Bisikletliler neden sinyal lambası kullanmaz?

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
konu komik geldi.. neden? bisikletliyi görmeyen.. sinyalimi mi görecek.. trafikte bisikletimle hergün nelerle karşılaşıyorum.. isviçremi burası kardeşim.....:) mantık güzel ama Türkiye için zaman lazım..

Scudo

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
(link)

kaliforniyada kanun olarak araçlarla bisiklet arasında 1,5 metre fark olmalı diye bir düzenleme çıkmış sanırım. chris froome ve talansky paylaşmışlar. kötü ing ile bu kadar anlayabildim. konuya tam uygun sayılmaz ama, yinede alakalı diye düşünüyorum :)

Barış beye teşekkürler.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Ali Demir

Ölçü Amerikan standartlarında verilmiş,bizim bildiğimiz 1.5 metre yani

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
düzeltme için teşekkür ederim Barış bey :)

Tepki
0
İsim
-
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Değerli yorumlarınız için teşekkürler neden kullanılmadığını anladım :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Atilla Gobel

bence çok gerekli... hemen kendimce anlatıyım fikrimi...

1- eğer yolda sağa dönüş varsa ve sağa döneceksem, sağ kolumu kaldırıyorum:
- arkadan gelen sürücü eğer sağa dönecekse ama benim düz gideceğimi düşündüğü için yol vermek amacıyla yavaşlamayı planlıyorsa, böyle saygılı bir sürücüyü boşuna yavaşlatmıyım.
- arkadan gelen sürücü eğer sağa dönecekse ama benim düz gideceğimi düşündüğü halde yavaşlamayı planlamıyorsa, sinyalimi görüp biraz etkilensin. belki benden sonra karşılaşacağı bisikletli arkadaşıma bi faydam dokunmuş olur.
- arkadan gelen sürücü eğer sağa dönecekse ama benim düz gideceğimi düşündüğü halde yavaşlamayı planlamıyorsa ve sinyalimi görüp de etkilenmiyorsa.. ben kolumu sağa kaldırdığımla kalırım. dert diil..

2- eğer yolda sağa dönüş varsa ama ben düz devam edeceksem (ya da önümde bir araç park etmişse ve onu sollamam gerekiyorsa) eğer arkam tamamen boşsa sinyal vermiyorum. ancak uzak veya yakın bi araç varsa mutlaka sol kolumu kaldırıyorum. ama tabi bu kendimi korumasızca arabaların önüne atmak anlamına gelmiyor. durabilecek, yavaşlayabilcek bir hızdaydaysa ve ben o yavaşlamasa da geçebilecek durumdaysam geçiyorum... ama sinyali mutlaka veriyorum.

- ister yavaşlayarak bana yol versin ister ben zaten geçebilecek olıyım, sinyalin üzerine mutlaka bir de selam verip teşekkür ediyorum... yavaşlayan sürücülerden teşekkürü esirgememeliyiz. yavaşlamayan da belki bir sonraki bisikletli arkadaşımızda yavaşlar.

3- bugün başıma gelen bi olayı da anlatıyım, söyleyeceklerimi sonlandırıyım.
yol iki şerit, bi araç sağa park etmiş, sağ şeride çıkmam lazım, trafik çok hızlı akıyo, çıkamadım... arkadan gelen bi servis otobüsü sola sinyal verdi yola boşalttı, onun boşluğundan faydalandım, geçerken de selamlaştık... geçtikten sonra tekrar sağa yanaştı :) elle sinyal vermedim ama, duruşumdan, boşluk beklediğmi belliydi... yani bazen insanlar bizim sinyallerimizi görmek ve bize uyugn hareket etmek de isterler... ben şahsen isterim. ben arabadayken bi bisikletli arkadaşım sol kolunu kaldırsın. ben yavaşlıyım, ona yol veriyim.. niye istemiyim :)