Bisikletten ve fizikten anlayan arkadaşlara bir soru (ağırlık-hız ilişkisi)

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Ozan Akçay tarafından paylaşıldı.

 1. Ozan Akçay

  Ozan Akçay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  184
  Şehir:
  İzmir-Datça
  Seviye:
  Tüm aksesuarları ile birlikte 13,4 kg gelen bir bisikletim var.Çok sağlam para harcayarak (karbon kadro, maşa, jant seti, vb..) 9 kg civarında bir bisiklet toplamak mümkün.Benim sorum; ağırlıktaki bu % 33 azalmanın hızda % kaçlık bir artış getireceği.

  -Ağırlık hariç diğer tüm faktörleri aynı kabul ediyoruz.(9 kg lık bisikletin her parçasının % 50 ağırını bulup oluşturduğumuz bisiklet 13,5 kg lık bisikletimiz olacak.Burda amaç ağırlığı homojen dağıtmak.Hafif olması çok daha önemli olan çekiş sistemi parçalarında kaybedilen ağırlığın etkisini iyi simule edebilmek için...

  -Bir de, hafif bisiklette vites kullanım tercihine göre kadans artacak veya azalacaktır.Kadanstan ziyade rubleye aktaralan güç (?) üzerine odaklanmak gerekecektir.

  Sorum şu: Düz yolda, rüzgarın etkisi önemsiz sayılarak, mesela 20 km sabit hızda gittiğimiz gücü (?) hafif bisiklette uygularsak hızımız % kaç artar?

  Bu konudaki fikir ve bilgilerinizi yazarsanız sevinirim, "önemli paralar harcamaya değer mi?" mevzusuna ağırlık-hız ilişkisi açısından bilimsel bir bakış atalım birlikte...
   
 2. H.Sages

  H.Sages Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  274
  Beğeniler:
  185
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  http://www.paganx.org/bisiklette-haf...odinamizm.html
   
  mcanb, d.berkay, hakano ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 3. #3
  Ozan Akçay

  Ozan Akçay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  184
  Şehir:
  İzmir-Datça
  Seviye:
  Nomad ve mcanb bunu beğendi.
 4. Goflet

  Goflet Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  1.184
  Şehir:
  Bakırköy-A.S.U.S.
  Seviye:
  düz yolda hiçbirşey farketmez 4 kg...
   
 5. #5
  Ozan Akçay

  Ozan Akçay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  184
  Şehir:
  İzmir-Datça
  Seviye:
  Makaleye göre yokuşta dahi önemsenecek kadar fark yok(eğer yarışmıyorsanız).

  Özellikle dönen aksamdaki hafiflemenin dahi ciddi fark yaratmadığı tespiti var ki bu beni bir yaşıma daha soktu :)

  Yani, seviyorum ağırsiklet bisikletimi!
   
  Gökhan BİROL bunu beğendi.
 6. grideniz

  grideniz Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  125
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  eğer iki durumda verdiğin enerji eşitse 13.4 kg ile 20 km/h hızın 9 kg ile yaptığım hesaplama sonucu 24.4 km/h oluyor tabi sadece sabit hız ile düşünmemek lazım kalkışlar ,ataklık bayağı farkeder çünkü arada neredeyse 5 kg fark var bir de kilo bu şekilde azalınca tüm faktörler aynı olunca durma mesafesi 1.5 kat artıyor
   
 7. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Hafif bisikletin en büyük avantajı; benim gibi 5.katta oturup, asansörü ve bodrumda müsait yeri olmayanlar için indirip-çıkarma kolaylığı :) :)
   
 8. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Ağır bisikleti iten bacak kasları dah fazla yorulur, bisikleti aynı hızda tutabilmek için daha fazla enerji ve kas gücü gerekir. Hafif bisiklet ve dönen aksamı iyi olan bir bisiklet her zaman ağır bisikletten daha iyi gider ve daha az yorar.
  Tecrübe ile sabittir.
   
 9. Gökay ÜNGÜDER

  Gökay ÜNGÜDER Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2010
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  46
  Şehir:
  Sinop
  Seviye:

  hafif olan tabiki daha iyi kabul ama bu farka değer mi ya da kimin için değer kimin için değmez?
  hemen cevap veriyim; benim için o fiyatları vermeye değmez :)
  benim için en önemli yararı arkadaşımızın dediği gibi eve çıkarırken elde taşınan kısımdır :) ya da bir arkadaşınıza bisikletim x kg. derken görürsünüz bu yararı..
  pro. bisikletçiler konumuz dışı tabi belirteyim..

  maliyet-yarar analizlerinde (bilhassa teknolojik ürünlerde) belli bir optimum seviye geçilince yüksek maliyetler küçük faydalar getirir. tersi de doğrudur..
   
 10. #10
  Ozan Akçay

  Ozan Akçay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  184
  Şehir:
  İzmir-Datça
  Seviye:
  Hesaplamayı nasıl yaptığınızı - anlayabileceğimiz bir dille:) - bizle paylaşırsanız seviniriz.Bir de ; ağırlık azalınca durma mesafesinin azalması gerekmez mi?:confused:

  Bu konuda biraz daha araştırma yaparak bulduğum bilgileri paylaşayım:

  http://www.smartcycles.com/bike_weight.htm Özetle:

  Eylül 2003 te Bicycling Magazine de yayınlanan Utah Üniversitesi'nin araştırmasına göre; 5 km lik % 7 eğimli bir parkurda 250 watt güç üreten 72,5 kg ağırlığındaki bir sürücü parkuru 19 dakika 21 sn de tırmanıyor.Eklenen her 2,26 kg (5 pound) zamanı 30 sn arttırıyor.
  Yani; eklenen her 0,45 kg (1 pound) toplam zamanı 6 sn arttırıyor ki neredeyse 20 dakikalık bir parkur için önemli bir gecikme değil.Hafif bisikletin performans getirisi yokuşun eğimi azaldıkça azalacağından; düz yolda ağır bisikletin yediği fark 6 saniyenin de altına inecektir.

  http://cyclinginseattle.blogspot.com/2009_01_01_archive.html Özetle:

  Bicycle Quarterly (Vol 5. No 1) dergisinde yayınlanan ve aerodinamik verimliliğin ağırlıktan çok daha önemli olduğu vurgulayan araştırmada;
  % 5 eğimli 2 km lik bir parkurda 15 kg lık bir bisikletten 14 kg lığa geçtiğinizde 4 sn ; 10 kg lık bir bisiklete geçtiğizde 18 sn kazanacağınız belirtiliyor.Bu parkuru 20 km ye uzatırsak 10 kg lık bisikletin 15 kg lığa atacağı fark 3 dakika oluyor.Bir başka deyişle; 10 kg lık bisikletin 20 km lik yolu bir saatte aldığını varsayarsak, 15 kg olan 63 dakikada alıyor.Süre bazında fark % 5.

  Bulabildiğim "bilimsel" sayılabilecek araştırmalar bunlar.
   
 11. grideniz

  grideniz Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  125
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  ilk hesaplamayı kinetik enerji formülü ile (Enerji=1/2*(kütle)*(hız)2) ile hesapladım ,durma mesafesi ise örnek vermek gerekirse 20 km/h hız ile ağırlıkları farklı iki bisikletin durma mesafelerini ölçersen ikisinin de aynı olduğu yani kütlenin bir önemi olmadığı ortaya çıkar(kinetik enerji=sürtünme enerjisi =>1/2*m*v2=m*g*k*x, bu formülde m(kütle) ler birbirini götürür) ama hız değil de enerjilerin aynı olduğunu düşünürsek bisiklet hafiflediğinden hız artar,hız da karesi şeklinde arttığından ,bisiklet hafiflemesi sürtünme enerji azalmasını karşılamaz ve durma mesafesi artarak eşitlik sağlanır
   
  curly89 bunu beğendi.
 12. Gökay ÜNGÜDER

  Gökay ÜNGÜDER Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2010
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  46
  Şehir:
  Sinop
  Seviye:
  bu formüller sizi yanıltır. bir fikir verir ama bu kadar basit değil.
  doğa işin içinde iken (yani gerçek tüm olaylarda) analitik çözüm yoktur. tüm çözümler yaklaşıktır o yüzden deneyler ile amprik formüllere ulaşılır ve bahsi geçen yaklaşıklık oranı artırılmaya çalışılır.
  örnek vermek gerekirse F1 yarışlarında takımlar hep bir önceki yarışın verilerine göre değerlendirmeler yaparlar ve motor-airodinamik vb. düzeltmelerini yaparlar. yani onlar da deneysel sonuçlarla mutlak doğruya ulaşmaya çalışırlar... yoksa boşuna motor yakmazlardı..
  sözün özü herkes kendi kendine deneyerek (herkesin fren sistemi başka, herkesin ağırlığı-bisikleti-yolu vs. başkadır) kendi performansını geliştirebilir. bir adet formül ile çözemeyiz malesef.
   
  Ahmet Faruk Eğit bunu beğendi.
 13. grideniz

  grideniz Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  125
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  sadece bu hesaplamalar kesin sonuç vermez ama yaklaşık sonuç veya fikir verir sonuçta binen kişi aynı kişi ,bisikletler için ise ,kullanmadan tabiki farkı tam olarak anlayamaz ama öngörebilir
   
  Gökay ÜNGÜDER bunu beğendi.
 14. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  "Grideniz" arkadaşım,basit mantıkla evet doğru ama frenleme de bir çok faktör var.Burada açıklamaya çalışırım ama kafalar karışır.Tek diyeceğim son hızda ağırlığın sandığınız kadar etkisi yoktur.Aerodinamik olmak son hızda büyük değişiklikler sağlar.TT bisikletlerinde ve recumbentlerin esas mantığı son süratta artış sağlamak için hava sürtünmesini azaltmaya uğraşırlar.Ağırlığın etkisi en çok hızlanmada,viraj dengesinde ve frenleme de ortaya çıkar.Eğer hafif cisimlerin frenlemesi zayıf olsaydı,ağır araçlardaki lastiklerin sürtünme alanı geniş olmazdı.Yol bisikletleriyle fren yapmamız imkansız olurdu.Hem sürtünme alanı az hem de hafif.Deneyin sırtınıza ağırlık alıp koşun ve hızlıca durmaya çalışın,bir de yüksüz durmaya çalışın hangisi kolay olacaktır; yada ayaklarınız hangisinde daha çok kayacaktır?Nasıl hafif cisimler daha çabuk hızlanıyorsa frenlemede hızlanmanın tersi gibi düşünülebilir.Frenlemede hafif cisimler daha hızlı durur.

  Ağırlığın en çok etkilediği yerlerden biri de virajlardır.Viraj dengesinde cismin ağırlığı çok önemlidir.Hafiflemek viraj dengesinin artırır(Çok faktör var ama basit mantıkla).
   
  d.berkay ve Bora bunu beğendi.
 15. ahmet centeli

  ahmet centeli Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2010
  Mesajlar:
  142
  Beğeniler:
  167
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  bu konuyu takip edip burdan üniverisete mezunu olursunuz diplama bile verirler:)
   
  taner aydın bunu beğendi.
 16. Ahmet Bolgi

  Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  813
  Şehir:
  Çayyolu- Yaşamkent/ANKARA
  Seviye:
  işte bisiklet ağırlığı - hafifliği konusundaki en bariz cevap.
   
 17. Sina Yüceer

  Sina Yüceer Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2009
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  :) Çok ilginç yorumlar var. Ben de bu konuyu yaklaşık bir ay önce bisiklet toplamaya karar verdiğimde düşünmüştüm ve aklıma gelen tek bir formül, hafif bisiklet sevdasından vazgeçirmeye yetmişti beni. :) Nedir bu yılların eskitemediği formül? F=m.a! (F:kuvvet, m:kütle, a:ivme)
  Aynı kuvveti pedallara verdiğimiz zaman bizim ivmemizi değiştirecek olan şey kütledir. Bisiklet + benim ağırlığım: 13+75=88 kg. 13 kg yerine 9kg bisiklet kullansaydım toplam ağırlık 84 kg olacaktı. 10 saniyede 30 km hıza ulaştıran kuvveti hafif bisiklet üzerinde uygulayınca 31.4 km hıza ulaşıyorsunuz. Yani fark bence sadece yarışçıları etkileyecek bir fark ;)
  Bu yüzden bisiklet alırken, kaliteli jant, aynakol gobeklerini ve dış tekerleği doğru seçmek daha etkili olacak kanısındayım.
   
  Gökay ÜNGÜDER bunu beğendi.
 18. grideniz

  grideniz Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  125
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  "Nasıl hafif cisimler daha çabuk hızlanıyorsa frenlemede hızlanmanın tersi gib düşünülebilir. Frenlemede hafif cisimler daha hızlı durur." gibi ifadeler demişsin neye dayanarak söylüyorsun bunları gözlemlerine göre mi , yukarıda yazdığım ispatları tekrar yazmak istemiyorum, eğer söylediklerinin doğru olduğunu düşünüyorsan ,nasıl olduğunu göstermen gösteremiyorsan da bu konuyla ilgili bir referans yada yazı göstermelisin çünkü aksi takdirde yazdıkların birşey ifade etmiyor benim için
   
 19. #19
  Ozan Akçay

  Ozan Akçay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  184
  Şehir:
  İzmir-Datça
  Seviye:
  Bu konuyu ben de araştırdım.Yaptığım çıkarım şu yönde:Daha fazla ağırlık (sürücü + bisiklet toplam ağırlığı) frenlerinize daha fazla yük bindiriyor.Eğer frenleriniz bu artan yükü taşıyabiliyorsa durma mesafesi değişmiyor.

  Kendi bisikletimden örnek vereyim:Deore xt disk fren kullanıyorum ve 66 kiloyum.Bu bisiklete 90 kilo bir kullanıcı binse (diğer faktörleri sabit düşünürsek), durma mesafesi değişmemeli.Çünkü deore xt frenlerin belirtilmiş bir "maksimum sürücü ağırlığı" değeri yok.Bu da 90 kg sürücü + 13 kg bisiklet ağırlığını durdurabilecek güçte oldukları anlamına gelmeli.Yani, frenlerin tam performans taşıyabileceği maksimum ağırlığa kadar durma mesafesi değişmemeli.Bu değeri xt disk fren için 150 kg kabul edersek, örneğin 153 kg toplam ağırlıkta fren mesafesi uzamaya başlayacaktır.Bunun sebebi de aslında direk olarak ağırlık artışı değil, frenlerin o ağırlığa göre üretilmemiş olması.

  http://www.exploratorium.edu/cycling/brakes2.html

  Bu linkte çeşitli hız ve zemin koşullarına göre bir bisikletlinin minimum durma mesafesini hesaplayabileceğiniz bir bölüm var.Ağırlık değişkeni hesaplamaya katılmıyor.

  Burada da genel olarak bisiklet performansı ile ilgili güzel bir yazı var(İngilizce).Son bölümünde ağırlık-hız ilişkisi ile ilgili çarpıcı değerler var.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_performance
   
 20. murat beyaz

  murat beyaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  bunun için referans bellidir F = m . a
  aynı kuvveti uyguladığınız taktirde, bir cismin kütlesi fazla ise ivmesi de az olacaktır. Hızlanma ya da yavaşlamada durum aynıdır.
  Eğer denemek isterseniz sırtınıza ya da bisikletinize 20-30 kilo ağırlık alın, zaten farkı hissedeceksiniz.