Bizde köprülü kavşak orada bisiklet şeridi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ümit_levent tarafından paylaşıldı.

 1. ümit_levent

  ümit_levent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Antalya/ALANYA
  Seviye:
  Bizde köprülü kavşak orada bisiklet şeridi ( 19 Şubat 2008 Hürriyet )

  Başkent’te yapılan köprülü kavşak ve alt geçitler uzunca bir süredir sivil toplum örgütleri tarafından eleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi, "Kenti otobana çevirmek" ve "trafiği hızlandırmakla" suçlanırken, Fransa’nın Toulouse kentinde bambaşka gelişmeler yaşanıyor.

  Toulouse, son günlerde Belediye Başkanı Philippe Dufetelle’in otoyola yaptırdığı "23 kilomotrelik yeşil şeridi" konuşuyor.

  Touluse’de La Depeche gazetesinin "Bisikletliler için yeşil şerit" başlığıyla duyurduğu habere göre, Roquelaine Sokağı sakinleri pazar sabahı koku ve gürültüyle uyandı. Eski yolun kaldırılıp yeni bir yol döşendiğini gören semt sakinleri, bu yolun yeşile boyanmasından da memnun olduklarını söylediler.

  Belediye Başkanı Philippe Dufetelle "Toplam 23 kilometrelik yolla Toulouse baştan aşağı yeşil olacak" dedi. Dufetelle sözlerine "İlk isteğim, sadece sürücülerin değil bisikletlilerin de dikkatini belirli bir yere çekmek" diye devam ederek, bisikletlilerin de kendilerine ayrılan yoldan gitmelerini istedi.

  Bisiklet Derneği Başkanı Florian Jutisz ise uygulamaya sıcak baktığını açıkladı. Zaman içinde bisiklet yolunu ve araba yolunu tamamen ayırmak gerektiğini söyleyen Juitsz "Bu proje bize söylendiğinde yağmur yağdığında boyanın ne olacağı konusunda endişeliydik. Henüz yolu test etmedim; ama bize garantisi verildi. Umarım bu uygulamayla araba parkları da azalır" dedi.

  Gecekonduya karşı karavankondu geldi

  ANKARA gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye uzun yıllar boyunca yasadışı yapılaşmalar nedeniyle çok büyük planlama ve sosyolojik sorunlarla karşı karşıya kaldı.

  Cambridge’te son günlerde tartışılan karavanlara kalıcı yerlerin sağlanmasının, Türkçe’de karşılığını "gecekondu" kelimesiyle bulan kaçak yapılaşmaya karşı da önlem niteliği taşıdığı belirtiliyor.

  KENT KONSEYİ KOLLARI SIVADI

  Cambridge Kent Konseyi, karavanlara kalıcı yerler sağlamak için kolları sıvadı. Şehirde artık yeni kentleşme çalışmaları karavanlar dikkate alınarak yapılıyor.

  Karavan sayılarının artmasıyla birlikte yasa dışı yerleşmelerin sayısı düşüyor. Hükümet 2009 yılı itibariyle karavanların en son sayısıyla ilgili planlama yapmayı düşünüyor.

  Cambridge yöneticilerinden John Reynolds her yerleşkenin kurulmasıyla bir takım problemlerin çözülmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

  http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=8258492
   
  Hasan Çağri, pykalisto ve temucin90 bunu beğendi.
 2. jamesjoice

  jamesjoice Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Aralık 2007
  Mesajlar:
  259
  Beğeniler:
  326
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Yolun resmi var mıymış?
   
 3. #3
  ümit_levent

  ümit_levent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Antalya/ALANYA
  Seviye:
  jamesjoice bunu beğendi.