Bisikletli Ölümlerini Durdurun!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

20 mart pazar son görevimi ifa edeyim....

(link)

anayasa,,,,
Madde 34. - Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Scudo

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
Niye Caddebostan? Neden E-5 değil? Neden daha can alıcı bir arter değil? E-5 üzerinde olursa bir araç bize eskortluk yapabilir.
Neden hafta sonu? Neden hafta içi değil? Hafta sonu 1000 kişi olacağına hafta içi 200 kişi olsun daha iyi.
Bu tür eylemler maalesef çok fazla ses getirmiyor. Daha önce de konuyla ilgili bir yazı paylaşmıştım. Sosyal medya üzerinden devamlı surette bıktırana dek, düzenli şekilde baskı yapmamız gerekli.
Bu eylemleri yapacaksak da düzenli şekilde yapmakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35 ve Zfr

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Ayaz düzenli şekilde ve sadece yerelde de değil, daha geniş katılımların olacağı yurt genelinde bir tepkiye dönüşmeli, ancak böyle ses getirebilir. Her ilde her ilçede, kaç tane katılımcının olduğu farketmez, önemli olan yurt genelinde bir tepkinin ortaya konulması.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@ÖmerMurat yürekten katılıyorum. bu şekilde olmadıkça bir yere gelemeyiz ama gözlemlediğim kadarıyla olmuyor hep dar bir çevrede kalıyor. sosyal medya üzerinden bir kampanya yapmayı önerdim ama çok da bir ışık göremedim ne yazık ki. biz bastırmazsak talep etmezsek yapılan icraatlar göstermelik olmaktan öteye gitmiyor. hala yeşilköy-florya güzergahı haberi aklıma geliyor. resmen dalga geçer gibi bir icraat.

Zfr

Daimi Üye
Tepki
422
Bisiklet
Dahon
@ÖmerMurat Tüm illerden bisikletliler Ankara'ya pedallasa aynı günde varılacak şekilde. Malesef işte kitleleri peşimizden götürecek yalanlar olmayınca hakikate itibar etmiyor insan evladı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
zihni arkadaşımız için oldukça büyük bir kalabalık vardı,dönüşte sabırsız bir doblo bisikletlileri sıkıştırınca olan oldu,bütün millet doblaya hücum etti ,adamlar içerde 4 kişi dışarı çıkamadı doblonun camları kırıldı,yalnız şiddet çözüm değil,aracın camının kırılması hoş olmamış idi,yalnız,derneğin köprü geçişinde sabırsız zonguldak plakalı araç kitlenin üstüne sürdü ,iki arkadaş yaralandı ,aracı kızgın kitle sıkıştırdı, bütün camları kırıldı araç bi anda hurdaya döndü,araçtaki kadın benim suçum diye bağırıyordu, adam direksiyona kilitlenmiş öylece kalmış idi,trafik polisleri sadece seyretti,
bu pazar soğukkanlı olmakta fayda var,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Ayaz

Gerek sosyal medya ayağı, gerekse ortaya konulacak tepki yöntemi eylem bütünlüğü taşımadığı müddetçe çok bir anlamı yok bu tür eylemlerin. Dün başka bir konuda daha bahsetmiştim (yine bu son vahim olayla ilgiliydi), gerek forum, gerekse dernek, yahutta federasyon (sonuçta onlara bağlı lisanslı sporcular da hayatlarını kaybedebiliyor bu tür kazalarda, kaldı ki bunu söylemek bile utanç verici bence, dünyanın en masum eylemlerinden birinden bahsediyoruz "bisiklete bindiği için hayatını kaybeden insanlar" ) öncülüğünde veya katkısıyla ulusal anlamda ses getirecek sistematik bir tepkiye dönüşmediği müddetçe sıradaki siz de olabilirsiniz ben de.

@Zfr

Herkesin belki öyle fırsatı olmayabilir, imkanı olmayabilir ya da performansı olmayabilir ancak aynı gün aynı saatte ülkenin her ilinde, her ilçesinde, adı sanı belli olan mümkünse kurumsal bir kimliği olan bir yapının öncülüğünde yapılacak sistematik bir eylem bir sonuca götürebilir diye umut ediyorum sadece. (Gerçekleşmesi için ise "bilinç" düzeyinin -bunun içine eğitim ve empatiyi de dahil edebiliriz- aydınlığı işaret ediyor etmesi gerekiyor, şu an üzgünüm ama ülke için böyle bir umudum yok!)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
pt arkadaşın cenazesine bisiklet ile gidecektim ,ama malum metrobüse takılacaktım,beylikdüzü çok uzaktı benden ,en azından onun için bi pedal çevireyim,zihni arkadaş içinde çevirmiş idim.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
Gelmeye calisacagim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
"anayasa,,,,
Madde 34. - Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir."
@Kudret Kurtcebe Evet ancak toplantı veya gösteri yürüyüşünün yapılacağı yer mülki idaresine "bildirim" şartı söz konusudur. Aksi halde kolluğun dağıtma yetkisi her zaman mevcuttur ve hukukidir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur YCL

daha önce zihni dostumuz için oldukça kalabalık kitleye polis müdalede bulunmadı ,ve izinde alınmadı,aynı gün bağdat caddesinde yere yatıldı,polisler gene bi şey demedi,megafondan istekler sunuldu,bağdat caddesinde araçlara tek kortej yol verildi,kaldırımdan insanlar alkış tuttu.
tepki şiddetsiz olur ise sorun olmaz.bu pazar gene bağdatta yola yatılacak,tabi benim isteğim esas kazanın olduğu yere gidip orada pendik-kurtköy bağlantısını kullanan tüm arkadaşlar için demokratik eylemde bulunmak,pendik-kurtköy bağlantısında bisiklet sürme hakkı yasakla elimizden alınmıştır,burada çok fazla bisikletçi bulunduğuna göre bu yoğunluk karşısında yetkilileri göreve çağırmakta bizim en doğal hakkımızdır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe Ben bir avukat olarak işin hukuki prosedürünü anlattım sadece Kudret abi. Söz konusu hak anayasal bazda temel hak ve hürriyetlerimiz arasında yer alıyor ancak bazı hallerde sınırlamalar mümkün. Umarım bildirim şartı organize edenlerce sağlanmıştır, sağlanmamışsa da müdahale edilmemesini temenni ediyorum. Hayatını kaybeden arkadaşlarımız için bireysel ya da salt grupsal boyutta değil, dernekleşmiş oluşumların ses getirecek basın destekli eylemlerde bulunması şarttır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur YCL

teşekkür ederim,
bisikletliler derneğine olayı aksettirdim,fakat cevap verilmedi,dernek sayfasında mesajlarım var,

detaylar şöyle,

Detaylar:
12:00 : Caddebostan Migros’un yanında (Balıkadamlar Kulübü önünde) buluşma
12:30 : Yola çıkış… Sahil ana yolu üzerinden Dragos’a doğru sadece en sol şeridi açık bırakacak şekilde yavaş tempoda sürüş (yaklaşık mesafe 9km.)
13:30 : Dragos’ta 2013 yılında hayatını kaybeden Zihni Şahin arkadaşımızın kazasının meydana geldiği noktada Cenk Sanşan, Zihni Şahin ve hayatını kaybeden tüm bisikletliler için saygı duruşu; Cenk Sanşan’ın hayatını kaybettiği nokta olan Sabiha Gökçen Havalimanı kavşağına gidecek olan grubu uğurlama (yaklaşık mesafe 22 km.), ana grubun Bağdat Caddesine doğru geri dönüşü
14:30 : Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal bölgesinde bisikletlerimizle birlikte yere yatma eylemi ve basın bildirisinin okunması (sadece sol şeridi motorlu araç trafiğine açık tutacağız)
15:00 : Göztepe Parkında turun sona ermesi (dileyenlerle birlikte toplu halde Kadıköy’e sürüş)
5 ay içerisinde Ankara’da 3 terör olayını arka arkaya yaşadık. Yüzlerce insanımızı kaybettik ve yüzlece insan yaralandı. Terörü ve terörden nemalanan herkesi bir kez daha nefretle lanetliyoruz.
Bugüne kadar terör olaylarında ve aynı zamanda trafik terörü sebebiyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur YCL

pendik- kurtköy bağlantısında yetkililer nadir uyarıda bulunmuşlardır,yalnız yoğunluk çok fazladır bu bölgede,
kaza zati geliyorum dedi,önemli olan bisikletlilerin yoğun olduğu yere emniyetli bisiklet yollarının yapılması insan hayatına önem vermek demektir, yetkilileri göreve davet ederim,dostumuz bu pazar ölmeyebilirdi,insan hayatına önem verilecek.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
facebookda gördüm videoyu bu haberi yaptıklarından 1 gun sonra pendıkde kamyon ustunden gectı bır bısıkletlının. sabah haberlerı değil ana haberlerde vermelıler bu öküz ruh hastası munubus kamyon soforlerı cadddede bır değil ıkı bısıkletlının yan yana gıdeceğini bilmelıler.

Ne olacak bu bisikletlilerin hali!
İstanbul trafiğine sadece 10 dakika çıktık ve anında minibüs, otobüs ve diğer araçların tacizine uğradık. Bu Özel Haber'de trafiğe çıkan bütün bisikletlilerin yaşadığı sorunları ve bisikletlilerin kanuni haklarını anlatmaya çalıştım... Kısacası araç kullanan herkes bisiklet realitesini tanımak ve kabul etmek zorundadır!

(link)

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
5000 bisiklet dağıtanlar,keşke dağıtmasalar da 5000 MİLİMETRE yol yapsalar daha yarayışlı olur.

Bisiklet dağıtacaktık ama ,yol olmadığı için ölüm makinesi dağıtmak istemiyoruz ,sembolik yol yapıyoruz deseler daha fazla farkındalık yaratırlar.

• Beğen
Tepkiler: mhd

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cngz

işimiz gücümüz angarya,plan program yok,sahil yollarının restorasyonu şart,sonra niye araya araç yolu sokuyorsun,tam emniyet olacak ,bura türkiye
pendik-kurtköy bağlantısında sürat yapacaklar için tam emniyetli bisiklet yolunun yapılması ,bir çok bisikletliyi memnun edecektir tabi benide,

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rahmetli olan arkadaşa Allahtan Rahmet yakınlarına da başsağlığı dileklerimi ileterek nacizane düşüncemi paylaşmak isterim eylemin günü 20 Mart Pazar, Ankara da en son yaşadığımız trajik olay sonrası ve pazar gününün Nevruz bayramı kutlamalarına denk gelecek olmasından dolayı polis bu tip bir eyleme pek sıcak yaklaşmayabilir. Yine aynı şekilde birçok kişinin birarada olacağı düşünülürse çok dikkatli olmakta fayda var. Bu benim nacizane fikrim. Kazasız, belasız günler dileğiyle.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

derneğin sayfasına neden kayıtsız kalındığını sordum ,cevap bekliyorum.