Bisikletliler Bisiklet Yoluna

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Erdem Ş. tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Ş.

  Erdem Ş. Misafir

  Merhaba Arkadaşlar,

  Bir şey dikkatimi çekti. Bütün bisiklet kullanıcıları olarak rahatsızlık duyduğumuz en önemli konu bisiklet yolunun yayalar,arabalar tarafından işgali ve bisikletliler yokmuş gibi davranılmasıdır. Tabii ki, bisikletliler olarak bu konularda hakkımızı savunup gerekenleri yapacağız ancak bunu yaparken bize gösterilmesini istediğimiz dikkat ve özeni başkalarına göstermekten hiçbir zaman kaçınmamalıyız.

  Birkaç gündür Pendik - Fenerbahçe - Kadıköy hattında durmadan turlamaktayım. Sabah çıkıp akşam eve giriyorum, yani neredeyse tüm gün aynı hatta dolanıp duruyorum. Gördüğüm 10 bisikletliden 7'si bisiklet yolu dışından ilerlemekteydiler. Bu arkadaşların çoğu orta üstü derecede bir bisiklete sahip, kask vb.malzemeler kullanan, bisikletlerinde far vb. aparatları bulunduran, bisiklet için dizayn edilmiş kıyafetler giyen arkadaşlardı. Demek istediğim, hal ve görünüşleri bisikletle uzun zaman geçirmiş izlenimi veren kişilerdi. Ancak gördüm ki, ne olursa olsun bisiklet yolunu kullanmayan arkadaşlar var.

  Biz başkalarına yolumuzu işgal ediyor derken bizim birilerinin yolunu işgal etmemiz hiç doğru değil arkadaşlar. Tamam, bisiklet yolunu kendi çiftliği sanan, orada yürüyen, hatta mangal yapan tipler mevcut. Ancak ne olursa olsun bizim kendi kaidelerimizi çiğnemeden yolumuza devam etmemiz gerekir. Bu durum hem bizim hem de diğerlerinin faydasınadır.

  Gördüğüm manzara rahatsız edici olduğu için belirtmek istedim. Lütfen konuya dikkat edelim. Zira bisiklet yolu dışından giden arkadaşlar nedeniyle bir vatandaş "kısmen/kendince haklı olarak" tanımadığım bir başka bisikletli arkadaşı göstererek "bak o da benim yoluma girmiş ama" diye beni azarladı.

  İnsanlar sizin onlara gösterdiğiniz kadar size saygı duyar.

  Söylediklerimin yanlış anlaşılmaması dileğiyle,

  Saygılar.
   
  bulut, mahmut22, ihtiyar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. mahmut22

  mahmut22 Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  94
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  bizim burda bisiklet yolu yok mecburen araba yolundan gidiyoruz ..
   
 3. Mesut C.

  Mesut C. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  521
  Beğeniler:
  178
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Bisiklet yolu olsa ne olacak. Dün gittim 10 taneye yakın bira şişelerini kırıp atmışlar. + Arabalar ceplere park etmeye devam ediyor. + Yayalar umursamıyor. Ceplerdeki, giriş betonları kırılmış girerken resmen sallanıyorum, korkuyorum düşeceğim diye. Bunları göz önüne alınca yoldan gitmek daha mantıklı değil mi?
   
 4. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Pendik - Fenerbahçe - Kadıköy hattındaki bisiklet yolu çok yetersiz ve zemini bozuk. Sürekli zıplatıyor. Ben de bu güzergahı kullandığımda bisiklet yolunu kullanmıyorum. Araba yolunu kullanıyorum. Araba yolunu kullanma hakkım var.
   
 5. #5
  Erdem Ş.

  Erdem Ş. Misafir

  O apayrı bir konu. Trafikte en sağdan gitme hakkımız daima saklıdır. Bu enternasyonel bir kuraldır, değişmez. Saygılar.
   
 6. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Karayolları kanununa göre; bisiklet yolu olan yolda bisikletler bisiklet yolundan gitmek zorundadır yazıyordu. Değişti mi bu? Değişmediyse, araba yolundan gitme hakkınız yok. Ceza yiyebilirsiniz haberiniz olsun.
   
 7. Aybars Öge Sürücü

  Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.552
  Beğeniler:
  1.520
  Şehir:
  Izmir / Istanbul
  Seviye:
  Bisiklet yolu olarak resmen tescil edilmiş olması gerekir... Makbuzu imzalamazsanız hiçbir yaptırımı yoktur. İzmir'de Yargıtay'a kadar giden bir davası bile oldu.

  Bisiklet yolu olarak ayrılmış şeritler, günlük kullanım haricindeki sportif sürüşlerde birçok potansiyel tehlike bulundurduğu gibi; bu potansiyel tehlikelerden kaçınmak için sürekli dur kalk yapmak tempolu sürüşü engelleyip keyif kaçırmaktadır.

  Ne zaman ki bisiklet yolları tescil edilir, buraya giren yayalar da ceza alır; o zaman başlarız kullanmaya... Yoksa oraları şu haliyle kullanıp yayaları defedemeyiz...
   
 8. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Eminsiniz değil mi bundan? Ona göre davranacağım da... Sonuçta ben de haz etmiyorum bu kaldırım bozması bisiklet yollarından.
   
 9. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.613
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  bisiklet kullanan insanların sayısı arttıkça buna bağlı olarak bisiklet yollarınında sayısının artacağını düşünüyorum en azından yakın bir gelecekte ... çünkü kendi içlerinde bile yolu paylaşamayan araç sürücüleri yolların darlığından şikayet ederken birde yolların bizlerin tarafından işgal edilmesine tepki göstereceklerdir o zaman bizlerde şu yanıtı vereceğiz kendilerine adam gibi
  yapın bisiklet yollarımızı trafikte yer almayalım sonuçta bizde meraklısı değiliz kendimizi riske atmanın
   
 10. Aybars Öge Sürücü

  Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.552
  Beğeniler:
  1.520
  Şehir:
  Izmir / Istanbul
  Seviye:
  2918 no'lu Karayolları Kanunu;

  Bisiklet yolu : Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.

  BİSİKLET,MOTORLU BİSİKLET VE MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR:
  Madde 66 - Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.
  a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda, (bakınız yukarıdaki tanıma) Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,
  [COLOR=#060606][FONT=Times New Roman][COLOR=#060606][COLOR=#060606][FONT=Arial] Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana, Sürülmesi yasaktır.[FONT=Arial]


  [FONT=Arial]KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ
  Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi:[COLOR=#060606][FONT=Arial] 18/07/1997
  [COLOR=#060606][FONT=Arial]Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer

  [FONT=Arial]11) Bisiklet Yolu: Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.
  BİSİKLET, MOTORLU BİSİKLET, MOTOSİKLET VE SÜRÜCÜLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR

  [COLOR=#060606][COLOR=#060606][COLOR=#060606][FONT=Arial]- Araç sürücülerinin; park etmiş araçlar arasından çıkarken, taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, şerit değiştirirken, sağa, sola, geriye dönerken, geri giderken ve bunlara benzer hallerde; karayolunu kullananlar için tehlike ve engel yaratmamaları ve manevraları sırasında aşağıdaki esas ve usullere uymaları mecburidir.Madde 137[FONT=Arial] a) Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin;[FONT=Arial] 1) Yaya yollarında sürülmesi,[FONT=Arial] 2) Ayrı bir bisiklet yolu olduğu halde, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yollarında sürülmesi, yine kanundaki tanıma dönüyoruz[FONT=Arial] 3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi,

  [FONT=palatino linotype]Yani belediyelerin hoş gözükmek için sahil boylarına yaptıkları o şeritleri hiçbir polis size bisiklet yolu diye dayatamaz.

  Ancak; böyle bir durumla karşılaşınca lütfen polis memurlarına saldırgan bir tavırla yaklaşmayın. Söyleyeceğiniz şey şudur "bir yanlışınız var, o ayrılmış kısım belediyenin yaptığı bir alan; karayolları kanununa göre tescil edilmiş resmi bir bisiklet yolu değil. Yayalar yüzünden çok fazla sorun yaşıyor ve haksız çıkıyoruz."[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
  Artık Yok ve S26 bunu beğendi.
 11. #11
  Erdem Ş.

  Erdem Ş. Misafir

  Aslında problem hukuki değil, yapısal. Normal şartlarda "olması gereken" bisiklet yolu aşağıdaki gibidir.

  [​IMG]

  Ama bizdeki bisiklet yolu anlayışı yayaların yolundan bize pay vermekten ibaret olduğu için bu problemi yaşıyoruz.
   
 12. Elif Gökalp

  Elif Gökalp Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Nisan 2012
  Mesajlar:
  109
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  bisiklet yolunu kullanmak hiç cazip değil ki!
  yayalarında olduğu yerlerde bisiklet yolunda yayalardan devamlı yol istemek zorundasınız buda laf yemenize neden, ebeveynler çocuklarının elini zaten tutmuyor çocuğun birine çarpmanız an meselesi niye tehlikeyi göze alırsınız ki,
  yayaların olmadığı yerlerde de zevk için kırılmış şişelerden dolayı her yer cam kırığı dolu neden tekerimin patlama riskini göze alayım.
  yapsınlar her yere bisiklet yolu sonra yayalara da bisikletlilere de araçlara da kendilerine ait olan alını kullanmamaktan cezayı kessinler hepimiz rahata kavuşalım.
   
  Mesut C. ve Artık Yok bunu beğendi.
 13. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.613
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  katılmamak elde değil
   
 14. Erhan Ergün

  Erhan Ergün Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Değerli bisiklet dostları,
  Yukarıdaki yazışmalar belki de ülkemizin bisiklet geleceği açısından en önemli konusuna değinmesi bakımından dikkate değer. Hemen her konuda bilgi kirliliğinin var olduğu ülkemizde ne yazık ki bu konuda da aynı durumdayız. Yaklaşık 12 yıldır Dalyan-Tuzla arası sahil yolunda bisiklet sürüyorum. Önceleri bisiklet yolu yoktu, sonra ibb çabasıyla yapıldı, ancak yapmak işin yarısı. İşletemediğiniz sürece vatandaşlar arası çatışmalar kaçınılmaz. İnsan hayatını ilgilendiren böyle bir konuda da "ben yaptım oldu" zihniyeti geçerli olmamalı. Öncelikle mevcut kanun ve yönetmelikler yetersiz, yapılan yollar da standardlara uygun değil, bunun üzerine bilgisizlik, görgüsüzlük ve hakka saygısızlık eklenince hemen her gün birileriyle tartışmadan spor yapmak mümkün olamıyor. Ben de pek çok sporcu gibi araç yolundan sürmek zorunda kalıyorum çoğu zaman. Bu sene başlayan sahil düzenleme inşaat çalışmaları ile sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. Eskiden İETT şöförleri vardı bizi sıkıştıran, şimdi onlara bir de tacizi zevk edinen kamyon şöförleri eklendi. Trafik polisi ise aciz. Aynı anda da pek çok noktada bisiklet kiralama istasyonu kurulmaya başlandı. Yurt dışındaki uygulamaları görüp incelemiş bir yurttaş olarak insan sormadan edemiyor: Birileri bizlere, yani hem damdan düşmenin acısını bilenlere hem de bu işin detayını bilenlere sorup ondan sonra bu istasyonları kurma kararı verseydi de paralarımız boşa gitmeseydi ne olurdu?. Ama yine aynı hikaye: "ben yaptım oldu". Ne yazık ki olmayacak dostlar ve harcanan paralar yine boşa gidecek. Dün bisiklet yolu yapılırken gitmişti, bugün istasyonlar yapılırken gidecek, yarın başka nedenlerle...Ve biz bisiklet severler kelle koltukta pedal çevirmeye devam edeceğiz. Tıpkı güzel ülkemizin birtürlü çözülemeyen sorunları gibi, bu sorun da bizimle beraber seyahat edecek. Hepinize dertsiz ve kazasız sürüşler diliyorum.
   
  arda22 bunu beğendi.
 15. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.157
  Seviye:
  burası, matbaanın iki yüz yıl sonra geldiği bir coğrafya arkadaşım. biz hemen öyle herşeyi benimsemeyiz. evvela ulema karar verir destur verecek. olmadı mı olmaz işte.
   
  emrahozkan bunu beğendi.
 16. Enes Dökmen

  Enes Dökmen İnce Lastik Youtube

  Kayıt:
  3 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  1.100
  Beğeniler:
  858
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  enes dökmen
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:

  evet arkadaşlar bu arkadaşları destekleyelim
   
 17. bulut

  bulut Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  hakkı b.
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  seni azarlayan vatandaşa da demedin mi o yanlışta sen düzelt kendini o da hatasını anlayıp düzeltecektir ama o benim yolumdan gidiyor ben de onn yolundan gidiyorum dersen olmaz o adamı uyarmadan yaya yoluna giren bisikletli de suçlu kısmen ama ne yapsın adamın kavga etme ihtimalini de düşünüyor olabilir
   
 18. Utku D

  Utku D Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  @bulut abi adam 2012'de yazmış hortlamış konu resmen:koptum:
   
 19. Enes Dökmen

  Enes Dökmen İnce Lastik Youtube

  Kayıt:
  3 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  1.100
  Beğeniler:
  858
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  enes dökmen
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  sayemde;)
   

İlginizi Çekebilir

1.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
upload_2016-6-24_11-13-48.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
upload_2016-10-18_10-15-4.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...