bisiklette selfie çektikten hemen sonra düşüp ölmek..

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
olay ingiltere'de gerçekleşmiş..

yeni zelanda vatandaşı olan iki çocuk annesi, doğum gününü kutlamak için çocuklarıyla pub'a gitmiş.. pubtan çıktıktan sonra bisikletleriyle eve dönerken, bir eli telefonda diğer eli gidondayken selfie çekmiş.. dikkatsizliğin tavan yaptığı bu anda yoldaki bir çıkıntıya çarpıp dengesini kaybetmiş.. bisikletin üzerinden uçup kafasını yere çarpmış, kafatası kırılmış.. ne yazık ki kask takmadığı için orada ölmüş..

kazadan hemen önceki selfie;

https://i.hizliresim.com/qEa3kW.jpg

kaynak: (link)

Scudo

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
Allah rahmet eylesin...

Güya gelişmiş ülke vs ama kask bilinci yerlerde, avrupada da ulaşım amaçlı kullanıp kask takmayan çok insan var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de geçenlerde sürüşümün son kısımlarındayken strava'ya bi göz atayım diyip telefonu sağ elime almış incelerken, bi an malesef arabaların önümde aninden durması ve çalan kornaların panik ve heyecanıyla sol frene asıldım ve kendimi yerde buldum.
Arkadaşlar siz siz olun önünüz en az 200 metre boş değilken ve sakin bir yerde sürmüyorsanız telefona elinizi atmayın. Ben ucuz atlattım ama çok daha kötü yaralanıp hatta ölebilirdim de.
Kask da kurtarmaz bazen.

• Beğen
Tepkiler: BurakY. ve murat85

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Bizde de karayolunda asfalta uzanıp selfie çeken gençler ezilmişti. O selfie de ölümle sonuçlanmıştı. Her ne kadar doğal seçilim desek de yine de üzücü.
Artık bu saçmalığa dur denilmeli.
Zaten minicik sensörlerden geniş görüntü elde edilmesi için çok geniş açı lensler kullanılır. Bu da çok fazla perspektif derinlik demek. Yani kişilerin burnunun daha sivri, kulakların ise daha arkada olması anlamına geliyor ki selfiede neden insanlar çirkin çıkar'ın cevabı bu. Daha ne diye bunca merak?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
"It's unfortunately an unfortunate accident. If she was wearing a helmet she would still be alive."
"..and probably had had a drink."

Kilit cümleler bunlar. Ders çıkarılmalı.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
ben genelde arkamdaki arabaları çekiyorum bir gün bir çukura girip takla atmadan bırakmam lazım artık foto çekmeyi

aydosa çıkarken bu fotoda

(link)

murat85

Üye
Tepki
68
Bisiklet
Carraro
Selfi çekinme merakım yok, fakat resim çekeceksem güvenli bir yerde durarak çekiyorum. Trafiğin şakası yok arkadaşlar. Çok dikkatsiz sürücüler. Önce güvenlik.

İyi sürüşler.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Ben 50-60 arası giderken video bile çekiyorum. Tabi eller gidonda olmuyor doğal olarak :eek:ops: Hemen bırakmam lazım bunu şu saatten sonra videoyu bırakıyorum, resim çekecem sadece :)

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
daha geçen pazar bağdat caddesinde 40 45 ile giderken yol boştu 50 60 ile giden 1 2 araba vardı 20 metre önümde göztepe ışıklara gelmeden madonun hemen orda orta şeritte yolcu almak için aniden frene basan dolmuşa çarptım. sağ şeritler de cafelere gelen arabalar çift sıra park ettiğinden. ve sol şeride kaçıp aniden frene basıp dolmuşa laf söyleyen 34 hua beyaz mersedesin sayesinde dolmuşa arkadan çarptım. 10 metre fren izim vardı. akort gitti sekiz çiziyor hala ön teker maşa karbon dedim kesin kırıldı baktım görünürde çatlak vs yok. o ara selfi çekseydim frene basamaz aniden orta şerit de duran dolmuşa arka camdan girerdim sanırım...

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
2015 sonu itibariyle Dünya genelinde selfie kaynaklı kazalarda ölenlerin sayısı, köpekbalığı saldırılarında ölümlerin yaklaşık 4 katı civarında. Bu sayı içinde bulunduğumuz 2016 yılının ilk 6 ayında aşılmış durumda.

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızın cüzdanımızı deldiği yetmiyormuş gibi canımıza da okuyorlar. Trafikte konuşurken, resim çekerken, pokemon kovalarken, pilini şarj ederken taklaya gelip oyun dışı kalıyoruz.

Merak ettiğim buna değip, değmediği. Yukarıda açıklanan sebeplerden ötürü, olduğumuzdan daha tipsiz çıktığımız fotoğrafları sosyal medya hesaplarımızda paylaşmadığımızda boyumuz mu kısalıyor?

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Hayatında 1 kez ciddi bisiklet kazası geçirmiş olmak bu saydığınız ve aklınıza gelmeyen bir çok dikkatsizliğin önlenmesine yetiyor. Düştüğünüzde, hele hele belli bir hızın üstündeyken, başınıza nelerin geleceğini hangi bölgelerinizin hasar alacağını ve bu hasarların hayatınızı nasıl etkileyeceğini çok iyi biliyorsunuz. 2 sene önce yaşadığım kaza sonrası yol yüzeyine daha dikkatli bakar oldum, kasksız 1 metre bile pedal basmadım gözümü yoldan ayırmadım ve hızımı hep kontrol ettim. Unutmayın siz ve sert zemin arasındaki tek tampon bisikletinizdir. O tampon bölgeyi koruyamazsanız yüzeyle hoş olmayan bir şekilde tanışırsınız.

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Üzücü...

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Demek ki düşüp ölmek için illa 40 50 km hızlarla gitmeye gerek yokmuş başını bir yere vurdun mu yetiyormuş peki hala bunlara inat neden hala kask takmıyorlar.Başlarına bir şey gelmeyeceğini mi düşünüyorlar yada nede olsa benim hızım yavaş ben kask takmayı gerek görmüyorum mu diyorlar.Sahilde bazen görüyorum kaskı olduğu halde takmayan elinde yada bisikletinde gezdirenler acaba neden böyle bir davranış sergiliyor.Kask takmayacaksın o zaman kaskı yanımda taşıma.Ellerinde telefonla bisiklet sürenlerin de mümkün olduğunca uzağından geçiyorum.Telefonla işin varsa durursun işine halledersin ondan sonra yoluna devam edersin kendini düşünmüyorsan bir şey diyemem ama başkalarına zarar vermeye hakkın yok.

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Muhtemelen alkollü...

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
maalesef çok üzücü. kask kesinlikle gereklilik.
ben motor kullananların nasıl kaskısız kullandıklarına ise acayip şaşırıyorum. biz 20-25 ortalamalarla kullandığımız halde takıyoruz, bunlar vızır vızır istanbul trafiğinde kullandıkları halde takmıyorlar. nasıl bir bakış açısı?
ayrıca bisiklet üzerindeyken sadece telefon ile değil, hiçbir şeyle uğraşmamak gerekiyor. ben bir sefer selfie çekecek oldum, düşüyordum zor toparladım. bir daha mı, asla...

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
Hollanda gibi herksin bisikletli oldugu ulkelerde kask takmak zorunlu degil. Boyle ulkelerde bisiklet hayatin bir parcasi ve bisiklet farkindaligi cok fazla. Durum boyle olunca bisiklet kullanan bisinin kaza yapma olasigi cok az oluyor. Bir anlik dikkatsizligin neden olacagi bir kazada da herkes ektigini biciyor basitce

Bisim gibi ulkelerde bisiklete binmek kelleyi koltuga almak oldugu icin zorunlu olsun veya olmasi kask takmak sart. Hatta sehir icinde surerken dirseklik ve dizlik kullanmayi dusunmeye basladim.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@mmehmedd pubdan çıkmışlar işte :D ve ciddi olursam şunu demek istiyorum size bende kaldırımdan tek elle yanlış inmemden dolayı yaralamıştım kendimi geçmesi uzun sürdü gerçi ama o olay olduğundan beri hala kasksız dolaşırdım yeni bisiklet aldım daha sonrasında onu bile kasksız sürdüm şuan bile kaskım yok insan başına 1 olay gelmediği sürece böyle önlemler almıyor bizim burda gerçi kasklı insan kesinlikle yok olanlar başka yerlerden gelen 30lu 40lı 50li yaşlardaki insanlar yaşlı olupta kask kullanmayan insanlar gerçi var ama kask alma niyetli insanım elbet 1 gün alacağım :D

• Beğen
Tepkiler: mmehmedd