Boğaz Köprüsü'ne bir ilmek de siz atın!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında lepidoptera tarafından paylaşıldı.

 1. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Türkiye'nin ilk çokuluslu sosyal projesi "Greeny On The Tour", 2010 yılında Boğaz Köprüsü'nü örgü sanatıyla giydirecek. Gelirin bir bölümü TOÇEV'e aktarılacak.

  Yutta Saftien, belki henüz adını duymadığınız bir sanatçı. Ancak 2010 yılına kadar yapacağı projelerle önümüzdeki iki yıl boyunca sık sık gündemde olacak bir isim. Gerek ilginç kariyer hikayesi gerekse yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle Alman basını onu çok yakından tanıyor. Öyle ki Hamburg'da kurulan balık pazarının yarattığı çevre kirliliğine dikkat çekmek için çöp bidonlarına giydirdiği devasa tişörtler ve onları süsleyen örgüler Hamburgluların hâlâ zihninde. Biz ise onu, tam iki yıl sonra Boğaz Köprüsü'nü örgüyle kaplayan kişi olarak hatırlayacağız. Yutta Saftien'in Almanya'daki parkomatlara koyduğu örgülerin insanları bir araya getirdiğini fark etmesiyle başlayan hikâyesi, bugün tam 18 farklı ülkede örülen el işi ürünlerinin İstanbul'da buluşmasıyla son bulacak. Projesini hayata geçirmek için Alman Derneği Die Brücke ile irtibata geçen sanatçı şimdiden kendine bir proje ekibi yaratmayı başarmış. Dernek yöneticilerinden Derya San ve projenin diğer yürütücüsü Neşe Öksüz, etkinliğin başarıyla tamamlanması için aralıksız çalışıyor. Türkiye'de gerçekleştirilen ilk çokuluslu sosyal sorumluluk projesi de olan "Greeny On The Tour" un 2010 İstanbul Kültür Başkenti programı kapsamındaki bir etkinlik olarak adlandırılması planlanıyor. Kültürel çeşitlilik, çevre bilinci ve barış temalarının işleneceği bu etkinlik kapsamında toplanan gelirlerin bir bölümü de TOÇEV'e aktarılacak. "Greeny On The Tour" projesi kapsamında bazı lisanslı ürünleri de piyasaya çıkartmaya hazırlanan ekip, İstanbullulara ilk göz ziyafetini 19- 27 Nisan tarihlerinde Nişantaşı'nda yaşatacak. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün desteğiyle sokak lambalarını örgü el sanatı ürünlerle giydirecek olan ekip, ayrıca lambaların yanına bıraktığı örgü malzemeleriyle Boğaz Köprüsü'ne de destek toplayacak. 23 Nisan günü ise proje kapsamında çocuklara yönelik bir sokak panayırı düzenlenecek.

  18 farklı ülkeden destek
  Ancak tüm köprüyü kaplayacak malzemeyi temin etmek, daha ötesinde saklamak sanıldığı kadar kolay değil. Tüm dünyadan aralarında Çin, Gürcistan, ABD, Brezilya, Japonya, Yeni Zelanda, Rusya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve İskoçya'nın da bulunduğu 18 ülkeden yüzlerce insanın proje için çalıştığını anlatan proje yürütücüsü Derya San, yurtdışındaki okulların dışında Türkiye'de de TOÇEV'in çocuklarının onlara büyük destek verdiğini belirtiyor. Yapılan işin önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun da altını çizen San, İstanbul'un tercih edilme nedenini ise iki kıtayı birleştiren tek şehir özelliğini taşıması olarak yorumluyor. Tabii projenin bir de reklam ayağı var. Öyle ki etkinlik sonunda 18 ülkeden gelen katılımcılar ve devlet adamları İstanbul için önemli bir reklam fırsatı da yaratacak.

  Dört büyük şehri gezecek
  Nako'nun ana sponsorluğunda yürütülen proje, Kalp Vakfı tarafından da destekleniyor. Ancak ekip hala sponsor arayışında. Projenin Nişantaşı'ndan sonra İstanbul'da gezeceği üç durak daha olduğunu anlatan proje yürütücüsü Neşe Öksüz, yurtdışından gelen sanat ürünlerini dört büyük kentte daha sergilemeyi hedeflediklerini belirtiyor. Fakat örgülerin Boğaziçi Köprüsü'nden önce gideceği çok yol var. ABD ve Almanya'dan da projenin sergilenmesi için teklifler alan grup, şu sıralar bu organizasyonları kurma telaşı içinde. Peki 2010 yılından sonra toplanan örgülere ne olacak? Alp Dağları'nda bulunan örgü müzesinde sergilenecek olan eserlerin bir bölümü de kendi ülkelerine dönecek. Ancak ekibin temennisi bir kısmının da İstanbul'da sergilenmesi yönünde. Eğer siz de 2010 yılında 'ördüğüm bir ürün Boğaziçi Köprüsü'nü süslesin' diyorsanız www.greenyonthetour.org adresini ziyaret edebilirsiniz. (Alıntı)