Bitkisel ürünler nasıl seçilmeli?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Eczaneden yada aktardan herhangi bir ürün almadan önce gerçekten ihtiyacımız olup olmadığına, ihtiyaç varsa hangi ürünü alacağımıza ve hangi dozda ne kadar kullanacağınıza nasıl karar vermeliyiz?
   
 2. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Aktarların büyük bir kısmı konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığından vücudumuza zarar verebilecek içerikler sunabilirler.
  Ancak eski osmanlıca yazılmış şifalı bitkiler kitapları osmanlı zamanında kullanılmış ve yarar sağlanmıştır. Her bir bitki ve türevinin karışımlarında gramlar ve ölçüler vardır buna uyulmadığı takdirde gerekli şifayı sağlamayabilir.

  Zaten büyük hastalıklarda mutlaka doktora gidilmeli gerekli tedavi başlatılmalı, doktor izni ile yardımcı olacak bitkilerden faydalanılmalıdır, diye düşünüyorum.
   
  luneris, Tolga Gürgün ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
 3. #3
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  [​IMG]

  Günlük tükettiğimiz gıdalara çeşni olarak kullanılan miktarlarda sorun çıkarma ihtimali zayıf olan üstelik buna karşı sağlığı koruyucu ve hatta hastalıkları sağaltıcı etkisi bulunan bu ürünler eğer bazı sanayi işlemlere tabi tutulma yoluna gidilirse içerdiği bazı maddelerin vücuda alınan miktarlarında ani artışlar olabileceği için tehlikeli de olabilir.
  Hatta doza bağlı olmaksızın bir arı poleni eğer inhaler(hava yolu ile alınan) allerjenlere allerjisi olan birisini astım krizine bile sokabilir.

  Ancak insanoğlunun varoluşundan beri iç içe olduğu bu doğal ürünler sağlığın vazgeçilmez destekleyileridir.

  Bu ürünlerden gıda olarak tüketmenin özel bir sakıncası olmadığı malum ancak bunun ötesinde özel endikasyonlarda sağlığı koruma yada tedavi amaçlı kullanırken kolayı seçip el yordamıyla hareket edip kendimizi gönüllü kendi kendine bir denek yerine mi koymalıyız yoksa biraz daha zor olan ama ortaya çıkacak sakıncaların sorumluluğunu kanunen üstlenip maduriyetimizi tazmin etmek zorunluluğu taşıyan yerlerden mi yardım alacağız?

  Bu konuda izleyeceğimiz en akılcı yol haritası ne olmalı?
   
  suzunkopru bunu beğendi.
 4. #4
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Her kelimesine katılıyorum. :in:
  Katkı için teşekkürler.
   
  suzunkopru bunu beğendi.
 5. #5
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya

  Evet, yukarıda sorduğum ve benzeri tüm soruların cevabı yani neyi, ne zaman ve ne kadar yemeli yada içmeli gibi soruların cevabını bulacağımız yegane kaynak BİLİM.
  Bırakın eti, otu içeceğimiz sudan yiyeceğimiz kuru ekmeğe kadar her şeyi bilim e sormalıyız.

  “Ya Mesut Abi, bırak şimdi.. eskiden bilim mi vardı. Oysa su ve yiyecek dünyanın kuruluşundan beri var. Taa tarih öncesi dönemde insanlar beslenmek için bilime mi danışıyorlardı” diyenleri duyar gibiyim.
  Ahhh ah. Ogünlerdeki doğal gıdalar olsa da kimseye sormadan yesek içsek.. :)

  Evet, tarih öncesinde yada tarihin eski dönemlerinde bilim bu kadar ileri değildi ama o zamanlarda yediğimize içtiğimize de bu kadar müdahale yoktu. Yani yiyecekler bugünkü kadar rafinerize olmadığı için her gıdanın içinde insan vücuduna lazım gelen her şey lazım olduğu nisbetlerde mevcuttu.
  Oysa şimdi mesela bir meyva suyu içiyorsunuz hem de yüzde 100 diye iddia edileni içiyorsunuz ama nasıl üretildiğine bi bakıyorsunuz önce fabrikada meyva sıkılmış sonra suyu uzaklaştırılmış daha sonra içine tekrar belli oranda su katılmış falan filan. Yüzde 100 diye size satılan o meyva suyunun kendi orijinal tadı az ise yada çok ise tadı standardize etmek için bu işlemlerden geçirilirken bir de bakıyorsunuz siz meyva suyu içtikten sonra farkına varmadan susuzluk çekiyorsunuz. Zira ürünün solid yükü ve glisemik indeksi o denli orijinalinden uzaklaşmış ki artık o besine aslında %100 demek mümkün değil. Oysa %100 doğal meyvayı dalından koparıp yiyenin susuz ise susuzluğu gider aç ise açlığı gider.
  Onun için bilim kendi bozduğunu yine kendi yapmak zorunda.
  Neyi ne zaman nasıl yiyeceğimizi yine bilime danışacağız.

  Yine bazılarınız Mesut Abi binlerce yıl önce keşfedilmiş bazı şeyler var. Bazı ürünler bazı hastalıklara iyi geliyor. Bu tecrübelerle sabit. Bunun için niye bilime gerek olsun ki.. diyebilir.
  Ee iyi ya. Eğer gerçekten o tecrübeler doğruysa bilim o tecrübeleri yine haklı çıkaracaktır.
  Mesela çörek otu için 1400 yıl önce olumlu anlamda söylenilenlerin hepsi bugün bilimin deneysel çalışmalarıyla teker teker ıspatlanmış durumda, hakeza zeytin ve zeytin yağı hatta sirke için de durum aynı.. Ama her ürün için aynı şey geçerli değil.

  Bilimin gerekliliğine dair işte size “SU” dan bir sebep;
  Bilim insanları diyor ki günde 2.5 lt. su için.
  Yahu eskiden insanlar günde 2.5 lt su mu içerlermiş. Bunun için yanlarında gün boyu neredeyse bir damacana taşımaları gerekirdi. Hiç mantıklı değil. Diye düşünülebilir. Doğrudur. Eskiden insnalar bu kadar su içmezlerdi ama o eski insanlar yine bizim yediğimiz solid yükü ağır hiperrafine un ve unlu mamüller, hipersatüre yağ ve yağlı gıdalar, glisemik indeksi tavan yapmış şekerli ürünler tüketmiyorlardı. Yaaa.. durum vahim yani..


  Neyse gelelim tekrar bitkiler konusuna.
  Ben size bu konuda açık konuşmak gekerirse “yetkili bir doktor ağzından duymadıklarınıza fazla meyil etmeyin” tavsiyesinde bulunurum. Günümüzde bazı doktorlar gerek uzmanlıkları (süperihtisas, yandal yada sertifikalı eğitim bağlamında) bu konuyla ilgili olsun gerek ise kişisel meraklarından dolayı bitkiler ile alakalı olarak klinik çalışmalar yapmaktalar.
  Yurt içinde yada yurt dışında bu bilim insanlarının bir kısmının yaptıkları bilimsel araştırmalar en geçerli epidemiyolojik araştırma yöntemlerinden olan çift kör klinik araştırma tarzında. Mesela basit bir örnek vermek gerekirse (örnekteki ürünü atıyorum) keten tohumunun kandaki LDL kolesterolü düşürme etkisi yada kaba kepeğin spastik kolon sendromu denen kronik kabızlıkla seyreden bir hastalığı tedavi etme yeteneği araştırılıyor olsun.
  Önce bir hasta grup seçiliyor. Bu üç kişi beş kişi değil. Belki yüzlerce gönüllü insan bu araştırmaya dahil ediliyor. Bu insanlar kura yöntemiyle (rastgele seçimle) iki gruba ayırılıyor. Mesela bir gruba ilaç diye kaba kepek diğer gruba ise barsak çalıştıran başka bir ilaç veriliyor. Bu maddeler öyle bir forma sokuluyor ki görünüş ve tad olarak birinin diğerinden farkı olmuyor. Yada mesela kepek ile plasebo denen(ilaç taklidi) bir madde her iki gruba ayrı ayrı veriliyor. Ancak gruplar ne aldıklarını bilmiyorlar. Doktorlar da kime ne verdiklerini bilmiyorlar. Daha sonra hastalar ve doktorlar tedavi (iyileşme) durumunu tesbit ettikten sonra kimin hangi maddeyi kullandığı hem hasta hem doktor tarafından öğreniliyor. Böylece araştırmaya hiçbir subjektif yorum katılmamış oluyor.
  Ondan sonra bakılıyor mesela kepek hiç ilaç kullanmamaktan daha fazla şifa sağlamış mı? Yada yine bakılıyor mesela kepek kabızlık ilacı kullanan hastalardan daha fazla şifa sağlamış mı?
  Anlatım biraz karışık gibi oldu ama yöntemin ruhu aşağı yukarı bu.

  Bu tür araştırmalardan mesela günde kaç gr. Kepek tüketildiğinde faydalı ne kadarının gereksiz yada zararlı olduğu sonucu da ortaya konabiliyor.
  Ne güzel değil mi?

  Bu tür araştırmaları yapan ve yayınlayan kurum ve kuruluşlar hatta ferdi olarak bu işin araştırmasını ve editörlüğünü üstlenmiş biliminsanları mevcut. Ülkemizde de var bu tür insanlardan.

  Ben bu tür insanların yayınlarından faydalanılarak ürün tercih edilmesini salık veriyorum

  Peki ne zaman bu kaynaklara başvurmalıyız?
  Örneğin sağlıklıyız, hiç sorunumuz yok. Yine de kullanacakmıyız?
  Sağlığı korumaya destek olarak kullanmakta sakınca yoktur.
  Mesela mevsim geçişlerindeki bağışıklık sistemi zafiyetlerinde, ruhsal durum dalgalanmalarında, fiziki performans düşüklüklerinde de bir hastalık söz konusu olmadığı halde bu ürünler kullanılabilir.
  Aslında ben bu ürünler derken işin içine yiyecek ve içecek her şeyi katıyorum. Yani bir keten tohumu ile domatesi ayırt etmiyorum. Bana göre biri diğeri kadar gerekli. Örnekler çoğaltılabilir.

  Yine diyorum ki önce “ne kadar sağlıklıyız” diye bir doktora gidelim. Artık aile hekimliği müessesesi ülkemizin her bir merkezinde faaliyete geçti, geçiyor. Müsait bir vaktinde bu tür alternatif tıp konularına ilgisi olduğunu bildiğimiz yada bilmediğimiz bir doktora konuyu açalım. Önce yaşam tarzımızın, yeme içme alışkanlıklarımızın doğru olup olmadığını ondan öğrenelim. (inşallah o doktor mesela sigara içen obez bir örnek olarak sizi dışlayarak beni size karşı mahçup etmez). Yada hastaysak önce ilaç vb. ile nasıl tedavi olabileceğimizi araştıralım. İlaçlar ile yeterli kontrol yada sağaltım sağlanması zor yada imkansız ise alternatif olarak hangi yöntemlerin kullanılabileceğini öğrenelim. Bu yöntemler arasında bitkisel tedavi imkanı da varsa o zaman yine uzmanı tarafından kaleme alınmış bir kaynaktan faydalanmaya çalışalım. Aslında bu forumda gerçek yada tüzel kişiliklere yönlendirme yapmak etik değil. Ancak yukarıda yazdığım onca yazıyı okuma sabrını gösteren okuyucumum katlandığı bu eziyetten sonra böyle bir ismi öğrenmeyi hak ettiğini düşünerek size mesela verilebilecek onlarca isimden birini zikretmek istiyorum. İşte bu isimlerden birisi prof dr Osman Müftüoğlu’dur. Bir başkası Ender Saraç olabilir. Yada İbrahim Saraçoğlu. Adını burada sayamadıklarım lütfen kusuruma bakmasın. Yukarda zikrettiğim mesela O. Müftüoğlunun Kendisi tıp fakültesi mezunu, iç hastalıkları uzmanı, endokrin ve metabolizma hastalıkları klinik yöneticisi, amerikan anti-aging (genç kalma) akademisi, amerikan mikrobiyoloji derneği, Amerika troit birliği, Avrupa ateroskleroz(damar sertliği) derneği, Avrupa Akdeniz diabet çalışma grubu, Lozan tıp birliği, Türkiye diabet derneği, Ankara diabet derneği, türk hipertansiyon ve nefroloji derneği, türk iç hastalıkları derneği ve osteoporoz(kemik erimesi) çalışma grubu üyesi olup sağlık bakanlığı yüksek sağlık şurası, etik kurul ve ilaç ruhsatlandırma konisyonu üyeliklerinde bulunmuştur. Siz bisikletforum üyeleri işte böyle ve buna benzer biliminsanlarının önerilerinden daha azına layık değilsiniz.
  Bu ve benzer kaynaklardan öğrenilen tedavi yönteminin mümkünse bizzat görüşülen bir doktorla paylaşılarak kişinin mevcut sağlık durumunun bu ürünleri kullanmaya mani bir hali olmadığından emin olmak gerekir. İyi bir aktar yada eczanıya düşen ise insanlara semptomdan teşhise teşhisten tedaviye yöntemini uygulamak değil, mümkünse bir doktor yardımıyla seçilmiş ve o kişinin bünyesel özelliklerine uygun olduğu düşünülen bir ürünü en hijyenik ve sağlıklı şekilde tüketicisi için saklayıp kendisinden talep edildiğinde o şekilde sunmaktır. Ne eczacı ne aktar bir doktor değildir.
  Ama kendi kendine doktorluk yapmaya kalkışanlarımız olabilir. Bazen böyle bir şeye kalkışmak mecburiyet karşısında kaçınılmaz olabilir. O zaman en azından bu konuda bilimsel araştırmaları kaynak aldığına emin olduğumuz kişileri tercih etmeliyiz. Yoksa kendi kendimizi kobay yerine koymuş oluruz.
  Haa unutmadan. Tıpta hiçbir yöntem mucizevi tedavi imkanları sunmadığı gibi aynı şey alternatif tıp yöntemleri için de geçerlidir. Mucize vaad edenlere aldananlar zaman, para ve sağlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.
  Dünyanın dengede kalmasını sağlayan bir ekosistemi olduğu gibi insan bünyesinin de dengesini sağlayan bir homeostazisi vardır.
  Bu homeostazisi bilinçsizce bozarak kendinize zarar vermek yerine hiçbir şey yapmamak bile daha akılcıdır. Zira vücut denen organizma çoğu şeyi bizim çok iyidir dediğimiz genel kültürümüzden bile daha ustalıkla dengeye oturtabilmekte ve hastalıkları kendi kendine iyi edebilmektedir. Yani son söz; öncelikle kendinize zarar vermeyin, sonralıkla mutlaka bir uzmana danışın. Böyle bir uzmana ulaşamıyorsanız bitkisel tedavi konusunda bilimselliği şüphe götürmeyen kişilerin eserlerinden yararlanın. İnanın atadan kalma ve çok beğenilen önerilerin çoğu zaten bu insanlar tarafından bilim merceği altında tekrar gözden geçirilmekte ve gerçekten takdire şayan olanları hak ettiği alakayı bulmakta ve fos bir efsane olanlar ise teker teker ayıklanmaktadır.
  Kendinizi riske atmayın. Bilinçli davranın. Bilgimiz kadar bilinçliyiz. En doğru bilgi de bilimsel kaynaklardan elde edilir.
  Bu forum belki hiç bu kadar uzun mesaj görmemiştir, okuyan üyelerimize sabırları için tekrar teşekkürlerimi sunarım.
  Umarım faydalı olabilmişimdir. :)
   
  captain_2, suzunkopru, ayan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 6. Niyazi ALTUN

  Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  646
  Beğeniler:
  488
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Emeğinize sağlık Mesut bey gerçekten tüm samimiyetimle sonuna kadar okudum.Çok teşekkürler.Bizleri engin tecrübelerinize dayanarak bilimin ışığı ile de aydınlattığınız için ayrıca teşekkürler..
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 7. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.655
  Beğeniler:
  1.318
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Seviye:
  Mesela zencefil günde 4 gramdan fazla alınmamalıdır. Özellikle 12 yaş altı grubu için. Yazılar süper olmuş. Teşekkürler Mesut abi. :)
   
  suzunkopru ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
 8. #8
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  B.Forumun sağlık bölümünün aktarı da sensin.. :) :in:
   
  Hasan Kuru ve suzunkopru bunu beğendi.
 9. #9
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Okuyan gözleriniz, cevap yazan elleriniz dert görmesin.. :) Umarım sizlere layık bir açıklama olmuştur. :)
   
  captain_2, Hasan Kuru ve suzunkopru bunu beğendi.
 10. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Bence bu bölüm çok faydalı oldu. Aslında sağlıkla ve şifalı bitkilerle ilgili küçük bilgilendirmelerde yapılsa hepimize faydası olur.
   
  Hasan Kuru bunu beğendi.
 11. #11
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Bu konuda doğruluğuna emin olduğum ve hatta kendim de denediğim bazı örnekleri sizlere bilahare aktarmaya çalışlırım.
  Efendi tavırlarından dolayı Hasan Kuru isimli arkadaşımızın da bu bağlamda bilgilerini paylaşmasında bir sakınca görmüyorum. Efendi dedim zira bendeki ondaki efendilik bilgiden kaynaklanıyor. :) Yaşına göre (17 olduğunu okudum) gerçekten çok olgun tavırları var. ;) :)
   
  Hasan Kuru bunu beğendi.
 12. Sefa Yıldız

  Sefa Yıldız Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.733
  Beğeniler:
  1.713
  Şehir:
  Florya
  Seviye:
  Konuyu açan mesut abiye ve bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler ederim.
  Benimde bir kaç Bitkisel ürün ile bir'e bir deneyimim olmuş ve müthiş bir başarı ile sonuç almış durumdayım.
  Günümüzde Obeziteye giden dünyamızda bilinçsiz olarak beslenmek hem hastalığa hemde insan sağlığına zarar vermiştir.

  Gelişmiş teknoloji ve Bilim sayesinde Tabiri caiz ise eskiden söylemiyle koca karı ilaçları yani bitkisel ürünler günümüzde epey bir ileri seviyeye ulaşmıştır.
  Bende eski bir obez olarak bitkisel ürün kullanmış ve bitkisel ürünlerin yardımı ile obezlikten kurtulmuş durumdayım. Kullandığım bitkisel ürünün içeriğinide sizlerle burada paylaşmakta fayda vardır diye düşünüyorum.

  Paylaşa paylaşa birikim olur :)

  [​IMG]
   
  Hasan Kuru bunu beğendi.
 13. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Ben "sağlık" baharatlarını kafama göre kullaınyorum (ön araştırma yaptıktan sona) bir sorun yaşamadım. En fazla uyku getirme ve kaçırma olmuştur sanırım. Bir de fazla sarmısak depresik yapıyordu beni :)
   
  Hasan Kuru bunu beğendi.
 14. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.655
  Beğeniler:
  1.318
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Seviye:
 15. #15
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
 16. captain_2

  captain_2 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  aydın
  Seviye:
  mesut bey tüm emekleriniz için çok teşekkür tam ilgi alanıma giren konuyu ele almışsınız bende araştırma yaparak denemelerim oldu bu konuda nerede bir bilgi bulsam sonuna kadar okumadan yapamam sizinde kendinize denediğiniz bazı örnekleri rica ediyorum hoşçakalın
   
 17. #17
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Sabah kahvaltıda yenilen;
  yarım yağlı sütle hazırlanmış uygun miktarda yulaf ezmesi(gevreği) üzerine bir avuç siyah ve çekirdekLİ kuru üzüm (çekirdekleri çiğnenip yutulacak), yarım çay kaşığı toz tarçın vücudu mevsim değişikliklerindeki yorgunluk hissine karşı çok zinde tutuyor. Bu gıda spor yada fitnes tarzı bisiklet antrenmanlarından önce ve sonra da tavsiye edilebilir.
  Ayrıca sabah kahvaltı ile beraber (belki başka zaman da alınabilir) 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı allerjinin ilaçlarla kontrol altına alınmasını sanki biraz daha kolaylaştırıyor. Başka deneyimlerimi de aklıma geldikçe paylaşayım. Bu deneyimler benim keşfim olmayıp benim daha önerdiğim kaynaklardan da alıntıdır aynı zamanda.

  Mevsim kayısı mevsimi.
  Tazesini yada bu senenin mahsulleriyle hazırlanmış (ilave şekersiz) kayısı marmelatlarını şiddetle tavsiye ederim. Yada kurutularak turlarda yanınızda da taşınabilir.
  İçindeki Potasyum fizik yönden aktif olanlara çok faydalı.

  Ben şuna inanırım; mesela içinde bulunduğumuz ay hangi meyvanın bol olduğu ay ise o ay vücudumuzun o meyvaya daha çok ihtiyacı vardır. Bu benim şahsi fikrim. Herşeyi mevsiminde bolca tüketebilirsiniz. Pazarda yada manavda hangi mevsim meyva yada sebzesi ondan alın ve tüketin derim.
   

İlginizi Çekebilir

hqdefault.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
20170411_091255.jpg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...