bisiklette hız sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mesut emin yarıcı tarafından paylaşıldı.

1. mesut emin yarıcı

mesut emin yarıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bisikletimde bir hızlanma sorunu var bir kaç gündür. ön lastiklerde bir yamukluk var jantlar eğri olabilir bu gün çukura girdim akortlar bozulmuş olabilir arka aktarıcının dişlileri epey yıpranmış bütün bunların hıza etkisi nedir jant ve akortları yarın hallettirecem ama fazla bir performans artışı olmayacağını biliyorum safranbolu yokuşunda sadece bir kere 63 ü gördüm bi daha da o rakama ulaşamadım daha doğrusu ulaşmaya çalışmadım düz yolda 40 ı aşamıyorum hafif eğimde 50 yi görüyorum eğer çok çabalarsam :D bisikletim oldukça eski hız sorununun yanında ağırlık sorunu da var sizce dış lastikleri arka ön aktarıcıyı değiştirmeye değer mi bisikletçi 60-70 tl tutacağını söylüyor bir de ben bunları 2 aylık bir kullanım için değiştireceğim 2 ay sonra ya yeni bisiklet alacağım yada askere gideceğim :D sanırım derdimi tam anlatamadım asıl sormak istediğim hızlanma sorununu nasıl çözebileceğim ve bisiklete masraf yapıp uapmamam gerektiği. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

2. Oğuzcan Gedik

Oğuzcan Gedik Aktif Üye

Seviye:
    bisikletin ağır olması bayır aşşağı işe yarar diye biliyorum ben yere sağlam tutunduğu için rüzgarı daha iyi kesiyor..

frenler eğer v frense janta değiyor olabilir

hızlanmamak için başka bir neden görmüyorum
    jant değilde lastik yamuk olabilir havayı indirip tekrar şişirmek sorunu halleder

3. H.T

H.T Bisikletkolik

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hız istiyosan al bir yol bisikleti düz yolda rahat 70 kmyi görürsün.

4. Erhan Erdoğan

Erhan Erdoğan Yeni Üye

Seviye:
    60 km yi geçme çabası içinde olduğunu düşünerek yarış bisikleti kullandığını var sayıyorum. doğru mu?
    bu doğru ise evet jantın yamukluğu etki eder ancak yıpranmış dişli daha büyük bir etken zira pedala uyguladığın gücü tekere iletmekte verimsiz kalıyordur bunun yanında zincir yıpranması da olabilir aynı sonucu verecektir. bunları gidermekte fayda var.

öte yandan aktarıcıların hızla bir alakası yok hız yapmak için gerekli şey mümkün olan en küçük arka dişli ve en büyük ön dişli gergin bir zincir ve yüksek kadans:D

bunlar oldu mu vitessiz bir bisikletle (sinle speed) bile çok yüksek hızlara çıkabilirsin, örnek olarak pist bisikletleri vitessiz olmalarına karşın büyük ayna dişlileri küçük ruble dişlisi ve sabit göbek yapıları sayesinde gücü tekere iletmede harika iş çıkarırlar. ancak sporcunun payı daha büyük dakikada çevirdiği pedal sayısı (kadans) burada belirleyici faktör.

ilkcan çağdaş bunu beğendi.
  5. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Erhanın da dediği bazı bakımlar yapılırsa,hız sorunu aşılır.Fakat hızlı gideyim derkende kaza yapmamaya dikkat edin.

6. nihat yildir

nihat yildir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    hız istiyorsan yol bisikleti. altında mtb varsa hızı unut derim. :)

7. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Önemli bir faktör de göbekler. Az sürtünmeli, rulmanlı/seramik bilyalı hazneler hızı ciddi arttırıyor. Haznelerin shimano ise konik kapakların fazla sıkılmamış olması gerekiyor...

mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    http://www.salcano.com/s19.asp

Almak almak istediğim bisiklet bu işte. Bununla hız yapıp yapamayacağımı ve yokuşlarda zorlanıp zorlanmayacağımı öğrenmek istiyorum. ağırlığı 12.5 kg olarak rivayet ediliyor. fiyat özellik bakımından oldukça iyi olduğunu düşünüyorum.

9. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ben olsaydım 2 ay için masraf yapmaz, askerden gelince yeni bir bisiklet alırdım. Bunun masrafına harcayacağım ekstra parayı da yeni alacağım bisiklete eklerdim. Ama herkesin tercihi, önceliği, düşüncesi farklıdır. Bi düşünün bakalım...

mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    aslında bir yanım da öyle diyor :D askerlik işini erteleyebilirsem alacağım güzel bi bike :D

11. Seçkin Bayralı

Seçkin Bayralı Yeni Üye

Ben de bu bisikletten almayı düşünüyorum iyi bir seçim:in:

12. gökhan uzuntaş

gökhan uzuntaş Yeni Üye

KENDİNİ LANCE İLE KARIŞTIRDIN GALİBA EĞER DÜZDE 70 YAPIYORSAN HİÇ VAKİT KAYBETME ASTANA İLE GÖRÜŞ

Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
    mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    iyi bir bisikletle bence mümkün :D forumda bir başlık var millet ne kadar hız yaptığını yazıyor 100 ü aşanlar var km sayacı saymamış daha fazlasını ben safran rampasında 67 yaptım geçen gün bi tane kamyon geldi yanıma aynı hızda gidiyoruz adamlar açtı camı bişeyler diyor dinlemedim km saatine baktım 67 yazıyor var anasını dedim :D ama nedense o rampadan inerken bütün ışıklarda kırmızıya yakalandım :D durduk tabi mecbur akşam trafiği düz de de 55 yaptığımı hatırlarım 70 çok da zor değil aslında yeterki rüzgar arkadan essin :D

14. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle iş sizde ve bisiklette bitiyor yani bacaklarınızda. 26" mtb bisikletler hız için tasarlanmadığından dolayı yüksek süratlere çıkmanız diğer 28" lere göre daha zor olacaktır. Öncelikle göbeklerinizin bakımlı olması ve lastik sürtünme direncinin az olması gerekir. Hatta ben yol bisikletimde tekerin akışkanlığını azalttığı için göbek contalarını bile çıkartmıştım. Lastik hava basıncı ve aerodinamik yapı da tabiki önemli bir etken. Mtblerde yaklaşık 67km hızdan sonra boşa dönmeye başlar. 48-11 dişli ile 28" tekerde 75km hız ile giderken dahi pedal çevirebiliyorsunuz. Maksadınız hız yapmaksa kesinlikle yol bisikleti öneririm fakat tek bisiklet alayım hem şehir içi hem de yol için kullanayım derseniz hibrit modellerini öneririm. Yol bisikleti gibi kaçmazlar fakat mtblerden daha rahat hızlanırlar.

mesut emin yarıcı bunu beğendi.
    mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Walla bacakların durumu iyi ama pedallar bi devirden sonra dönmüyor ama bisiklette hızlanmıyor bunun da sebebinin sürtünme olduğunu anladım bir de yokuş aşağı ağırlığı öne verince en az 3-4 km sürat kazanıyorum :D:D:D bu arada yol bisikleti hayalim var hep de olacak ama fiyatlar çok uçuk be hocam şehir bisikleti parasına yol bisikleti bulsam öpüp başıma koyacam :D

Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
  16. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O zaman temizinden bir hibrit bisiklete bakın. İnce lastik takıp verin coşkuyu gitsin ;)

17. Volkan Ceyhan

Volkan Ceyhan Aktif Üye

Seviye:
    Hibrid candır:) arkadaşa katılıyorum. Benzer durumdaydım yaklaşık 1-2 ay önce mtbden scott p5e geçtim mutluyum, huzurluyum, e birazda hızlıyım:)

mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    eywallah :D hibrit derken :D model önerebilirmisiniz :D

bütçem 500-600 civarında aslında gönlümden speedbike geçiyor ama yetmiyor :D hibrid speedbike yada citybike fark yapmaz bütçeye en uygun bisikleti almak istiyorum salcano city sport 24 vr alıp masayı aliminyum maşayla değiştirmeyi düşünüyorum ama hi ten maşayı napcam :D

mesut emin yarıcı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    asıl mesele istenildiğinde yüksek hızlara çıkma lüksüydü. trafikte bazen hızlanmam gerekibiliyor ama çok yavaş hızlanıyorum ve 40 da kalıyorum ayrıca 75 yapan bir bisiklet 40 la bir saat rahatça gidebilir bu arada aradım taradım ama bütçeme uygun bir bisiklet bulamadım ya salcano city sport 214 vr alacağım yada performans bisiklet sahibinden de kron tourrer satıyormuş 600 küsüre onu alacağım

20. Cihat Özinan

Cihat Özinan Aktif Üye

Seviye:
    bence senin hız sorunun yok.ayrıca askere gitmeden önce veya geldikten sonra yapacağın masraf konusunda sorduğun sorular saçma.millet ne bilsin hangisinin daha uygun olduğunu.ister askere gitmeden önce ister geldikten sonra masraf yap.ben nerderen bileyeim senin durumuna göre hangisinin mantıklı olduğunu.kararını verebilecek yaşta görünüyorsun.