Bisiklette tamir çantası

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
Arkadaşlar bisiklette tamir çantası yani bir allen-tornavida takımının(200 gram) bulunması, pompa(100 gram) çanta(100 gram) birde yedek lastik(100 gram) bana 500 grama mal olan birşey. peki ya gerekli mi? lazım olan bir şeymidir? yoksa 500 gram daha hafif bir bisiklete binmek mi daha iyidir?

cevaplarınızı bekliyorum. ona göre yarın çanta alıcam...

Scudo

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Evet, hepsi gereklidir, hafiflikten de daha önemlidir o parçalar, bunlara kask, eldiven, gözlükte dahil. ;)
Not: Mecburi olmasa bile uzak mesafe sürüşlerde ayrıca ilkyardım çantası ve yeterli miktarda su da gerekli..

hakan 48

Üye
Tepki
14
@edoganer

Farzetki kullanmıyolar.Sende mi kullanmıyacaksın.Tabiki kulanucağız doğanercim.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
Hakan abicim madem ki bu sitede benden daha tecrübeli olan arkadaşlar var hem geziler hem turlar hemde tecrübeler bakımından; onlardan fikir almak da benim en doğal merakım ve hakkım. Ki zaten bu sitenin kullanılış araçlarından biri de tecübelereimizi aktarmak değil midir?:)
Ergün arkadaşa fikrini söylediği için teşekkür ederim. diğer arkadaşlarında fikirlerini bekliyorum. tabi seninde Hakan abi. şimdiye kadar bisiklette hiç tamir gerektiricek bir durum olmadı ama kötü senaryolarada hazır olmak bence gerekli bir durum.:) ama çevremde gördüğüm insanların çok tamir çantası kullanmıyor... işte burada bir terslik var bence...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
ben tamir takımını sırt çantama koyuyorum, bisiklete takılı olunca hem takacak yer hem de ses problemi oluyor(aletler birbirine çarptıkça falan). hoş yer olarak sele altı falan var ama orası da çok çamur oluyor.

• Beğen
Tepkiler: desmosedici

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Tamir için bulundurulmaması neredeyse imkansız şeyler yazmışsınız. Bu saydıklarınız kesinlikle olmalı zaten. Ben ilk yardım çantasını da yanımdan ayırmıyorum bunlara ek olarak.
Suyunuzu , yiyeceğinizi, malzemelerinizi yanınızda tutun. Keşke almasaydım demeyeceksiniz muhtemelen ama bir gün keşke alsaydım diyeceksiniz. Bence başkalarını boşverin. Bu mesajı yazan ben de sizin için bir başkasıyım aslında. kendi kararınızı verin.
Çevremdeki çoğu insan sigara içiyor. Ben içmiyorum. :) Onların mantıksız olması beni ilgilendirmiyor. :)

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
ben de saydığınız malzemeleri 1 saatlik dinlenme antrenmanına çıkarken bile sırt çantama koyuyorum. bisiklete takılan bir tamir çantasında veya sırt çantasında olması farketmez bence her zaman yanımızda bulundurmalıyız. hele pompa ve yedek iç lastik olmazsa olmaz. 500 gr. kazanayım derken bisikleti km.lerce taşımak hiç hoş olmaz heralde :)

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Diğer Arkadaşlarıma katılıyorum,

-İç lastik
-Yama Takımı
-Pompa
-Alyan Takımı
-Tornavida

Günübirlik turlar için "tamir çantasına" bunları koyabilirsin. İster sele altı, ister kadro çantası, istersen sırt çantası kullanabilirsin.

Sevgiler...

Ginger Fergus

Aktif Üye
Tepki
65
bende velespitin sattığı Survival kit seti var, içinde ihtiyaç olan herşey var, zincir sökme aleti , alyan, hatta yama takımı... her an ihtiyaç olabilir.. örneğin geçen gün düştüm ve set olmasa yapacak bişey yoktu bisikleti kucaklamakdan başka...ağırlık olarak düşünmemek lazım ....

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Ukalalık etmek gibi olmaz ise bir benzetme yapayım. Bu iş aynı bilgisayar kullanmaya başlamak gibidir. İlk başladığında herşeyi yedeklersin hatta ortalık eski yedek dosyalarla dolar. Bir miktar sonra yahu hiçbirşey olmuyor dersin ve yedeklememeye başlarsın taaki çok önemli bilgilerini kaybedene kadar, bu arada bilgisayar bilgin de artmıştır düzenli ve sistemli bir şekilde yedeklemeye başlarsın.

Bende de aynen böyle oldu, şehir içi ne olacak deyip cep telefonu+bir miktar para ile çıkmaya başladım, Ayna kol gevşedi:) saat 7:45-8:00 günlerden pazar eve olan mesafe 20km. Bir sonraki sefere alet çantası yanımdaydı arkadaşımın zinciri koptu eve döndük (çok iyi beceremediğimiz için eve 500m. kala yine koptu). Ormanda 15 kişi dikenli bir yola girince 15 lastik değiştirdik 5 de yama yaptık. Ondan sonra şimdi lastiklerde slime + 2 yedek lastik + yama takımı var (tabii ki alet seti+pompa çift uçlu belki arkadaşının yedeğini kullanırsın). Geçenlerde dal girince arkadaşın vites kulağı eğildi düzelttik ama kırılsaydı kalmıştık. Yani çantaya bir de kendi kadroma göre vites kulağı eklemem gerek.

Uzun oldu ama nerede ve ne amaçla bindiğine bağlı olarak bir set taşımak yararlı.

Kazasız binişler, uzattmışım kusura bakmayın
Bulent

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
bütün bunlara ilave olarak,
küçük bir parça yedek zincir baklası da
taşıyın derim ben. birkaç gramcık birşey.

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
evet bende sırt çantamla beraber içinde alyan takımı,pompa,yedek lastik,yama takımı gibi malzemeler taşıyorum her zaman gerekli olmuyor ama bir kere olmazsa başınıza km lerce yürümek veya bisikleti sıtta taşımak gelebilir

ilkerikier

Daimi Üye
Tepki
251
Bunlar hafiflikten çok daha önemli malzemeler.
Eğer bisikletinde taşımak istemiyorsan bisiklet forman varsa arkadaki cepleri kullanabilirsin. ben öyle yapıyorum ve varlığınıda sürüş esnasında hiç hissetmiyorum.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
arkadaşlar kendime güzel bir sele altı çanta aldım. büyüklüğüde gayyet iyi. pompamıda suluğun oraya taktım. şimdi bir iç lsatikle yama takımı kaldı. onlarıda kısa zamanda alıcam sanırım. alet takımıda almak yararlı, bende var ama şööle küçük bişey güzel olur...
kendinize iyi bakın:) byeee

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Pompa, İç Lastik, Yama Takımı, Alyan Anahtar Takımı. Bunların haricinde zincir kopmasına karşı (ne gibi durumlarda kopar) yedek zincir almak gerekir mi? Ya da dış lastik yarılmasına karşı yedek lastik almak gerekirmi kıvırabiliyor muyuz dış lastikleri? Başka gerekli neler vardır burada yazmadığım kıyafet dışında bisikletin çalışır durumda olması için?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@serchester

Zincir acma anahtari yeterli. Yedek zincir yerine 2 bakla zincir tasiyabilirsiniz. Veya zincir koparsa hasarlı yerden 2 bakla soker tekrar birlestirirsiniz. En kotu, bazi vitesleri kullanamaz hale gelirsiniz ama sizi gideceginiz yere ulastiracak kadar is gorur.
Dış lastikte ciddi boyutta genis bir yarık yoksa ic taraftan dış lastige ozel yamalardan bulundurabilirsiniz. Veya benim bir kez basima geldigi durumda yaptigim; buyuk bir ic lastik yamasini, ic taraftan dış lastige yapistirdim ve eve kadar sorunsuz geldim.
Gerisi size kalmiş. Pek cok alternatif malzeme alabilir veya hafif olmak adina minimum gereksinimli alet cantasi toplayabilirsiniz.

(link)

Levent11

Aktif Üye
Tepki
980
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben yazdıklarına ek olarak küçük bir pense(zırhlı lastiğe çivi girmişti bir sefer çıkarmak için çok uğraştım tutulmuyordu), zincir anahtarı kullanıyorum. Dış lastik bir sefer bir arkadaşımın 4-5 cm kadar yarıldı. Pet şişeden bir parça kesip dış lastik ile iç lastik arasına koyduk o şekilde 20 km yol yaptık.

• Beğen
Tepkiler: Seyda Ünlü