Bisiklette aşırı derecede rahatsız olmak (boy bedenle alakası yok)

Cesarisback

Forum Demirbaşı
Tepki
243
Bisiklet
Diğer
Beyler bisikleti gerçekten çok seviyorum yani ağlatacak kadar acı veriyor ama buna rağmen biniyorum fakat artık korkuyorum oturdugum yer aşırı ve garip bir şekilde acıyor böyle derinin acıması pişik gibi değil sanki seleye önemli bir organım baskı yapıyormus gibi bu eskidende vardı ama az vardı şuanda aşırı derecede acıtıcak kadar var yani az hissetmek için pedala sürekli ayaklarımla yükleniyorum buseferde ayaklarım inciniyor. Bir başka rahatszılığımda (bu belki yol bisikleti kullanmamla alakalı olabilir) kollarıma aşırı derecede fazla yük biniyor (hem selede rahatsız ettiği için tam rahat oturamamamla birlikte acı 2 ye katlanıyor) ellerimin içi falan çok kötü acıyor. Sizce yol bisikletini bırakmalımıyım birde belki yardım etmenizde yardımcı olur skolyoz hastalıgım var sırtım azıcık kamburlaşıyor bisiklette acaba onunda etkisi varmıdır.

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun öncelikle. Ama bazı soruların cevapları gerekli birilerinin size yardım edebilmesi için;
  • Boyunuz - İç Bacak boyunuz
  • Bisikletinizin modeli ve kadro büyüklüğü
  • Sele modeliniz
  • Tayt - Eldiven kullanıp kullanmadığınız
  • Haftalık / Aylık ne sıklıkta, kaç km sürüş yaptığınız
Bu bilgilerin bir veya birkaçı, sorununuzun çaresini gösterecektir eminim.

tolgax3

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
tolga oz
Bisiklet
Nishiki
Maalesef direk penis sinirleri ve damarlarinin ustune denk geliyo ondan o rahatsizlik. Bisikleti sehir bisikletiyle degistir,dimdik yayli koltuga otur bence.yol bisikleti modelide onemli cok ters gelen modellerde oluyo bende kucuk boy salcano xrs800 vardi sirfim dehset agrirdi.

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Yanlış kadro seçiminden dolayı selene oturduğunda aynakola tam olarak gücünü veremediğin için vücut tam olarak gücü aktarabildiği şekli alıyordur. Buda oturma pozisyonunu bozup selenin direk kalça kemikleri yerine atatdamara, kaba et ve orantısız yerlere baskı yapmasına sebep oluyor olabilir. Bundan sebep ara sıra rahatlamak için seleye oturman gereken pozisyona geçtiğinde ayakların ağırıyordur çünkü kranka tam olarak güç veremiyorsun ve yanlış açılarda sürüyorsun. Sanırım ilk yapman gereken kadro ölçülerinin sana uyup uymadığını kontrol etmek

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Eldiven,tayt veya sele kılıfı giibi ekipmanlar kullanıyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Vücudun selede oturmaya alışması için geçmesi gereken uzun bir süre var. Belki de aylardan bahsediyoruz, tam olarak ağrısız bisiklet sürmeye alışabilmek için.

O bölgeyi çok fazla tahrip etmiş görünüyorsunuz, o şekilde yürürken veya koltuğa otururken bile canınız yanıyordur muhtemelen :naslyany:

-Her sürüş sonrası temizlik önemli. Özellikle o bölge güzelce temizlenip gerekliyse kremlenmeli. Silverdin (eczanede satılan bir krem) bu konuda iyi. Günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.
-Bu şekilde bisiklet sürmeye devam ederek iyileşme gösteremezsiniz, daha iyi duruma gelene kadar ara verin.
-Tekrar başladığınızda ise kısa sürüşler yapın, giderek bisiklet üzerinde kalınan zamanı arttırın.
-Sürüş sırasında o bölge terliyor, havasız kalıyor ve ıslak bir şekilde sürdüğünüzde çok kötü pişik karışımı bir şeyler olabiliyorsunuz :ssrtcbya::tskler: Bunun en iyi çözümü iyi bir tayttır!
-Bisikletin sizin boyunuza uygun olduğundan eminseniz, gidon ve sele ayarlarında bir problem olabilir. Örneğin selenin veya gidonun yanlış konumu, öne eğik olması vs.
-En çok tahriş olan bölgeyi testpit edin (tam bacaklarınızın arası mı yoksa yan taraflar -kasıklar- mı?) Bu tespit doğrultusunda yeni bir sele temin edin. Problemli bölgeyle teması daha azaltacak, oraya binen yükü indirecek, daha farklı şekil ve tasarımda seleler sorunu çözebilir. Dikkat edin, süngeri daha bol ve daha yumuşak seleler demiyorum, sizin anatomik yapınıza daha iyi uyum sağlayan seleler diyorum o_O

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Bu soruların hepsine katılmakla birlikte ağrınız eğer bu kadar şiddetli ise ve bunun 1'den çok sebebinin olma ihtimali varsa (sele, bisiklet kadro boyu, gidon mesafesi, sele yüksekliği, oturma pozisyonu vs) bazı parçalar alarak deneme yapmak yerine sizin bike fit yaptırmanız gerektiğini düşünüyorum.

Bir kerede tüm sorularınızın cevabını alabilir ve buna göre yatırım yapabilir veya karar verebilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende de aynı sıkıntı var fakat pişik değil malum yere baskı oluyor. Seleyi öne doğru eğsem bile aynı. Ne yapacağımı şaşırdım. İyi bir sele de 200-500 civarı değiştirsek mi ne yapsak :aglyrmngaa:

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Yol bisikleti öyle pat diye binilip keyif gezileri yapılacak bir bisiklet değil maalesef. Hafif de olsa acı çekmek doğasında var. Kilo ve esneklik durumuna göre ayda bir yeniden ergonomik ayar gerekebiliyor. Yeni başlayan ve performans ağırlıklı sürüş niyeti olmayan arkadaşlar için seleyi mümkün oldukça geniş ve orta sertlikte seçmelerini öneririm. Genişlik derken, kalın ve sünger dolgulu sele değil kastettiğim, hafif sert ve oturma kemiğinizden en az 2 cm daha geniş sele seçin. Sele yüksekliğini olması gereken gibi ayarlayıp gidonu mümkün oldukça yukarı ayarlayabilrsiniz. Gidon boğazı standart 120 mm uzunlukta ise iki santim ufaltıp, uzanma mesafesini kısaltabilirsiniz. Bu üç unsur rahatlamanızı sağlar. Zamanla kilo kaybedip esnekliği de arttırdığınız da ayarlara aşina olup doğru ayarları kendiniz bulacaksınız.

ulsbyrm

Aktif Üye
Tepki
142
İsim
ulaş bayram
Bisiklet
Cube
sedona 840 kullandım uzun süre.ilk zamanlar sele rahatsızlık verdi ama zamanla alışılıyor.şimdi brooks kullanıyorum ve çok memnunum.elbette rahatsızlık oluyor ama gerek bisiklet sürerken gerekse molalarda gerekli ve yeterli dinlenmeleri yaparsak bu rahatsızlıklar ortadan kalkacaktır.

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
bisiklet üzerinde iken sizi tam gösterecek bir fotoğraf olsa iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya

Şeref Tuzcu

Daimi Üye
Tepki
1.729
İsim
Şeref Tuzcu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Cesarisback ağrılarınızın kas iskelet sisteminizle ilgili bir patoloji (ki skolyozunuz olduğunu da ifade ediyorsunuz) nedenli olup olmadığını fizik tedavi uzmanı veya spor hekimine muayene olarak netleştirmenizde yarar var. anladığım kadarıyla uzun zamandır bisiklet kullanıyorsunuz ve ağrılarınızda bisiklet kullanımıyla ortaya çıkan ağrılara göre daha ağır ve sürekli.

• Beğen
Tepkiler: ErHan72

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selenizin genişliği yeterli olmayabilir. Evde sitbone kemik aralığını ölçüp iki kemiğinde seleye rahat oturabilmesi için daha geniş bir sele almalısınız, tabi önce denerseniz çok daha iyi olur.

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
@soulless a katılıyorum Mutlaka bir hekime görünmekte fayda var. Testis bölgesinde şişme olma ihtimalini de göz ardı etmeyin. En iyi teşhisi elbette doktor koyacaktır. Benzer bir rahatsızlık geçirdim. Doktor ağrı kesici hap ve soğuk kompres önerdi. Özellikle soğuk kompres ağrınızı azaltacaktır.

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
@soulless bike fit dediginiz nedir nasil ve nerden yapilir?

soulless

Daimi Üye
Tepki
823
İsim
Turgay KASARCI
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratokan
Bike fit ile ilgili forumda bir çok başlık var. Kısaca izah etmeye çalışayım; Bisikletinizi sizin bedeninize göre uygun hale getirme işlemi denebilir kısaca. Bazı ölçümler yaparak, gidonuzu, gidon boğazınızı, selenizi, spd ayakkabı ve kal ayarlarınız yapıyorlar. Dolayısı ile bisiklet üzerinde daha rahat oluyorsunuz.

Sanırım şu an için bu işlemi Aktif pedal ve sedona concept yapıyor.