Bisikletten soğuyorum.

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında uğur yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. uğur yılmaz

  uğur yılmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  337
  Şehir:
  sakarya
  Seviye:
  Arkadaşlar bisiklet parçaları neden bu kadar pahalı? Bir kadro kulağı 30-40 tl!! 5 para etmiyecek aliminyum parçası yani. Bir arka arttıcı 100tl civarı. Bir aynakol 200-300 tl. Bakıyorum çevreme hondanın motorları var, koca motor sonuçta, motoru var, hidrolik freni, göstergeleri vs her bişey var. Fiyata gelince donanımlı bir bisikletle aynı para. Resmen soyuluyoruz gibime geliyor.
  Aktarıcılara bakıyorum shimano xt 150tl xtr 250tl. 250tlye 200 gram metal parçası. Maliyetleri arasında taş çatlasa 5tl fark vardır.
   
 2. iskender şerit

  iskender şerit Forum Bağımlısı

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  1 Şubat 2010
  Mesajlar:
  798
  Beğeniler:
  431
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Aynen öyle fiyatlar uçuk kalıyor.... yalnız şu var fiyata etki edenlerden biriside kullanılan malzeme cinsi....
   
  oguzhan aslan ve uğur yılmaz bunu beğendi.
 3. umutkahraman

  umutkahraman Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İNEGÖL-BURSA
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  teşekkür butonu bastığımız her sefere bir teşekkür verse bin sefer basardım.bu şikayetiniz çok doğru.şu aşırı fiyatlar beni çok parçadan vazgeçirmiştir.
   
 4. Emre Yıldız

  Emre Yıldız Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.338
  Beğeniler:
  579
  Şehir:
  Denizli-Isparta
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Gerçektende söylediklerinizde haklısınız sanki sanayide araba toplanıor
   
  uğur yılmaz bunu beğendi.
 5. Cycleone

  Cycleone Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  856
  Beğeniler:
  481
  Şehir:
  İstanbul-Erenköy
  Seviye:
  Fiyatlar konusunda haklısın banada çok pahalı geliyor.Özellikle giyim.Ancak bunlara rağmen kısıtlı öğrenci bütçemle bisikletten vazgeçmiyorum.Bisiklet aşkı bu olumsuzluklara direnmemi sağlıyor.

  Yarın başlayacak olan 8 günlük Türkiye Turunu izle,bisiklete tekrar ısınacağından eminim.
   
  uğur yılmaz bunu beğendi.
 6. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bu dediğin şeyler "Yamaha motorları 20 bin lira, 2 tekerli alete 20 bin lira verilir mi gider Hyundai Accent alırım, en azından 4 teker" gibi bir mantık hatası.

  Kaldı ki, bisiklet sürmeniz için xt ekipman, süper cool ter atan tshirtler zorunlu değil. Ortalama bir bisiklet alın, çıkın, sürün.

  Hindistan gibi devasa bisiklet sanayimiz ya da Avrupa gibi kaliteli yerel üreticilerimiz olmadığı için Türkiye'de iyi bisiklet ile kötü bisiklet arasında uçurum oluşuyor, doğrudur.
   
 7. Goflet

  Goflet Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  1.184
  Şehir:
  Bakırköy-A.S.U.S.
  Seviye:
  arz-talep işidir bunlar...hiçbir mal değerinden üzerinde bir fiyata satılamaz...döner dolaşır ederi olan fiyata oturur...xt-xtr yada benzeri komponentlerde bu farklı değildir...birileri bu fiyatları ödüyorki bu fiyata satılıyor..
  sonuçta 10 eurada arka arttırıcı var..ama siz hem en kalitesi olsun hemde çok ucuz olsun derseniz o maddenin kanununa aykırıdır..yukarıda yazdıklarım her türlü ticari mal içinde geçerlidir sadece bisiklet için değil
   
 8. Semih DORU

  Semih DORU Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  285
  Beğeniler:
  265
  Şehir:
  Gebze
  Seviye:
  Evet görüşlerine tamamen katılıyorum..Bisiklet artık zengin sporu olmuş,paran varsa bazı şeylere sahip olabiliosun hayatında birçok şeyden vazgeçerek bilmiyorum bunun sonu nereye kadar gider ancak bazılarının bisiklet sektörü üzerinden büyük rantlar kazandıgı kesin ve net olarak anlaşılmaktadır..
   
 9. Celasin Telli

  Celasin Telli Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  274
  Şehir:
  istanbul-anadolu
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu fiyatlar için kimse malzeme, kalite demesin. Materyal nedir anlayabiliyoruz. Burada tekel gibi olmuş firmaların marka farkı var. Tıpkı Lacoste gibi. Bir t-shirt hangi kumaşla 250 TL eder? Maliyeti max. 10 TL dir.(Türkiye'de fason ürettiriyor maliyetini ordan biliyorum) ama 250 TL'ye satabiliyor. Bisiklet içinde aynı şey geçerli. Fiyatlar yüksek ama malesef yapacak birşey yok.
   
 10. #10
  uğur yılmaz

  uğur yılmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  337
  Şehir:
  sakarya
  Seviye:
  Aynı şey motorlar için de geçerlidir ama bu fark bisikletlerde çok daha fazla.
  Ben xt li xtr li bir bisiklet kullanmıyorum, deore sistemim var. Ama gönül ister ki uygun fiyatlara xt xtr li bisikletlere binelim.
  Bisikletten kolay kolay soğuyacak birisi değilim. 3 gündür kadro kulağım olmadığı için süremiyorum ve nasıl özledim anlatamam:) Ama bu tamamen pazarlama taktiği ile oluşan uçuk fiyat farkları nedeniyle canım sıkılıyor. 250 tlye metal parçası:eek:
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 11. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.934
  Seviye:
  Sizin dediğiniz olay F1 aradası alamıyorum diye araba almamak yada Moto GP motoru almamak için motorsiklet kullanmak istememekle aynı şey.
  1000 Liraya motorsiklet var ama 500 000 dolarlık motorsikletlerde var.Üretim aşamaları fiyatları belirler bir de sektörel tabii ki.Sektörel olaylar fiyatlarda çok uçukluk yaratmasa da bazı gümrük kota uygulamaları içinde olan mallar( örnek tekstil ürünleri ithali) fiyatlar uçabiliyor.
  Siz gidip sektörü az olan ar-ge çalışmaları yoğun yapılmış bir parçayı ucuza almak isterseniz kusura bakmayın kimse babasının hayrına yapmaz üretim yapmak sandığınızdan zordur.Fiyatları beğenmeyip eğer ucuz üretim yapabilirim diyorsanız buyrun desteklerden yararlanıp üretime geçin.Dünya ekonomisinin acımasızlığıyla karşılaşın.Firmaların fiyatları yüksek tutmaları keyfi değildir.Bir firma kaliteli ürünü ucuza üretmeye çalışır.Fiyat ne kadar inerse o kadar çok kullanıcıya ulaşır çok satış yapmış olur mantıklı düşünelim.Ucuz bisiklet parçaları da var.
  Yazdığım yazılar kişiye karşı değildir soruna cevaptır.

  Bir de eklemem gerekiyor.Dünya'da motorlu araçlara olan talep kadar bisikletçiliğe talep yoktur.Bir şeyi çok üretirseniz fiyatı iner.Giderler parça başına daha düşük olur.Bisikletçilikte deli gibi talep olsun ucuz ucuza ürün alırsınız ama kalite sandığınız gibi yüksek olmaz üreticiler rekabet için maliyetlerden kısmaya çalışırlar.
  Motorlu araçlarda sandığınız kadar kaliteli araçlar değildir.
   
 12. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.934
  Seviye:
  XTR ın malzemesi 7075 T6 Bu T6 aslında 3 hanelidir.Malzemenin geliştirilmesine göre T6 değişir.T600'den T699'a kadar kodları vardır.7075 T6 2 aydan 8 aya kadar çözeltide bekletilir yeterli sertliğe ulaşana kadar.Sonra geliştirme işlemleri vardır.Malzemenin üretimi çok çok uzunken bir de üretimdeki XTR aynakolun mazleme üretimi haricinde toplam üretim bandındaki çıkış süresi 4 saattir.Bir otomobilin çıkış süresi 8 saattir.Bir aynakolla bir arabayı karşılaştırın bir araba üretimi süresinde ancak shimano 2 XTR aynakol üretebiliyor.CBN(yapay elmas uçlarla,yüksek devir ve ilerleme hızlarıyla çok gelişmiş cnc tezgaharıyla,malzemeleri işlediği halde)
  Ferrari armalı bisikletleri Colnago'dan üretemesini istemesi sizce nedir?Kendi üretememiyor mu küçücük kadro.Valf başlarının shimano'ya üretirmesi nedir peki?Boing yeni uçak modelinin kanat profili üretimini japonya'da yaptı.Japonya'da hangi firmayı seçti dersiniz?Çıkan işçiliğin kusursuz olduğunu açıkladı sonra.Araştırın biraz küçücük dediğimiz parçalar 15-20 yılın ar-gesini taşıyor.

  Kadro kulağı olayında haklısınız yerli sektörün Türkiye'de her işte olduğu gibi insanları kandırma olayları var.Bazı malzemelerin fiyatları uçuk ve insanlar kandırılıyor.Türkiye'de daha belli şeylerin aşılması lazım hala.
   
 13. Enes Ç.

  Enes Ç. Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2010
  Mesajlar:
  82
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  Gaziantep
  Seviye:
  Parçaların değeri ağırlığı ile değerlendirilemez ki. Üretim esnasındaki hassasiyet. Üretim türü ve çeşiti üzerinde harcanan mühendislik ve iş gücü ile belirlenir. Bir arka vites elemanı tasarımı için nekadar uğraşıyorlar belkide bir gram kazanmak için günlerce tasarım üzerinde oynuyorlar stres gerilme yorgunluk analizleri yapıyorlar. 200-300lira aynakollar demişsiniz istemyorsanız 30liraya da bulursunuz aynakol :D
   
 14. Barış TOPÇU

  Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2007
  Mesajlar:
  529
  Beğeniler:
  330
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  pahalı olan ürünler bir çok testten geçmiş oluyor ve kusursuz olmayı amaçlanmış ürünler oluyor buda zaten zamanla bize dönüyor..tabi kuşkusuzki genede fazla bir kar var özellikle bizim ülkede herşey normalden pahalı oluyor sadece vergiye atmamak gerek bu suçu distürübütör firmalarda fiyatı yüksek tutuyor
   
  hayri kaygısız ve uğur yılmaz bunu beğendi.
 15. Levent Kırça

  Levent Kırça Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  594
  Beğeniler:
  257
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  olayı sadece malzemeye yormayalım... her parçanın üstünde birde muhendislik çalışmaları var sonuçta. o kadar ar-ge yapılıyor. bunuda yansıtıyorlar tabi.

  arabayla kıyaslamışsınız.. bu bütün herşey için geçerli bir donanım ne kadar küçülürse o kadar pahalı olur :)
   
  hayri kaygısız ve uğur yılmaz bunu beğendi.
 16. #16
  uğur yılmaz

  uğur yılmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  337
  Şehir:
  sakarya
  Seviye:
  Dediklerinizde haklısınız, elbette arge çalışması yoğun olan, üretimi zor olan ürünlerin fiyatı yüksek olacak. Buna bir itirazım yok. Çözeltide de bekletseler, banttan 10 saatte de çıkarsalar o ürünün kar marjı çok yüksek. Xt aktarıcı da bir çok aşamadan, testten geçiyordur, neden arada o kadar fark var?
  Ürünün fiyatını elbette ağırlığına bağlamamak gerekir, ama sonuçta kullanılan madde belli, ürün belli. 200gr xtr aktarıcı 300tl:eek: 300tl ne demek ya.
  Ben 300tl'lik aynakol kullanmıyorum, 30tl ye aynakol olduğunu da biliyorum. Ama aradaki fark bu kadar fazla olmasın diyorum. Fiyat/maliyet oranı bu kadar yüksek olmasın diyorum. Xtr aynakol 650tl:eek:
  Bakıyorumda bazı arkadaşlar memnun sanki fiyatlardan. Savunan arkadaşlar var. Shimanonun şu an sağlam birkaç rakibi olsa, tekel olmasa aynı xtr parçaları belki de yarı fiyata alıyor olurduk.
   
  chainmassacre, Anıl Akalp ve Enes Ç. bunu beğendi.
 17. Enes Ç.

  Enes Ç. Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2010
  Mesajlar:
  82
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  Gaziantep
  Seviye:
  Elebet fiyatlar fahiş haklısın ama çekilebileceği minimum level de bellidir. Senin dediğin 650 liralık aynakolun fahiş fiyat uygulaması olmasa sana ulaşana kadar ellitane el değiştirmese fiyatı belkide 300tl belkide daha az olacaktır. Ama belli yerden de aşağı inemez fiyat.

  Ayrıca bisiklet pazarı günlük hayatta kullandığımız diğer ürünlerden daha az talebe sahip. Mesela bir dişmacunu içinde çok önemli tasarım ve test çalışmaları yapılıyor belkide bi aynakoldan çok daha fazla. ama bu üründen milyonlarca satılıyor. XTR aynakoldan çok daha az satılıyor. Burada da kalem başına düşen ar-ge maliyeti artıyor.

  Yinede böylesine hassasiyet gerektiren mekanik parçalarda üretim tasarım çok zordur aklınızdan çıkartmayın. :) Bir aynakolun alaşımındaki metallerin hassas yüzdesinden tutun kalıpların cinsine kalıplama cinsine ve kalitesine sonra ürünü işleme kalitesine (milimetrenin yüzde birlerine kadar düşük) kadar çok fazla faktör giriyor işin içine.

  Bisiklet piyasasında XTR aynakol ne ise araba piyasasında Ferrari Şanzımanı da o olsa gerek. Yine fiyatı pahalı olacaktır elbet. :)
   
 18. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Çok haklısın kardeş . Birde bisiklet satıcılarının almazsan alma tarzı tavırları beni daha da çileden çıkarıyor. Sanki muhtacız .Harcadığım paranın haddi hesabı yok ama hala bir sürü eksik var. Bende bırakmak istiyorum bu sporu ama vücut alışmış bir kere, bisiklete binmedim mi bacaklarım ağrıyor.
   
  sonEr´´ ve uğur yılmaz bunu beğendi.
 19. Enes Ç.

  Enes Ç. Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2010
  Mesajlar:
  82
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  Gaziantep
  Seviye:
  Bu satıcıların almazsan alma tavrı benide çileden çıkartıyor. Hiçbirşey bunu haklı çıkartamaz... Ben 6 yıldır profesyönel maketçilik 2 yıldır da Radyo Kontrollü modellerle ilgileniyorum. Tüm hobi satıcılarında bu kronik durumu gördüm. Karşıdaki insan hevesli görününce cart diye kazığı geçirmek nekadar doğru? O insanı hobiden soğutmak nekadar doğru bunların düşünülmesi gerek...
   
 20. #20
  uğur yılmaz

  uğur yılmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  337
  Şehir:
  sakarya
  Seviye:
  Satıcı konusuna ben hiç girmek istemiyorum:)