tünelleden geçerken önünüzü görmeniz ve görünür olmanız için ön-arka aydınlatma konusuna dikkat etmenizi öneririm. bu konuda sadece özelleştirilmiş olan Göcek tünelinde problem çıktığını okumuştum. (Bizim turumuzda henüz açılmamıştı.) Otobanlar dışında yollar bizim.

  Kazasız ve keyifli turlar.

  five
   
  m.ali mülayim bunu beğendi.
 9. m.ali mülayim

  m.ali mülayim Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2008
  Mesajlar:
  150
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  sakarya > pamukova > kemaliye (tirse)
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Teşekkür ederim. Dün giderken, bugün de gelirken geçtim tünellerden. Herhangi bir sorun yaşamadım çok şükür.
   
 10. Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Ben de Bilecik liyim.Ama Ankara'da yaşıyorum.Fotoğraflar çok güzel.Ama Bİlecik'ten hiç fotoğraf karesi yok.Haziran sonunda bende Ankara -Bartın-Amasra turu yapmayı planlıyorum. Dönerken de müsait olursam sizin güzergahınızdan memleketime gitmeyi düşünüyorum.Eksik kalan Bilecik fotoğraflarını da ben koyarım inşallah. Özellikle Osmangazi'nin kayınpederi aynı zamanda Osmanlı devletinin manevi kurucu Şeyh Edebali ile hanımı ve kızına ait türbeler,Küre de yine Osmangazinin bacanağı olan ve osmalı beyliğinin ilk kadısı olan Dursun Fakıh ile Söğüt'te bulunan Osmangazi'nin babası Ertuğrul Gazi ve silah arkadaşlarının türbelerininn fotoğraflarını bu sitede sizlerle paylaşacağım inşallah. İki sorum olacak.Bolu-Bilecik arasını ne kadar zamanda aldınız.Fotoğrafları ne marka makineyle çektiniz.
   
 11. Aydın Akyokus

  Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  652
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  ISPARTA
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürlerr ;)
   
 12. #12
  bvernik

  bvernik Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  178
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Öncelikle tüm cevap yazan, başlığı okuyan, gözü gönlü bizde olan, birgün uzun yol bisiklet turuna çıkma isteğiyle yanıp tutuşan bisikletseverleri selamlıyorum. Memnun kaldıysanız ne mutlu bize.

  Bu vesileyle herkese 'geçtiğimiz yolda, etrafta gördüğümüz ama irdeleyebilerek öğrenbileceğimiz kazanımlar'la dolu bisiklet gezileri diliyorum.

  Denildiği gibi bir gezgin keza bisikletçi gezgin(sadece gezici de olsa ki bizim yaptığımız bundan ibaret) taşıdığı taze kanlarla(kültür, fikir, farklılık vs.) toplum-larda en saf haliyle damar işlevi görebilmekte
  Gezginin kendine katabildiklerini saymıyorum bile.

  Bilecik ve Küre fotoğraflarını bekliyoruz.
  Son şu yağışı beklediğimiz fotoğraf Bilecik'e oldukça yakın bir yerdi. Ardından Bilecik'e girer girmez tren garına attık kendimizi. Doğrudur aceleden mi aklımıza gelmediğinden mi şehir merkezinde gezmiş olmamıza rağmen hiç fotoğraf çekmedik. Sakarya nehrinin olduğu fotoğraf Bilecik sınırlarında bulunan kısmı nehrin. Buraya koymadığım Gölpazar fotoğrafı var bir tane de.
  Turu 2 günde tamamladığımızı süre ve toplam km bilgilerini hatırlamadığımı yazmıştım. 250 km'yi geçmemesi lazım. Biz Bolu'dan yola çıkıp Taraklı'da konakladık ve Bilecik'de çok az vakit geçirdikten sonra turu sonlandırıp dağıldık.
  Fotoğraf makinesi de emanetti onun da bilgileri yok ne yazık ki.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
IMG_20150520_231733_HDR.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...
upload_2016-10-4_11-2-6.png
Yıllardır antrenmanlarımı sabah yaparım (ya da sabah başlarım ama bazıları öğleni bulur). Neredeyse tamamında, yola kahvaltı yapmadan çıkarım (bu benim tercihim; kimseye bu iyi veya kötü demedim,...