Bisikletlerimiz ile Kervansaray Buluşması 2011

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Genç Osman Bircan tarafından paylaşıldı.

 1. Genç Osman Bircan

  Genç Osman Bircan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  486
  Beğeniler:
  704
  Şehir:
  MALATYA
  Seviye:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  17.09.2011 Cumartesi akşamı saat 18:30 da Battalgazi ilçemiz merkezinde bulunan ve restorasyonu tamamlanmış, 600 yıllık tarihe sahip Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayına yapacağımız bisiklet turuna tüm bisiklet dostları davetlidir.

  Geçmişte yolcuların,seyyahların,orduların konakladıkları 600 yıllık geçmişe sahip kervansaray da bizde o havayı teneffüs edeceğiz ve 17.09.2011 tarihinde Cumartesi gecemizi Kervansaray içinde konaklayarak geçireceğiz, tarihi dokuyu yakından görüp ,buram buram tarih kokan kervansarayı teneffüs edeceğiz.

  18.09.2011 Pazar sabahı ise sabah 06:00 da kahvaltımızı yapıp,07:00 da hareket başlangıcı ile Battalgazi ilçemizin zengin tarihi miraslarını gezerek, Fırat Kenarına doğru ineceğiz, öğle yemeğimizi Fırat kenarında yiyerek akşam 17:00 itibariyle Malatya Merkeze döneceğiz.


  Turun detayları

  Turun ilk Günü yapılacak toplam mesafe 21 km dir (Malatya-Battalgazi)
  Turun İkinci günü yapılacak toplam mesafe ise 60 km dir (Battalgazi-Fırat Kenarı)
  Akşam yemeğimizi Battalgazi Belediyesi karşılayacaktır.
  Sabah Kahvaltı ve Pazar Öğlen Yemeği Malatya Bisiklet Topluluğu tarafından karşılanacaktır.
  Buluşma Saati: 18:00
  Hareket Saati: 18:30
  Buluşma Yeri : Muko Motor ve Bisiklet Evi
  Buluşma Adresi : Malatya Çevre Yolu Yeni Üst Geçit altı

  Gereken malzemeler
  Kask
  Uyku Tulumu
  Mat
  Kafa Feneri,veya fener
  Bisiklet için ön ve arka ışıklar
  Sırt Çantası

  Tur Düzeni ve Güzergah bilgileri

  Rota üzerinde Su kaynakları boldur,her bisikletli kendi suyunu taşıyacaktır
  Enerji yiyecek ve içecekleri bisikletlinin kendisine aittir.
  Turun Düzeni ve güvenliği için turun lideri, öncüsü ve artçısı bulanacaktır,tur lideri öncüyü ve artçıyı belirleyecektir.
  Malatya Bisiklet topluğunun telsizleri tur öncüsü ve tur artçısı tarafından kullanılacaktır.
  Turumuzda Malatya Bisiklet Topluluğunun geniş kapsamlı ilk yardım çantası da taşınacaktır.Malatya Bisiklet Topluluğunun değerli üyesi Dr Hikmet Bıçakçı'nın tura katılıyor olması nedeniyle tur Dr. olarak görev yapacaktır. Kendisine buradan teşekkürlerimi bildirmek isterim.
  Tur içerisinde kara yolların dan geçişlerde ve sürüşlerde tek sıra hareket edilecek, toprak yollarda bisikletliler yan yana sürüş yapabileceklerdir.

  Önemli Not : İl dışından katılacak olan arkadaşlarımızın karşılanması ve gereken malzemeler konusunda eksiği olan arkadaşlar lütfen bana özel mesaj atsın, tedarikleri ve eksikliklerin giderilmesi Malatya Bisiklet Topluluğu tarafından karşılanacaktır.

  Battalgazi Belediyesi Kervansaray Buluşması Resmi Sitesi
  http://kervansaraybulusmasi.net/

  Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Tarihçesi

  Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

  Silahtar Mustafa Paşa Hanı, Battalgazi İlçesinin Alacakapı mahallesinde, bugün Alacakapı denilen Şah Ali Bey mescidinin batısındadır. IV. Murad ‘ın Silahtarı Mustafa Paşa’nın yaptırmış olduğu bir handır. Burasının İstanbul’dan Doğu’ya giden yol üzerinde büyük bir geçit yeri olduğu belirtilmektedir. Evliya Çelebi, ise şunları söylemektedir : “(Malatya’nın) Kervansarayların en mükellefi Sultan Murad Han makbulü Silahtar Mustafa Paşa Hanı olup 170 hücreli ve Timur kapulu, kubbelerle arasta olmuş bir han-ı bi-menenddir. Kapusu üzerinde Tarih’in ahar mısrai ” Oldu bu han-ı cedid aramgah-ı bi-bedel”dir.


  A.Gabriel 1932 senesi Ekim-Kasım aylarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yaptığı inceleme ve araştırma gezisinde şu malumatı vermiştir: Kervansaray 68x76 m. Boyutlarında bir dikdörtgen şeklindedir. Etrafı revaklarla çevrili geniş bir avluya bakan, üzeri içten kubbelerle örtülmüş büyük bir salonu ihtiva eder. Salonun büyük bir kısmı sağlam olarak kalmışsa da avluyu çevreleyen inşaat muhtelif yerlerinden harap olmuştur.


  Hanın nihayetinde sağlı sollu birer muhafız hücresi bulunan üstü tonoz bir giriş kısmı vardır. Avlunun iç kısmında üzeri mütemadi tonoz revaklar, dış kısmında dükkânlar bulunur.(Plana göre, hanın ön cephesinde, ana kapının her iki yanında sekizer, yan cephelerde ise on birer dükkân bulunmakta idi.). Hanın gerideki kapalı kısmının avluya bakan ön cephesinde üstü mütemadi tonoz odalar vardır. Kapının her iki yanında altışar adettir. Bunların her birisi revaklı kısma açılan birer kapı ve pencere, içerisinde ise bir ocak vardır. Yolcuların bir kısmı burada konaklarlar. Salonun iç duvarları boyunca birçok ocak ve duvar içerisinde yerleştirilmiş küçük gömme dolaplar vardır. Binanın kalıntılarından anlaşıldığına göre, yük hayvanları büyük salonda toplanırlardı. Salon duvarlarının iç tarafı boyunca hafifçe yükselmiş bloklarda ise bakıcılar ve daha önemsiz yolcular gecelerler, ocak ateşi ile ısınırlardı.


  Hanın iki kitabesi vardır. Birincisi Alacakapı Camiinde saklanan Cevri mahlasını kullanan Divan-ı Hümayun kâtiplerinden İbrahim Çelebi’ye ait olduğu anlaşılmaktadır. Bu kitabe Hanın giriş kapısı için yazılmış olduğu belirtilmiştir. İkinci kitabe ise kapalı alan kapısı üzerinde halen de mevcut olan kitabedir ki Şeyhülislam Yahya Efendi tarafından yazılmıştır.

  Hanın inşaatına 1636 senesi martında başlanmış olduğu, bu tarihlerde Silahtar Mustafa Paşa tarafından inşaata mutemet tayin olunan Muslu Ağa isminde bir kişi tayin etmiştir. Hanın inşaatı 1637 yılı sonlarına doğru bitmiştir.(18 Aralık 1637). İnşaat masrafları için harcanan para toplam 3.564.650 kuruşu bulmuştur.

  Hanın cephesinde yontma taştan yapılmış kemer kapının iki yanında altışar kargir kemer dükkân bulunmaktadır. Hanın giriş kapısı demirdendir, bunun iç taraflarında her iki yanda birer oda vardır. Bu giriş kısmını (kapının ) üst tarafında, duvar içindeki kargir merdivenle çıkılan bir mescit bulunmaktadır. Bu mescit halen bulunmamakla beraber, yakın zamana kadar mevcudiyetini muhafaza etmiş olmalıdır ki, halk arasında “altı yol,üstü cami” şeklinde hafızalarda yer etmiştir.Mescidden bir diğer merdivenle hanın zemin katına inilmektedir.Burada bulunan bir kapıdan da abdest bozacak kısma giderler.Burada da beş adet hela, iki abdest alacak musluk vardır.İç hanın avluya bakan yüzünde de,kapının her iki tarafında altışar oda vardır.Bunlardan en baştaki bir ocak ve altı dolap yerini,diğerleri birer ocağı vardır.Her odanın birer demir penceresi vardır.

  Eskiden Hanın avlusunda büyük bir su havuzu bulunmakta idi. Han restore edilip ziyarete açılmıştır