Bisikletli şıklığın akımı: iyi de, nedir bu "saykılçik"?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Evvela, sayın @gokcesavkay, zamanında aramızda "saykılçik" konulu bir tartışma yaşanmıştı. Hatalıymışım, bu güzel akımı nasıl da yanlış anlamışım? Hem affınızı diliyor, hem de bu yazıyı size atfediyorum. Kabul buyurunuz, piliiz.

Saykılçik bir akım. Bisikletle ilgili hem de. Özellikle Cyclist Türkiye dergisi sayesinde saykılçik hakkında biraz bilgi sahibi olduk.

Saykılçik, bisiklet sürerken şık olmayı hedefleyen insanların akımı. Günümüz insanı şıklığa doyamıyor çünkü. Ama şıklık kişiden kişiye değiştiğinden, kimin saykılçik olduğu, kimin olmadığını belirlemek zor. Mesela ben çıkıp beyaz bir donla bisiklet sürsem, bir saykılçik uzmanı, bana "Böyle saykılçik olmaz!" diyebilir mi? Diyemez, dememeli. Öyle denir mi hiç? Ayıp.

http://3.bp.blogspot.com/-_GiUtLy3TJY/VWW4-Bsnn8I/AAAAAAAACOI/zw0vJneM7GI/s1600/%25C3%25A7iki.png

Popüler olmaya meyilli renkler, desenler filan, saykılçiklerin kafa yorduğu konular. Her ne kadar ben bu çabayı gülerek -ve biraz da dalga geçerek- izlesem de, bisikletli modayı iş edinmiş insanlar da var (tahminime göre). İnsanlar yeni yeni palazlanan bu pazardan ekmek yiyor, aile geçindiriyor, kirasını faturasını ödüyor (tamam lan tamam).

Eğer siz de benim gibi cahilseniz, buyurun, bisikletimize bir telefon kılıfı, bir ayakkabı bağcığı, bir gözlük veya bir küpe gözüyle bakalım! (Bisiklet değil, aksesuar diyeceksin, hayvan!)

Adım-1 Bir bisiklet alın!

Eee, yani. Bisikletiniz yoksa saykıl-çik değil, sadece çik olabilirsiniz. Belki zorlarsanız çiki çiki baba!

http://3.bp.blogspot.com/-ywNEG-5wSW0/VROoJKMlzyI/AAAAAAAAAgE/FCDrcTtxV2Y/s1600/%C3%A7ik1.png

Adım-2 Poz kesmeyi öğrenin!

Bisikletinizi olmadık pozisyonlarda tutarak ilginç pozlar verin. Bunları evde çalışın, sonra sokaklara dökülün!

http://4.bp.blogspot.com/-iQtMFh3VrLI/VRakrCDTYkI/AAAAAAAACCs/M--b-HZbBFY/s1600/%C3%A7ik2.png

Adım-3 Güneş gözlüğü edinin!

Güneş gözlüklerini evde unutan adamdan saykılçik olmaz! Poz keserken insanların gözünün içine bön bön bakacak değilsiniz! Onları gözlüklerinizin polarize camlarının ardından sinsi sinsi izleyerek egonuzu tatmin edebilirsiniz.

http://4.bp.blogspot.com/-UIW9Mu7j7IA/VROoJE9fhAI/AAAAAAAAAgQ/mdx1Wpu3jcc/s1600/%C3%A7ik3.png

Adım-4 Bisikletinizle uyumlu giyinin!

Bisikletiniz bir aksesuar ise kıyafetinize uyumlu olmalı. Rüküşlüğün alemi yok!

http://3.bp.blogspot.com/-Ly5fFg746Yk/VWW9BUz62BI/AAAAAAAACOQ/JGE2ZKhZ9b4/s1600/%25C3%25A7ik4.png

Adım-5 Bisikletinizle kahve içmeye gidin!

İyi bir saykılçik, kahve içmeden duramaz. Bunun için aylık bütçeler hazırlayın! ("Termosta taşırım ayol!" diyen cimri, şu andan itibaren ocak dışısın!)

http://4.bp.blogspot.com/-mU2_1Ij2Lvw/VROoK2Cx18I/AAAAAAAAAgY/xEM4_KZbPtQ/s1600/%C3%A7ik5.png

İşte saykılçik dediğimiz şey bu. Şimdi ben bu muhteşem akımı doyasıya yaşamak için beyaz donumu giyip RayBan veyferır gözlüğümü takarak performans sürüşüne çıkıyorum.

Görüşürüz.

Kaynak:
Kod:
http://www.turcubaba.com/2015/05/yeni-baslayanlar-icin-sayklcik-rehberi.html

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
okurken güldüm. :D
gülerken düşündüm :kötü:
galiba ben saykılçikim :eek:ops::eek:ops:
1. bisiklet aldım
2. poz kesmiyom ama artistik sürüyom bazen
3. bisiklet gözlüğüm var
4. bisiklet kıyafetim sadece elciklerle uyumlu. ( bisiklet siyah elcikler beyaz. kıyafetimde beyaz takım )
5. genelde çay içiyom ama bezen türk kahvesi içmişliğim oluyo

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben bazen işyerinden akşam yemeği almaya kasksız masksız günlük kıyafetimle gidiyorum, spd pedal normal ayakkabı. :D düzenli filtre kahve içiyorum, hatta kendim çekip demleyip içiyorum. güneş gözlüğü ile sürüyorum bu sürüşlerimde. sanırım bende bu potansiyel var :D

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
:D :D
bir arkadaşın arkadaşı siyah (ya da füme -- fotoğraflar yanıltabilir), üzerinde pembe çizgiler olan bir bisiklet almış yeni, fotoğrafını da paylaşmış... dün... güle güle kullan mesajımda, "e bir de pembe forma almak lazım..". demeden geçemedim :D -- bu arada, bisikletim kırmızı ve hiç kullanışlı bir renk değil aslında, mor, pembe, turuncu gibi renklere uymuyor.. bir daha bisiklet alırsam, gri/füme/yeşil vb. renklere yöneleceğim... -- ciddiyim :D --

aa bu arada bir madde de ben eklemek isterim..
Adım 6 -- fazla kilolar gitmeli... bir saykılçik her zaman fittir --- bi'kaç aya bunu da halledicem umarım... valla ya... biraz karizmatik olayım bisiklet üstünde, böyle olmuyo :D

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@CandanC eklediğin yeni madde de bana uyuyor ne yapacam ben yhaaaa :hihi::hihi:

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@chnkrmz

Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol...
Artık bir saykılçiksin.. Yapılacak bir şey yok...

Gökhan G.

Aktif Üye
Tepki
118
ne desem bilemiyorum. güldüm gülmesine ama ima alay yollu birbirimizin altını kazıyoruz. bisiklet bin de ister bisiklet delikanlısı ol ister yarışçı. pek çok yerde bütün bisikletlilerin hor görülmesinin, yaygınlaşmamasının nedeni -bizden olmayan- dışlaması, heves kırılması. bari bisiklet forumunda yapmayın. hava isteyen atsın, spor isteyen yapsın, ulaşmak isteyen ulaşsın işte.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
kaderine boyun eğip saykılçik olmaya devam ediceksin @chnkrmz, başka ne yapabilirsin :D

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Durum değerlendirmesi yapacak arkadaş arıyorum, 5 maddede saykılçık mıyım neyim merak ettim şimdi..

Bisikletim beyaz
Pantolonum kot, kumaş Allah ne verdiyse
Uzun kollu giyimim saks mavi
gözlüğüm var talyban
ayakkabılar lescon
sırt çantası mercan-beyazıt
şapka kendi imalatım
kahveyi evde çok süper yaparım

Yetkili merciden hemen bu bilgiler ışığında tarafıma ne olduğumu bildirmesini rica ederim. Bu arada dipnot mağara adamı gibi sakallarım var :)

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Bu akımda bisikletin tipi, karbon olması, yol, mtb, tur olması gibi özelliklerde akıma dahil olmaya etki ediyor mu? Bir de bir de "saykılçık"'lar birbirini nasıl selamlıyor? Eğer bir selamlaşma biçimleri yok ise birbirlerini gördüklerinde taytlarını sallayabilirler mesela.

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
@Antecurs
Saykılçık dediğin selam vermez , gözleri ile kesik atar :)

Bence bisiklet kullananların yüzde 83 ü saykılçık tır yada potensiyeli yada yatkınlığı vardır.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@serdar k

ahaha ozaman ben saykılçık değilim :D yolun karşısındaki bisikletliye bile bağırarak selam vermişliğim var :D

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
@chnkrmz
iyi de bu benim fikrimdi, yani konunun uzmanlarına sormamız lazım, yinede olabilirsin :)

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@serdar k

uzmanım diyerek sende uzman olabilirdin :eek:ops:

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bisikletiyle uyumlu giyinen, kahve içmeye bile bisikletiyle giden cool insanlardan bahsediyoruz... kıskanmayalım lütfen :D :D

EDIT: ben kafaya koydum, 4/4'lük bir saykılçik olucam :kahve:

EDIT 2: ayrıca bizim için, tırnakların her zaman bakımlı ve ojeli olması, makyaj yapamamış olabiliriz ama illaki gözlerde bi rimel olması falan da lazım gibi geldi bana... olabilir, neden olmasın : ))

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross