Bisikletli ölümlerinin sona ermesi için bisiklet farkindaliği oluşturulmali - imza kampanyasi

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Sinan Coşaran tarafından paylaşıldı.

 1. Sinan Coşaran

  Sinan Coşaran Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  93
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Son zamanlarda tekrar artan bisikletlilerin yasamını yitirdigi kazalar nedeni ile bircok arkadasımızı ve kardesimiz kaybettik. Bisikletliler adeta hiç sayılıyor ancak bilmedikleri birsey var! T.C KARAYOLLARI KANUNU 2918 SAYILI BİSİKLETLE İLGİLİ MADDELERE GÖRE:
  Madde 3 c (10) Bendi: Bisiklet motorsuz bir taşıttır.
  Madde 37: Sürücü için ehliyet ve taşıt için plaka gerekmez.
  Madde 46: Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
  Madde 66: Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
  Madde 66: a) Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülemez.
  Madde 66: b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
  Madde 66: c) Yük ve eşya taşınamaz.
  Madde 37: Karayollarında bisiklet sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.
  Bu kadar kanunlarda yerimiz var iken hala canımıza kıyıla biliyorsa bu kanunların farkındalıgından dolayıdır olmayısındam dolayıdır...
  T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI, TBMM, EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI, T.C. KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜGÜ, TRAFİK GÜVENLİĞİ PLATFORMU Makam'larından istedigimiz Bisikletile ilgili kanunların arttırılması, Kazalarda Araç sürücülerine verilen cezaların artırılması ve farkındalıkların fazlalasması için bisikletlilerle birlikte calışarak Reklam, Organizasyon ve benzeri etkinlikler duzenlenmesidir.

  Kampanya · BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİNİN SONA ERMESİ İÇİN BİSİKLET FARKINDALIĞI OLUŞTURULMALI · Change.org
   
 2. mehmet ulaş

  mehmet ulaş Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.171
  Beğeniler:
  622
  Şehir:
  İstanbul Çengelköy
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Abi Türkiyede zor bunlar ama ben varım imzayla olmaz bunlar insan değişmedikten sonra olmaz.Bizim "şu adamlara bak koca koca adamlar bisiklete biniyor"anlayışı bitirmeliki ölümler dursun.
   
 3. Ömer Ş.

  Ömer Ş. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  718
  Beğeniler:
  1.763
  Şehir:
  安卡拉
  Seviye:
  Düşüncenizi ve çabanızı takdir ediyorum.Kanun maddelerine takıldım.Şu konudaki mesajımı burda da paylaşmak isterim.

  Yazılanları bisikletle ilgili kanun maddeleri başlığı altında başka sitelerde de gördüm.Burdaki kanun maddelerinin bazıları eksik bazıları yanlış yazılmış.Örneğin 66/c yük ve eşya taşınamaz denmiş ama maddede "...yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır." yazıyor.Yine 37. maddede "karayollarında bisiklet sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir" denmiş ancak kanun bisiklet kullananların 11 yaşını bitirmiş olmasının yanı sıra bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı olmasını da şart koşmuş.En iyisi kanunda yazanı tam olarak aktarmak.

  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu

  Madde 3- Bisiklet yolu : Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.
  Bisiklet : (Değişik: 12/7/2013-6495/13 md.)Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli anma gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

  Madde 37– Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber;
  Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları,bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.
  (Değişik : 21/5/1997-4262/4 md.)Durumları bu madde hükmüne uymayanlara araç kullandıran ve hayvanları tevdi edenler 1 800 000 lira para cezası ilecezalandırılırlar.

  Madde 46-(...) e) İki yönlü trafiğin kullanıldığı dört veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça, motosiklet,otomobil,kamyonet ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek zorundadırlar.

  Madde 66–Bisiklet,motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.
  a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,
  Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana sürülmesi yasaktır.

  b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaretverme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.

  c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır. Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.
  (Değişik: 21/5/1997-4262/4 md.)Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 3 600 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu
   
 4. FAHRI DURSUN

  FAHRI DURSUN Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2014
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  istanbul
  ülkedeki uygulanmayan kurallardan sadece bir kaçı bunlar.Ülkemiz insanların zihniyeti böyle; sadece bisikletle ilgili değil ki genel olarak hiç bir konuda kurallara uyulmuyor malasef.
   
 5. m/yalcin

  m/yalcin Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2015
  Mesajlar:
  154
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  MUĞLA
  Adı:
  YALÇIN
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  tebrik ederim işimle bile ilgili ancak yeni öğrendim.bir de bisiklet kullanıyom güya..başkalarına kızmaya hiç hakkımız yok heralde sanırım aramızdan yüzde elliden fazlası benim gibidir.bilgiyi yaymak lazım.çoook iş varr....:kötü:
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-33-40.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2016-8-24_10-50-58.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
mjj.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...