Bisiklette ortalama hızı etkileyen faktörler

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ertan M. tarafından paylaşıldı.

 1. Ertan M.

  Ertan M. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2015
  Mesajlar:
  993
  Beğeniler:
  1.674
  Şehir:
  İstanbul /Göztepe
  Adı:
  Ertan
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Bisiklet sürerken hemen hemen hepimizin hedefi olan ortalama hızı etkileyen faktörler hem dışarıda hem kendimizde bulunan nedenlerdir.Bunları elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

  1.RÜZGAR
  Bisiklet üzerinde bizi yavaşlatan en önemli etken rüzgar yada hava direncidir.Eğer rüzgar ve yer çekimi olmasaydı ne kadar hızda gidersek o hız yavaşlatmayacaktı.Eğer ortalama hızı arttırmak istiyorsak ilk önce rüzgarı yenmeliyiz.Bunun için ya grup sürüşleri ya aerodinamik bir şekilde sürmek bize avantaj kazandıracaktır.Rüzgar karşıdan çok hızlı esiyorsa alternatif rotalar bulunup en azından rüzgarı yanal olarak alabilirsek rahatlamış oluruz.
  2.YER ÇEKİMİ
  İkinci önemli etken yer çekimi ise eğim arttıkça bisikletçiyi etkileyen ve yavaşlatan önemli bir kanundur.Bazen düzlük gibi görünen yollar bile az miktarda eğimli olabilir bunu anlamanın rolü ise gps li km saati kullanmaktır.Böylece eğimlere karşı kendimizi hazırlamış oluruz.
  3.YÜKSEK KADANS
  Yüksek kadansla sürersek hem dizlerimizi zorlamamış oluruz hemde daha az yorularak gücümüzü korumuş oluruz.Buda hızımızı etkileyen önemli bir etkendir.
  4.GRUP SÜRÜŞLERİ
  Tek başına bisiklet sürdüğümüzde tüm rüzgarı kendimiz yemiş oluruz bu da bizi yavaşlatmak ve yormak için yeter.Eğer grup sürüşleri yaparsak rüzgarı hem tek kişi yememiş olur hem de rüzgar koridoru oluşturarak grubun arkasındakiler rüzgardan etkilenmemiş olur.Belli sürede gruptaki kişiler değişirse rüzgarı eşit derece yemiş olurlar ve performansları daha iyi olur.
  5.İYİ LASTİK KULLANMA
  Bisiklette lastik kullanımı önemlidir.Yuvarlanma direnci az olan lastikler kullanmak gücümüzü daha iyi korumamıza olanak sağlar.Jant seti değişikliği yerine ilk önce kaliteli bir lastik alınırsa etkisi daha fazla olur.Jant setlerinin hıza katkısı sanıldığı kadar çok değildir.Ani hızlanmalarda , hızı korumada etkileri vardır.
  6.SÜREKLİ DUR KALK YAPMAMA
  Eğer ortalama hızı arttırmak istiyorsak çok fazla dur kalk yapmak bizim hızımızı azaltacaktır.İstanbul gibi yerlerde yaşayanlar için bu zor ama sürekli ışıklarda durma birine yol verme ve trafik bizi yavaşlatacaktır.Bunun için şehir trafiğinden uzak rotalar bulunursa hiç yavaşlamamıza gerek kalmayacaktır.Bir örnek vermek gerekirse ben 2 ayrı rotada bunu denedim E5 tuzladan göztepe ye geldiğimde ortalama hız 29 km idi başka zamanda sahil yolundan denemiştim tuzladan bağdat caddesine 25 km hız ile gelmiştim bağdat caddesinde ise hız 22 lere düştü.Bu yüzden riski göze alarak Şile yolu , e 5 gibi yerlerde sürmek bizi dahada hızlandıracaktır.
  7.ANTRENMAN ve BESLENME ve UYKU
  Performansımızı arttırmak için gerekli antrenmanlar (interval vb.) yaparak ve düzenli beslenerek kendimizi geliştirmeye katkı sağlarız.Antrenman ve beslenme için gerekli yazılar forumda var oradan bilgi edinebilirsiniz.Ayrıca her gün bisikletle çıkmak yerine bir gün dinlenme süresi koyarak kasların gelişmesine yardımcı olun her gün bisiklet sürmek bize bir fayda sağlamaz.Antrenmanlardan sonra düzenli uyku çok önemli bunu yapmayı da unutmayalım.
  8.KENDİNİ HAZIR HİSSETME
  Belkide en önemli etken kendimizi hazır hissetme ve yola çıkma eğer ben bugün başaramayacağım diye yola çıkarsak zaten baştan kaybetmiş oluruz.Bu yüzden ilk önce kendimize sonra bisiklete güvenelim.Pahalı bisikletler alıp kendimizi geliştirmeden durursak yerimizde sayıklarız.Birde sürekli bisikletim akıcı değil ne yapmam lazım diyenler için pahalı bisiklet almak size bir fayda sağlamayacaktır.İlk önce kendinizden başlayın zaten gerekli performansı aldığınızda bisiklet size yetmemeye başlayacak o zaman sıra bisiklete gelebilir:)
   
 2. m.klcts

  m.klcts Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Eylül 2015
  Mesajlar:
  1.038
  Beğeniler:
  512
  Şehir:
  Istanbul
  Adı:
  muhammed
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  çok yararlı saolun
   
  Ertan M. bunu beğendi.
 3. Bianchi tdl 1300

  Bianchi tdl 1300 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Ekim 2015
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  267
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Adı:
  Kartal kaan
  Seviye:
  Çok yararlı bir konu emeginize sağlık
   
  Ertan M. bunu beğendi.
 4. ottcci

  ottcci Quality Over Quantity

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  15 Şubat 2015
  Mesajlar:
  415
  Beğeniler:
  936
  Şehir:
  Pendik
  Adı:
  Yasir
  Seviye:
  böyle konular görmek istiyoruz tecrübeli arkadaşlardan
   
  Ertan M. bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...
1-1468594337439-1vrvekqftvdaq-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...