Bisikletliler İstanbul Belediyesi Önünde Eylem Yaptı

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.870
  Beğeniler:
  4.920
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bisikletliler İstanbul Belediyesi Önünde Eylem Yaptı


  Bisikletlilerin İstanbul’da yaşadıkları sorunları ve taleplerini yetkililere iletmek için13 Kasım Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar.
  .
  [​IMG]

  Bisikletliler İnisiyatifi adı altında toplanan grup adına açıklama yapan Cengiz Yargıç “Dünyanın bütün medeni şehirlerinde, bisiklet çok önemli bir ulaşım aracıdır. Bisikletin hem ekonomi yönünden hem sağlık ve spor alanında birçok avantajı olduğu bilinmesine rağmen insanlık için bir abartıdan ibaret olan otomobillere pirim verilerek şehirlerimizi yaşanmaz hale getirdiler. ’2010 İstanbul Kültür Başkenti’ adı altında yapılan trilyonluk şovların hiç birinin İstanbul halkının kültürüne bir katkısı olmadığı gibi şimdi de ’2012 İstanbul Spor Başkenti’ adı altında yurtdışından ithal ettikleri sporculara harcanıyor İstanbul halkından toplanan vergiler. Madem İstanbul Belediyesi adını taşıyorsunuz o zaman İstanbul halkına hizmet edin! Bırakın İstanbul halkı spor yapsın ve siz onları destekleyin. ……………………………………………………..
  Sporun en basit ve hemen her yaştan herkesin en rahat yapabileceği şekli bisiklettir.Bisiklet sporu yapan ve kendi imkanlarıyla antremanlar gerçekleştiren, sporcular yetiştiren kuruluşlara en ufak bir malzemeyi çok görenler organize ettikleri bisiklet yarışlarına milyarlar harcayarak yurtdışından bisikletçi getirdiler. Oysaki; bisiklet organizasyonlarımız için defalarca görüştüğümüz ve malzeme talep ettiğimiz İstanbul Belediyesi ve Spor AŞ yetkilileri bize bu organizasyonların kendi sınırları içinde başlamasına rağmen diğer il sınırlarına taşmasını bahane göstererek en ufak bir katkıda bulunmadılar bugüne kadar.
  Bisikletliler olarak her ne kadar yetkililer ve trafiktekiler bizleri görmezden gelselerde biz yinede İstanbul’da şehiriçi ulaşımlarımızı bisikletle yaparak; ekonomiye katkı yapıyoruz, çevreyi kirletmiyoruz, yolları ve kaldırımları işgal etmiyoruz, sağlıklı yaşamak için hergün spor yapıyoruz, İstanbul’u Avrupa şehirleri görünümüne getiriyoruz, hemde tüm bunları birçok tehlikeyi göze alarak yapıyoruz.
  .
  Biz bisiklet kullanımı İstanbul’da yaygınlaşsın isterken başkalarınında bizim gibi hemen hergün kazalarla karşı karşıya gelsin kendilerini tehlikeye atsınlar istemiyoruz. Bunun için sorunların muhataplarını göreve çağırıyoruz.
  ..
  Kentlerimizi emanet ettiğimiz yöneticilerimize sesleniyoruz. Bir bisiklet yolunun yapım maliyeti, normal bir karayolu maliyetinin yüzde 10′una, otoyol maliyetinin ise yüzde 2′sine eşit. Yakıt ve motor yağı gibi hava kirliliğine yol açan maddelere ihtiyaç duymayan bisiklet, doğaya saygılı bir ulaşım aracı olmasının yanısıra, günlük yaşamda ve koşturmacada, işe gidip gelirken, yeterince kımıldatamadığımız hareketsiz bedenlerimizin sağlığına kavuşmasını da sağlıyor. Bisiklet, otomobilin ulaşımda kapladığı alanın 1/4′üne,otomobilin kapladığı park alanının 1/8′ine,otomobilin satın alma fiyatının 1/80′ine, otomobil bakım masraflarının 1/100′üne denk geliyor. Toplam ulaşımın sadece üçte biri dahi bisikletle yapılmış olsaydı, bir yılda 9,5 milyar litre benzin tasarrufu sağlanacaktı.
  .
  İstanbul Belediyesi ve ilçe belediyelerin bugüne kadar yaptıkları bisiklet yolları sahil yolları üzerine çizgiyle belirlenmiş gezi sınırlarıdır. Bisiklet yolu olarak yapılan bu yanlış uygulamalardan vaz geçilmesini ve bisiklet yolunun şehiriçi ulaşımına yönelik Avrupa’da olduğu gibi yapılmasını istiyoruz.
  .
  Bisikletliler olarak ulaşım hakkımızı talep ediyoruz ve bisikletlilerin can ve mal güvenliğini korumak gibi göreviniz olduğunuda tekrar hatırlatırız.
  .
  Ayrıca toplu taşıma araçlarında bisiklet taşınmasına getirdiğiniz sınırlamaları kaldırmanızı istiyoruz.
  .
  Sporu günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmek, işe gidip gelmek, park sorununuzu kökünden çözmek, doğada sesleri, kokuları, görüntü ve ayrıntıları daha iyi farkederek gezintiler yapmak ya da hepsini birden yapmak için bisiklet kullanmak ve bisiklet kullanımını arttırmak gerekiyor.
  .
  Yönetici olduğunuz şehirleri insanların yaşaması için düzenlenmesi gerektiğini gözden kaçırmayın.
  .
  Yolları, kaldırımları otomobillere teslim ederek yayaların, bisikletlilerin ve bedensel engellilerin ulaşım hakları önündeki engelleri kaldırın. Bisikletli yaşamı şehirlerde yaygınlaştırın, bisiklete önem gösterin. Bisiklet yolları şehiriçi ulaşımı içindir; bisiklet yolları adı altında yapılan birçok uygulama sahil kenarlarında yaya yürüme yolları ile birlikte yapılarak çok büyük yanlışlıklar yapılmıştır. Bisiklet hafta sonları sahil kenarında gezi aracı değil tam aksine şehiriçi ulaşımı sağlayacak, işe gidip gelmek, alış veriş yapmak için kullanılmalı ve bisiklet yolları bu amaçlara hizmet etmelidir. Bisiklet yollarını şehir içi ana arterlere yönelik oluşturulsun. Bisiklet park yerleri yapılsın” dedi.
  .
  Bisikletli grup belediye önünde toplu fotoğraf çektirdikten sonra Saraçhane’den Fatih yönüne bisikletlerle hareket ederek, Edirnekapı’da bulunan Spor AŞ önüne geldiler. Spor AŞ önünde yapılan açıklamada bisiklet grupları temsilcileri; “Belediyelerin varoluş sebepleri o şehirde yaşayan halkın ihtiyaçlarını karşılamak olarak bilmekteyiz. Bu sebeple konularına göre ayrılan müdürlüklerin ve AŞ’lerin yerel halkın ihtiyaçlarını karşılamak doğrultusunda kar amacı gütmeyen kurumlar olması gerekmektedir. Spor sadece futbol değildir. Bisiklet her yaş gurubundan ve herkesin yapabildiği en yaygın spor türü olmasına rağmen İstanbul Belediyesi bünyesinde Bisiklet Sporu branşı bulunmaması çok ilginçtir. İstanbul Belediyesi Spor Müdürlüğü ve Spor AŞ’nin kendi spor takımlarını veya kendi spor anlayışlarını yürütmek yerine her yaştan herkesin spor yapması yönünde çalışmalar yürütmesini beklemekteyiz. Olimpiyatlar gündeme geldiği her dönemde Olimpiyatların İstanbul’da yapılmasını talep edebilmek için önce İstanbul’da bisiklet sporunu desteklemeli, İstanbullu bisiklet sporcusu yetiştirmeli, çok düşük maliyete yapılabilecek velodrom (bisiklet pisti) gerçekleştirmeli” dedi.
  .
  Spor AŞ önünde açıklamalarını yapan bisikletliler Vatan Caddesi yan yolu üzerinden hareket ederek Aksaray Yenikapı İDO önünde toplandı. Deniz otobüslerine bisikletlerin alınmadığını söyleyen grup bu keyfi uygulamanın kaldırılmasını istediler.
  .
  Bisikletliler İnisiyatifi olarak toplanan grup bu eylemi gerçekleştirmekteki amaçlarının pazar günü olmasına rağmen kendilerini farkettirmek olduğunu ve bundan sonra yetkililerden randevu alarak taleplerini bizzat ileteceklerini ifade ederek dağıldılar.
  .
  Bisikletliler İnisiyatifi
  Basın Sözcücü
  Cengiz YARGIÇ

  Kaynak
   

İlginizi Çekebilir

IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
upload_2017-2-6_15-35-17.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...