Bisikletten önce ve sonra sağlık durumu

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

 1. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.443
  Beğeniler:
  9.650
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  şimdi 40 lı yaşlar klübüne dahil 4 adam sohbet halkası oluşturmuş konuşurken, umutsuz ev kadınları misali bu yaşlarda döndürülen her muhabbet faslında olduğu gibi konu dönüp dolaşıp sağlık mevzularına geliyor. Sazı Ayhan eline alıyor ilkin. 'Bende' dedi, bisikletten önce arkadaşlar iyi bilir ileri derecede bel fıtığı vardı. Hatta bir ara evin mutfağında yamulup doğrulamamış hastaneye ambulansla yetiştirmişlerdi. Doktor ameliyatın riskli olacağını söyledi.-sonrasında bisiklete nasıl başladığına sözü getiriyor ama oraları pek can kulağı ile dinlememişim-Bisikleti sürmeye başladımdan beri ne bel ağrısı kaldı ne bir şey. hakkatende Ayhan'ı tanıdığım ilk güne göre şu son 4-5 aydır bayağı bir süzülmüş gördüm, öyle bir kilo vermişki gıdışının derisi sarkmış. Görenler hayrola ya bu adam hastalandımı filan diyorlarmış.
  Erdem'le yaşıtız tanıştığımızdan beri formundadır, boy/kilo endeksi yerindedir. Yokuşları bu yaşta vites düşürmeden fırtına gibi çıkar. Onunda dediğine göre bisikletten önce şeker hastalığı rahatsızlık veriyormuş. Şimdi düzene girdi sağlığım diyor, bisikletle birlikte bir haylide kilo vermiş. Ben öncesini görmediğimden bir şey diyemiyorum.
  Mustafa da benle aynı sorundan muzdaripmiş bisiklete başlamadan önce. Özenerek biriktirdiği yağlarından yapmış olduğu sürekli bel çevresine takılı can simidi ile dolaşırmış. Bu can simidi hayat kurtarmıyor yalnız. İnsanın yaşam konforunu zehir ediyor. bel bölgesi yağları genellikle iç organ yağlanmalarına-özellikle karaciğer-işaret eder. ileri evrelerinin ne sonuçlara gebe olacağını söylemiyorum bile. Benimde bisiklete başlama amacım tamda buydu işte. İlk bisikletimi-bianchi scorpion artık siz düşünün ilk başlangıçta bu işin ne derece cahili olduğumuzu-kilo veririz düşüncesiyle almıştık. İyikide öyle düşünmüşüz. Geçen ilk turlardan birinde çekindiğimiz bir fotoğraf gözüme ilişti. üzerimizdeki tişörtü delipte fırlayacakmış gibi duran bir göbek. Resmen işkenceydi o kilolar. En ufak bir eforda soluk soluğa kalıyorsun, durup durup terliyorsun, sabah üzerinde büyük bir ağırlıkla uyanıyorsun, gece uykudan sıçrıyorsun, sağ böğründe tam karaciğer üzerinde bıçak gibi ağrı. Şimdi işyerinde benim eski günlerimden bir örnek olanlar nasıl bisiklet alırız diye soruyorlar.
  Velhasılıkelam sırf bu sağlık sebebi bile bisiklet kullanmaya değer. Sırf diyorum ama modern çağın hastalığı obezite ve yan etkileri modern dünyada ciddi bir sağlık sorunu oluşturuyor. Danimarkamı artık her ne İskandinav ülkesindeki araştırma sonuçlarına göre ilk kalp krizi geçirme yaşı bize göre 9 yıl daha geçmiş. Bu durumuda o ülkede yaygın bisiklet kullanımına bağlıyorlar. Bisiklet kullanımı bir an önce devlet politikası haline dönüştürülmeli. Her yıl sağlık sektörüne milyarlarca lira harcanıyor. Hareketsizlik sağlık sorunlarının pek çoğunun kaynağını oluşturuyor. Gerek büyük bütçeli sağlık harcamalarının gerekse de sağlık sorunlarından ortaya çıkan iş gücü kaybının önüne bisiklet kullanımından doğan sinerji ile geçilebilir.
  Demek istediğim bisikletten önce ve sonrası durum bizim cenahta bu şekilde. Sizlerin de benzer birer anlatısı olabilir diye düşünüyorum.
   
 2. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.320
  Beğeniler:
  4.219
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Mesajınızı ilgiyle okudum. Daha nice sağlıklı günler diliyorum size ve arkadaşlarınıza.
  Annemin dayısı var, 70'li yaşlarında. Çakı gibi delikanlı maşallah, her yere bisikletle gider :) Yaşım 28, Allah nasip eder de o günleri görürsem ben de hala bisiklete binen sağlıklı birey olmayı ümit ederim. :)
  Bisikletin devlet politikası olması yakındır. Bunu memleketimizde bisikletin ne kadar yaygınlaştığına bakarak rahatlıkla söyleyebiliyorum.
   
  ihtiyar ve mehmetsunu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

1430320894945-vt4jk72hwooj-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
upload_2016-9-26_14-19-40.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
chris-froome-descending.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...