Bitlis'te Bisikeltleriyle Donmak Üzereyken Kurtarıldılar

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.868
  Beğeniler:
  4.910
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Donmak Üzere Olan Turistleri Gazeteciler Kurtardı


  [​IMG]

  Bisikletleriyle dünyayı dolaşmak üzere 4 buçuk ay önce İspanya'nın Barcelona şehrinden yola çıkarak Bitlis'e kadar gelen ancak tipi ve fırtınadan dolayı yolda kalarak donma tehlikesi geçiren turistleri gazeteciler kurtardı. Araçlarıyla Bitlis'ten Tatvan'a doğru gelen Bitlis'te ulusal Ajanslarda Muhabirlik yapan Hakan Okay ve Fettah Yeşilyaprak, Tatvan ilçesine yakın bir mevkide yoğun kar yağışı, fırtına ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalarak donmak üzere olan Matev Marcet (30) ve Marina Ribalta (25) isimli iki İspanyol turisti donmaktan kurtardı.

  Gazeteciler turistleri ilk olarak Tatvan spor salonuna götürdü. Spor salonunda yaktıkları elektrikli sobayla turistlerin ısınmalarını sağlayan gazeteciler, için çay ikramında bulundu. Yolda mahsur kalmalarına karşın yoldan geçen aralardaki vatandaşlarla Türkçe bilmedikleri için bir türlü anlaşamadıklarını anlatan kadın turist Martina Ribalta, Tüm dünyayı dolaşmak üzere Barcelona'da Grafik tasarımcısı olan arkadaşı Matev Marcet ile birlikte yaklaşık 4 buçuk ay önce yola çıktıklarını ve Türkiye'nin birçok ilini dolaştıktan sonra Bitlis'e ulaştıklarını anlattı. Ancak Bitlis'te hiç alışık olmadıkları kadar çok kar ve aşırı bir soğuğa maruz kaldıklarını dile getiren Ribalta, yolların kaygan olması ve aşırı soğuktan dolayı ellerinin donmaya başlaması üzerine bisikleti süremeyecek hale geldiklerini ve bu yüzden de yolda mahsur kaldıklarını söyledi. Vücutlarının yavaş yavaş uyuşmaya başladığını hissettiklerini anlatan Ribalta, Barcelona'da turistlere rehberlik yaptığını ancak Bitlis'in soğuğu karşısında rehberliğinin etkisiz kaldığını gülümseyerek anlattı.
  İyice ısınıp dinlendikten sonra sabahın erken saatlerinde Önce İran ve devamında dolaşarak Çin'e kadar gideceklerini dile getiren Martina Ribalta, Çin'e ulaştıktan sonra gezi turlarını tamamlayıp Barcelona'ya tekrar geri döneceklerini sözlerine ekledi.
  Gazeteciler, hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra turistleri ilçe merkezine götürerek otele yerleşmelerinde kendilerine yardımcı oldu.

  20 Ocak 2012
   
 2. İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Öncelikle bu haberi paylaştığınız için teşekkür ederim. Çok güzel bir düşünce !

  Ajanslarda Muhabirlik yapan; Hakan Okay ve Fettah Yeşilyaprak adlı muhabirleri de kutlamak gerekiyor emekleri ve ilgiler için. Ne kadar güzel ve insani bir davranışta bulunmuşlar !

  Matev Marcet ve Marina Ribalta isimli iki İspanyol turiste de geçmiş oldun dileklerimi sunuyorum her ne kadar yazdığı görmeseler de !!!
   

İlginizi Çekebilir

20161014_130509.jpg
14 ekim posta gazetesinin yazısı
upload_2017-2-15_10-48-23.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
PicsArt_09-19-07.54.51.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...