Bisikletlerimiz yılda ne kadar masraf çıkartıyor?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Merhaba Arkadaşlar...Tüm arkadaşlarımız gibi benimde zamanımın büyük bir bölümü bisiklet üzerinde geçiyor.Sonuçta her gün yaptığımız km'nin acısı masraf üstüne masrafla cebimizden çıkıyor.Benim bisikletim Trek,sedona gibi markaların yanında Tofaş gibi kalıyor ama çıkardığı masrafla lüxbisikletleri bile geride bırakıyor.Günde ortalama 10 km yol yapıyorum.Bazen haftasonları 15 30 km arası bi yol yapıyorum o kadar.Uzun kullanımlarda belki 6 ay sonra belki bir sene sonra bisikletimizin bazı parçaları işlevlerini eskisi gibi yerine getiremiyor.Bu sebepten ötürü yeni parçalara ihtiyaç duyuyoruz.Merak ettiğim sizler bisikletlerinize yıllık olarak ne kadar masraf yapıyorsunuz.Ben bir sene zarfında 50 liraya yakın lastik içi,patlak masrafları yaptım(o zaman yama atmayı bilmiyordum şuan 2 liralık eşyayla 1 2 sene yetiniyorum),süs aksesuar işlemlerinede nerden baksanız 25 30 lira harcamışımdır,tam bir yıllık lastiğimin yarılmasıylada 9 liraya yeni lastik aldım,bu zaman zarfında 2 tane de koltuk değiştirdim=15 lira.orta attırıcı orta mil derken,ruble,akord,fren pabuçları,vites telleri vs.. devreye girince hesabımın 150 lirayı aştığını tahmin ediyorum.Bu arada bisiklet 200 lira :) hali hazırda 30 liralık masraf var..

• Beğen
Tepkiler: Eray Helvacı
Scudo

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
~110 TL masraf çıkarttı.

• Beğen
Tepkiler: can akıncılar

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
sabah sabah kadro kulağını kırdık kulak + işçilik 30 lira uçtu

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
çıkarsa çıkarsa yılda bir arabanın 1 haftalık sadece yakıt masrafı kadar çıkarır en fazla :D

• Beğen

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O konuda çok titizimdir :) Yeni sezonda yeni bir bisiklet alacağım o yüzden masraftan kaçınıyorum :) Örnek verim : arka attırıcı bozuldu vitesi komple söktüm düz bağladım 3 3 de sanırsam sabit kıldım haliyle zinciri kısalttım , ön amortisörü sabitledim sorun çıkarttığı için , arka fren in yenilenmesi gerekiyordu ön taraftakini iptal edip arkaya bağladım , jantlar yamuk yumuk :) ama idare ediyor bisiklet hayla gideri var ve günde en az 20-30 km arası kullanıyorum arka jantın yamukluğundan kaynaklı pabuç erimesi var ama onu nasıl halledeceğim onu düşünüyorum :)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Musa Sağol

Aynen kaptan,yeni bisiklet için bende masrafları kıstım...Arka ruble çapraz zincirden dolayı ilk 2 basamak devre dışı(21 vites oldu 15 vites:)) jantt desen Allaha emanet.Frenlerden zaten umudu kestim ön devre dışı,arka taraf ise janta yapışık.Bende arka fren bacaklarını öne nakledecektim ama alyan yeri yalama olmuş,bacaklar çıkmıyor:) Rampa aşağı millet boşta iner,bende pedal çevirerek inerim:9.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim bisikletimde hepi topu sıfırı 300tl lik bisiklet.Şu ana kadar 1200km yol yaptım.Bana arıza olarak sadece sol ayna kolumun yerinden kronik olarak çıkma sorunu yarattı.Mesleğim mekanik ve elektrik üzerine olduğundan yeterince alet edevatımda evde mevcutçPedallardan gıcırdama gelmeye başladığında sol ayna kolun cıvatasını kuvvetlice sıkıyorum Beni uzun süre idare ediyor.Onun dışında aksesuara çok para harcadım.Sigma 1009sts göstergeden tutunda pompa suluk dış lastikler bir çift far arka aydınlatma gidon çantası barend birkaç adet yedek iç lastik çamurluğa ve hatırlayamadığım birkaç şeye kadar ne ararsanız var.:D Bunların fiyatını toplayınca iki belki peşin parayla üç tane benim bisikletten alırdım galiba:D Neticede bisikletimi elden çıkardığımda üstündeki malzemelerin bazılarını belkide hepsini alacağım.

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can akıncılar
Aslın da o önden çıkarttığım arkaya taktığım kollarda arıza çıkarttı bir süre frensiz idare edeceğimi düşündüm ve o şekil de çarşıya gitti 3-4 ufak tehlike atlattım hepsinde de ayağımı jantın arasına sokarak kurtuldum dönüşte de 5 liraya sadece arka için fren kolu , fren ayakları , pabuç ve halat aldım :)

• Beğen

Sercan Sözer

Forum Demirbaşı
Tepki
409
İsim
Sercan S.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
15 TL ye adam ettim. :)

• Beğen

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Gözü doymak bilmeyen bir insansanız bisiklet sürekli masraf açar.Yok 200 gr daha hafif yok bu boğaz carbon vs.. gibi.Bisiklet kendisi teknik arıza çıkartmıyorsa benim paralar genelde bu yönde harcanıyordu tabi eskiden artık gözümü açtım yükseltme derdim yok :D

• Beğen

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet_Gürsoylu
O şekilde tanıdığım insan çok :)
Karbon sele borusu , karbon gidon boğazı ... :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet_Gürsoylu

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bisikleti yükseltme derdim yok.. henüz hiçbi parçasını da değiştirmedim...
şimdilik kendisi masrafsız o yüzden :)

ama ben çok masraflıyım ya...

yok gözlük, yok ışık, yok kilit, yok nabız saati, yok km saati, yok araba arkası taşıyıcı, yok matara, yok şu yok bu derken... aldı başını gitti :S

neyseki şu ana kadar aldıklarım beni en az bi 5 yıl idare eder :)

bi tek, karanlıkta yolu iyi aydınlatan bi fara ihtiyacım var... onu da buldum mu benden kralı yok :)

(başlıktaki soruya cevap veremedim ama içimi döktüm, rahatladım :) kusura bakmayın :) )

• Beğen

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CandanC
Saydıklarınız çoğu kişi için geçerli :)
Ama bu işi doğru düzgün yapmak istiyor isek mecburuz :)

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Candan Hanıma katılıyorum..
Bisiklete harcadığım para kadar da aksesuara harcadım...
Pedli tayt, jel sele, km. saati, kask, fener, pompa, bol miktarda iç lastik, yama kiti, ayaklık, bisiklet örtüsü, bagaj, heybe, çok amaçlı çakı, üst forma, eldiven , sele altı çanta, arka ışık
Yazınca farkettim bayağı şey almışım...
Ama şimdi aklımda olan çamurluk.. Yerler ıslanınca da bisiklet sürebilmeyi istiyorum işe giderken...
Ocaktan sonra yurtdışına gideceğim... Orada da rüzgarlık ve giyim malzemelerine baktım mı tamamdır.. :)

• Beğen

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Bisiklete kendı isteğim doğrultusunda 700 tl masraf ettım(700 liraya aldım :D)Ama zorunlu olarak yapmak zorunda kaldığım 2 lira dır ( yama :D) Bisiklete ne kadar çok bakarsanız o kadar az masraf çıkartır sıze.Mesela millet xcm maşaları beğenmıyor neden bakım yapmadıkları için :) Ben xcm maşa 100-150 km de bır bakım yapıyorum görenler xcm olduğuna inanmıyor :D

• Beğen

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
200 -250 TL civarı aksesuar masrafım oldu. Onun dışında ara ara ufak tefek ustaya işçilik masrafım oluyor.

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Bu bisikletinizi kullanım koşullarına,sürüş tarzınıza bisikletinize takacağınğz parçalara ve bisiklet modeline göre değişecektir.O yüzden net birşey söylemek zor.Ama şimdiye kadar 1 trafik kazası ve keyfi harcamalarım haricinde bisikletim hiç arıza yapmadı.Yaklaşık 7 aydır kullanıyorum 4.000 km ye yakın yol yaptım :)
sadece geçenlerde vites göstergesi bozuldu onu yaptırmak için pere hercasam 90 lira falan tutacatı ama oda garanti kapsamında değişti :)

• Beğen

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
fazladan biraz para arttirdim mi rahat duramiyorum illa bisey degisiyor

• Beğen