Bisikletliler İnisiyatifi Toplantısı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Cengiz Yargıç tarafından paylaşıldı.

 1. Cengiz Yargıç

  Cengiz Yargıç Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  586
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bisikletliler İnisiyatifi adı altında oluşturduğumuz hareket bisikletlilerin sorunlarını gündeme getirmek, çözüm yolları üreterek yetkililerle görüşmeler yapmak adına oluşturulmuştur. 23 Kasım da yapacağımız Toplantımıza sadece bisiklet grupları adına temsilciler katılabilecektir. Bisikletliler İnisiyatifi Toplantısına katılacaklar davetli listesinde bulunmak zorundadır bu sebeple Toplantıya katılmak isteyenler verdiğimiz iletişim adreslerinden bizlere ulaşabilirler.

  BİSİKLETLİLER İNİSİYATİFİ TOPLANTISI
  23 Kasım 2011 Çarşamba Kadıköy Gençlik Merkezi
  TOPLANTI RAPORU
  Toplantının genel hatlarını içeren raporu sunuyoruz. Konuşmaların detayları video kayıtlarından deşifreler gerçekleştiği zaman ayrıntılı verilecektir. Şimdilik Sadece genel içeriği sunuyoruz.

  Toplantıya Katılanlar;
  Cengiz YARGIÇ / PEDALLIYORUM
  Müjdat CENGİZ / MTS YAPIM
  Dursun CAYMAZ / ANATOLİA BİSİKLET TOPLULUĞU
  Mert ARSAN / SAYSÜR SAĞLIKLI YAŞAM VE SÜRÜŞ GRUBU
  Ergün OSKAY / SAYSÜR SAĞLIKLI YAŞAM VE SÜRÜŞ GRUBU
  Atilla ATAY / ATİLLA BİSİKLET TAKIMI
  Serkan TELYAKAR / ATİLLA BİSİKLET TAKIMI
  Aydın AKKUŞ / BİSİKLET GÖNÜLLÜSÜ
  Ümit İlkay LEVENT / BİSİKLETLİLER DERNEĞİ
  Arda SARI / BİSİKLETLİLER DERNEĞİ
  Pınar SARI / BİSİKLETLİLER DERNEĞİ
  Murat SUYABATMAZ / BİSİKLETLİLER DERNEĞİ BAŞKANI
  Halil ATALAY / BİSİKLETLİLER DERNEĞİ BAŞKAN YARDIMCISI
  Gönül TEKEŞ / BİSSEV YÖNETİCİSİ
  N.Yunus ORBAY / Üsküdar Bisiklet Grubu

  Toplantı belirlenen saatten yarım saat geç başladı. Davet edilip gelemeyenler olması düşüncesiyle bekledikten sonra toplantıya geçiş yapıldı. İlk açılış konuşmasını Cengiz YARGIÇ yaptı. Bu toplantının sebebini açıkladığı konuşmasında şöyle dedi; "Bisikletin ne kadar iyi, çevreci, sağlıklı gibi bilinen konuların konuşmayacağız tabiiki, bunlar burada bulunan herkes tarafından iyi biliniyor. Aslında konuşacağımız diğer konularda burada bulunanlar tarafından iyi bilinen konular ama bugüne kadar konuşulmasından uzak durulmuş konuları açacağız. Hepimiz tarafından bilinen bir gerçeklik varki oda, internet ortamından ve laf taşımak yoluyla bazı sorunlar gündeme getiriliyor ama bir türlü taraflar biraraya gelerek olumlu yönde bir çalışma yapılmıyor. Sorunları gündeme getirmek o sorunları dahada büyütüyor aslında. Biz bugün sorunlarımızı konuşacağız ama bu sorunlara çözüm yollarıda sunarak yapabileceklerimiz etrafında fikir alış verişi yapacağız.

  Bu sebeple toplantımızı 2 ana başlıkta topladık. Önce tüm gruplara söz hakkı vererek kendilerini ifade etmelerini istiyoruz. Sonra ikinci bölümde projeler etrafında yapabileceklerimizi konuşacağız." dedi.

  İlk olarak Aydın AKKUŞ söz aldı. Aydın AKKUŞ konuşmasında bisikletin çok doğal kullanılması yönünde birleşilebileceğini vurgulayarak kendi hoş ve bütünleyici uslubuyla bisiklet genel çatısı altında farklılıkları kabul ederek çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı.
  İkinci olarak söz alan BİSSEV adına Gönül TEKEŞ oldu. Gönül Hanım bisikletin sosyal konularda araç olarak kullanılmasını ve Sosyal içerikli çalışmalarla çok güzel olumlu sonuçlar alınabildiğini anlattı.

  Üçüncü konuşmacı Bisikletliler Derneğinden Ümit İlkay LEVENT oldu. Ümit arkadaşımız birlik olunması yönünde çalışmalar yapılmasını ve Bisikletliler Derneğinin yapmış olduğu güzel çalışmalara destek verilmesi gerektiğini söyledi. Dördüncü konuşması SAYSÜR adına Mert ARSAN oldu. Mert ARSAN bisiklet kültürü ve bilinçli bisiklet kullanılması konusunda bugüne kadar birçok çalışmalar içinde olduğunu ve bundan sonra da yapılacak güzel çalışmalara destek vereceğini söyledi.

  Beşinci konuşmacı Anatolia Bisiklet Topluluğu adına Dursun CAYMAZ oldu. Dursun arkadaşımız bisiklete farklı bir bakış açısı ile girdiğini anlatarak, Wosvos ve Karavan turlarıyla başladığı çalışmalarını bisiklet üzerinde yoğunlaştırdığı anlattı. Belkide bu toplantının en anlamlı cümlesini şöyle kurdu; "Bisiklet hareketi temsil eder. Bisiklet durursa devrilir onun için konuşmalardan ziyade faaliyetleri sürdürmek gerekir" dedi.

  Altıncı konuşmacı Atilla Bisiklet Takımı adına Atilla ATAY oldu. Atilla ATAY bugüne kadar hep çalışmaları ile var olduğunu ifade ederek; "Bisiklet konusunda yapılabilecek ne varsa ben her türlü imkanımla varım" diyerek kısa ama çok net ifadelerle konuştu. Yedinci konuşmacı Ergün OSKAY engellilere yönelik çalışmalarda daha aktif olunması gerektiğini ve bu konuda daha önce Cengiz Yargıç ın yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettiğini söyleyerek Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kurucuları arasında olması ilede butür Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer alacağını belirtti.

  Sekizinci konuşmacı Bisikletliler Derneği Murat SUYABATMAZ hazırladığı sunumuyla Laptop ve Projeksiyon aracıyla çalışmalarını detaylı olarak anlattı. Bisikletliler Derneğinin aynı anda birçok resmi kurumla yürütüldüğünü bunların resmi yazışmalarını ekranda göstererek anlattı. Bu toplantıya gelmeden önce sevindirici bir haber aldığını ve ilk kez burada açıklayacağını belirterek TRANSİST 2011 toplantısı afişlerinde bisikleti ilk sıraya konulması için yaptıkları çalışmanın gerçekleştiği söyledi. Bisikletliler Derneğinin İstanbul Belediyesi ile yoğun çalışmalar içinde olduklarını gerek bisiklet yolları gerekse toplu taşıma araçlarında bisiklete önem verilmesini sağladıklarını anlattı. Birçok noktada bisiklet park yerleri yapılmasını sağladıklarını belirtti. Resmi kurumlarla yürütülen işlerin kolay süreçler olmadığını anlatarak Derneğin haksız yere suçlamalara maruz kaldığını söyledi. İDO ile uzun süren görüşmeler sonucunda yeni yeni gelişmeler katedildiğini vurguladı.

  Hazırlanan simülasyon video ile Kadıköy bölgesine yapılacak bisiklet yolu projesini sundu. Bu projenin pilot uygulama ile başlatılacağını alınacak olumlu sonuçlar neticesinde diğer bağlantı noktalarının aşamalarla yapılacağını belirtti. Bisikletliler Derneğinin bir dernek statüsünde olup spor faaliyetleri alanında bulunmadıklarını ve bu konuda yanlış algılamalarla karşılaştıklarını söyledi. Avrupa ülkelerinden örnekler vererek tek dernek çatısı altında bu çalışmaların yürütülmesinin daha verimli sonuçlar alınacağını söyledi. Bisikletliler Derneği hakkında yapılan eleştirilere de cevap vermek istediğini belirten Murat Suyabatmaz Bisikletliler Derneği ile çalışma yapmak isteyenlere kapılarının açık olduğunu ancak Dernek yönetimine aykırı çalışmalar içinde olamayacaklarını söyledi. Bisikletliler Derneğinin uzlaşmacı diyaloglar içinde faaliyetlerini yürüttüklerini anlattı. Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz konuşmasının son bölümünde bazı özel konulara değinmesi sonucu salon içinde küçük bir tartışma yaşandı. Toplantıyı yöneten Cengiz Yargıç toplantıya kısa bir ara verilerek ikinci bölüme geçilmesini önerdi.

  TOPLANTININ İKİNCİ BÖLÜMÜ
  Kısa aranın ardından başlayan ikinci bölümde söz alan Cengiz Yargıç; "Dünyanın en hayalperest insanı bisiklet kullanandır. Çünkü bisikletin kendisini götürdüğünü sanır." diyerek o meşhur sözü tekrarlayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti; "Bisiklet kullananlar farklı kişiliklere sahiptir. Onun içindir ki bisiklet belli kurallar içine hapsedilemez. Bu bisikletin doğasına aykırıdır. Bisiklet kullanıcıları arasında farklılık elbette olacak. Örneğin ben bisikleti bir sanatçı kimliği ile taşıyorum. Atilla Abim sporcu kimliğiyle, Aydın Abim Aktivist yönüyle, kimisi sosyal yönüyle... Zaten farklı olmasaydık bugünkü toplantınında bir anlamı olmazdı. Eğer farklılıkları kabul edersek hiçbir sorun yaşamayız. İnan ilk bölümde konuşulan çoğu isteklerimiz bile aslında kendimizin bile istemediği çalışmalardır. Bisiklet eğer taşıt olarak kabul edilirse ve belli sınırlandırmalar içine alınırsa buna da karşı çıkmak zorunda kalacağız. Şuan ister kaldırımdan gidiyoruz ister caddeden bu ilkel bir araç olarak kabul ettiğimiz bisikletin doğası budur. Ama spor amaçlı bisikletler varki onlar bir araba fiyatında ve belli kurallar taşımak zorundadır. Bisikleti üst başlık olarak kabul ederek farklı branşlara ayrılan bölümlerini hakeden kişilere bırakmak gerekiyor.

  Örneğin; Atilla Bisiklet spor yönünü, Dernek brokrasi yönünü, Bissev gezi yönünü, Dursun Kamplı turlar yönünü, kimisi kültür turlarını, kimisi performans yönünü devralıp yürütmeli. Pedallıyorum olarak benim temsil ettiğim alan Tv Programı ve organizatörlük alanıdır. Biz bu alanda iddialıyız ve bu yönde ortaya koyduğumuz çalışmalar var. Bunlar 2012 ye yönelik çok büyük iddiası olan projelerdir. Biz bu projeleri uzun süredir hazırlıyoruz ve son aşamaları tamamlanmış haldedir. Ama bunları tek başımıza yürütebileceğimiz iddiasında değiliz. Bunları sizlrle birlikte yapabiliriz ancak. Ve bu projelerin yapılamaması konusunda dışardan gelebilecek hiç bir etki yoktur. Ne sponsorlar konusunda ki; sponsor birkaç firmadan ibaret bişey değil birçok alternatif var. Ne belediyeler engel olabilir ki; belediye dediğiniz toplumun ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidir. Ne teknik bir sıkıntımız var nede lojistik. Bu sayacağım projelerde sizlere yabancı olan şeyler değil ve biz bunları yeni bulduk diye iddia etmiyoruz.

  Bunlar; Kültür turları, halk turları, yurtiçi yurtdışı uzun turlar, sosyal turlar, farkındalık projeleri, yarışma ve turnuvalar, bisiklet haritası, bisiklet kiralama, kısafilm hazırlanması gibi konular. Bizim iddiamız bu bilinen turlara ayrı bir kazanımlar katmak. Bu turları sponsor firmalarla desteklemek, düzenli periyodlar halinde yapmak, etkinlikleri medyaya taşımak, haber değeri oluşturmak, hediyelerle desteklemek gibidir. 2012 yılına ait 1 yıllık projemiz hazırdır. Bunlar her halükarda yapılacak ister 30 kişilik turlarla ister 3 kişilik turlarla değişen birşey olmayacak. Biz halen yapılan turlara ve varolan gruplara maddi ve lojistik imkanlar açacağımızı iddia ediyoruz. Bu turları ekranlara taşıyacağımızı ve "Arz - Talep" oluşturacağımızı söylüyoruz. Bunun için gerekli sistemin işletilebilmesi için yeterli donanıma ve bilgiye sahip olduğumuzu söylüyoruz. Şuana kadar yürütülen çalışmalarla bunlar sağlandı ve bundan sonrası için sözün bittiği ve icraatlerimizle var olacağımızı söylüyoruz. Bugün burada herhangi bir karar alınması için toplanmadık. Sorunlarımızı yüzyüze konuşma imkanı bulduk herkes kendini ifade edebilme yolunu açtık ve projelerimizi sizlere bilgilendirdik. Bundan sonra bu toplantılar ve birebir görüşmeler devam edecek ayrıntıları bizzat konuşacağız. Bisikletliler İnisiyatifi içinde olun veya olmayın böyle bir şartımız olmayacak.

  Cengiz Yargıç konuşmasını tamamlayarak sözü MTS Film Yapım Organizasyon sahibi Müjdat CENGİZ'e devretti. MTS adına söz alan Müjdat Cengiz, bu çalışmaların bisiklet camiasına faydalı olacağını ifade etti. Kendilerinin zaman içinde birçok farklı projelerde de bulunabileceğini söyleyerek şuan yöneldiğimiz bu projede var olan gruplara yönelmenin her iki taraf için daha verimli olacağını anlattı. Yapılan birçok görüşme sonucu sektörün içinde bulunan bir firma veya gruba ağırlık verilmeden hareket edeceklerini söyledi. Toplantının geç saatlere kadar ilerlemesi sebebiyle ilerki zamanlarda bu tür toplantıların devam etmesi dileğiyle toplantı sona erdi.
   

İlginizi Çekebilir

WATSON_00004704-074-630x448.jpg
Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :) Orijinal Link, yazının sonunda olacak. [ATTACH] 2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara......
3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
20150722_101715.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...