Bisikletlilere Müjde:Varan ve Ulusoy bagajına bisiklet kabul edecek

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Ömer Ş. tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer Ş.

  Ömer Ş. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  685
  Beğeniler:
  1.535
  Şehir:
  安卡拉
  Seviye:
  Arkadaşlar Bisikletliler Derneği'nin facebook sayfasında paylaştığı bir haberi ben de burada paylaşmak istiyorum.Bu konudan şikayetçi olan bizleri memnun edecek güzel bir gelişme.Sayfadaki açıklama şöyle :
  Bisikletlilere MÜJDE ;
  Başkanımız bugün Varan ve Ulusoy otobüs firmalarının genel müdürü ile yaptığı görüşme sonucunda yıllardır bagajına bisiklet almayı kabul etmeyen Varan ve Ulusoy artık bagajlarında bisiklete yer açıyor ve ücret almıyor, uygulama çok yakında hizmetimizde olacaktır, duyurulur.
  Ayrıca Türkiye otobüs firmaları derneği başkanı da olan Mustafa bey görüşme sonunda bu uygulamanın tüm firmalar tarafından yapılması için başkanımızı otobüs derneği toplantısına davet etti.
  Bisikletli gezginlere, sporculara, öğrencilere kısaca camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz.
  [​IMG]
  https://www.facebook.com/bisikletlilerdernegi
  http://bisikletliler.org/
   
 2. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.228
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Kesinleşmeden sevinmemek lazım. :) Saçma-sapan kısıtlamalara gitmeden, kesin olarak bu kararı aldıklarını gösteren uygulamalara başlasınlar, sonra seviniriz.
   
 3. Cevat_MD

  Cevat_MD Bisikletkolik

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  20 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  5.048
  Şehir:
  LÜLEBURGAZ - ÇORLU
  Adı:
  Cevat Bayhan
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Şirketin karar alması elbette bir şeydir ama otobüsün başına gittiğinde muavin efendinin suratı asılıveriyor, şirkete hissettirmeden para talepli triplere giriyor. Karardan önce bunların eğitilmesi lazım.
   
 4. Gokalp Gokmenler

  Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Haziran 2011
  Mesajlar:
  890
  Beğeniler:
  349
  Şehir:
  Istanbul - Çanakkale
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Otobüsle bisiklet taşıma konusunda en iyi firma Kamil Koç'tur. Eğer bisikletimle biryere gideceksem mutlaka biletimi Kamil Koç'dan alırım. Ama diğer firmalarında bisiklet konusunda duyarlı olmaya başlaması sevindirici. Sonuçta firmanın politikası bisiklet taşımaktan yana olduktan sonra muavin'de kim oluyormuş. Seve seve o bisikleti bagaja almak zorunda.
   
  Semih_ÇELİK bunu beğendi.
 5. Ali.K

  Ali.K Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  475
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Daha bu işi tam manasıyla sorun çıkarmadan yapan firmaya rastlamadım.Daha iki hafta önce Kamil Koç muavininin bana sorduğu soru "Otobüse bisiklet koymak yasak değil mi" olunca hiçbir firmaya güvenemiyor insan.Bisikleti otobüse yükledikten sonra muavinin yüz ifadesine bakınca da bu adam bu bisikleti sırtında falan mı taşıyacak diye düşünmeden edemiyor insan.
   
 6. yusuf tunçer

  yusuf tunçer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2011
  Mesajlar:
  306
  Beğeniler:
  119
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  inşallah sistem oturur elemanlarınıda eğitirlerde :D bizde gezer tolaşır sıskıntısız bir şekilde otobüse yükleriz bisikletimizi
   
 7. Gökhan kocatepe

  Gökhan kocatepe Kıdemli Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  332
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Adamlar koca buzdolabını felan alıyorlar bisiklete gelince yok :D
   
 8. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.822
  Beğeniler:
  4.757
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bisikletliler Derneği Başkanı Murat bey ciddi anlamda bisiklet kültürünün gelişmesi için çaba gösteriyor. Takip ettiğim kadarıyla epeycede ilreleme katetti. Diğer derneklerinde bu çabaya katkı vermesi gerekir. Hatta bisiklet dernekleri bir araya gelerek Bisiklet Dernekleri Federasyonu adı altında bir üst kurum kurularak, devlet nezlinde dahada etkili olunabilir...

  Varan ve Ulusoy firmalarından bu konuda kısa sürede yazılı bir beyanat bekliyoruz. Malum söz uçar, yazı kalır...
   
 9. Murat.Bagci

  Murat.Bagci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  oslo
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bagajda motosiklet hayvan buzdolabi yatak hali vs herseyin hatta insan tasindigini gordum. bayramda kalabalikti otobuslerde yer yok tabi baktim iki kisiyi soktular bagaja orada gittiler :)
  ama is bisiklete gelince kabul etmiyorlar. muavinler kendini patron zannediyorlar normal tekerlekli bagaji bile yuklerken yan yatirin ust uste koymayin hem sana kolay yer kazanirsin hem benim cantam zarar gormez demekten gina gelmisti bir ara. sen benden daha mi iyi bilecen deyip tersliyebiliyorlar bi de.
   
 10. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.197
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  "Varan ve Ulusoy yıllardır bagajlarına bisiklet almıyor " cümlesi yanlış bir cümle olmuş şöför ve muavinin dünya görüşüne göre otobüsteki yolcu ve bagaj sayısına göre her firma bisikleti alıyor yada almıyor bunun firmalar ile ilgisi yok firmalar sadece bunu reklam olarak kullanıyorlar.Kamil koç da alıyorum diyor almayanını kaç defa gördük okuduk yaşadık ben şahsen yaşamadım ama çok yakınlarım yaşadı.Ben eski kültürden geldiğim için önce muavine 2 dakikalık ön muhabbet geçiyorum sonra bisikleti gösteriyorum sıkıntı olmuyor :) .

  Şimdi Varan yada Ulusoya çok dolu olduğu bir dönem yani siz binmezseniz sırada 3-5 kişinin beklediği bir sırada otobüsüne 5 bisikletli gidin bakalım alacaklar mı.

  Bineceğiniz otobüs firmanın mı yoksa şöförün kendi otobüsü mü yani otobüs sahibi şöför olarak firmaya otobüsü ile mi katılmış bu bilgiler de çok önemli otobüs aynı zamanda şöförün kendisinin yada birinci derece akrabasının ise pek kurallar işlemez şöförün dediği olur :) otobüs firmanın şöför çalışan ise firma kuralları geçerlidir.

  Kıssadan hisse bu işler masa başında takım elbise ile olmuyor gerçek hayat çok farklı.Öyle müjdelik bir durum da ben okuyamadım.Otobüs boş ise yanında getireceğin ne olursa olsun alıyorlar.Kavasaki hız motoru koyduklarını gördüm otobüs bagajına :) otobüs dolu ise şöför ve muavinin insiyatifi kadar binebilirsiniz gerçek hayat aynen bu şekilde işler.

  Otobüse binmeden önce hayırlı yolculuklar abi diyerek muavin yada şöför ile başlatılan bir muhabbet eğer kullanıyorsanız tutulan bir sigara o kadar çok kapı açar ki anlatamam.Ayrıca bagaja bisiklet koymak kesin çözüm değil her durakta yada otobüs her durduğunda inip sizin bisikletinizin üstüne birşey atılmış mı atılmamış mı kontrol etmeniz gerekiyor oradaki görevli muavin o bisikletin değerini bilemez üzerine attığı ağır bir bagaj da siz ininceye kadar çok büyük zararlara neden olabilir indiğinizde fark edince de alabileceğiniz sadece burası bagaj anca bu şekilde olur ne yapalım yanında mı gidecektik olur.Bu işler çok çetrefelli işler iki sosyal paylaşım ile veya iki tane müdürün başkanın konuşmasıyla çözülecek şeyler değil.İş otobüs başında başlıyor ve bitiyor.Kamil koç a yazılan maillere gelen cevapların hiçbirinde otobüsü firmadan uzaklaştırdık muavinin işine son verildi yazmıyor uyarı yapıldı diyor kapatılıyor.Son olarak da şunu söyleyeyim bu şekilde bisiklet taşıyacağını beyan etmiş bir firmanın şöförü yada muavini bisikleti almıyor ise sizde bu beyandan bahsederseniz yani firmanız taşıdığını idda ediyor derseniz çok daha sert tepkilere yol açıyor haberiniz olsun belki iki tatlı söz ile bisikleti alacak şöför ve muavin kenetlenerek size karşı cıkmaya başlıyor demedi demeyin :)
   
 11. Hüseyin Çelebi

  Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Eylül 2004
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  2.089
  Şehir:
  Münih-Trabzon
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Ferhat beyin yazdıklarına ekleyecek birşey kalmamış, bu amcalara samimi iseler gülüyorum sadece. Ferhat beyin bahsettiği her durumu defalarca tecrübe ettim. Ooo delikanlı yaylayamı çıkacan diye gelip bisikleti kaptığı gibi baş köşeye yerleştireni de yüzüme bile bakmadan ağzının kenarıyla muavine verin biletinin parasını diyeni de gördüm. İkisi de Ulusoy'da oldu ama hepsi için geçerli. Yoğun dönemde bisikleti tamamen parçalayıp kolilere vb gizlemeden şansınızı zorlamayın bence de. Birde bagaj yarı dolu iken muavin bisiklete yer açmaya üşenip direnç gösterebilir. Bisikleti yatay koyacaksınız zannedip yine direnç gösterebilir. Bisikletin sökülemeyeceğini düşünüp direnç şey edebilir. Bunların doğru olmadığını, her tür taklayı atabileceğinizi hızlıca anlatın ve bagajdaki yükleri sizin ayarlayacağınızı söyleyin. İşe yarıyor. Bagaja girip bavul yerleştirdiğim çoktur. Bisikleti dik koyup köşeye sıkıştırınca tutacağı yer çok az; bavulunuzu da lastiklerin arasına koyunca bak ne kadar az yer kapladım, sağol dedinizmi olay hallolur.
  Bazı hatlar var ki işiniz kolaydır; mesela Ankara-Trabzon. Yolcusu hasta, öğrenci ya da memurdur. Yükü çok azdır, bagajda her zaman yer olur. Trabzon-Bursa yönüne bisiklet koyma fikri belki kışın olabilir. Nisan-Kasım arası otobüsler kamyon gibi yükleniyor. Trabzon-İstanbul aynı şekilde. Trabzon'a gidiş yönüne yazbaşı, ramazan başı, ağustos başı falan denk gelmezseniz şansınız var :)
  Gideceğiniz yere uçak gidiyor ise hiç uğraşmayın verin parasını taşısınlar. 40 tl gibi birşey alıyor Pegasus.
   
  enzo, Edip Dinçer ve Ferhat Köse bunu beğendi.
 12. A.Bülent Yamaner

  A.Bülent Yamaner Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1.222
  Beğeniler:
  326
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ferhat Köse ve Hüseyin Çelebi arkadaşlarımız bu konuda açıklanması gerekenleri yazmışlar,
  bisikletiyle otobüse binecek arkadaşlar için çok önemli olduğunu düşündüğüm bir ilavede ben yapmak isterim.
  Otobüse mutlaka ilk kalkış noktasından binmeye çalışın ve kalkış saatından yarım saat önce peronda olun.
  Böylece bagaj daha boş iken bisikletiniz için en uygun yeri seçmek ve onu güvenle seyahat edecek şekilde sabitlemek imkanınız olacaktır.
  Eğer muavin olumsuz bir yaklaşım gösterirse hiç üstelemeden ben tekerleklerini çıkarıp bisikleti hiç yer işgal etmeyecek şekilde yerleştiririm deyin
  ve sadece ön tekeri çıkarıp her otobüse dik vaziyette koyabileceğinizi bilerek işe girişebilirsiniz.
  Bu arada mercedes marka otobüsler in bagajları çok avantajlı her modeline de bisiklet dik vaziyette konabiliyor.
  Bagajı iki katlı olan otobüsler özellikle setra larda bisiklet problem oluyor Dikkat.
  Bunun için bilet alırken hangi marka otobüs olduğunu sormakta fayda var icabında bir önceki veya bir sonraki seferde mercedes otobüs bulma şansınız var.

  Herkes'e bol pedallı günler dilerim.
   
  Ferhat Köse ve Edip Dinçer bunu beğendi.
 13. Kadir Altuntaş

  Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  13 Kasım 2011
  Mesajlar:
  756
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  :) Gerçi Varan,Ulusoy biraz Tuzlu ama,en azından Bisikletlerimiz alınıyor.Mükemmel bi Haber.

  Teşekkürler.Darısı diğer bazı (cambaz).:( firmalara..
   
 14. Gökhan kocatepe

  Gökhan kocatepe Kıdemli Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  332
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ulusoyla geçen hafta dövüştük bisiklet yüzünden :D
   
 15. Şevket Şahin

  Şevket Şahin Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2011
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  251
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Çok yardımsever bir toplum olduğumuz söylenir :D acaba?
   
 16. #16
  Ömer Ş.

  Ömer Ş. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  685
  Beğeniler:
  1.535
  Şehir:
  安卡拉
  Seviye:
 17. Tuncay K.

  Tuncay K. Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  ağaç götüreni gördüm var mı ötesi :D bildigimiz ağaç :D Sanırsın Çöl'e gidiyor oraya dikecek :D
   
 18. Levent Kırça

  Levent Kırça Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  594
  Beğeniler:
  257
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Kamil Koç'un Bisikletli yolcu sekmesinde açıklamasındaki yazılar insanı düşündürüyor. Diğer bagajlara zarar vermeyecek şekilde ayarlanmalı ve bisiklette olabilecek hasardan sorumlu değiliz diyorlar. Bu tip ifadeler tehlikeli bence. Yani mesela 2 bisiklet alınır en fazla yazmış. Ee bisiklet için özel yerin varda orada 2 bisiklet sığacak kadar mı? Yoo...Normal bagajlarla bir koyuyorlar sonuçta. Ki bagaj yerleştirme mantığı olmayan muavinlerde var sonuçta gelişi güzel yerleştiriyor. Bu sizin bisikleti her zaman tehlikeye sokar. Uçaklardaki tartma olayı otobuslerde de gelsin bence. İstikhakı kaçsa onu yanına alabilsin. Adam 1 kişi yolculuk edecek ama bagajlarını aşiret halinde getiriyor. 1 kişi 5 kişilik yer kaplıyor sonra. Eğer bunlara uyulsa zaten problem olmaz. Hatta bisiklet için bagajda özel bir bölme yapılıp eğer bisikletli yolcu yoksa orayada normal bagaj konabilecek şekilde tasarıma gidilmeli. Çok zor birşey değil. Düz bir plaka ile bölünse bile iş görür yani.

  Mesela canlı hayvan taşıma içinde yönetmelik var. Yani şirket politaksı gereği 3 sene önce sadece kamil koç alıyordu. Onlarda hayvanın boyuna uygun kafes, karnesi, ve uyuşturulmuş bir şekilde alıyoruz demişlerdi. Veteriner son sınıfta olduğum için sıkıntı olmadı her türlü üste çıkmayı başarmıştım. Ve muavin ilk başta dangıl dungul attığı diğer valizlerin üstüne gelişi güzel koyacaktı kafesi başta. Allah bilir ilk molada hayvan ne hale gelirdi. Biraz sıkıştırınca araç personelinin kıyafetlerini koydukları dar bir bagaj kısmı var oraya koydu.

  Yani yeri geliyor kafalarına göre davranıyorlar. Bisiklet içinde ben pek emin değilim yani. Artık yolculuk uzunsa bisikletin jant mı yamulur, dişliler mi eğrilir bilmiyorum.
   
 19. tahirkaya

  tahirkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  320
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  istanbul-bakırköy
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:

  Yeni bir konu açıp konu kirliliği oluşturmamak için başlığı hortlatıyorum.

  Pegasus Kıbrıs veya yurtdışı uçuşlarında bisiklet ücreti nasıl isteniyor?

  Spor Ekipmanı bölümünde yalnız Kayak, Golf seçeneği var. Normal kilogram gibi mi hesaplanıyor acaba?

  Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
   
 20. #20
  Ömer Ş.

  Ömer Ş. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  685
  Beğeniler:
  1.535
  Şehir:
  安卡拉
  Seviye:
  Bisikletliler Derneği 5 ay önce Varan ve Ulusoy'un otobüs bagajlarında bisiklet taşıyacağı müjdesini vermişti.Ulusoy'un sitesine baktığımızda bisiklet kabul edilmediği yazıyor,Varan Turizm'de ise bisiklet ile ilgili bir ibareye rastlayamadım.
  22.05.2013 tarihli bir haber http://www.tasimadunyasi.com/yolcu-...lusoy-ve-varanda-bisikletli-seyahat-h471.html

  Merak ettiğim yakın zamanda bu otobüslerde bisikleti ile seyahat eden oldu mu,bir engel çıkarıldı mı,yoksa fiilen bir yasak yok mu?

  http://www.ulusoy.com.tr/sss.aspx

  [​IMG]