Bisikletlilere karşı duyarlılık kamu spotları.. 1 kibrit çak

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
Her yerden bisikletli kaza haberleri geliyor ve ölümlü bisikletli kazaları epey artmış vaziyette. Epey artmasa da bir can da çok değerlidir. Bizler bu ülkede yeterince anlaşılamadık diye düşünüyorum. Ya bisikletin nekadar değerli olduğunu halkımıza anlatamadık ya sürücülerimize anlatamadık ya da bisiklet yolundan yürüyen yayalarımıza bisiklet yolunun ne olduğunu anlatamadık yada bisiklet yoluna park eden sürücülere bisiklet yolunun ne olduğunu anlatamadık. Anlatamadığımız için mi böyle oldu anlamak istemedikleri için mi böyle oldu yoksa herkes her şeyi işine geldiği gibi anlamak isteyip işine geldiği gibi anladığı için mi böyle oldu bilinmez ama bilinen gerçek günden güne bisikletli kaza haberleri artıyor.

Şayet sorun bizdeyse değerli araç sahibi sürücülerimıze ve değerli yayalarımıza bisikletin ne olduğunu bisikletlinin sorunlarını bisikletliye karşı hassasiyet rica eden " küfürsüz argosuz sevgi saygı çerçevesinde" kamu spotları tarzında videolar çekip instagram'a youtuba, ve diğer video kanallarına yüklüyoruz. Facebook' ta bu konuda bisikletliler kamu spotu olarak kendimiz çekip paylaşıyor ve sesimizi hem halkımıza hem araç sahibi sürücülerimize bu videolarla iletiyoruz.

İnstagram da bu iş için sayfalar açıp videolar yüklemekle hep beraber bu adımı atmaya var mısınız ?

Scudo

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Mesut DOĞRU

Teşekkürler. Bu konudaki görüşlerinizi istirham ederiz.

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Ahmetgitar

Güzel fikirler teşekkürler. Afiş dediğimizde masraf diyecekler diye afişi belirtmedim. Bisiklet yolunu kullanan yayalara bröşür dağıtma fikri olabilir. Afişleri mağazalar asarlar mı bilinmez denemek lazım. ilk etapta ücretsiz olan instagram, YouTube Facebook + diğer video kanallları,bu konuda web site bannerleri de asarak milyonlarca insana ulaşabiliriz diye düşündüm. Ekip oluşturmak ve bir yerlerden başlamak lazım. Kazalar artıyor canlar gidiyor ne yazık ki. Daha çok kayıp verilmeden bir şeyler yapmaya çalışmalıyız diye düşündüm. İştirakiniz için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
"Bisikletliye karşı hassasiyet rica eden kamu spotu" ifadesi çok ilgimi çekti,

Diğer taraftan bakalım; peki bisikletliler araç sürücülerine ve yayalara gerekli hassasiyeti gösteriyor mu?
Her şey karşılıklı arkadaşlar. Kimsenin kafasına vura vura bir şeyini alamazsınız (hassasiyetini:snzdglsn:)

Etrafta hala çok fazla sayıda kendini araçlardan daha değerli hisseden bisikletli görüyorum. Biz önce bisikletliler olarak, saygı ve anlayış gösterdiğimize emin olalım, ardından saygı ve hassasiyet bekleyelim derim.

Bu tip konularda toplumdaki diğer insanları (bisiklete binmeyen, geri kalan herkesi) aşağılama yatkınlığı görüyorum. Ve bundan rahatsızım. Videolarla ve yazılarla,sloganlarla onları eğitmeyi mi teklif ediyorsunuz? / düşünüyorsunuz?

Bence bir musibet bin nasihatten iyidir.

Bir sürücü size yol vermek için ayağını gazdan mı çekti, ona mutlaka elinizle teşekkür edin. Onu gülümsetin.
Sempatik siz olun, hassasiyeti zaten görürsünüz.

Ölümlü kazalara gelince, daha geçen hafta Mike Hall öldü. Kim olduğunu yazacak değilim, bisiklet için çok büyük biri. Demem o ki, bu tip kazalar sadece bizde olmuyor, tüm dünyada oluyor :(

Sonuç olarak, bu tip etkinliklerin saman alevi gibi geçici olduğunu, kalıcı olanın tüm bisikletlilerin uyacağı, bir bisikletli kültürü oluşturulmasıdır. İnsanların aklına bisikletli denince saygı ve anlayış gelsin, sempatik olalım. Bizi sevsinler, gerisi gelir merak etmeyin.

Kimsenin camına "üzerimden geçme, 1.5m öteden geç" yazılı sticker yapıştırarak saygısını veya anlayışını kazanamazsınız arkadaşlar. Bunlar geçici ve itici çözümler. Bunlar "kolay,basit" çözümler.

Bir video çekip yayarsak bunu izleyen sürücülerin bundan sonra bisikletlilere daha saygılı ve anlayışlı davranacağını düşünmüyorum üzgünüm...

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
Bir gün bakırköy civarında bisikletimle gidiyorum kavşakta aniden bir araba benden tarafa döndü bisikletin sol frenini sıkıp arka tekerlekle beraber bisikleti sağa yatırmasaydım arabanın altında kalacaktım. Tabi biz kabahatliyiz. Biz gidip arabalara çarpıp bisikletlerle kendimizi öldürüyoruz. Sempatik olalım. Evet bir projeyi daha başlamadan bağladık. Allah razı olsun

30 bin kişilik forumda bu konuda fikri olup yazacak arkadaşlar yok mu çok ilginç :)

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@bisikletebin o kadar tepki topladınız halen özür dileyip mesajınızı silmiyorsunuzahahahaha yok o başka başlıktaydı :D
Şaka bir yana @Serkan Mıstınoğlu na tam olarak katılmıyorum.
Evet nazik olmak, kurallara öncelikle bizlerin uyması önemli ama tek başına yeterli değil.
Naçizane çevreci ve tüketim karşıtı bir insanım ve bunun ilk kıvılcımı uzun yıllar önce elektirik idaresinde gördüğüm "elektirik kullanımı kolay üretilmesi zor bir enerjidir" yazısı ile olmuştu.
İlk kez o zaman kafamda enerji tutumluluğu konusunda bir farkındalık oluştu.
Hiçbir şey tek başına yeterli değil ancak ufak kıvılcımlar bir ateş oluşturması konusunda önemlidir.
En azından faydası olur zararı olmaz.

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Ahmetgitar

Ahmet bey vergiden gına geldi lütfen hak verin. 1 nisan şakaları vergisiz ve bisiklete vergisiz olursa daha çok sevilir :)

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Benim aslında geçen aklımda vardı, forumda ödüllü afiş tasarımı başlığı açmak.
Ödül de öyle kapitale hizmet edecek ödüller değil.
Seçilen üç afiş için üç kişiye okuduğum temiz birer kitabı yollamak falan.
Maksat tüketimden ayrı olarak paylaşım olsun.

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Serkan Mıstınoğlu

Bisikletliler de tabiki araç sürücülerine saygılı olmalı. Fakat şuna dikkatinizi çekmek isterim bisikletlilere çarpılan kazalarda ölenler bisikletliler araç sürücüleri değil. Bunun sempatik olmakla bir ilgisi yok. Bisiklet karayollarında yasalar nezdinde sağ şeritte hak sahibidir. Durum böyle iken bile arkadan gelip korna çalıp yoldan çekil diye bağıranlar var. Bisikleti anlatmak bisikletin ülke ekonomisine ,trafiğine, tabiata faydalarını anlatmak araç sürücülerini de bisiklet kullanmaya yöneltecektir. Araba forumlarında hem araba kullanan hem bisiklet kullanan çok araç sürücüsü var. Zorla hassasiyet kazanmak tabiki olmaz bu bir rica olacak. Şunu unutmamak gerekir ki araba benim yol benim yoldan çekil mantığı Yasal değil bisikletlilere yapılan bu muamele de hak değil. Geçtiğimiz yaz forumda bisiklete çarpıp bisikletlinin ölümüne sebeb olup sonra da gidip o aileye aracıma hasar verdi diye tazminat davası açan bir araç sürücüsü haberi vardı forumda hala duruyor. Durumlar böyle. Birer birer yollarda hayatlarımızı kaybediyoruz. Bu gün biri yarın başka biri.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Bir veri tabanı oluşturup bisikletliye saygısızlık yapan sürücüleri orada listeleyip teker teker bulup topluca dayak atma yoluna da gidilebilir.
Öncü bisikletçi başlar dövmeye, arkasından peloton, sonra da artçı bisikletli döver.
En azından bir fikirdir yani :)

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@Ahmetgitar

Bence şiddetle olmaz sevgiyle tatlı dille anlatılırsa işe yarar. İstabul' u çevreleyen bisiklet yolları olmuş olsa çoğu araç sahibi bence işe bisikleti ile gider gelir.