bisklet üzerinde bilinç kaybı

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
dün 90 km civarı bir tur yaptım..giderken kendimi formda hissediyordum..biraz performans yapayım dedim..max 43 km min 24 km avg 28 km arası 40-45 km gittim...cemil topuz parkında 1 saat dinlendim...tekrar yola koyuldum...dönüşte performans yapmamakla birlikte avg 25 km civarındaydı...bakırköyde 5 dk lık lavabo molası verdim..floryaya geldiğimde bilincimi kaybetmeye ve sarhoş gibi hissetmeye başladım..bisiklet üzerinde gidiyordum ancak refleksim 0 dı..sağdece bisikletin düz gitmesini sağlayabiliyordum..cennette ve kçekmecede birer mola daha vermek zorunda kaldım..eve geldiğimde bayılacak gibi hissediyordum..tamamiyle bitkindim

sadece sabah kahvaltı yaptım..gece 1 de eve döndüm...bu durum neden kaynaklanmış olabilir..daha önce 120 km lik 2 tur yapmama rağmen böyle bir şey başıma gelmemişti hiç

Scudo

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sadece sabah kahvaltısıyla durduysan vücut aç kaldığından tansiyon düştüğü için halsizlik , bayılma hissi oluşuyor. Bence sorun yeterince besin almaman.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
sürekli hareket halinde olduğundan dolayı olabilir ara sıra bisikletten in 10 dakika bisikletlen beraber yürü uykulu şekilde bisiklete binme açkende bisiklet sürme bu arada uzun yola çıkmadan önce biraz ısın örneğin mahhallede dolaş turla yokuş yukarı filan çık

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@adnan kahveci

başka etmenler de olabilir ama yukarıdaki cümleden sonra farklı bir neden aramaya gerek yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Uzun ve ara vermeden geçen hafta yaptığım 40 km turda bana da benzer olay oldu. Yokuş aşağı arabalarla hızlı bir şekilde iniyordum ama bir yandan da şu an da biri aniden kapıyı açarsa, muhtemelen 1 hafta hastana de yatarım diye düşünüyordum.
Böyle hissedince hemen bir köftecinin yanında durdum. Yarım ekmek köfte, 1 şişe ayran, üstüne bir de limonlu soda içtim. Sanki hiç yorulmamış gibi tam gaz devam ettim :)

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
149km lik turdan sonra basima gelmisti ancak benim sebebim farkliydi. Arkadaslarla ictigimiz sudan zehielwnmisiz. Arkadaslarima serum baglanmisti ben bisiklet uzerinde her nasilsa o olayi atlatmisim. Bunye farkli olsa gerek.
Tekrar gwcmis olsun.

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Ramazan ayinda orucluyken max 40km sürüş yapiyorum. 40 dan sonra dediginiz gibi oluyor.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Saat başı yaklaşık 2 matara sıvı ve bununla beraber bir miktar besin almalısın.
Ben saat başı bir bar, bir jel alıyorum uzun sürüşlerde. Aynı şekilde 2 matara sıvıyı 1 powerade, 1 su şeklinde bölüştürüyorum.

Benim sürüş tarzımla kendininkini karşılaştırısan sorunu göreceksin.

Deda

Üye
Tepki
62
Hepsi bir yana, bağışıklık sistemi dibe çöktüyse böyle bir durumun gerçekleşmesi olası. Kendimden biliyorum. Bunu izleyen günlerde şiddetli bir soğuk algınlığı, grip ya da benzeri hastalık başlarsa şaşırmayın.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
açlıkdan kan şekerinde düşmüş olabilir.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
@Livestrong

eve geldiğimde titreyip üşüyordum..gece dönüşte hava serindi ve üzerimde tek kısa kollu tşört vardı

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
@Bülent Gökmen

ben çeşitli yerlerden su içtim 3-4 defa benzinlikten,2 defa camiden..
acaba bende mi zehirlendim

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Hocam 2 hafta evvel yaşadım çok benzer bir durumu.

Pazar günü yataktan kalktığım gibi araziye çıktım ne su ne meyve ne bir şey hiç bir şey yok. Ayrıca cumartesi akşamı 5-6 gibi yediğim ne var ise o vardı midemde. Arazi yorucudur bilirsiniz,40 dakika 1 saat kadar sürdüm zaten eve dönerken bir değişiktim salmış durumdaydım.. Bisikletten indim eve çıkardım,çıkardığım gibi nevrim döndü. Bıraktım kendimi yere annem geldi su verdi bir şeyler yedirdi. Susuzluk ve besin eksikliği sanıyorum bendeki. Dikkat edelim aman..

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
geçmiş olsun. çoğu arkadaşın da dediği gibi zaten konuyu anlatırken nedenini de yazmışsınız.. kendimizi araba gibi düşünürsek eğer.. nasıl ki arabalar benzin olmazdan yol gidemez iseler biz de gıda ve sıvı takviyesi yapmadan anca bir yere kadar gidebiliriz. havaların da ısınmasıyla sıvı takviyesi çok önemli.. özellikle kan şekerinin düşmesi durumlarına dikkat etmek lazım..

mehmet kendir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.876
yanına kuru incir veya kayısı al (acıkmadan harcanan enerjinin yerine konmasını sağlamak gerek)
1 saatlik mola yerine daha kısa zamanlı molalar vermelisin, mola uzun olursa vucut soğuyor kaslar sertleşiyor..
geçmiş olsun.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Ben kuru üzüm alıyorum, yarım saatte bir atıştırıyorum fazla abartmadan.
Özellikle yazın tuz kaybı da önemli. Bundan sonra yanıma tuz da almayı düşünüyorum. Suyun içine, litreye yarım çay kaşığı kadar karıştmak sorunu çözer sanırım, veya tuzu ağza atıp hap gibi de içebilirim suyla.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kan şekeri düşmüştür(ne demekse), su-elektrolit dengesi bozulmuştur(böyle bilimsel bilimsel takılalım ki okuyanda birşey zannetsin) iki üç parça malatya altını, bir avuç besni atomu iki dublede milli içki ayrandan alırsan hiçbirşeyin kalmaz

Yigit Kurt

Aktif Üye
Tepki
88
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hipoglisemi nedir?

Kan şekerinin normalin altına düşmesidir. İnsanın normal açlık kan şekeri 85-100 mg/ dl arasında seyir ederken, bu rakam toklukta 120-130 mg/ dl arasında seyir eder. Uzun süren açlık durumunda veya tokluk sonrasında - özellikle şeker ve unlu mamullerden zengin bir yemek yedikten 2-3 saat sonra kan şekerinin düşmesi sonucu hipoglisemi yaşanır. Aşırı terleme, çarpıntı, ellerde titreme, konsantrasyon kaybı, konuşma güçlüğü, sinirlilik, bulantı, aşırı acıkma hissi, tam bilinç kaybı ile hipoglisemi oluşur.

Hipoglisemi’nin nedenleri nelerdir?

Şeker ve ensülin metabolizmasında bir düzensizlik olarak özetlenecek Tip 2 diyabetin erken dönemi olabilir. Ancak her zaman neden bu değildir. Yoğun çalışma temposu, aşırı stres, ağır egzersiz durumlarında ve yeteri miktarda kalori veya karbonhidrat alınmadığı takdirde hipoglisemi görülme riski vardır. Tiroit ve böbreküstü bezleri başta olmak üzere bazı endokrin organların ürettiği hormonların fazlalığında veya yetersizliğinde hipoglisemi bulguları görülebilir. O nedenle hipoglisemiden yakınan bir hasta endokrin (hormon) açısından ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmelidir. Eğer endokrin organ fonksiyonlarında bir düzensizlik yok ise, kişinin Tip 2 diyabet adayı olabileceği düşünülür.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
bugün yine 85-90 km yola çıktım...ve sorunumun açlıktan kaynaklandığını düşünmüyorum..çünkü bu defa gelecek defadan farklı olarak yarım litre su+bir miktar elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı kadar himalaya tuzu karışımı yaptım...hem yolda susamadım hemde 40-50km daha yapacak güçteydim...
sabah kahvaltı yapıp çıktım..yolda karışımı ve 0,5 lt su içtim geldim