Bisiktler Yolculukları-Köpekler

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Onur Karagöz tarafından paylaşıldı.

 1. Onur Karagöz

  Onur Karagöz Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Sakarya
  Seviye:
  Merhabalar...
  Şuan sınava hazırlanıyor olmam nedeniyle yaza kadar uzun yol bisiklet süremeyecek olsam da şimdiden önerilerinizi değerlendirmek istiyorum.
  2015 yazında heyecanla beklediğim yurtdışı turum olacak.Onun öncesinde o tarihe kadar Türkiye içi uzun yolculuklar yaparak en iyi şekilde hazırlanmaya çalışacağım.Elbette zamanı gelince sizden bolca yolculuklar hakkında yardım isteyeceğim ama şuanda başka bir konuda yardım isteyeceğim.
  Birçok şehirlerarası bisiklet yolculuk günlüğü okudum.Aralarında köpeklerden,kovalamalarından,havlamalarından bahsedenler var.Bende de köpek korkusu var biraz.Ama gezme isteğim çok fazla olduğundan yolculuklarımı etkilemeyecek.Ama yine de köpek korkumu azaltmam hakkında önerileriniz ya da yolda böyle sorunlarla karşılaşırsam neler önerirsiniz? Benim için önemli bir konu çünkü.
  Şimdiden hepinize teşekkürler,iyi akşamlar :)
   
 2. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.764
  Beğeniler:
  1.134
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Merhaba. Ne kadar korkarsanız korkun, bisiklet üzerinde seyrederken asla paniğe kapılmamaya ve direksiyon hakimiyetini kaybetmemeye çalışmalısınız. Köpeklerin %99'unun niyeti saldırmak ısırmak değil, bölgelerine yaklaşan tehtidi(sizi) oradan hızlıca havlayarak uzaklaştırmaktır. Bunu bilirseniz hiçbir köpekten korkmaz, ani hareketler yapıp düşme ve akabinde yaralanma vb. olumsuz durumlarla karşılaşmamış olursunuz. Biraz video izleyin köpek saldırıları, havlamaları hakkında. Fobi kötü ama yenilmez bir rahatsızlık değil. Bir de şu konuyu baştan sona incelemenizi öneririm. Şimdiden kazasız, köpeksiz turlar...
   
  Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
 3. #3
  Onur Karagöz

  Onur Karagöz Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Sakarya
  Seviye:
  Öncelikle çok teşekkürler yorumunuz için.
  Tüm konuyu okudum verdiğiniz linkteki.Sanırım tek ihtiyacım olan biraz cesaret.Ama tabi gezme hissi açık ara daha ağır basıyor.Bir şekilde yavaştan alışacağım heralde zamanla :)
   
 4. Ömer KARAN

  Ömer KARAN Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.743
  Beğeniler:
  1.805
  Şehir:
  DENİZLİ
  Adı:
  Ömer KARAN
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Köpekler bisiklet üzerindeyken her zaman dert. Her türlü size havlayacak hırlayacak. Sizi görmezden gelip ses çıkarmama ihtimalleri neredeyse yok. Herkes buna karşı kendince önlemler geliştiriyor. Köpek size doğru havlayarak gelirken yüksek bir sesle ona bağırmak korkutmak, durup yiyecek vermek, hızlıca kaçmaya çalışmak, durup korunarak geçmek vs. Ben de bu dertten muzdaribim. Hatta yaz aylarında çalıştığım zaman işe bisikletle gidip gelemiyorum iş yerimin olduğu bölgede bolca köpek olmasından dolayı. Çok mantıklı bir çözüm önerisi görmüştüm. İnsan kulağının duyamadığı ancak köpeklerin duyup rahatsız oldukları korkup kaçtıkları bir ses yayan bir cihaz. Çok mantıklı buldum ama almak nasip olmadı açıkçası. Av bayileri vs yerlerde bulunabileceğini duymuştum. Bu konuyu bir araştırabilirsiniz. Gayet faydalı bir şey olabilir.

  Not: Ülkemizde köpeklerin kulaklarının kesilmesi ve bu işlem sırasında hayvanın duyma kaybına uğraması ihtimali olduğu için işe yarama ölçeği kısıtlanabiliyor :) kesin bir çözüm değil yani istisnaları var :) Ama yine de kullanışlı olabilir.
   
 5. Atıl Güven

  Atıl Güven Forum Demirbaşı

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  22 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  486
  Beğeniler:
  324
  Şehir:
  Mersin
  Adı:
  Atıl Güven
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Köpek gelirse direk kenara çekiyorum,durduğumu gören köpek zaten bir şey yapmıyor biraz bakıyor sonra da gidiyor.Çok sevimli bir köpeğe rast gelirsem biraz seviyorum sonra tekrar bisiklete atlayıp yoluma devam ediyorum.
   
 6. Ömer KARAN

  Ömer KARAN Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.743
  Beğeniler:
  1.805
  Şehir:
  DENİZLİ
  Adı:
  Ömer KARAN
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Bana nedense hep vahşiler denk geliyor yaa :) beni gören köpek 200 mt öteden havlamaya başlıyor. Bisikletten inip duruyorum çıt yok. Elimde götürüyorum yine harala gürele havlamalar falan. Bisikleti sırtıma alıyorum yine aynı. Hele iş yerimin orda var bi 10 15 kadar ablukaya alıyorlar resmen beni. Yolun sağına bir grup soluna bir grup hadi geç geçebilirsen :)
   
 7. Emrah Özşahin

  Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  753
  Beğeniler:
  1.482
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Bir gece saat 3 gibi bisikletle eve donerken (ramazan ayinda) birden köpek benle yarışa girdi tabi ben afalladim nasıl sürdüm hatırlamıyorum reflex olarak basiyoruz pedala o an hic birşey aklina gelmiyir karşıdan araba gelseydi kaza bile yapabilirdim. O an durup kenara cekilme riskini düşünmek zor.
   
 8. Mustafa Güldal

  Mustafa Güldal Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2013
  Mesajlar:
  151
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Köpekler bilimsel olarak dönen cisimlere tepki veriyorlar. Bisiklette dönen cisim tekerlek olduğu için tekerleğe saldırıyor aslında. Durursanız ve köpekte vahşi değilse size yaklaşmayı bırakır. Benim yaşadığım bölge köylerle çevrili olduğu için çoban köpeklerine çok rastlıyorum. Allah'tan akıllı köpekler de uzaktan yavaş yavaş gidip koyunların sınırından uzaklaşınca bırakıyorlar.
  Aslında çok kötü durumlar için biber gazı veya şok cihazı kullanılabilir. Tabi bu en kötü durum için. Sonuçta yaralanırsanız ve tekseniz kötü sonuçlar doğurabilir köpek saldırıları.
  Bir ekleme daha yapmak istedim. Asla bisikletten indikten sonra asla kaçmayın en kötü ihtimalle yerinizde durun. Kaçmanızı biraz farketsin kovalamaya başlar. Ben üstlerine koşuyorum genelde. Hatta birgün 15 tane köpeğe doğru koşmuştum kaçmışlarde hepsi :evil:
  Ayağınızdan falan tutup bırakmazsa da boynundan veya tutturduğunuz bir yerden kuvvetlice ısırabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 3-4 yaşında bir çocuk pitbulldan öyle ısırarak kurtulmuştu.
  Uzun süre köyde yaşamış birisi olarak tavsiyelerim budur.
  Ekleme 2: unutmadan torpil olayını da anlatmak istedim. Torpil denen patlayıcılardan bulundurun yanınızda. Tehlikeyi sezdiğiniz an hızlı ve sakince durun. Torpili çıkarın ateşleyip köpeğin yakınına bir yerlere bırakın. Köpek şiddetli şekilde kaçacaktır.
   
 9. Mehmet H.

  Mehmet H. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2013
  Mesajlar:
  828
  Beğeniler:
  414
  Şehir:
  *
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  daha uysal köpek görmedim bisiklete karşı yolda gidiyorum önümde şu cılız sokak köpeği gibi olanlardan var bi bakıyorum bisikleti görünce aslan kesiliyor kovalıyorumda gitmiyor tekrar geliyor havlıyor sonra baktım te 2 km öteden bunun arkadaşları herhalde onlarda yardım için geliyorlar bende o arada ters istikamet geri dönüyorum tek başımayken 1 tane olsa neysede birden çok olunca başa çıkamıyorum
  biber gazı alsam köpeğin çok yaklaşması gerek oda pek uygulamada işe yaramaz gibi
  tek başına köpeğe bağırsanda korkmuyor maalesef
   
 10. Ufuk Altınkaynak

  Ufuk Altınkaynak Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2014
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  Esenler/İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Köpekler gece olunca daha bir hırçın oluyorlar nedense merak etmişimdir.Tavsiyem köpeklerin sayısı (2den) fazla ise hiç durmaya yeltenme bile olan gücüle aralarından sıyrıl.Sayıları fazla olunca daha bir kabadayı oluyorlar ve bölgelerini benimsiyorlar.Tabi bunları yaparken ani manevralardan kaçınmalı vede seri olmalısın.Baktın seninle yarış mı yapıyor topuğunla kafasına bir tane geçir saf dışı bırak xD şaka şaka :D Uğraşılmaz anlayacağın.Eğer hızın fazla değilse pedala kuvvet yapma ya heyecanlanıp düşersin yada ısırılırsın.Unutma belki senin kadar hızlı olabilirler ama senin kadar akıllı olamazlar.Köpekleri uzaktan farkettiysen o sırada inip ,çoğu kişinin kullandığı yöntem bisikletini köpeklerden tarafa tut kalkan gibi kullan.Kaptan amerika misali geleni savur ,geleni savur :D baktın sümük gibi yapıştılar mı yerden taş alıp atıyormuş gibi yap fazlaca gürültü çıkar ürkerler zaten ve mekandan yavaşça uzaklaş...
   
 11. suat akman

  suat akman Onursal Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  30 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.902
  Beğeniler:
  2.936
  Şehir:
  Muğla - Bodrum
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Eger tek bir kopek ise goz temasi kurun ve temponuzu bozmadan gerekirse biraz yavaslayarak guvenli bir hizda devam edin. Hatta uzerinize gelecegini hissettiginiz anda gozunuzu kacirmadan goz temasi kurar ve ona acik gececek dogrultuda devam ederseniz cok tepkisini almdan gecebilirsiniz. Bisikletten inmeden surmeye devam ediyorsaniz ayaginizi pedaldan kaldirmayin bunu tehdit olarak algilayabilir ve isirmaya kalkabilir. Tekmelemeye kalkarsaniz dengenizi kaybedebilirsiniz ve muhtemelen isirilirsiniz. Ani hareketler ve uzerine dogru surme eylemleri kopekleri daha da kizdiracaktir. Yukarida da bahsedilen bisikletten yavasca inerek bisikleti kalkan gibi kullanarak gecmekte en gecerli yontemlerdendir. Hangi taktigi kullanirsaniz kullanin kopegin bolgesinden cikmaya basladiginizda yavaslayip geride kalmaya baslayacak ve pesinizi birakacaktir.
  Hayvanlara tekme atmak, biber gazi sikmak, pompa ile vurmak insancil olmadigi gibi butun bisiklet suruculerini tehlike olarak algilamasina ve sizden sonra karsilasacagi butun bisikletlileri zararli tehdit olarak gorup daha siddetle saldirmasina sebep olabilir unutmayin.
  Yukarida anlattiklarimi hemen her sabah karsilastigim kopeklere uyguluyorum ve sukur ki henuz isirilmadim ve dusmedim. En fazla ayagimin 3 cm dibinde havlayan birkac kopek yuzunden kulaklarim uguldadi :)
  Ayni rotada ve ayni kopeklerle karsilasiyorsaniz zamanla size alisiyorlar. Siddetle yaklasirsaniz daha da aziyor ve size kin tutuyorlar...
  Kimileri de kopek biskuvisi bulunduruyormus cebinde ve bununla rotasindaki hayvanlarin kendisine alismasini sagliyormus. Basi derde girdigi bilmedigi kopeklerden de zaman kazanip uzaklasmasini sagliyormus attigi biskuvi ile.
  Elbette bekçi kopekleri bolge siniri icerisinde iseniz bu yolla pek ikna olmayabilir...
   
 12. mustafatepe

  mustafatepe Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  99
  Beğeniler:
  68
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
 13. Emrah GÜLEZ

  Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  197
  Şehir:
  İSTANBUL/ SİLİVRİ
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
 14. Murtega

  Murtega Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Ocak 2014
  Mesajlar:
  411
  Beğeniler:
  625
  Şehir:
  Budapeşte
  Adı:
  Murat B.
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Köpek, evcil olsun yada olmasın, kendi alanını koruma iç güdüsüyle hareket eden bir hayvan. Dolayısıyla onun alanından geçerken olabildiğince az tehdit oluşturmaya çalışmalısınız. Kesinlikle ani hareketlerden kaçınmanız gerek. En bilinen ve işe yarayan yol bisikleti kendinizle köpek arasına konumlayarak, korksanız bile bunu belli etmeden, otoriter gözükerek yavaş şekilde geçmek. Hayvan sürekli havlıyor ama belli bir mesafeden daha yakına gelmiyorsa, sorun yok. -ki genelde böyle olur-
  Birden fazla köpekle karşılaşırsanız, en iyi çözüm geri dönmek. :D Sürü dinamikleri sürekli bir mücadele gerektirir ve köpeklerin çoğunu asabileştirir. Eğer geçmeniz şart ise öncelikle grubun liderini belirlemeniz gerek. Örneğin şu videoda 1:40'da gözüken köpek: https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=127703&p=1587615&viewfull=1#post1587615 İzlerseniz, bir zaman sonra tüm köpeklerin onun etrafında toplandığını görebilirsiniz. Videoyu çeken arkadaş çok soğukkanlı davranmış, ama bana sorarsanız bir o kadar da şanslıymış. Havlayan diğer köpekler daha vahşi gözüküyor olabilir ama videodaki asıl tehdit o köpek. Grup liderini kontrol altında tutabilirseniz, diğer köpekler -siz provoke etmedikçe- saldırıya geçmez. Senelerdir köpek besleyen insanlar bile böyle bir grubun içinden geçmeye cesaret edemezler. Hele bir de köpek korkunuz varsa kendinizi boşa riske atmayın.
   
 15. ayilmaz20391185

  ayilmaz20391185 Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  Sinyal yayan köpek kovucu cihaz avcılarda bulunmaktadır . fiyatı yaklaşık 60-70 tl. Daiser markalıdır.
   
 16. VolkanS

  VolkanS Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Ocak 2014
  Mesajlar:
  338
  Beğeniler:
  130
  Şehir:
  adıyaman
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Yurtdışından eşim için köpek kovucu ses yayan bir ürün aldım, biraz sanırım ucuza kaçmışım yalnızca kediler tırsıyor-köpeklere etki etmiyor :)) şakası bir yana "dog repeller" diye aratırsanız eğer aldığım ürünü bulursunuz ama pek ucuza kaçmayın derim :)) aldığım ürün 3-4dolar civarıydı.
   
 17. Emre Kılıç

  Emre Kılıç Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2014
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Bartın
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Her canlı gibi köpeklerde kendi yaşam alanlarını korumak ister. Sizde evinizin bahçesine giren yabancı birini istemezsiniz ve bahçenizi yabancılara karşı korursunuz. Tabii biz insanların yöntemleri ve tepkileri haliyle hayvanlardan farklı. Bu mantığı kabullendiğinizi varsayarak; köpeklere onlar için bir tehdit oluşturmadığınızı hissettirdiğiniz müddetçe o alandan güvenle geçebilirsiniz. Kesinlikle kararlı olun, yaptığınız hareketlerde rahat davranın. Ben şahsen hayvanların içgüdülerinin bizden daha iyi olduğunu düşündüğümden heyecanlanmamaya bile çalışıyorum. Çünkü korku, heyecan gibi duyguları algılayıp ona göre tepki verebilirler. Bu yüzden gayet normal bir durumla karşılaşmış gibi yolunuza devam edin. Arkadaşlarında dediği gibi köpeklerin yaşam alanlarından çıktığınız anda peşinizi bırakacaklardır.

  Hiç unutmam iki arkadaş sırtımızda 30 - 35 kg lık kamp çantalarıyla Niğde - Çamardı da iki kangala denk gelmiştik. O 50 metrelik yolu geçene kadar kolumun altında havlamışlardı. Dönüp bakmadık bile. Yolumuza devam ettik ve geçip gittik. Kim bilir belkide şöyle bir baksak altlarına alacaklardı... Şimdi düşününce tüylerim diken diken oluyor. Ama o anda sadece yola odaklandığımı ve yürümeye devam ettiğimi hatırlıyorum ;)
   
 18. Sezer İmamoğlu

  Sezer İmamoğlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  494
  Beğeniler:
  117
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  rampa çıkarken karşılaşmıştık ben korkmuyorum ama arkadaşım korkuyordu.ben dedim bunlar bizi rahat rampa yukarı yakalarlar bende dön üstlerine sür dedim.üstlerine gittiğimizi görünce hemen kaçtılar :D :evil:
   
 19. #19
  Onur Karagöz

  Onur Karagöz Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Sakarya
  Seviye:
  Tüm cevaplar için teşekkürler :)
  Ama sonuç olarak çoğunuz belki de tamamınız çok büyük bir sorun yaşamadan yolculuklarınızı tamamlayabilidiniz değil mi?
   
 20. ERTUNGA

  ERTUNGA Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  601
  Beğeniler:
  523
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Köpekleri çok seven biriyim bağ evimde beslediğim iki tane kangalım var yeni aldım 1 aylıklar daha önce de pek çok köpek besledim hiç köpekten korktuğumu hatırlamam ama köpek harici de tedbiri de elden bırakmam kıra kırsala çıktığım zaman yanımdan unıque 7.65 ya da astra 6.35 ayırmam ne olur ne olmaz bazen kendini bilmeyen çoban köpekleri oluyor zorla bisikletin üstüne atlamaya çalışıyorlar işte o zaman kulaklarının yanına doğru bir tane vınlatıyorum asayiş berkemal sonra seni unutmuyorlar saygıda kusur etmiyorlar yanımda olan yiyeceklerden de verince arkadaş oluyoruz ne demişler en iyi dostluklar kavga ile başlar.....