Bisiklette hafiflik...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında OsmanBayraktutan tarafından paylaşıldı.

 1. OsmanBayraktutan

  OsmanBayraktutan Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2012
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Erzurum
  Seviye:
  Arkadaşlar çevremde çoğu kişi mtb sinin kilosunu hafifletiyor mesela park ayağını , matarayı vs çıkartıyor hafif olsun diye ama adam 80 kilo , acaba sürerken sürücünün kilosu önemsiz mi oluyor? Herhalde sadece bisikletin kilosu önemli çünkü 1 kilo için donanımları eksiltiyorlar ama kendi kilosuna hiç önem vermiyor
   
 2. Yiğit Dikici

  Yiğit Dikici Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Mart 2012
  Mesajlar:
  488
  Beğeniler:
  287
  Şehir:
  Erzurum
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Kişinin kendi kilosuna dikkat etmesi çok çok daha önemlidir tabi ki :) Hafifliği geçtim en başta sağlık için dikkat etmesi gerekir. Bisiklet ağırlığı ise yokuşlarda kendini farkettiriyor bence. Tabi bazı arkadaşlar gram hesabı bile yapıyor ki bu bence gereksiz. Ama kişisel tercih tabi bunlar. İster 10 kilo olsun ister 15 en önemlisi insanın bisikletini sevmesidir. Çünkü sevince daha bir tutkuyla binersin :)
   
  yusuf tunçer, Bengg ve OsmanBayraktutan bunu beğendi.
 3. randomname83

  randomname83 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Nisan 2013
  Mesajlar:
  517
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok haklısınız. 13 kilo bisiklet, 100 gr. hafifletmeye çalışıyor adam. Kendinde 10 kilo fazlası var :) Bu ikisi birlikte olmazsa performansta çok bir değişim beklememek gerek zaten.
   
  OsmanBayraktutan bunu beğendi.
 4. #4
  OsmanBayraktutan

  OsmanBayraktutan Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2012
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Erzurum
  Seviye:
  Anladım teşekkürler :in:
   
 5. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Herkes kendi kilosuna göre güç uyguluyor pedala, boyuna göre ciddi şişman olanlar tabikide zorlanıyor, çok kilo verilirsede güçten düşüyor insan, en güzeli optimum seviyede kalmak yada normal kilonun 2-3 kg altında seyretmek.

  Bisiklet hafifliğide farkettiriyor tabi daha sonra hastalık haline dönüşüyor. Yolum kısaysa matarama yarım su koyuyorum mesela :), yada bayır çıkarken kalan bütün suyu içiyorum bisikleti hafifletmek amacıyla. Şu anda 9 yada 9.5 kiloluk bir yol bisikletim var bayır yukarı bile çok hızlı çıkabiliyorum, bu bisiklet 1-2 kg daha hafif olsa çok daha hızlı çıkarım, yer çekiminden daha az etkilenicek :).
   
  OsmanBayraktutan bunu beğendi.
 6. Cömert

  Cömert Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2012
  Mesajlar:
  453
  Beğeniler:
  1.242
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Geçen sene ve bu sene Cumhurbaşkalığı bisiklet turlarının istanbul ayağında bisikleçilerin geçişlerini beşiktaş balmumcu yokuşundan seyrettim. Adamlar çoğumuzun aynı yolda indiği hızla yokuş yukarı çıkıyor.

  Bu forumdan bir üyemizden satın aldığım karbon ön maşa ve kadrolu bisikletimi kullanmaya başlayınca, neden böyle olduğu hakkında fikir sahibi olabildim. Sürüş alışklanlıkları ile aynı güzergahta yaptınız tempo ile çok daha hafif bisiklete geçilince sürüş inanılmaz farkediyor.

  Bende sizin gibi düşünürken bizzat yaşayınca anladım. 13 kiloluk bir yol bisikletinden 7.5 kiloluk bir bisiklete geçince ,sürüş o kadar rahatlıyor ki ,düz yolda aynakolun büyük dişlisine geçmeye ihtiyaç duymuyorum. Beşiktaş valide çeşme yokuşunu ıkına kıkına, bazen inerek ve yürüyerek çıkarken şimdi ıslık çala çala çıkıyorum. ( kilom aynı bu arada )

  Elbette sürücü kendi kilosunuda kontrol etmeli.ancak daha ağır bisiklette kendinize has alışkın olduğunuz sürüş tarzı ve kadans ile daha hafif bir bisiklette özellikle yokuşlarda ciddi farkı hissediyorsunuz. İmkanınız varsa ve denk düşerseniz bir tanıdığınızın sizden daha hafifi olan bisikletini uzun vadeli deneyin. Kendinizde bu etkiyi göreceksiniz.
   
 7. HakanAydın55

  HakanAydın55 Forum Bağımlısı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  640
  Beğeniler:
  854
  Şehir:
  Kırklareli/BABAESKİ
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  amator kullanıcı için ağırlık önemli olamamalı....
  zira çelik kadro bisiklet ile tura gelen arkadaşım var.. bende alu kadro olmasına rağmen ben bir performans kaybı göremedim...
  bizimle birlikte gayet güzel şekilde bir tur çıkarıyor....

  dediğim gibi.. hafiflik profesyonel işi... :)
   
  OsmanBayraktutan bunu beğendi.
 8. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Ağırlığın nerede olduğu pek farketmiyor; bisikletteki ağırlık = vücuttaki ağırlık = taşıdığınız ek ağırlık. Eğer bir hafiflik planınız varsa en önemli ayrıcalığı önce hareket eden parçalara vermek (aynakol, ruble, jant, jant telleri, lastikler, vs.), daha sonra da toplam ağırlığı azaltmaya çalışmak en akıllıca olanı sanırım. Nedeni ise çok basit: devamlı sabit hızda gidemiyoruz, aksine devamlı hızımız değişiyor (sürekli ivmelenme için ek güç harcıyoruz, bizi yoran da asıl bu ivmelenme çabamız). Bu ek güce direnen şey ise hareket ettirmek istediğimiz bileşenler, sonra da toplam ağırlık.

  Şöyle düşünmekte fayda var:

  1) Hareket eden bileşenleri hafifletin (öncelik sırası aynakolda olmalı).

  2) Toplam ağırlığı azaltın (duran bir arabayı mı kolay hareket ettirirsiniz yoksa duran bir otobüsü mü?)

  Benim şu an kullandığım bisiklette aynakol 710 gr (http://www.driveline.com.tw/_en/product_detail.php?id=102).

  Eski tarihli bir tablo olsa da bu adreste çeşitli markaların aynakol ağırlıkları yazıyor: http://weightweenies.starbike.com/listings/components.php?type=cranksets

  http://www.totalcycling.com/component-weights.html
   
  OsmanBayraktutan ve everon bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_8-49-0.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2016-10-18_10-20-39.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...
IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...